Katalog for Vårens kvalitetsauksjon 2024

185
185
Beger
Beger i sølv, delvis forgylt, med løv, Andreas Lude (enke) fullstemplet Bergen 1798. H: 18 cm. Vekt: 342 g.
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
186
186
Et par lysestaker i sterlingsølv formet som korintiske søyler, fullstemplet London. H: 24 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
187
187
Terrin
Terrin i 830s med drevet dekor. L: 32 cm. Vekt: 1470 g.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
188
188
Sausepanne
Sausepanne i sterling sølv med håndtak i teak, Cohr, Danmark. L: 26 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
189
189
Humidor
Humidor i 830s. H: 13 cm. Ø: 11,5 cm. Vekt: 326 g.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.700 kr
190
190
Skrin
Skrin i 830s med drevet dekor med motiver fra Kongesagaen og Bergen by. M. Aase. 12,5x29,5x19,5 cm. 3210 g.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 42.000 kr
191
191
Kalk
Kalk i sølv med drevet dekor, Russland ca. 1760, mesterstemplet. H: 17,5 cm. Vekt: 170 g.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
192
192
Brudekrone
Brudekrone i forgyllet sølv, stemplet MB, trolig Magnus Bessel mester i Bergen ca. 1717-1744. H: 14,5 cm. Ø: 18 cm. Brudekroner har gjennom historien vært gjenstand for betydelig variasjon i både utforming og brukspraksis på tvers av ulike regioner. Det antas at middelalderens Maria-krone og kongekronen var direkte inspirasjon. På slutten av 1500-tallet begynte norske gullsmeder i Bergen å lage brudekroner på bestilling, dette økte i popularitet gjennom 1600- og 1700-tallet. Denne brudekronen bærer tydelige eierinitialer og datering fra 1788. Den spiller en særlig viktig rolle i å belyse den Vestlandske kulturarven. Mange brudekroner deler felles trekk som forgylt sølv, akantusdekor, løvblad og detaljerte ornamenter. Denne brudekronen er mindre begrenset av geografiske betingelser, og blir dermed ikke bare et individuelt eksempel på sølvsmedkunst, men snarere et nøkkelelement i en større historie om norsk kunsthåndverkstradisjon.
Vurdering: 120.000 kr - 150.000 kr
Tilslag : 240.000 kr
193
193
Skål
Sukkerskål i sølv med gravert dekor og datering 1822. H: 8,5 cm. Vekt: 100 g.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
194
194
Vinmugge
Vinmugge i sølv, med drevet dekor, stemplet. H: 33 cm. Vekt: 707 g.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
195
195
Tekanne
Tekanne i sterling sølv med underskål, John Lambe, fullstemplet London 1827. H: 14,5 cm. L: 28,5 cm. Underskål, 18x13,5 cm. Vekt: 132 g.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
196
196
Luktevannshus
Luktevannshus i sølv, hjerteformet med krone, eierinitialer og datering 1793. Mesterstemplet ND. H: 8 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
197
197
Luktevannshus
Luktevannshus med eierinitialer TB, og datering 9 may 1878. Sølvsmed S. Mordan, London. H: 6,5 cm. Proveniens: Christian Thams (1867-1948). Monogrammet tilhører Marentius Thams (1836-1907), far til Christian Thams.
Vurdering: 3.000 kr
198
198
Tekanne
Tekanne med brett i sterlingsølv, fullstemplet London 1823. H: 15 cm. Vekt: 768 g.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
199
199
Sukkerdrysse
Sukkerdrysse i sølv, Louis-seize-stil, K.C Hermann mester i København 1893-1937, årstemplet 1893. H: 22 cm. Vekt: 321 g.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.900 kr
200
200
Punsjøse
Punsjøse i sølv med skaft i tre, Peter Petersen mester i Christiania 1775-1808. L: 36 cm.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 4.000 kr