Katalog for Vårens kvalitetsauksjon 2024

Champagnekjøler
Champagnekjøler i porselen, "Flora Danica", Royal Copenhagen. H: 18 cm. Ø: 18 cm.
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Kurv
Oval gjennombrutt kurv i porselen "Flora Danica", Royal Copenhagen. L: 24 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Tallerkner
Et par tallerkener "Flora danica", Royal Copenhagen. Ø: 20 cm.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Tallerkner
3 stk. tallerkener "Flora danica", Royal Copenhagen. Ø: 25,5/23 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Tallerkner
4 stk. tallerkener "Flora danica", Royal Copenhagen. Ø: 25,5 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Fat
Ovalt fat i porselen "Flora Danica", Royal Copenhagen. L: 26,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Tallerkner
5 stk. tallerkener "Flora danica", Royal Copenhagen. Ø: 25,5 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Praktvase
Praktvase, merket. Egersund 88. Egersunds Fayancefabrik. H: 54 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Praktvase
Praktvase, merket Egersund, Egersunds Fayancefabrik. H: 55 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
"Skarver" vase med malt dekor, Porsgrunds Porselænsfabrik AS, merket: 1912/735/20h. Jugend. Signert: ThH. H: 37 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Emile GALLÉ
(1846-1904)
Vase "Fuchsia" / "Fuksia" i rød-rosa overfangsglass med dekor i form av blomster, Art nouveau ca. 1900. Signert på korpus: Gallé. H: 24,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Edward HALD
(1883-1980)
Skål med underfat
"Skål med underfat" klart glass med gravert dekor i form av kvinnefigurer i landskap. Signert og datert: "Orrefors Hald 90. TJ. 25.". Sverige 1925. Skål H: 12,2 cm. Fat Ø: 18 cm. Svensk glass, med Orrefors glasbruk som det ledende glassverket, fikk sitt store internasjonale gjennombrudd på verdensutstillingen i Paris i 1925.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Wilhelm KÅGE
(1889-1960)
Vaser
To vaser "Argenta" glasert steingods i grønt, med sølvdekor i form av blomster og blader, Gustavsberg 1943. Modell 1132 II. H: 17 cm. / Modell 1029 II. H: 15,5 cm.
Tilslag : 2.200 kr
Erik PLØEN
Fat
Fat i glasert steingods. Signert og påtegnet: Pløen Son. 34,5x33,5 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.900 kr
Erik PLØEN
Vase i keramikk. Signert og datert på undersiden: Pløen Son 2002. H: 29 cm.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Ingvil HAVREVOLD
(1942-1996)
Vase i glasert steingods. Signert under: Havrevold. H: 26 cm. Ingvil Havrevold utfordret den tradisjonelle keramikken ved å lage arbeider der det kunstneriske uttrykket var viktigere enn funksjonen. Denne vasen er inspirert av naturens formspråk og ligner en knopp som er ved å springe ut. Kilde: SNL.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Finn HALD
(1929-2010)
Veggdekorasjon
Veggdekorasjon i glasert keramikk. Signert og datert verso: F. Hald 1991. H: 44 cm. B: 38 cm. D: 14 cm.
Tilslag : 1.700 kr
Vase i klart og hvitt glass med innlegg av metallnetting. Signert og datert: Benny Motzfeldt 71 Plus. H: 32,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Vase i orange glass med innlegg av metallnetting. Signert og datert: BM 87. H: 26 cm.
Tilslag : 4.200 kr
Vase i rosa og grålig glass med sjatteringer i grønt og gult, innlegg av metallnetting. Signert og datert: BM -73. H: 15 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
Vase i grålig glass med grønn emalje. Signert: BM. "Ravelinere", fra PLUS. H: 10 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.200 kr
Skål
Skål i klart glass med brun emalje. Signert og datert: BM 79. H: 10,5 cm. Ø: 18,5 cm.
Vurdering: 1.500 kr - 2.000 kr
Tilslag : 1.800 kr
Johan Wilhelm JOHANSSON
(1887-1977)
"Vase" i klart glass med sorte striper og hvit kjerne, Hadeland, modell K-3003. Signert og datert: Hadeland 55 JWJ. H: 12,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Willy JOHANSSON
(1921-1993)
Spiralvasen
"Spiralvasen" champagnefarget overfangsglass med svart spiral og hvit kjerne, Hadeland, modell K-2009. Signert og datert: Hadeland 55 WJ. H: 13,6 cm. Design 1950-51, i produksjon til 1958. Willy Johansson var kunstnerisk leder på Hadeland Glassverk fra 1947-1988. Han stod i fremste rekke da Hadeland introduserte sitt nye flaggskip innen glassdesign på femtitallets begynnelse - K-glasset eller kunst-glasset. Sammen med Herman Bongard, Johan Wilhelm Johansson (Willys far), Arne Jon Jutrem og senere Severin Brørby, fornyet han Hadelands prydglass i tråd med den gryende nordiske linje og trend som har blitt kalt Scandinavian design. Litteratur: Simeon Andersen, Rolf og Olsen, Astrid. "Moderne antikviteter II - Norsk glass, kunstnere og signaturer 1900-1970". Oslo: Lunde forlag 2002.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
Willy JOHANSSON
(1921-1993)
Spiralvasen
"Spiralvasen" champagnefarget overfangsglass med svart spiral og hvit kjerne, Hadeland, modell K-2009. Usignert. H: 14 cm. Design 1950-51.
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Willy JOHANSSON
(1921-1993)
"Vase" champagnefarget overfangsglass med lilla kjerne, rillet overflate, Hadeland, modell K-2062. Signert og datert: Hadeland 57 WJ. H: 12,3 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Willy JOHANSSON
(1921-1993)
Vase i klart og grålig glass med blå kjerne, Hadeland, modell K-2004. Dobbeltsignert og datert: WJ WJ 55 Hadeland. H: 15 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Willy JOHANSSON
(1921-1993)
Pingvinvase
"Pingvinvase" stålgrått og klart glass, Hadeland, modell K-2066. Signert og datert: Hadeland 57 WJ. H: 23 cm. Design 1957.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
Willy JOHANSSON
(1921-1993)
Vase i grå-grønt glass, Hadeland, modell K-2043. Signert og datert: Hadeland 56 WJ. H: 31,5 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.200 kr
Arne JACOBSEN
(1902-1971)
Stol
"Egget" stol trukket i rød ull, fot i aluminium med vippe funksjon, 1980-tallet. Høyde: 106 cm. Bredde: 79 cm. Dybde: 80 cm. Setehøyde: 37 cm. Design 1958 for SAS hotellet i København.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 22.000 kr
Poul HENNINGSEN
(1894-1967)
Lampe
"Ph5" pendellampe i aluminium, lysegrønn og rød. Hvit ledning i stoff. Design 1958. Ø: 50 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Hereke
Hereke. Signert. 100% silke, 123x63 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Teppe
Arun, provinsiell Kashan. Ull på bomullsrenning, 305x196 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Teppe
Lori (antatt), Iran 1940. Ull på ull, 251x127 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Teppe
Herat, neoklassisk. Ull på bomullsrenning, 410x300 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
Teppe
Kunduz, Afghanistan, Beshirmønster, 1970-tallet. Ull, 271x190 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Jacob ARØE
(1803-1870)
Sydprøven i Grønland
"Sydprøven i Grønland" Signert ned til høyre: J. Aröe. Akvarell på papir, 13,5x18 cm.
Tilslag : 5.000 kr
Christian August LORENTZEN & G. HAAS
(1746-1828)
Vue de la Ville de Friderichshald
"Vue de la Ville de Friderichshald, 1790" Kobberstikk med håndkolorering, 29x39,5 cm.
Tilslag : 6.500 kr
(1746-1828)
Vue de Stubbe-Lian, Christiania
Prospekt over Christiania "Vue de Stubbe-Lian, Christiania". Kobberstikk med håndkolorering, 29x39 cm.
Tilslag : 4.600 kr
Johannes van Keulen
(1654-1715)
Kart
Kart "Finmarken, 1685" Kobberstikk, lysmål 52x59 cm.
Drikkekanne i porselen med slagscener i relieff, jekk i forgylt bronse, Tyskland. H: 23 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Flaske
Flaske i porselen med håndmalt dekor i form av rose og sommerfugl, Anton Michelsen montering i sterling sølv, Royal Copenhagen, No 219/348. Art nouveau tidlig 1900-tallet. H: 20 cm.
Eddik- / oljekanne
Eddik- / oljekanne (del av Plat-de-ménage) i porselen med Zweibelmuster dekor i underglasur blått, og pip i form av maske og dragehode. Merket under med et septer og W, Königliche Porzellan-Manufaktur, Berlin sent 1700-tallet. Modell etter Meissen. H: 19 cm. Proveniens: Familien Ringstad, Drammens Jernstøberi & Mek. Værksted.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Vinglass
4 stk. Vinglass i klart glass med benhvit spiral i stetten, 1700-tallet. H: 16,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Vinglass
Vinglass slepet med våpenskjold og datering 1686. H: 16 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 2.400 kr
Vinglass
Vinglass i grålig glass "Formet knapp", Nøstetangen. H: 15,5 cm.
Tilslag : 2.200 kr
Vinglass
Vinglass i klart glass, slepet dekor med tekst og datert 1812. H: 17 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
Øl- / Rødvinsglass
9 stk. Øl- / Rødvinsglass med slepet dekor i form av blomster, Kosta Boda 1970-tallet. H: 18,5 cm.
Tilslag : 3.000 kr
Meissen servise
Meissen servise ca. 53 deler, med håndmalte blomsterbuketter med kongelig blå- og forgylte kanter. Servise bestående av: 13 middagstallerkener (Ø: 25 cm), 12 dessertskåler (Ø: 18 cm), 9 kaffekopper (Ø: 9,5 cm), 8 underskåler (Ø: 16 cm), 8 dype skåler (Ø: 23 cm), 1 serveringsfat (L: 55 cm), 1 serveringsskål (20x20 cm), og 1 serveringsbolle (23,5x22 cm). Noe nag.
Vurdering: 5.000 kr - 7.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Fajansefat, Rörstrand
Fat i fajanse med blå blomsterdekor, Stockholm "Rörstrand", 1753. L: 41,5 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Vurdering: 1.200 kr - 1.500 kr
Tilslag : 1.600 kr
Sjokoladekanne
Sjokoladekanne "Blå blomst" glasert porselen med håndmalt underglasurdekor, dreiet sidehank av tre, Royal Copenhagen / Kongelig Dansk 1775-1820. H: 18,5 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 4.000 kr
Kurver
Et par kurver i fajanse, gjennombrutt flettverk, antagelig Ehrenreich perioden (1758-1766). H: 7,5 cm. L: 18,5 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Fat i fajanse
Fat i fajanse. Trolig Tyskland 1700-/1800-tallet. Ø: 34 cm.
Tilslag : 3.800 kr
Kaffeservise
Kaffeservise i porselen "Stråmønster" / "Musselmalt" halvblonde, fra Royal Copenhagen / Kongelig Dansk, bestående av kanne (1 liter), sukkerkopp, fløtemugge, 12 asjetter (Ø: 19,5 cm), 12 kaffekopper med underskåler, samt lite fat (L: 22,5 cm).
Vurdering: 12.000 kr
Tallerkner
10 stk. Delft tallerkener i porselen med kronet speilmonogram, Holland 1700-tallet. Ø: 22 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Vurdering: 6.000 kr - 7.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Fajansefat
2 stk. fajansefat. 1 fat "Nordstjärnan" produsert av "Rörstrand" i Stockholm, dekorert med Nordstjernen. Nordstjernen ble anvendt som et symbol for den svenske kongen siden slutten av 1600-tallet, og ble produsert av Rörstrands porslinsfabrik på midten av 1700-tallet. Fatet bærer signatur og datering på baksiden: 1767. Det andre fatet bærer også dekor karakteristisk for 1700-tallet i blå og hvit med blomster. L: 44,5/43,5 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Tilslag : 2.200 kr
Lysstøpeform
Lysstøpeform i brunt glass. L: 28 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 2.200 kr
Pokal
Lokkpokal i klart glass, med gravert dekor med rocailler og påført vers: "Den skaberen har givet oplyst forstand, Han elsker og drikker saa lenge han kan og det er en brugbar mand", 1700-tallet. H: 31 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 13.500 kr
Karafler
Et par karafler med et tilhørende glass, gravert dekor med frimurersymboler, datering 1791. H: 28/18cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Stettefat
Stettefat i blått glass med hvit kant, Gjøvik 1810-1830. H: 5,7 cm. Ø: 18,7 cm.
Tilslag : 2.400 kr
Potpurrikrukke
Potpurrikrukke i blått glass med hvit munningsrand. Gjøvik 1820-30. H: 30 cm.
Tilslag : 6.000 kr
Mamluk periode
(1250-1517)
Persisk / islamsk bolle
Persisk / islamsk bolle i keramikk, underglasurdekor i svart og blått, geometrisk mønster. Trolig Egypt eller Syria, Mamluk periode, ca. 1400-tallet. H: 14,5 cm. Ø: 28,5 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Vurdering: 10.000 kr
Vinmugge
Vinmugge "Basketball Oinochoe" i terrakotta med geometrisk malt dekor, kløverformet tut, trolig Kypriotisk 750-600 BC. H: 17 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Song-dynastiet
(960-1279)
Bolle. Porselen. Ø:16,5 cm.
Tilslag : 3.000 kr
Song-dynastiet
(960-1279)
Skål
Liten skål i keramikk med lys glasur. Ø: 11 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 2.000 kr
Kangxi
(1661-1722)
Fat
2 stk. fat. Ø: 23 og 31,5 cm.
Tilslag : 9.000 kr
Kangxi
(1661-1722)
Bolle i porselen, "Famille verte". 10x20 cm.
Tilslag : 4.400 kr
Qianlong
(1735-1796)
Tallerkener
1 par tallerkener, Famille rose. Ø: 23,5 cm.
Tilslag : 2.800 kr
Qianlong
(1735-1796)
Serveringsfat
serveringsfat i blått og hvitt porselen. 44x36 cm.
Qianlong
(1735-1796)
Skål
Firkantskål. 13x26x26 cm.
Guangxu-periode
(1875-1908)
Krukke med lokk
krukke med lokk i blått og hvitt porselen. H: 12 cm
Tilslag : 1.200 kr
Barberfat
Barberfat med utsparing for hals, Imari porselen, Japan 1800-tallet? Ø: 28,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Meiji-periode
(1868-1912)
Prakturne
"Satsuma" prakturne i steingods, ca. 1900. H: 78 cm.
Vurdering: 5.000 kr - 6.000 kr
Meiji-periode
(1868-1912)
Skjermbrett
skjermbrett, malt og signert. 61x122,5 cm.
Tilslag : 4.800 kr
Fat
Fat i blått og hvitt porselen, 1700-tallet. 42x33 cm. *
Vurdering: 4.000 kr
Famille rose vase i porselen, Kina, 1800-tallet. H: 62 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Tilslag : 6.000 kr
177
177
Fat
Fat i porselen, Kangxi-stil, Kina sent 1800-tallet. Ø: 40,5 cm.
178
178
Vase i porselen merket Ming, sent 1800-tallet. H: 17 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 5.000 kr
179
179
Buddha hoder
2 stk. buddha hoder i ben/elfenben, Kina ca. 1900-tallet. H: 11 cm. Objektene kan ikke eksporteres ut av Norge.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
180
180
"Scottish dirk"
"Scottish dirk" grep i ibenholt og beslag i sølv? 1700-tallet. L: 44 cm.
Tilslag : 6.000 kr
182
182
Kårde
Kårde 1682 (85) nedkortet for marinen. Klingen smedmerket med 3 stempler: Vira bruk samt probermerke ca. 1675. Medfølgende balg.
Vurdering: 7.000 kr - 8.000 kr
183
183
Muskedunder
Muskedunder ca. 1770, med perkusjonslås og messingbeslag, ombygd perkusjon i ca. 1850. Trompet-formet pipe med uvanlig oval profil foran "Duck foot". Ovalt ELG-Liege stempel på pipen. L: 83 cm. Litteratur «Skytevåpen benyttet av Forsvaret før 1859», s. 148-149.
Vurdering: 10.000 kr
184
184
Termometer
Termometer "Tidemanns Tobak", emalje på jern. H: 65 cm.
Tilslag : 10.500 kr