Katalog for Vårens kvalitetsauksjon 2024

201
201
Stasbelte
Stasbelte i sølv, støpte plater med figurdekor, nøkkelring og panserkjede, Jost Albertzsen mester i Bergen 1600-1610. L: 90 cm. Vekt: 288 g.
Vurdering: 80.000 kr
Tilslag : 60.000 kr
202
202
Bunad
Håndsydd Romeriksbunad i rødt, produsert av Heimen Husflid. (Liv: 84 cm / Bryst: 96 cm). Medfølger skjorte, lue og løslomme. Totallengde: 146 cm. Stakklengde: 105 cm. Låsen på lommen er skadet.
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
203
203
Bunad
Rondastakk og rutaliv med forkle i ull og tilhørende skjorte fra Husfliden på Lillehammer. Stoff fra Gudbrandsdalens Uldvarefabrik. Bunad i str. 42. L: 127 cm. Følger også med sko og sølv. Skjorten har håndsydde nupereller langs krage og mansjetter. Bunaden er justerbar i lengde og bredde i både stakk og liv. Liten rosesølje Ø: 4,5 cm, L: 8 cm, 2 mansjettknapper og halsknapp/nål i sølv medfølger bunaden. Klaveness-bunadsko i str. 7 (39).
Vurdering: 6.000 kr - 7.000 kr
204
204
Bysølje
Bysølje i 13 1/2 sølv, mesterstemplet Jacob Andreas Møller (1848-1870). Bystempel fra Trondheim. 9,5x5,8 cm. Vekt: 44 g.
Vurdering: 1.500 kr - 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
205
205
Veskelås
Veskelås i rhodinert sølv, gravert dekor med eierinitialer RRD, samt oppheng og kjede, datert 1821. B: 14 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 4.600 kr
206
206
Ørepynt
Et par cannetille ørepynt i 21K gult gull. Vekt: 10,72 g. Cannetille er en teknikk nært beslektet med filigransarbeid som er inspirert av tradisjonelt håndarbeid. Cannetille-arbeid er laget av tråd eller metallplater formet i delikate tvister, de tar ofte 3-dimensjonale former.
Vurdering: 5.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
207
207
Ørepynt
Et par antikke ørepynt i 18K gult med dråpeformede akvamariner. Vekt: 9,6 g.
Tilslag : 7.500 kr
208
208
Frimurerkule
Frimurerkule. Sølv med kappe i 9K gult gull. Ø: 1,7 cm. Vekt: 9,8 g.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
209
209
Colliere
Collier i 18K gult gull. 10 stk. børstede gullkjeder. L: 82 cm. Vekt: 229 g. 1 av leddene skadet.
Vurdering: 100.000 kr - 110.000 kr
Tilslag : 98.000 kr
210
210
Armring
Antikk armring i 20K gult gull fattet med lys citrin montert i filigransarbeid. Stemplet: CL. Fra sent 1800-tallet/tidlig 1900-tallet. Vekt: 30 g.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 17.000 kr
211
211
Stangnål
Stangnål i 14K hvitt gull med old-cut senterdiamant, ca. 0.50 ct. TW/P1, og 6 eldre single-cut diamanter, 0.10 ct. Norsk produsert: Harsheim. L: 5,7 cm. Vekt: 4 g. Ny pris i butikk estimert: 42.000 kr.
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
212
212
Nål
Antikk nål i 14K gult gull med safir sentersten, William Drummond & Co, sent 1800-tallet. L: 4,3 cm. Vekt: 4 g. Medfølgende originalt etui. Ny pris i butikk estimert: 21.000 kr. William Drummond & Co. ble grunnlagt i 1885 i Melbourne som byens ledende juvelerer. Det medfølgende etuiet bærer den opprinnelige adressen lokalisert i Collins Street. Safiren har den typiske australske blå-grønne fargen, elegant plassert i en engelsk kongelig fatning, også kjent som rex-fatning.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
213
213
Brosje
Del av diadem laget om til brosje, 10K gult gull, montert med 3 ametyster omkranset av naturperler. L: 4,2 cm. Vekt: 7,8 g. Medfølgende originalt etui. Proveniens: Baronesse Wedel Jarlsberg.
214
214
Nål
Nål i sølv med hvit og grønn emalje i form av trompetliljer, noe utydelig stemplet, trolig David Andersen, Art nouveau. H: 7 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 3.000 kr
215
215
Herrering
Herrering i 14K gult gull. Str. 57,5. Vekt: 7 g.
Vurdering: 4.000 kr
216
216
Ring
Ring i 18K hvitt gull med 14 diamanter, 0.14 ct. W/VS-SI. Str. 53. Vekt: 2,7 g. Ny pris i butikk estimert: 22.000 kr.
Tilslag : 5.000 kr
217
217
Brosje
Antikk sommerfugl brosje i 925s og agat montert i "fleur de lis"-fatting. Trolig Viktoriansk, fra Skottland. L: 7,2 cm. Vekt: 28 g.
Tilslag : 2.600 kr
218
218
Ørepynt
Ørepynt i 13K gult gull med dråpeformede safirer, ca. 1.20 ct. og 7 brilliantslipte diamanter, 0.30 ct. W/SI2-P1. Vekt: 2,43 g. Ny pris i butikk estimert: 25.000 kr.
219
219
Ring
Ring i 14K gult gull med 1 old-cut diamant, 1.3 ct. TW-VS. Str. 59. Vekt: 9 g.
Tilslag : 18.000 kr
220
220
Brosje
Brosje i 14K gult gull med 4 diamanter, 0.18 ct. TW/VS. Norsk produsert: Arne og Jahn Viggos Smie. 30x41 mm. Vekt: 11 g. Ny pris i butikk estimert: 40.000 kr.
221
221
Ole LYNGGAARD
Anheng
anheng i 14K gult gull med 1 diamant, 0.06 ct. TW-VS. 34x19 mm. Vekt: 5,35 g.
222
222
Ørepynt
Ørepynt i 14K gult gull med diamant, ca. 0.03 ct stk. TW-VS. Norsk produsert: Per H. Scharffenberg. 28x15 mm. Vekt: 4,64 g. Ny pris i butikk estimert: 18.000 kr.
223
223
Ring
Ring i 18K hvitt gull med hjerteslipte safirer, blå og fancy-fargede i rosa, orange, gul og grønn omkranset med ca. 97 diamanter. Totalt ca. 0.50 ct. W-SI (G-H). Str. 54. Vekt: 8,17 g. Ny pris i butikk estimert: 60.000 kr.
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
224
224
Halskjede
Omega halskjede i 14K hvitt/gult gull med anheng i hjerteslipte safirer, blå og fancy-fargede i rosa, orange, gul og grønn omkranset med ca. 77 diamanter. Totalt ca. 0.40 ct. L: 42 cm. Vekt: 12 g. Ny pris i butikk estimert: 55.000 kr.
Tilslag : 8.000 kr
225
225
Ring
Ring i 14K hvitt gull med rubin sentersten, 1.35 ct. og ca. 38 baguettslipte diamanter, ca. 0.40 ct. TW/VS-VS2. Str. 52. Vekt: 4 g. Ny pris i butikk estimert: 50.000 kr.
226
226
Ambar
Ambar i 830s med drevet dekor og innvendig forgylling, P. Aase. H: 22 cm. Ø: 26 cm. Vekt: 1200 g.
Tilslag : 10.000 kr
227
227
Luktevannshus
Luktevannshus i sølv med drevet dekor,1770-1780. H: 7 cm.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 1.800 kr
228
228
Luktevannshus
Luktevannshus i sølv med innvendig forgylling, Abraham Messings enke mester i Bergen 1725-1738, fullstemplet Bergen 1769. H: 6 cm.
Tilslag : 8.500 kr
229
229
Kaffekanne
Kaffekanne i 830s med drevet dekor, T. Olsen, Bergen. H: 31,5 cm. Vekt: 1027 g.
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
230
230
Drikkekanne i sølv med drevet dekor og innlagt mynt i lokk, Peter Brun mester i Bergen 1694-1720. H: 19 cm. Vekt: 940 g.
Vurdering: 80.000 kr
Tilslag : 64.000 kr
231
231
Jardiniere
"Jardiniere" i sølv, Tyskland, pseudo-rokokko. L: 31,5 cm. Vekt: 435 g.
Tilslag : 3.200 kr
232
232
Dåse
Dåse i sølv, knekket form med drevet dekor, stemplet, 1700-tallet. Guarduin: Peter Michael Blytt, utydelig mesterstemplet AH...? 8x6,5 cm. Vekt: 137 g.
Vurdering: 8.000 kr
233
233
Drikkekanne med gravert dekor og lokk i sølv, renessansestil, datert 1755, noe omarbeidet. Ustemplet. H: 21 cm. Vekt: 730 g. *
Vurdering: 15.000 kr
234
234
Terrin
Terrin med lokk i sølv med drevet dekor, Portugal. H: 17 cm. Vekt: 1200 g. *
Tilslag : 8.000 kr
235
235
Beger i sølv med drevet dekor, eiernavn og datering 1672. H: 11,5 cm. Vekt: 194 g.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
236
236
Kandisskål
Kandisskål i sølv, mesterstemplet. Jacob Steen, sent 1700-tallet. H:4,7 cm. L:14 cm. Vekt: 147 g.
237
237
Oblateske
Oblateske i sølv med drevet dekor, eiernavn og datering 1706, antagelig Søren Wesing/Wissing mester i Trondheim 1716-59. H: 4 cm. L: 9,5 cm. Vekt: 92 g.
Vurdering: 20.000 kr
238
238
Beger
Beger i sølv med løv, gravert dekor med eierinitialer, Mathias Petersen mester i Bergen 1762-1812, fullstemplet 1790. H: 9,3 cm. Vekt: 92 g.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
239
239
Skremme
"Skremme" i sterling sølv, L: 10 cm. Vekt: 28 g.
Vurdering: 1.500 kr
240
240
Beger
Beger i sølv, gravert dekor, eierinitialer og datering 1728, Mogens Thommesen Løwenhertz mester i Horsens 1695-1733. H: 12 cm. Vekt: 210 g.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
241
241
Drikkekanne i sølv, Oluf Jørgensen mester i Bergen 1650-1700. H: 15,5 cm. Vekt: 449 g.
Vurdering: 25.000 kr
242
242
Bolle i 830s. Ø: 30 cm. Vekt: 810 g.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
243
243
Marius HAMMER
(1847-1927)
Lot i sølv
Lot i sølv bestående av sennepskrukke, strøbøsse samt 4 stk. saltkar. 4 tilhørende skjeer. H: 7,6 cm og 3,1 cm. Vekt: 303 g.
Tilslag : 4.600 kr
244
244
Stettbeger
Stettbeger i sølv med innvendig forgylling, Torje Christensen Landaas, Kristiansand 1778-1806, datert 1794 (v.1749-1806). H: 12 cm. Vekt: 84 g.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
245
245
Drikkekanne i 830s med drevet dekor, J. tostrup. H: 18 cm. Vekt: 709 g.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 4.600 kr
246
246
Dåse
Dåse i sølv med drevet dekor, fullstemplet, Anders Sæbye (enken), Bergen. L: 7 cm. Vekt 79 g.
Vurdering: 6.000 kr
247
247
Stettskål
Stettskål i 830s, med drevet dekor, David Andersen. H: 22 cm. Ø: 31 cm. Vekt: 1420 g.
Vurdering: 10.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
248
248
Drikkekanne i sølv med drevet dekor med "ball and claw" ben, innlagt mynt i lokk. Lars Anfin(d)sen Sandene (f. omkring 1749-d.1807) nevnt i fortegnelse over håndtverkere i Stavanger i 1783. H: 17,5 cm. Vekt: 659 g.
Vurdering: 30.000 kr - 40.000 kr
249
249
Rømer
Rømer i sølv, stemplet F.C. 1771. H: 7,5 cm. Vekt: 88 g.
250
250
Skål
Skål i 830s med gjennombrutt dekor, Tyskland. L: 38 cm. B: 30 cm. Vekt: 700 g.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
251
251
Ring
Ring i 18K hvitt gull med 7 diamanter, ca. 0.15 ct. TW/SI. Str. 52,5. Vekt: 2,6 g.
Tilslag : 3.800 kr
252
252
Halskjede
Halskjede i 14K hvitt gull med 7 rubiner, 0.60 ct og 126 diamanter, 1.26 ct. TW/VS-SI. L: 42 cm. Vekt: 17,82 g. Ny pris i butikk estimert: 65 433 kr.
Tilslag : 12.500 kr
253
253
Antikk brosje
Antikk måneformet brosje i sølv og 14K gult gull montert med 54 old-cut diamanter, totalt 8 ct. D-MN. 1800-tallet. 43x44 mm. Vekt: 19 g. Assuransetakst fra David Andersen: 300.000 kr.
Vurdering: 50.000 kr
254
254
Anheng
Anheng med smaragdslipt akvamarin, ca. 20-25 ct. Trolig sent 1800-tallet. 30x24 mm. Vekt: 14 g. Ny pris i butikk estimert: 55.000 kr.
Tilslag : 8.000 kr
255
255
Ring
Ring i 14K gult gull med citrin sentersten. Str. 52. Vekt: 6 g.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
256
256
Ring
Ring i 14K gult gull med antikk ovalslipt rubin sentersten og 14 diamanter, ca. 0.42 ct. TW/SI. Str. 58. Vekt: 12 g. Ny pris i butikk estimert: 60.000 kr.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
257
257
Armbånd
Armbånd i 18K gult, hvitt og rødt gull med stråmønster. L: 19 cm. Vekt: 36 g.
Tilslag : 16.500 kr
258
258
Collier
Collier i 20K gult gull fattet med 21 citriner. L: 37,5 cm. Vekt: 36 g.
Tilslag : 13.500 kr
259
259
Ring
Evighetsring i 18K hvitt gull med ca. 20 diamanter montert i argyle mønstret fattning, ca. 0.16 ct. TW/W. Str. 52. Vekt: 3,3 g. Ny pris i butikk estimert: 23.000 kr.
Tilslag : 3.800 kr
260
260
Armlenke
Armlenke i ca. 19K gult gull (800) med 5 akoya perler og 20 granater. L: 19,2 cm. Vekt: 55 g.
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 29.000 kr
261
261
Ring
Ring i 18K hvitt gull med moderne-brilliantslipt diamant W/SI1, flankert av 2 single-cut brillianter TW/SI1. Totalt på 0.26 ct. Str. 51,5. Vekt: 2 g. Ny pris i butikk estimert: 21.600 kr.
Tilslag : 3.600 kr
262
262
Ring
Ring i 14K gult gull med kulturperle, flankert av 2 dyp burgunderfargede granater. Str. 55. Vekt: 1,9 g.
263
263
Smykkesett
Antikt smykkesett i 20K gult gull bestående av et par cannetille ørepynt samt en brosje med keiserlig ferskenfarget topaz. Vekt: 22,6 g. Medfølger originalt etui. Proveniens: Bentley & Co, London (i dag Bentley & Skinner). Ny pris i butikk estimert: 150.000 kr.
Vurdering: 20.000 kr - 25.000 kr
Tilslag : 22.000 kr
264
264
Ring
Cocktailring i 8K hvitt gull med 17 rubiner, ca. 1 ct. og 16 8/8 diamanter, ca. 0.20 ct. Str. 57. Vekt: 7 g. Ny pris i butikk estimert: 36.600 kr.
Tilslag : 6.000 kr
265
265
Antikk brosje
Antikk brosje i 12K gull med 6 rubiner, ca. 0.12 ct. og ca. 55 diamanter i naturlig farge, ca. 2 ct. Trolig sent 1800-tallet. 21x26 mm. Vekt: 8 g.
Tilslag : 14.000 kr
266
266
Ring
Ring i 14K hvitt gull med eldre slipt diamant, 2.93 ct. TCR/SI2. Norsk produsert: Harsheim. Str. 58. Vekt: 6 g. Ny pris i butikk estimert: 426.000 kr.
Vurdering: 160.000 kr - 200.000 kr
267
267
Ring
Rosettring i 14K hvitt gull med perle og 8 old-cut diamanter, 0.20 ct. TW-W/VS-SI. Norsk produsert: Homstvedt. Str. 56. Vekt: 2,8 g. Ny pris i butikk estimert: 17.000 kr.
268
268
Ring
Designring i 14K gult gull med kultivert barokkperle i europeisk ringskinne. Str. 64. Vekt: 11 g. Ny pris i butikk estimert: 25.000 kr.
Tilslag : 4.000 kr
269
269
Brosje
Brosje i 17K hvitt gull med 16 old-cut diamanter TW/VS-SI1, dekorert med ca. 32 roseslipte diamanter, W. Totalt 1.15 ct. Vekt: 5 g. Ny pris i butikk estimert: 64.000 kr.
Tilslag : 10.000 kr
270
270
Anheng
Anheng i 18K gult og hvitt gull med 63 champagnefargede diamanter, totalt ca. 0.70 ct. og safir sentersten på 0.40 ct. L: 43 mm. Vekt: 5 g. Ny pris i butikk estimert: 50.000 kr.
Tilslag : 9.000 kr
271
271
Smykkesett
Antikt smykkesett i 22K gult gull bestående av et par cannetille ørepynt og anheng med akvamariner. Total vekt: 23 g. Medfølger originalt etui. Ny pris i butikk estimert: 170.000 kr.
Tilslag : 26.000 kr
272
272
Nål
Nål i 14K hvitt gull med tre diamanter, 0.09 ct. W/Si. L: 31 mm. Vekt: 4 g.
273
273
Champagnekjøler
Champagnekjøler i 800s. H: 19 cm. Ø: 36 cm. Vekt: 2004 g.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 13.000 kr
274
274
Snusdåse
Snusdåse i sølv med innvendig forgylling, utydelig mesterstemplet Tyskland, inngravert eiernavn og datering 1706. H: 2,5 cm. L: 6,2 cm. Vekt: 69 g.
Vurdering: 4.000 kr
275
275
Drikkekanne i sølv, London 1700-tallet. H: 18,5 cm. Vekt: 749 g.
Tilslag : 6.500 kr
276
276
Mugge
Mugge i 830s med håndtak i tre, K.A. Rasmussen. H: 11,5 cm. L: 28 cm. Vekt med håndtak: 563 g.
Tilslag : 3.800 kr
277
277
Beger
Beger i sølv, delvis forgylt, med løv, Andreas Næs Beeder mester i Bergen 1799-1843, årstemplet 1820. H: 13,5 cm. Vekt: 106 g.
Tilslag : 3.800 kr
278
278
Bolle i 800s med drevet gjennombrutt dekor, Tyskland. H: 9,5 cm. Ø: 23 cm. Vekt: 575 g.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
279
279
Sigarskrin
Sigarskrin i sølv, W.A. Bolin. 4,5x21,5x12,5 cm.
Tilslag : 4.800 kr
280
280
Barokk drikkekanne i sølv, datert 1691, Peder Johannesen Reimers, mester i Bergen 1670-1695. H: 21 cm. Vekt: 860 g.
Vurdering: 150.000 kr
281
281
Skje
Skje i sølv med gravert dekor, eierinitialer og datering 1704. Hans Brun mester i Kristiansand. L: 19,5 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 2.400 kr
282
282
Drikkekanne i sølv, med drevet dekor, Heimburger, København 1906. H: 21,5 cm. Vekt: 445 g.
Tilslag : 3.400 kr
283
283
Skål
Skål i 925s med speilemalje og tre, David Andersen. H: 5,5 cm. Ø: 14,8 cm.
Tilslag : 3.200 kr
284
284
Fat
Fat i sølv med speilemalje, J. Tostrup. Gravert tekst på undersiden. Ø: 25 cm. *
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
285
285
Guttorm GAGNES
(1906-1964)
Teservise
Tesett i 925s med speilemalje på guillochert bunn bestående av kanne, sukkerkopp, fløtemugge og fat David-Andersen. (skade på kanne)
Tilslag : 10.000 kr
286
286
Snusdåse
Snusdåse i sølv med skilpadde, Peder Schrøder, datert 1835. 1,6x4,7x6,7 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
287
287
Sukkerskrin
Sukkerskrin i sølv, fullstemplet København. H:13,5 cm. Vekt: 410 g.
Tilslag : 3.200 kr
288
288
Lokkbeger
Lokkbeger i sølv med drevet dekor, Hans Nielsen Wolgast, 1699-1711, Guardein Conrad Ludolf 1679-1729, årstemplet København 1704. H: 18 cm. Vekt: 342 g.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 11.100 kr
289
289
Brett
Brett i 833s med gravert og drevet dekor. Bystempel Lisboa (1886-1938). Ø: 42 cm. Vekt: 1400 g.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
290
290
Hanseaterbeger
Hanseaterbeger i sølv, Herman Wickman mester i Bergen 1643-1688. H: 13 cm. Vekt: 199 g.
Tilslag : 62.000 kr
291
291
Sølvstuff
"Sølvstuff" trådsølv montert på base i tre. H: 7,4 cm. L: 12,2 cm. Vekt inkludert base: 296 g. 2 av sølvkrøllene i begge endene er påloddet. Proveniens: Bergingeniør Harald Ross (1908-1983) Norges siste direktør for Kongsberg Sølvverk, og deretter i arv.
Vurdering: 100.000 kr - 150.000 kr
Tilslag : 135.000 kr
292
292
Sølvstuff
"Sølvstuff" trådsølv montert på base i svartmalt tre. H: 4,3 cm. Vekt inkludert base: 54 g.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
293
293
Sølvstuff
"Sølvstuff", trådsølv montert på base i svart sten. 4,2x5,4x1,8 cm. Vekt inkludert base: 320 g.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
294
294
Sølvstuff
"Sølvstuff" trådsølv montert med nål for bruk som brosje, Kongsberg-gruvene. L: 5,2 cm. Vekt: 12,3 g. Proveniens: Gitt i gave, på 1940-tallet, fra kusk ved gruvene Halvor Øen til hans søster, og deretter i arv.
Tilslag : 6.000 kr
295
295
Sølvstuff
"Sølvstuff" trådsølv fra Midigkeit Gottes gruve ved Kongsberg Sølvverk, montert på base i svart sten. 13x9x6 cm. Vekt 1510 g. eks plint. Proveniens: Kjøpt fra Kongsberg Sølvverk ca. 1950 av Petter A. Braaten (1894-1968), og deretter i arv. 16 år gammel startet Petter A. Braaten som tømmerhugger i Canada og var der i ca. 2 år. Første ansettelse ved Kongsberg Sølvverk i 1913 varte i noen måneder, så fulgte ca. 20 år med mange forskjellige jobber i gruver både i Norge og i utlandet før han fikk fast jobb ved Sølvverket i 1934. Petter steg i gradene og ble raskt Stiger (dagens gruveingeniør) en stilling han hadde frem til Kongsberg Sølvverk ble nedlagt. Petter og hans bror Bjørn var blant de siste ansatte i gruvene og de var med på å avvikle Kongsberg Sølvverk i 1957. Petter og Bjørn fikk i oppdrag å hugge inn kronen til Kong Olav V i "Kronene" i Håvet på Kongsberg. Kronen ble avduket i 1962 i en seremoni hvor de fikk hilse på Kongen. Deres far hadde hugget inn kronen til Kong Haakon VII i 1908.
Vurdering: 1.500.000 kr - 2.000.000 kr
Tilslag : 1.600.000 kr
296
296
Ring
Ring i 14K gult gull med tre safirer, antatt syntetisk. Norsk produsert: Homstvedt. Str. 54,5. Vekt: 6 g. Ny pris i butikk estimert: 20.700 kr.
Tilslag : 3.200 kr
297
297
Mansjettknapper
Mansjettknapper i 14K gult gull, formet som en knute. Vekt: 7,3 g.
Tilslag : 2.600 kr
298
298
Mansjettknapper
Et par mansjettknapper i sølv og blå emalje med figurin i form av Huldra. David-Andersen. Vekt: 11 g.
Tilslag : 1.000 kr
299
299
Ring
Håndlaget ring i 14K gult gull med kulturperle og speilemalje. Ringen har gjennomført gravert og siselert dekor. Str. 56. Vekt: 7 g. Ny pris i butikk estimert: 25.000 kr.
300
300
Stangnål
Art deco stangnål i platina med 12 diamanter, 4 ct. TW-W/VS-SI1. Fra 1936. Juveler: Holm & Hallgren, Stockholm. Medfølger originalt etui. L: 59 mm. Vekt: 8 g. Ny pris i butikk estimert: 180.000 kr.
Vurdering: 50.000 kr
301
301
Brosje/Anheng
Brosje i 18K gult gull med ametyster. Vekt: 18,58 g. L: 9,5 cm. Ny pris i butikk estimert: 43.000 kr.
302
302
Smykkesett
Vintage smykkesett fra Christian Dior bestående av blomsterbrosje samt, et par stjerneformede ørepynt med cabochonslipte og dråpe/marquiseformede stener, syntetisk blå stener og Kingman Turkiser. Stemplet: Chr. Dior 1960. Designet av Francis Winter, 1960. Brosje (L: 9 cm). Medfølger originalt etui. Total vekt: 44 g.
Tilslag : 3.600 kr
303
303
Ring
Ring i 18K hvitt gull med 3 diamanter, ca. 0.45 ct. TW/SI. Str. 49. Vekt: 2,43 g. Ny pris i butikk estimert: 25.000 kr.
Tilslag : 4.400 kr
304
304
Brosje/Anheng
Kamé brosje/anheng i 14K gult gull med ertekjede i 18K gult gull. Fra 1918 og 1930, Sverige. Total vekt: 36 g.
Tilslag : 10.000 kr
305
305
Smykkesett
Antikt smykkesett i 14K gult gull og håndskåret kamé bestående av brosje og et par ørepynt. Frankrike 1830-tallet. Total vekt: 38 g. Medfølger originalt etui. Proveniens: Kurt Ribbhagen, Stockholm. Ny pris i butikk estimert: 156.000 kr.
306
306
Ring
Ring i 14K hvitt gull med prinsesseslipt diamant, flankert av 2 diamanter. Totalt, ca. 0.57 ct. TW/SI1. Str. 58,5. Vekt: 1,96 g. Ny pris i butikk estimert: 40.000 kr.
Tilslag : 11.000 kr
307
307
Lommeur
Enkelkapslet lommeur i 14K rose gull med skive i emalje, medfølgende portepé med signet i agat. Ø: 48 mm. Vekt: 89 g.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.200 kr
308
308
Lommeur
Lommeur i 18K gult gull, sylinderverk. 1800-tallet. Ø: 44 mm. Vekt: 62 g.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
309
309
Dame-armbåndsur
Art deco armbåndsur i platina med 34 diamanter. 1.22 ct. TW-W, hvorav et par i champagne/VS-SI. L: 16,5 cm. Vekt: 23 g. Ny pris i butikk estimert: 70.000 kr. Uret er ikke funksjonstestet.
Vurdering: 20.000 kr
310
310
Lommeur
Montre Sigma "ultra-thin"-lommeur. Dobbelkappslet, med innerlokk i 14K gult gull. Visere i blånert stål. Ca. 1930-tallet. Ø: 42 mm. Vekt: 64 g.
Tilslag : 7.500 kr
311
311
Armbåndsur, BAUM & MERCIER
BAUM & MERCIER armbåndsur i 18K gult gull med manuelt urverk, safir på krone. Baum et Mercier Mod. 37078, med alligator rem. 1970-tallet. 32,2x30,2 mm.
Tilslag : 8.000 kr
312
312
Lommeur
Dame-lommeur i 14K gult gull. Stempel på lokket: 14K LJ 120064. Ø: 33 mm. Vekt: 27,5 g.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
313
313
LOUIS VUITTON
LOUIS VUITTON reisekoffert
"Satellite 70" reisekoffert i LV monogram canvas. Modell nr. M23350. Myk, utvidbar modell, et stort hovedrom med stropper for feste av bagasje. Lukkes med glidelås og stropper. 70x50x19 cm. Medfølgende LV lås.
Tilslag : 10.500 kr
314
314
GUCCI
GUCCI skulderveske
"Miss GG" hobo skulderveske i beige GG monogram canvas, samt brunt skinn og sølvfarget metall. Serie nr. 326514-002123. Lukkes med glidelås på toppen. Innvendig trukket i kremfarget bomullsstoff med tre lommer, hvorav en med glidelås. Avtakbar skulderrem. 30x32x12 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
315
315
HERMES
Hermes askebeger
Vintage askebeger i porselen med eksotisk fugl, modell fra 1980-tallet. 16x20 cm. Medfølger originalt etui.
Tilslag : 3.600 kr