Katalog for Vårens kvalitetsauksjon 2024

Willy JOHANSSON
(1921-1993)
Spiralvasen
"Spiralvasen" champagnefarget overfangsglass med svart spiral og hvit kjerne, Hadeland, modell K-2009. Signert og datert: Hadeland 55 WJ. H: 13,6 cm. Design 1950-51, i produksjon til 1958. Willy Johansson var kunstnerisk leder på Hadeland Glassverk fra 1947-1988. Han stod i fremste rekke da Hadeland introduserte sitt nye flaggskip innen glassdesign på femtitallets begynnelse - K-glasset eller kunst-glasset. Sammen med Herman Bongard, Johan Wilhelm Johansson (Willys far), Arne Jon Jutrem og senere Severin Brørby, fornyet han Hadelands prydglass i tråd med den gryende nordiske linje og trend som har blitt kalt Scandinavian design. Litteratur: Simeon Andersen, Rolf og Olsen, Astrid. "Moderne antikviteter II - Norsk glass, kunstnere og signaturer 1900-1970". Oslo: Lunde forlag 2002.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
Willy JOHANSSON
(1921-1993)
Spiralvasen
"Spiralvasen" champagnefarget overfangsglass med svart spiral og hvit kjerne, Hadeland, modell K-2009. Usignert. H: 14 cm. Design 1950-51.
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 3.600 kr