Katalog for Vårens kvalitetsauksjon 2024

316
316
Jakob WEIDEMANN
(1923-2001)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert og datert nede til høyre: Weidemann 58. Olje på plate, 19x24 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 17.000 kr
317
317
Gunnar S. GUNDERSEN
(1921-1983)
Grå sirkelkomposisjon
"Grå sirkelkomposisjon" Signert nede til høyre: Gunnar S. Serigrafi, 150/150, 59x40 cm. Fra ca. 1971.
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
318
318
Gunnar S. GUNDERSEN
(1921-1983)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert nede til høyre: Gunnar S. Serigrafi, 118/125, 67x60 cm.
Tilslag : 8.000 kr
319
319
Victor LIND
(1940-)
Hvem eier denne jord Stans bombingen
"Hvem eier denne jord Stans bombingen" Signert og datert nede til høyre: Victor Lind -72. Serigrafi, 23/24, 74,5x49,5 cm.
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
320
320
Victor LIND
(1940-)
Også i Son My skal rosene blomstre
"Også i Son My skal rosene blomstre" Signert og datert nede til venstre: Victor Lind -72. Serigrafi, 27/30, 76x47 cm
Tilslag : 11.000 kr
321
321
Victor LIND
(1940-)
Blitz
"Blitz" Signert og datert nede til venstre: Victor Lind -72. Signert, datert og titulert verso på bakpapp. Serigrafi, 21/33, 65,5x58,5 cm. Utstilt: Sørlandsutstillingen, 1973, #65.
322
322
Olav STRØMME
(1909-1978)
Sildefiske
"Sildefiske" Signert nede til høyre: O Strømme. Blandingsteknikk på treplate, 27x65 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
323
323
Edvard MUNCH
(1863-1944)
Apefamilie
"Apefamilie" Signert med blyant nede til høyre: E Munch. Litografi trykt i svart på tykt papir. Trykkmål: 17,5x37 cm. Papirmål: 19,8x38,3 cm. Trykt i Dansk Reproduksjonsanstalt, 1908-09. Litteratur: Woll 324.
Vurdering: 20.000 kr - 25.000 kr
Tilslag : 37.000 kr
324
324
Edvard MUNCH
(1863-1944)
Norsk Landskap
Edvard MUNCH (1863-1944) "Norsk Landskap" Usignert. Radering trykt i svart på halvtynt papir. Papirmål: 15,5-15,6 x 19,6-19,8 cm. Trykkmål: 10,5x15 cm. Trykket som originalradering i "Die Kunst des Radierens" av Hermann Struck. Fra 1908 (plate.) Litteratur: Woll 298 II.?
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
325
325
Hans HEYERDAHL
(1857-1913)
Smaken på voksenlivet
"Smaken på voksenlivet" Signert og datert nede til høyre: Heyerdahl 08. Datert verso på blindrammen: 23/12 08. Olje på lerret, 45,5x37 cm.
Vurdering: 40.000 kr - 50.000 kr
Tilslag : 46.000 kr
326
326
Arne KAVLI
(1878-1970)
Pike med bamse
"Pike med bamse" Signert og datert nede til høyre: Arne Kavli 12. Olje på lerret, 82,5x52 cm.
Vurdering: 50.000 kr - 70.000 kr
Tilslag : 40.000 kr
327
327
Henrik LUND
(1879-1935)
Kortspillere - Gunnar Heiberg, Gunbjør Lund og Pola Gauguin i ha
"Kortspillere - Gunnar Heiberg, Gunbjør Lund og Pola Gauguin i haven" Signert nede til høyre: Henrik Lund. Olje på lerret, 55,5x62,5 cm. Utstilt: "De seks" - Bernhard Folkestad, Ludvig Karsten, Theodor Laureng, Henrik Lund, Søren Onsager, Anders C. Svarstad. Sommerutstilling Bukowskis, Oslo 15. juni - 26. august 1989, #41, tittel "Gunnar Heiberg, Gunbjør Lund og Pola Gauguin i haven", avbildet s. 44 i katalog.
Vurdering: 50.000 kr
Tilslag : 84.000 kr
328
328
Ludvig KARSTEN
(1876-1926)
Nyhavn
"Nyhavn" Trippel signert og datert oppe til venstre: Karsten. Karsten 20(?) Karsten 23. Olje på lerret, 48,5x67 cm. Proveniens: Forretningsmann og kunstsamler Rolf E. Stenersen (1899-1978). Privat eie, Oslo - siden sent 1940-tallet eller 1950-tallet. Utstilt: "Ludvig Karsten 1876-1926. Mindeutstilling", Blomqvists Kunstutstilling, Oslo 1929, #121, tittel "Nyhavn 1923". Oppført med eier Rolf Stenersen. "Rolf Stenersens samling", Oslo Kunstforening, 1934. "Rolf Stenersens samling", Kunstnernes hus, Oslo 18.april-10.mai 1936, #390, tittel "Havnebilde". Kunstnernes hus, Oslo 1937, #148, tittel "Havnebilde. 1923". Oppført med eier Rolf Stenersens samling, Aker. Vandringsutställning 44: "Modernt norskt måleri, ur Rolf Stenersens samling." Riksförbundet för bildande konst, Stockholm, 1946-47, #31, tittel "Från Nyhavn. 1923". "Rolf Stenersens samling", Kunstnernes hus, Oslo 10.-25.januar 1948, #58, tittel "Fra Nyhavn. 1923". I begynnelsen av 1920-årene bodde Karsten i en kvistleilighet i Nyhavn med utsikt øver havnen. En rekke bilder med båter og travel trafikk er kjent fra denne tiden. "Nyhavn" ble første gang vist på Blomqvist minneutstilling over Karsten i 1929. Da tilhørte bildet allerede Rolf Stenersen. Det ble senere solgt ut av samlingen. Litteratur: Gauguin, Pola. "Ludvig Karsten". Oslo: Aschehoug & co, 1949, avbildet s. 165. Messel, Nils. "Ludvig Karsten: Rolf E. Stenersens gave til Oslo by". Sem & Stenersen, 2014, s. 53, avbildet s. 53 og 95.
Vurdering: 400.000 kr - 600.000 kr
Tilslag : 450.000 kr
329
329
Per UNG
(1933-2013)
Kjærlighetspar
"Kjærlighetspar" Signert: Per Ung. Bronse. H: 20 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, og deretter i arv.
Tilslag : 25.000 kr
330
330
Per UNG
(1933-2013)
Mor og barn
"Mor og barn" Signert: Ung. Bronse. H: 25 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, og deretter i arv.
Tilslag : 25.000 kr
331
331
Kirsten KOKKIN
(1951-)
Mann med stav
"Mann med stav" Signert og datert: KK 81. Bronse. H: 35 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, og deretter i arv.
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
332
332
Kaj NIELSEN
(1882-1924)
Prinsessen på erten
"Prinsessen på erten" Usignert. Bronse. H: 24 cm. inkludert sokkel. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, og deretter i arv.
333
333
Odd NERDRUM
(1944-)
Godnattkyss
"Godnattkyss" Signert nede på midten: Nerdrum. Litografi, 119/120, 51,5x63,5 cm.
Tilslag : 11.000 kr
334
334
Odd NERDRUM
(1944-)
Venninner
"Venninner" Signert nede til høyrer: Nerdrum. Stempel i svart nede på arket: SHKS. Litografi, 57/400, 54x74 cm. Trykket var del av "Hegnar-mappen" utgitt i 1974. Mappen inneholdt litografiene: Stemmen, Venninder, Ryggen og Etterpå.
Tilslag : 11.000 kr
335
335
Adolph TIDEMAND
(1814-1876)
Fosselandskap, Tinn
"Fosselandskap, Tinn" Stedsbestemt, datert og monogramsignert nede til venstre: H... faldselven Tind AT. 1844. Olje på plate, 25,2x37,8 cm. Sommeren 1844 dro Tidemand ut på sin andre studiereise sammen med sin bror Emil. På denne turen malte Tidemand studier av landskap, bondestuer og av menneskene han møtte. Ut fra daterte skisser kan man fastslå at Tidemand befant seg i Tinn fra slutten av juni til begynnelsen av juli. "Den 29. juni brøt de opp fra Bolkesjø og gikk over Tinnoset opp til Tinnsjøen. De vandret langs Maaneelven opp til Vestfjorddal til Dale, ved foten av Gausta, hvorfra de umiddelbart begav seg til Rjukan." En skisse påtegnet Sauland, datert 6/7 1844, indikerer at Tidemand må ha forlatt Tinn på dette tidspunktet. Litteratur: Dietrichson, Lorentz. "Adolph Tidemand, hans liv og hans værker". Christiania: Chr. Tønsbergs Forlag, 1878, s. 129. Noss, Aagot. "Adolph Tidemand og folk han møtte". Norsk Folkemuseum. Oslo: Universitetsforlaget 1981, s. 112-115. SNL.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 26.000 kr
336
336
NORSK SKOLE
Barneportrett
"Barneportrett" Usignert. Olje på papir, oppklebet på plate, 20x15 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
337
337
Madonna
"Madonna" Usignert. Olje på lerret oppklebet på plate, 47x35 cm. Trolig 1600-tallet.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
338
338
ENGELSK SKOLE 1800-TALLET
The Grand Steeplechase
"The Grand Steeplechase " Bærer signatur nede til venstre: J. F. Herring. Olje på plate, 24,5x38 cm. *
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 4.600 kr
339
339
José GALLEGOS Y ARNOSA
(1859-1917)
Kanalmotiv fra Venezia
"Kanalmotiv fra Venezia" Signert, datert og stedsbestemt nede til høyre: J Gallegos Venezia 83. Olje på plate, 40x25 cm.
Vurdering: 80.000 kr
340
340
KONTINTAL SKOLE 1900-tallet
Kubistisk landskap
"Kubistisk landskap" Noe utydelig, sekundært signert og datert nede til venstre: ... D... 17. Olje på lerret, 59,5x66,5 cm. *
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
341
341
Jonas Helmer OSSLUND
(1866-1938)
Norrländskt landskap
"Norrländskt landskap" Signert nede til høyre: Helmer Osslund. Olje på lerret, oppklebet på plate, 44x62 cm. I 1894 reiste Helmer Osslund til Paris. Her studerte han en tid på Académie Colarossi, og som eneste svensk noen uker hos Paul Gauguin. Hjemme i Sverige vokste den dynamisk uttrykksfulle landskapskunsten som ble hans kjennemerke frem, influert av Gauguins symbolistisk samlede syn på farge og form.
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 88.000 kr
342
342
Xan KROHN
(1882-1959)
Portrett av en norsk kaptein i ingeniørvåpenet
"Portrett av en norsk kaptein i ingeniørvåpenet" Signert og datert nede til venstre: Xan Krohn 1918. Olje på lerret, 83,5x69 cm. Kapteinen bærer uniform av modell M/1894, og har Hærens Skyttermedalje på brystet.
Vurdering: 60.000 kr - 80.000 kr
343
343
Stanislas ELESZKIEVICS
(1900-1963)
I haven
"I haven" Signert nede til høyre: S. Eleszkievics. Gouache og akvarell på papir, lysmål 31,5x48 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
344
344
Jules PASCIN
(1885-1930)
Cinderella, The Stepsisters / Cinderella's Foot Being Fitted
To stk. trykk fra portfolien "Cendrillon" (Cinderella), 1929. "Cinderella, The Stepsisters" Signert med blyant nede til høyre: Pascin. Signert i platen nede til venstre: Pascin. Etsning og fargeakvatint på Velin Arches papir, 36/40, 35x25 cm. "Cinderella's Foot Being Fitted" Signert med blyant nede til høyre: Pascin. Signert i platen nede til høyre: Pascin. Etsning og fargeakvatint på Velin Arches papir, 36/40, 35x25 cm. Pascin laget 5 fargeetsninger som illustrasjoner til Charles Perraults tekst "Cendrillon" (Askepott) publisert i 1929.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
345
345
Rolf NESCH
(1893-1975)
Trær ved fjorden / Bäume am Fjord
"Trær ved fjorden / Bäume am Fjord" (Detroit 11). Signert nede til høyre: Nesch. Titulert nede på midten: Bäume am Fjord. Påtegnet nede til venstre: Selbst druck. Metalltrykk, Selbst druck (eget trykk), 42,8x57,5 cm. Fra serien "Snow", 1934. Litteratur: Helliesen/Sørensen, #479.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
346
346
Bruno KRAUSKOPF
(1892-1960)
Landskap med hus
"Landskap med hus" Signert nede til høyre: Krauskopf. Gouache og akvarell på papir, lysmål: 48x63 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
347
347
Georges BRAQUE
(1882-1963)
Tête I / Hode I
"Tête I" / "Hode I" Signert med blyant nede til høyre: G Braque. Etsning på japanpapir, 20/20. Motiv: 12x14,5 cm. Ark: 24x28,5 cm. Fra 1950. Litteratur: Vallier 55.
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 13.500 kr
348
348
Marc CHAGALL
(1887-1985)
Regards sur Paris - La place de la Concorde
"Regards sur Paris - La place de la Concorde" Signert med blyant nede til høyre: Marc Chagall. Litografi på japanpapir, unummerert. Motiv: 39x30 cm. Ark: 43x33 cm. Paris 1960. Proveniens: Galleri 27. Inkludert i opplaget på 180, ble det trykket en nummerert og signert luksusutgave på japanpapir i 10 eksemplarer. Dette eksemplaret på japanpapir er utenom det nummererte opplaget. "La place de la Concorde" er et av tre motiver som Chagall laget som illustrasjon for Gérard Bauërs tekst "Regards sur Paris". Litteratur: Mourlot 353.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 30.000 kr
349
349
Marc CHAGALL
(1887-1985)
Le soleil noir sur Paris / Sort sol over Paris
"Le soleil noir sur Paris" / "Sort sol over Paris" Signert med blyant nede til høyre: Marc Chagall. Litografi trykt på Arches papir, 49/75. Motiv: 34x26,5 cm. Ark: 38x27,5 cm. Fra 1952. Litteratur: Mourlot 85 II.
Tilslag : 7.000 kr
350
350
Pierre ALECHINSKY
(1927-)
Remarques
"Remarques" Signert med blyant nede til høyre: Alechinsky. Litografi, 44/75, 50x35,5 cm. Fra 1963. Litteratur: Rivière, Yves. "Pierre Alechinsky. Les estampes de 1946 à 1972", #190.
Vurdering: 4.000 kr
351
351
Arne EKELAND
(1908-1994)
En mann leser dikt
"En mann leser dikt" Signert nede til høyre: Arne Ekeland. Olje på plate, 73x92 cm. Malt i 1954. Medfølgende magasin "Kunsten idag" Nr. 1 1955, 31. hefte, maleriet avbildet s. 43. Nøkkelen til Ekelands dreining bort fra sterke farger i den tidlige del av produksjonen mot å dempe koloritten, eventuelt male tilnærmet monokromt i en farge, ligger antakelig i møtet med Michelangelos fresker i det Sixtinske kapell på studiereisen til Roma i 1953. Litteratur: Kunsten idag, nr. 1 1955, 31. hefte, avbildet s. 43. Storm Bjerke, Øivind. "Arne Ekeland Broen til Melkeveien". Henie Onstad Kunstsenter. Oslo: Labyrinth Press, 2008, s. 67.
Vurdering: 80.000 kr - 120.000 kr
Tilslag : 105.000 kr
352
352
Rino HARVEG
(1918-2004)
Mot Rabbetangen fra v. Rauane, Kragerø
"Mot Rabbetangen fra v. Rauane, Kragerø" Signert og datert nede til høyre: Rino Harveg 62. Påtegnet med tittel verso på blindrammen. Olje på lerret, 73x92 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
353
353
Bjarne ENGEBRET
(1905-1985)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert og datert nede til høyre: Bjarne Engebret 63-64. Fresko på gips, på trefiberplate, 160,5x84,5 cm.
Vurdering: 40.000 kr - 60.000 kr
354
354
Kjell PAHR-IVERSEN
(1937-)
Partitur I
"Partitur I" Signert og datert til høyre, i motivet: Kjell Pahr-Iversen -65. Olje på lerret, 200x110 cm. Utstilt: Vandreutstilling: "Kjell Pahr-Iversen Retrospektiv utstilling" Centre Culturel Noroit, Arras mars - mai 2004. Europa-palasset, Strasbourg mai - juni 2004. Proveniens: Skuespiller og teatersjef Georg Løkkeberg (1909-1986), og deretter i arv. Maleren Kjell Pahr-Iversen fødtes i møtet med europeisk og amerikansk samtidskunst i begynnelsen av 1960-årene. Det kraftfulle ekspresjonistiske språket i og rundt Cobra-miljøet ble grunnleggende for hans videre arbeid som maler. Et studieopphold i London i 1962 bragte kunstneren i kontakt med det amerikanske parallelle fenomenet, den abstrakte ekspresjonismen. Her så han en større utstilling av Jackson Pollock. Kjell Pahr-Iversens første store mønstring av malerier fant sted i skuespilleren Georg Løkkebergs hjem i Oslo i 1964. Her stilte han blant annet ut malerier i stort format. Bildene er utformet i en blanding av uthelt, rennende maling og maling påført med pensel. Litteratur: Utstillingskatalog "Kjell Pahr-Iversen Retrospektiv utstilling" Rogaland Kunstmuseum, 16. mars - 19. mai 1997. Stavanger.: Spesialtrykk A/S.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 32.000 kr
355
355
Arne DURBAN
(1912-1993)
Pike med bamse
"Pike med bamse" Signert: Durban. Bronse. H: 38 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, og deretter i arv.
Tilslag : 12.000 kr
356
356
Arne DURBAN
(1912-1993)
Stående jente
"Stående jente" Signert: Durban. Bronse. H: 40,5 cm. Proveniens: Familien Durban.
Vurdering: 15.000 kr
357
357
Arne DURBAN
(1912-1993)
Stående kvinneakt
"Stående kvinneakt" Bronse. H: 38 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
358
358
Arne DURBAN
(1912-1993)
Rådyr med kalv
"Rådyr med kalv" Signert på plinten: Durban. Bronse. 80x93x59 cm.
Vurdering: 120.000 kr - 140.000 kr
Tilslag : 140.000 kr
359
359
Richard WARSINSKI
(1937-1996)
Komposisjon med figurer
"Komposisjon med figurer" Signert nede til høyre: Warsinski. Blandingsteknikk på papir, 120x86 cm. Den polskfødte kunstneren Warsinski har etter at han bosatte seg i Norge i 1964 satt sitt preg på den norske kunstscenen med en unik og egenartet stil. Han var inspirert av den europeiske surrealismen, koloritten til Stefan Nacht-Samborski og Derain, figurene til Francis Bacon og Edvard Munch, og linjene til Dubuffet. Det som gjør Warsinskis kunst så unik er det spennende samspillet mellom det tiltrekkende og det frastøtende, det vakre og det makabre. Disse figurene, lurende som dyr i bur, med sin forvrengte og morbide skikkelse, danser de i en besvergende seremoni og utfordrer betrakteren til å se det «ekle» som tiltrekkende. Poenget til disse bildene er at de ikke kan sees uten å vekke tanker, og de kan ikke begripes uten å ha aktivisert sanser og følelser. Litteratur: "Richard Warsinski" Bernt Arne Hellum.
Vurdering: 20.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 18.000 kr
360
360
Richard WARSINSKI
(1937-1996)
Komposisjon
"Komposisjon i regnbuefarger" Signert nede til høyre: Warsinski. Blandingsteknikk på silkepapir, 49,5x69 cm. Ca. 1980. Selv om Warsinski umiddelbart kan virke dyster og beveger seg i en nokså morbid- litt lummer-selsom atmosfære - har han en fruktbarhet og friskhet i sine bilder man sjeldent finner hos mange av hans samtidige. Stilmessig appellerer de umiddelbart til sansene. Den sterke fargepalletten er ladet med en fysisk tilstedeværelse av gåtefulle figurer som skimter igjennom, disse figurene virker nærværende og trekker betrakteren inn i verket. Dette fører til at man nok engang blir fanget inn i Warsinskis mytiske univers og å utforske paradokset mellom det vakre og det makabre. Litteratur: "Richard Warsinski" Bernt Arne Hellum.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
361
361
Richard WARSINSKI
(1937-1996)
Komposisjon
"Komposisjon i regnbuefarger" Signert oppe på midten: Warsinski. Blandingsteknikk på silkepapir, 49x69,5 cm. Ca. 1980.
362
362
John David NIELSEN
(1938-)
To kvinner og hund
"To kvinner og hund" Signert og datert nede til høyre: John David N. 95. Blandingsteknikk på papir, lysmål: 83,5x67,5 cm.
Tilslag : 7.500 kr
363
363
Knut RUMOHR
(1916-2002)
Landskap
"Landskap" Signert og datert nede til høyre: Knut Rumohr -83. Titulert verso på blindrammen. Olje på lerret, 70x86 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 22.000 kr
364
364
Knut RUMOHR
(1916-2002)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert og datert nede til høyre: Knut Rumohr -83. Olje på lerret, 85x65 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 23.000 kr
365
365
Anders KJÆR
(1940-)
Uten tittel IV
"Uten tittel IV" Signert nede til venstre: Kjær. Titulert, signert og datert verso av lerret: "Uten tittel IV" Anders Kjær -82. Akryl på lerret, 190x135 cm. Utstilt: Vandreutstilling: "Uten tittel" Galleri F 15, Moss. Bergen Kunstforening. Trondheim Kunstforening. 1982 Utstillingen "Uten tittel" omfattet 45 akrylmalerier i stort format, alle "uten tittel". Motivene bygget overveiende på mykpornografiske kvinne fotografier fra så kalte mannfolkblader, men noen tok også, i popkunstens ånd, utgangspunkt i reklamebilder og plakater. Med Kjærs utsnitt og detaljforstørrelser opphørte enhver tvil om hvor hans interesse konsentrerte seg. Utstillingen vakte atskillig offentlig debatt. Til tross for at Kjær uttalte at han bare gjenga bilder som han selv hadde "tent" på, så handlet debatten den gang stort sett om moral og ikke om den erotiske kunsten, dens muligheter og begrensninger. Litteratur: Bok utgitt i forbindelse med utstilling. "Anders Kjær "Uten tittel" malerier 1982" Oslo: Optimal Offset AS 1982, avbildet s. 53. Sørensen, Gunnar. "Anders Kjær". Oslo: Labyrinth Press, 1991, s. 68-72, avbildet s. 71. SNL.
Vurdering: 30.000 kr - 40.000 kr
Tilslag : 76.000 kr
366
366
Bjarne MELGAARD
(1967-)
Hey I miss you.. a lot
"Hey I miss you.. a lot" Signert og datert nede til høyre: Bjarne Melgaard 2009. Serigrafi, 56x76 cm.
Vurdering: 8.000 kr
367
367
Bjarne MELGAARD
(1967-)
Nina Ricci
Triptyk "Nina Ricci" Alle tre signert og datert nede til høyre: Bjarne Melgaard 2009. Akvarell, lysmål 3 x 33x39 cm.
Vurdering: 50.000 kr
368
368
Kåre TVETER
(1922-2012)
Landskap
"Landskap" Signert nede til høyre: Kåre Tveter. Olje på lerret, 40x35 cm.
Tilslag : 8.000 kr
369
369
Kåre TVETER
(1922-2012)
Etter snefallet
"Efter snefallet" Signert nede til høyre: Kåre Tveter. Datert og titulert verso: Efter snefallet 84. Olje på lerret, 50x60 cm.
Vurdering: 25.000 kr - 30.000 kr
370
370
Kåre TVETER
(1922-2012)
Ved solnedgang (1982)
"Ved solnedgang" Signert nede til høyre: Kåre Tveter. Titulert, signert og datert verso på blindrammen: "Ved solnedgang" 1982 Kåre Tveter, samt påtegnet med annen tittel: "Vinterlys" (overstrøket). Olje på lerret, 35x45 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, og deretter i arv.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
371
371
Jørleif UTHAUG
(1911-1990)
Vertikal rytme
"Vertikal rytme" Titulert, signert og datert verso: Vertikal Rytme 1970 Jørleif Uthaug. Veggrelieff i kobber med emalje, 82x17 cm.
Vurdering: 10.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
372
372
Jørleif UTHAUG
(1911-1990)
Relieff i jern
Relieff i jern. Signert og datert nede: JU 1965. H: 124 cm.
Tilslag : 15.000 kr
373
373
Sverre WYLLER
(1953-)
Uten tittel
"Uten tittel" Signert, dater og titulert verso på lerret: Sverre Wyller 85 Uten tittel. Olje på lerret, 244x114 cm.
Tilslag : 42.000 kr
374
374
Sverre WYLLER
(1953-)
Uten tittel
"Uten tittel" Signert og datert verso på lerret: Sverre Wyller 2001 Oslo. Tempera på lerret, 160x70 cm.
Tilslag : 7.000 kr
375
375
Brit FUGLEVAAG
(1939-)
Gylden dag
"Gylden dag" billedvev i polykrome farger med innslag av metalltråd. Signert nede til høyre: BF. Titulert, datert og signert verso: Gylden dag ...? 2005 Brit Fuglevaag. Tekstil, 135x93 cm.
Tilslag : 4.200 kr
376
376
Kenneth BLOM
(1967-)
Portrett
"Portrett" Signert, titulert og datert verso på lerret: K Blom "Portrett" 2003. Olje på lerret, 130x100 cm.
377
377
Kenneth BLOM
(1967-)
Landskap
"Landskap" Signert verso på blindrammen. Olje på lerret, 25x25 cm.
Tilslag : 4.200 kr
378
378
NORSK SKOLE 1800-tallet
Mann og kone
Et par portretter "Amtmann Johan Ernst Berg og hans kone Sara Schytte Berg" Usignert. Tidlig 1800-tallet. Olje på lerret, 2 x 66x53,5 cm. Johan Ernst Berg (1768-1828) var en norsk embetsmann og stortingsmann fra Strinda i Sør-Trøndelag. Han var amtmann i Nordland fra 1815 til sin død i 1828. Berg var blant representantene som i 1814 ble innkalt til Eidsvoll-forsamlingen, men han møtte ikke opp grunnet dårlige forbindelser. Han var stortingsrepresentant i to perioder, 1815–1817 og 1821–1823.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
379
379
Carl Peter LEHMANN
(1794-1876)
Byfogd David Vogt fra Moss og hans kone Lena Vogt
Et par portretter "Byfogd David Vogt fra Moss og hans kone Lena Vogt" Olje på lerret, 2 x 56x44cm. David Vogt (1793-1861) ble født i Drammen, utdannet seg til jurist i Danmark og kom til Moss som byfogd i 1831. Som byfogd var han magistrat og politimester. Stillingen beholdt han i mer enn 30 år. Han var stortingsmann for Moss og Drøbak i 14 år. Kilde: Moss byleksikon.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
380
380
Anders ASKEVOLD
(1834-1900)
Kystlandskap i vinterdrakt
"Kystlandskap i vinterdrakt" Signert og datert nede til venstre: A: Askevold 17de Octb. 1877. Påtegnet verso på blindrammen: October 1877 av A Askevold. Olje på lerret, 43x66 cm.
381
381
Bernt LUND
(1812-1885)
Elvelandskap
"Elvelandskap" Signert og noe utydelig datert (risset inn i våt maling) nede til høyre: B Lund 1878. Olje på plate, 19x26,5 cm.
Tilslag : 4.200 kr
382
382
Frits THAULOW
(1847-1906)
Svaner / Cygnes
"Svaner" / "Cygnes" Signert nede til høyre: Frits Thaulow. Nummerert nede til venstre: 181. Fargeradering, 49x60 cm.
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
383
383
Frits THAULOW
(1847-1906)
Broen i Amiens / Pont d'Amiens
"Broen i Amiens" / "Pont d'Amiens" Dobbelt signert nede til høyre: Frits Thaulow. Nummerert nede til venstre: No 98. Fargeradering, 48x59,5 cm.
384
384
Harald SOHLBERG
(1869-1935)
Akershus
To stk. "Akershus" Usignert. Akvarell, lysmål 26,5x38,5 cm. Litteratur: Stenseng, #351, illustrert s. 168. Utstilt: Kunstnernes hus, Oslo 29. august-20. september 1936, #219, tittel "Fra Akershus" Oppført under år 1934. "Akershus" Usignert. Blyant på papir. Lysmål 27x39 cm. Fra 1934. Litteratur: Stenseng, #350, illustrert s. 168. Utstilt: Kunstnernes hus, Oslo 29. august - 20. september 1936, #220, tittel "Fra Akershus". Oslo kunstforening 24. april - 16. mai 1971 #89, tittel "Fra Akershus". Proveniens: Harald og Lilli Sohlberg, og deretter i arv. Sohlberg malte flere bilder med motiver fra Akershus. Det ble, etter at han i 1909 vendte tilbake til Kristiania, hans kanskje viktigste motiv og det som opptok ham sterkest. Det var et motiv som var knyttet til både byen og nasjonens historie, rommet dramatiske fortellinger og ga et enestående utsyn over byen og fjorden. Akvarellen og tegningen skiller seg sterkt fra de kjente maleriene der han skildrer utsikten ut over Oslofjorden med åsene i Bærum i det fjerne. Akvarellen er i uvanlig grad gjennomarbeidet og fremstår mer som et avsluttet arbeid, enn en forstudie. Sohlbergs bruk av sterke kontraster og bølgende rytmer, gir en lokkende kraft til hans beste bilder, som skaper en opplevelse av å bli trukket inn i bildet. Professor emeritus Øivind Storm Bjerke.
Vurdering: 400.000 kr - 500.000 kr
385
385
Adelsteen NORMANN
(1848-1918)
Unter den Linden, Berlin
"Unter den Linden, Berlin" Usignert. Attestert og signert verso av Helga Normann (barnebarn): "Dette maleriet mål 95 cm x 65 cm "UNTER DEN LINDEN" er malt av min bestefar ADELSTEEN NORMANN. Maleri restaurert 1960. Helga Normann." Olje på lerret, 65x95 cm.
Tilslag : 20.000 kr
386
386
Johan Jacob BENNETTER
(1822-1904)
Marine med seilskuter og folkeliv
"Marine med seilskuter og folkeliv" Signert nede til venstre: J Bennetter. Datert nede til høyre: 15 Juli 1854. Olje på lerret, 27x40,5 cm.
Tilslag : 9.800 kr
387
387
Johan Jacob BENNETTER
(1822-1904)
Seilskuter
"Seilskuter" Signert nede til venstre: J: Bennetter. Datert nede til høyre: 23/6 1884. Olje på lerret, 58x94 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 13.500 kr
388
388
Christian Delphin WEXELSEN
(1830-1883)
Gård i fjordlandskap
"Gård i fjordlandskap" Signert og datert nede til høyre: C. Wexelsen 77. Olje på lerret, 61x77,5 cm.
Tilslag : 9.000 kr
389
389
Hjalmar JOHNSSEN
(1852-1901)
Fra Kristianiafjorden, måneskinn / Læghter på hæl - Kristianiaf
To malerier, pendanter. "Fra Kristianiafjorden, måneskinn" Signert nede til høyre: Hjalmar Johnssen. Påtegnet med tittel verso på blindrammen. Olje på lerret, 40x60 cm. / "Læghter på hæl - Kristianiafjorden" Signert nede til høyre: Hjalmar Johnssen. Olje på lerret, 40,5x60,5 cm.
Vurdering: 16.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
390
390
Adelsteen NORMANN
(1848-1918)
Fjordlandskap
"Fjordlandskap" Signert nede til høyre: A. Normann. Olje på lerret, 98x148 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
391
391
Lauritz HAALAND
(1855-1938)
Smul sjø
"Smul sjø" Signert nede til høyre: Lauritz Haaland. Olje på lerret, 17x30 cm.
Tilslag : 7.000 kr
392
392
Lauritz HAALAND
(1855-1938)
Innseiling til Karmsundet
"Innseiling til Karmsundet med Bokn i bakgrunn" Signert og datert nede til venstre: Lauritz Haaland 92. Olje på lerret, 55,5x80 cm.
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
393
393
Lauritz HAALAND
(1855-1938)
Mortefiske
"Mortefiske" Signert og datert nede til høyre: Lauritz Haaland 84. Olje på lerret, 58x78 cm.
Vurdering: 50.000 kr
Tilslag : 40.000 kr
394
394
Frits THAULOW
(1847-1906)
Fjordlandskap
"Fjordlandskap" Signert og datert nede til høyre: Frits Thaulow 85. Pastell på lerret, 33x65 cm. Motivet skal angivelig være fra Oslofjorden. Dateringen har tidligere blitt feiltolket som 1889. Proveniens: Galleri Bellmann, Oslo. - 1980-tallet, tittel: "Et Fjordparti" Bildet hadde samme ramme den gang som i dag. Tore Ulving Kunst-Auksjoner, Tønsberg, 12/3-1985, nr. 131, tittel: «Morgenstemning ved fjorden". 1889. Avbildet i sort-hvitt i katalogen. Blomqvist 23/3-1998, nr. 34, tittel: "Fjordlandskap" 1889. Takk til Mag. art. Vidar Poulsson for opplysninger om bildet.
Vurdering: 20.000 kr
395
395
Frits THAULOW
(1847-1906)
Dynene ved Camiers, Frankrike
"Dynene ved Camiers, Frankrike" Signert nede til høyre: Frits Thaulow (trolig av enken Alexandra Thaulow i 1910 eller senere). Olje på lerret, 39x58 cm. Proveniens: Alexandra Thaulow (1862-1955) - Fra 1910. American Art Association, New York 24/2 1928, "Remaining in the Possession of Mrs. Fritz Thaulow", trolig nr. 60 i katalog, tittel "The Dunes at Gravelines". Beskrivelsen i katalogen lyder slik: "A peasant woman is leading a gray donkey over the sand dunes, away from the observer, on the crown of the slope, at the left, is a line of red-roofed cottages". Tore Ulving Kunst-Auksjoner, Tønsberg, 29/8 1978, nr. 43, illustrert i katalog (som angir nr. 42), tittel "Dynene i Dieppe". Maleriet er avbildet med samme ramme som i dag. Privat eie. Ved å sammenligne med bilder som sikkert kan dateres og stedsbestemmes, kan man utgå fra at dette maleriet stammer fra kunstnerens første sammenhengende opphold i Frankrike, i Camiers ved Kanalkysten i 1892. Thaulow var egentlig på vei til Venezia, men kom til å stoppe på veien for en tid. Til Venezia kom han først i 1897. Takk til Mag. art. Vidar Poulsson for opplysninger om bildet.
Vurdering: 60.000 kr
396
396
Frits THAULOW
(1847-1906)
Røde fabrikker, Pittsburg
"Røde fabrikker, Pittsburgh" Signert nede til høyre: F. T. Olje på lerret, 41x51 cm. Utstilt: Kunstnernes hus, Oslo 1933, #81, tittel "Røde fabrikker, Pittsburgh", ført opp under år 1898. Proveniens: Frits Thaulow, og deretter i arv. Frits Thaulow reiste til Pittsburgh i 1898 og foretok en rundreise i USA den samme høsten. Foranledningen til reisen var en invitasjon fra den skotsk-amerikanske finansmagnaten og filantropen Andrew Carnegie (Carnegie Steel Company) til å være jurymedlem ved den årlige utstilling i Pittsburgh. Under oppholdet malte han «The Smoky City», som i dag tilhører «Sagamore Hill National Historic Site, New York», Theodore Roosevelts privathjem. Roosevelt som var USAs President 1901-09, fikk maleriet i gave fra industrimann, finansmann og kunstvelgjører Henry Clay Frick i 1902. Roosevelt beskrev Thaulow som en "skandinavisk kunstner med blikk for den voldsomme, men pittoreske hverdagen i Pittsburgh." Kilde: NKL. Arts & Culture. Takk til Mag. art. Vidar Poulsson for opplysninger om bildet.
Tilslag : 36.000 kr
397
397
Per HURUM
(1910-1989)
Folunge
"Folunge" Signert på siden av plinten: Per Hurum. Bronse. H: 14 cm.
Tilslag : 8.000 kr
398
398
Hjalmar Hansen
(1911-1973)
Sittende kvinne
"Sittende kvinne" skulptur i bronse, samt tilhørende modell i gips. Signert: Hjalmar H. H: 23 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
399
399
Ørnulf BAST
(1907-1974)
To søstre
"To søstre" Usignert. Bronse. H: 25,5 cm.
Vurdering: 7.000 kr - 9.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
400
400
Fritz RØED
(1928-2002)
Magdalena fra Anticoli / Italiensk landsby
Skulptur og relieff "Magdalena fra Anticoli" Bronse. H: 150 cm. Fra 1961. "Italiensk landsby" Malt bronse. 114x210x21 cm. Fra 1976. Proveniens: Selvaagbygg.
Vurdering: 120.000 kr - 150.000 kr
401
401
Frans WIDERBERG
(1934-2017)
Trær i Torvø
"Trær i Torvø" Signert nede til høyre: Frans W. Titulert verso på blindrammen. Olje på lerret, 145x115 cm. Fra 1974. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, og deretter i arv.
Vurdering: 100.000 kr
402
402
Frans WIDERBERG
(1934-2017)
Liggende
"Liggende" Signert nede til høyre: Frans W. Titulert verso på blindrammen. Olje på lerret, 54x50 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
403
403
Nina SUNDBYE
(1944-)
Stående kvinne
"Stående kvinne" Signert: Nina Sundbye. Bronse. H: 46 cm.
Tilslag : 21.000 kr
404
404
Leonard RICKHARD
(1945-2024)
Gutten og veggen
"Gutten og veggen" Signert nede på midten: L. Rickhard. Olje på lerret, 180x133 cm. Fra 1971. Utstilt: Statens 84. kunstutstilling "Høstutstillingen" Kunstnernes hus, Oslo 1.-31. oktober / Stavanger kunstforening 12.-28. november / Christiansands kunstforening 4.-12. desember 1971, #151, avbildet s. 45 i katalog.
Vurdering: 70.000 kr
Tilslag : 64.000 kr
405
405
Gunnar TORVUND
(1948-2019)
Ansikt
"Ansikt" Signert og påtegnet verso (svimerket inn i treplaten): G. Torvund Prøve eks. Metallplate, trolig med forgylling, omkranset av treramme som er en del av verket, 32,5x24,5 cm.
Tilslag : 9.500 kr
406
406
Kjell Erik KILLI OLSEN
(1952-)
På bunnen av den mørke skog
"På bunnen av den mørke skog" Usignert. Bronse. H: 168 cm (inkludert sokkel 189 cm). Fra 1995. Medfølgende bekreftelse på at verket er utført av Killi Olsen. Datert 22.05.2024, og signert Kjell Erik Killi Olsen. Det finnes kun et eksemplar av denne skulpturen. Utstilt: Retrospektiv 1985-95: "Kjell Erik Killi Olsen iscenesettelser", Festspillene i Bergen 1995, avbildet s. 23 i katalog.
Vurdering: 200.000 kr - 250.000 kr
Tilslag : 210.000 kr
407
407
Kjell Erik KILLI OLSEN
(1952-)
På dypet av elven Moldau
"På dypet av elven Moldau" Usignert. Olje på lerret, 180x160 cm. 1990-tallet. Medfølgende bekreftelse på at verket er utført av Killi Olsen. Datert 22.05.2024, og signert Kjell Erik Killi Olsen. Utstilt: Galleri Wang, Oslo 1995? Dette verket malt i ca. 1995 er en snarlik versjon av "Den kvelden havfruen ikke ville spise" fra 1988. Vi ser en surrealistisk scene i dempet koloritt tre frem til overflaten med gåtefulle figurer, fisker, krukker og urner. 1988 markerer et stilmessig skifte i Killi Olsens kunst, med en dreining bort fra provoserende fargesterke malerier i akryl til oljemalerier med ulmende kontraster og knudrete teksturer, der figurene trer fram i overflaten. Denne endringen brøt med et billeduttrykk som hadde gitt ham stor suksess, og som hadde lagt grunnlaget for hans videre utvikling. Litteratur: Renberg, Ulf og Flor, Harald. "Kjell Erik Killi Olsen". Labyrinth press, s. 112. Utstillingskatalog: "Per Barclay, Sissel Tolaas, Marianne Heske, Kjell Nupen, Bjørn Sigurd Tufta, Kjell Erik Killi Olsen". Galleri Wang, Oslo 1991, s. 75.
Vurdering: 100.000 kr - 120.000 kr
Tilslag : 100.000 kr
408
408
Hilde VEMREN
(1953-)
Rommet bakenfor
"Rommet bakenfor" Signert og datert nede til høyre: H. Vemren 91-94. Olje på lerret, 200x165 cm
Tilslag : 28.000 kr
409
409
Thomas PIHL
(1964-)
Prearticulation no. 4
"Prearticulation no. 4" Signert, titulert og datert verso på lerret: Th Pihl "Prearticulation no. 4" 2005. Akryl på lerret, 122x152 cm.
Tilslag : 36.000 kr
410
410
Sverre BJERTNÆS
(1976-)
Christ divided
"Christ Divided" Signert og datert verso på lerret: S Bjertnæs 2010. Olje på lerret, 141x101 cm. Opprinnelig ble det laget fire sort-hvitt versjoner av "Christ Divided" som forarbeid til "Rainbow Crucifixion". I disse tidlige verkene utforsket han tematikken og komposisjonen som senere ble realisert i hovedverket. Ifølge Knut Ljøgodt er motivet en refleksjon over tidens pågående kamp for homofiles rettigheter. Gjennom bruk av et ikonisk religiøst motiv og en fargepalett som forbindes med pride, utforsker Bjertnæs de dype lagene av lidelse, forsoning og identitet. Denne versjonen av "Christ Divided" er et bestillingsverk fra Bjertnæs, malt i 2010. Til forskjell fra de tidligere versjonene i sort-hvitt, har dette maleriet samme fargepallett som "Rainbow Crucifixion", hvilket forsterker den visuelle sammenhengen mellom de to verkene. Litteratur: Ljøgodt, Knut & Borda Pedreira, Joakim "Sverre Bjertnæs", Stuttgart 2019.
Vurdering: 80.000 kr
Tilslag : 70.000 kr
411
411
Christopher RÅDLUND
(1970-2022)
Utsyn mot norsk landskap
"Utsyn mot norsk landskap" Signert og datert på lerret verso: Christopher Rådlund 2008-2009. Olje på lerret, 100x200,5 cm.
Tilslag : 25.000 kr
412
412
Gerhard MUNTHE
(1849-1929)
Svalgang med tøytørk
"Svalgang med tøytørk" Signert og datert nede til høyre: G. Munthe 73. Olje på lerret, oppklebet på plate, 41x31 cm.
Vurdering: 5.000 kr - 7.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
413
413
Morten MÜLLER
(1828-1911)
Skogsparti
"Skogsparti" Signert og datert nede til høyre: Morten Müller. 1875. Olje på lerret, 38,5x51 cm.
Tilslag : 10.500 kr
414
414
Jahn EKENÆS
(1847-1920)
Blåveispiken
"Blåveispiken" Signert og datert nede til venstre: J. Ekenæs. 78. Olje på lerret, 35x26 cm.
Tilslag : 90.000 kr
415
415
Nils GUDE
(1859-1908)
Utsiktpunkt
"Utsiktspunkt" Signert nede til høyre: Nils Gude. Påtegnet på tysk, på lapp verso på platen: Aussichts Punct. Olje på mahogniplate, 24x36 cm.
Tilslag : 6.000 kr
416
416
Christian SKREDSVIG
(1854-1924)
St Hans I
"St Hans I" Signert nede til høyre: Skredsvig. Titulert nede til venstre: St Hans. Olje på lerret, 50x64 cm. Fra ca. 1900. Motivet er trolig fra Eggedal. Litteratur: IRT: 529. FSS 422.
Tilslag : 28.000 kr
417
417
Porten
"Porten" Signert nede til høyre: Th Holmboe 1903. Olje på lerret, 100x70,5 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
418
418
Lars OSA
(1860-1958)
Gårdstun med folkeliv
"Gårdstun med folkeliv" Signert nede til venstre: Lars Osa. Olje på lerret, 37,5x50,5 cm.
Tilslag : 10.500 kr
419
419
August EIEBAKKE
(1867-1938)
Seilbåten
"Seilbåten" Signert og datert oppe til venstre: Aug Eiebakke 1921. Olje på lerret, 80x66 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
420
420
Betzy GUDE
(1887-1979)
Stående kvinneakt
"Stående kvinneakt" Signert og datert på plinten: Betsy Gude 1916. Bronse. H: 63,5 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 26.000 kr
421
421
Emil LIE
(1897-1976)
Stående kvinne
"Stående kvinne" Signert: Lie. Bronse. H: 57,5 cm.
Tilslag : 15.500 kr
422
422
Severin GRANDE
(1869-1934)
Stilleben
"Stilleben" Signert og datert nede til venstre: Grande. 30. Olje på lerret, 68,5x80 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 4.600 kr
423
423
Bendik RIIS
(1911-1988)
Akademistudie
"Akademistudie" Signert og datert nede til venstre: Bendik Riis 1939. Titulert nede til venstre. Olje på lerret, 70x54 cm.
Tilslag : 7.000 kr
424
424
Kåre MARTINSEN
(1912-1986)
Trestammer
"Trestammer" Signert og datert nede til høyre: Kåre Martinsen -43. Olje på plate, 45x50 cm.
425
425
Kåre MARTINSEN
(1912-1986)
Hjem fra skauen
"Hjem fra skauen" Signert og datert nede til høyre: Kåre Martinsen -43. Påtegnet med tittel verso på rammen. Olje på plate, 44,5x50 cm.
Tilslag : 4.600 kr
426
426
Jon Friis MALTERUD
(1930-)
Dansere
"Dansere" Signert og datert nede til høyre: Jon Malterud -55. Olje på lerret, 81,5x100,5 cm. Utstilt: Statens 68. kunstutstilling "Høstutstillingen" Kunstnernes hus, Oslo 1. oktober - 6. november 1955, #114, tittel "Dansere", avbildet s. 21 i katalog. Malterud fant tidlig sitt formspråk i en tilstrebet forenklet naturalisme. Hans motiver fra Nationaltheatret viste innflytelse fra studier av Edgar Degas og ungdomsarbeider av Picasso. Bildene preges av en dempet, tilbakeholden koloritt. Kilde: NKL.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 16.000 kr
427
427
Guy KROHG
(1917-2002)
Skibsbyggere II Akersmek
"Skibsbyggere II Akersmek" Signert og datert nede til høyre: Guy Krohg 1956. Signert, datert og titulert verso på lerret: Guy Krohg 1956 Skibsbyggere II Akersmek. Olje på lerret, 65x54 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
428
428
Sigurd ERIKSEN
(1884-1976)
Byggearbeid
"Byggearbeid" Signert nede til høyre: Sigurd Eriksen 1956. Olje på lerret, 73,5x66,5 cm.
Tilslag : 3.000 kr
429
429
Ole MÆHLE
(1904-1990)
Vintersol
"Vintersol" Signert og datert nede til venstre: Ole Mæhle 1958. Signert, datert og titulert verso på lerret. Olje på lerret, 80,5x100,5 cm. Utstilt: Høstutstillingen, Kunstnernes hus, Oslo 1959, #114.
Tilslag : 7.500 kr
430
430
Reidar FRITZVOLD
(1920-1997)
Vinter ved Fjelldalselven, Sørlandet
"Vinter ved Fjelldalselven, Sørlandet" Signert nede til høyre: R. Fritzvold. Dobbelt titulert, signert og datert verso på blindrammen: Vinter ved elven, Fjelldalselven. Sørlandet. Reidar Fritzvold. -75. "Vinter ved elven" Reidar Fritzvold 1975. Olje på lerret, 148x208 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
431
431
Fritz CHRIST
(1887-1978)
Stilleben med fiolin
"Stilleben med fiolin" Usignert. Stemplet verso på platen: Tilhørt Fritz Christ's dødsbo. Olje på plate, 46x55,5 cm.
Tilslag : 3.500 kr
432
432
Kåre TVETER
(1922-2012)
Vårlandskap
"Vårlandskap" Signert nede til høyre: Kåre Tveter. Olje på lerret, 81x100,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
433
433
Marineoffiserssabel
Marineoffiserssabel, bengrep med messingtråd, rikt dekorert klinge med skrift på gammel fransk, sent 1600-tallet.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 8.000 kr