Katalog for Vårens kvalitetsauksjon 2024

Fortunato GORI
(1886-1925)
Sovende kvinne
"Sovende kvinne" figur i ben/elfenben og bronse. Signert: Gori. 16,5x6,5 cm. Objektet kan ikke eksporteres ut av Norge.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
Et par speil
Et par speil, rikt skåret dekor med malt motiv av Johann Heinrich Stobwasser i topptykke. Nyklassisme, Nord-Tyskland senere halvdelen av 1700-tallet. 160x64 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 48.000 kr
Prismekrone
Prismekrone med 8 stk. lysarmer for stearinlys, empire, Sverige. H: 78 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Reisekoffert
Reisekoffert i tre trukket i brunt skinn, dekorert med nagler og beslag i messing, samt kongelige symboler i form av kroner og liljer. Innvendig etikett: "Ann Gladman, Trunkmaker, At the Three and Blue B, in Leadenhall Street, London". 48x107x53 cm. Medfølgende miniatyrportretter malt på ben/elfenben, 6 stk. innrammet sammen. Proveniens: Dronning Caroline Mathilde av Danmark (1751-1775). Regimentskvartermester ved det danske Hoff Hans Mossin Winsnes (1739-1813), Stavanger, og deretter i arv. Caroline Mathilde ble født 1751 i Leicester House i London som yngste søster av Englands kong Georg III. Hun ankom København i 1766, 15 år gammel, for å bli viet til sin fetter, Danmarks kong Christian VII (1749-1808), som var blitt konge ved farens død tidligere samme år. Fra begynnelsen av ekteskapet viste Christian VII tegn på psykisk sykdom (antatt schizofreni), og var uinteressert i å ha noen kvinnelig partner. På oppfordring gjorde han sin ekteskapelige plikt og tronarvingen Frederik ble født 1768. Kongens livlege, Johann Friedrich Struensee (1737-1772), utviklet et nært forhold til både kongen og dronningen. Etter hvert som kongens psykiske tilstand forverret seg, fikk Struensee økt innflytelse over ham, og overtok indirekte makten i riket. 1770 ble Struensee dronningens elsker, og skandalen ble offentlig da prinsesse Louise Augusta (1771–1843), som utvilsomt var Struensees barn, ble født. Som følge av dette ble ekteskapet med kongen oppløst i 1772. Struensee ble dømt til døden for majestetsforbrytelse og henrettet. Caroline Mathilde ble forvist til Tyskland. Begge barnene ble igjen ved hoffet i Danmark, hun så dem aldri igjen, og døde få år senere i 1775. Kilde: SNL.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 68.000 kr
Ikon "De tre hierarker fra Kazan" Russland 1800-tallet. Tempera og forgylling på treplate, 21x17 cm.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Mirakel-ikon, "Guds mor alle bedrøvedes glede" / "Joy of All Who Sorrow", Russland. Tempera og forgylling på treplate, 22x17 cm.
Tilslag : 1.600 kr
Ikon "St. Georg dragedreperen" Tempera på treplate, 37x27,5 cm. Trolig 1700-tallet.
Tilslag : 8.500 kr
Ikon "Den hellige Serafim av Sarov" Russland, trolig tidlig 1900-tallet. Tempera på treplate, med forgylling, 35x30 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Ikon, "The protecting vail" / "Pokrov" Russland 1800-tallet. Tempera på treplate, 35x29 cm.
Tilslag : 3.000 kr
Kniv
Kniv, messing og bjerk, rikt gravert med eierinitialer, 1700/1800-tallet. L: 21 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Skatoll
Skatoll med knekket front, trehvitt, 1700-tallet. 116x108x62 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 3.300 kr
Kommode i bjerk med intarsia, sent 1700-tallet. 80x98x51,5 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Tilslag : 27.000 kr
Konsollbord
Konsollbord i valnøtt, 1760-1770. 79x86x49,5 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 3.500 kr
Veggaplikker
6 stk. veggaplikker i messing med prismer, tidlig 1900-tallet. H: 47 cm.
Tilslag : 10.500 kr
Prismelysekrone, tidlig 1900-tallet. H: 93 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Sidebord
Sidebord med klaffer, mahogni, England 1800-tallet. 70x49,5x34 + 2x20 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Kanape
Kanape med skåret skjell i rygg og sarg, 1700-tallet. 118,5x115x56 cm.
Tilslag : 2.000 kr
Lysekrone
Lysekrone i forgylt bronse, Frankrike 1800-talllet. H: 98 cm.
Tilslag : 8.000 kr
Ovn, Bærums verk 1802
Ovn, Bærums verk 1802, antagelig Jacob Morath. 188x59x31 cm. Litteratur: Norsk Jernskulptur bind II s. 84.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
Ovn
Ovn i støpejern, Oudals verk 1700-tallet. 198x34x93 cm. (Sprukket sideplate).
Tilslag : 9.000 kr
Kirkelysekrone
Kirkelysekrone i messing, 12 lysarmer for stearinlys, barokk-stil. H: 100 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Kommodei mahogni og valnøtt, knekket front, 1700-tallet.
Tilslag : 8.000 kr
Kåpestake i messing, barokk. H: 19 cm.
Tilslag : 2.200 kr
Ovnskrakk
Ovnskrakk med skåret dekor, rokokko, 1700-tallet. 34,5x65x33 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Et par skulpturer i bronse
Et par skulpturer i bronse "Soldater", usignert. H: 37 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Dåpsfat
Dåpsfat i drevet messing "Druene fra det lovede land", risset in med eiernavn Marten Brandt, 1700-tallet. Ø: 43,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.700 kr
Morter
Morter støpt bronse med teksten: "Soli deo gloria/bare til guds ære". Medfølgende støter i jern. H: 10,5 cm. Ø: 11 cm. Støter L: 17,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Framskap med original malt dekor, 1700-tallet. 190x110x38 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 17.500 kr
Stoler
Et par høyryggede stoler, 1700-tallet.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Et par tepper
Et par tepper fra landsbyen Perepedil, Kaukasus, tidlig 1900-tallet. Ull, 118x80 cm.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Soumak
Soumak, Azerbadjan, ca. 1960. Ull på bomullsrenning, 266x113 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Gendje
Gendje, Kaukasus, 1930-tallet. Ull, 284x130 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Tyrkisk kelim
Tyrkisk kelim, ca. 1940. Ull på bomullsrenning, 121x94 cm.
Vurdering: 1.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
Et par kandelabre
Et par kandelabre i messing, barokk-type, med kompletteringer. H: 40 cm.
Tilslag : 3.200 kr
Et par høyryggede stoler
Vurdering: 4.000 kr
Konsollbord
Konsollbord, forgylt, med Labradorstein, sent 1700-tallet. 78x75x51 cm.
Tilslag : 13.500 kr
Kaminur i brennforgylt bronse, Frankrike 1800-tallet. H: 31,5 cm.
Tilslag : 3.600 kr
Speil i mahogni med forgylte detaljer, Louis-seize.
Tilslag : 3.600 kr
Servise
Servise i porselen "Saxisk blomst" Royal Copenhagen, bestående av 19 suppetallerkener (24,5 cm), 3 suppetallerkener (22 cm), 32 middagstallerkener (25 cm), 17 asjetter (20,5 cm), 12 asjetter (12,5 cm), 8 buljongkopper med lokk og underskål, 6 skåler, sauseterrin, potetbolle med lokk, tedåse, potetfat, 2 ovale boller, sausebolle, 8 assorterte serveringsfat og bladformet skål. Totalt 107 enheter.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 16.500 kr
Stettfat
Stettefat, Stockholm "Rörstrand", 1743. H: 12,5 cm. Ø: 19 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Hengeskap med skåret dekor og original maling, anno 1789. Telemark. 61x60x25 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 27.000 kr
Åkle
Åkle, Valdres 1800-tallet. 148x124 cm.
Tilslag : 2.000 kr
Ølgås
Ølgås med original maling. L: 20 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
Gulvur med original malt dekor, Michel Nielssen. Hedemark 1700-tallet. H: 220 cm.
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 17.000 kr
Kjenge
Kjenge med original malt dekor, datert 1831. L: 22,5 cm.
Tilslag : 22.000 kr
Stettebolle
Stettebolle med original maling, eierinitialer og datering 1826. H: 25 cm. Ø: 35 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Hengeskap med original rødmaling, 1800-tallet. 74x59x25,5 cm.
Tilslag : 1.800 kr
Ølbolle med original malt dekor, Agder 1800-tallet. Ø: 44,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Drikkekanne i bjerk med skåret dekor, 1700-tallet. H: 16 cm. Ø: 16 cm.
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 30.000 kr
Hengeskap, med original malt dekor og eierinitialer. 70x55x27 cm.
Tilslag : 7.000 kr
Trøys
Trøys med skåret og malt dekor, delvis sekundært skåret. L: 52 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Hengeskap med original maling, eierinitialer og datering 1830. 85x70x29,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Skatoll
Skatoll med overskap, mahogni, Georg III, England. 210x103,5x89 cm.
Tilslag : 3.000 kr
Lysekrone med 12 lysarmer for stearinlys, forgylt bronse med prismer elektrisk montert, Frankrike sent 1800-tallet. H: 115 cm. (Mangler).
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 14.500 kr
Hengeskap med original rosemaling, eierinitialer og datering 1840, Telemark. 82x59x22 cm.
Tilslag : 31.000 kr
Hjørneskap
Hjørneskap med sprang, original malt dekor, 1800-tallet. 110x70x43 cm.
Bondebord
Bondebord med original rødmaling, 1800-tallet. 60x157,5x87 cm.
Tilslag : 3.800 kr
Ølbolle med original malt dekor, utvendig drikkevers og datering 1871. Ø: 18 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
Skrin
Skrin med skåret dekor, datert 1791, Setesdalen. 23x33,5x25 cm.
Tilslag : 3.800 kr
Kiste med original rosemaling og datering 1845, Telemark. 74x110x55 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Skistav
Skistav med skåret dekor, datert 1844. L: 166 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Klaffebord
Klaffebord med ovale klaffer og dreide ben, 1700-/1800-tallet. 75x110x57,5 + 2x65 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Kiste med original malt dekor, eierinitialer og datering 1805. 45,5x66,5x43,5 cm.
Tilslag : 3.800 kr
Gulvur med original maling, skive i messing merket: Anders Kalleber Moe.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Krutthorn
Krutthorn med skåret dekor, beslag i messing med gravert dekor, eierinitialer, 1700-tallet. L:16,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Krutthorn
Krutthorn med skåret dekor, dekorert med horisontale slynger med ansikter, Telemark eller Agder 1700-tallet. L: 16 cm.
Drikkekanne i bjerk med skåret dekor og original maling, "Søkande hund med fugl i tre", 1700-tallet. H: 20,5 cm.
Vurdering: 7.000 kr - 8.000 kr
Krutthorn
Krutthorn, skåret av Angrim Salvesøn, dekor med rytterfigur og syndefallsscene, sent 1600-tallet. L: 15 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 26.000 kr
Otto SVEEN
Inferno
"Inferno" Signert og datert: Otto Sveen 1934. Bjerkerot. H: 46 cm.
Tilslag : 9.500 kr
Kiste med original malt dekor, eierinitialer og datering 1860. 55x90x54 cm.
Stettefat
Stettefat md original malt dekor, Vestlandet sent 1800-tallet. H: 14,5 cm. Ø: 18,5 cm.
Vurdering: 1.200 kr - 1.500 kr
Tilslag : 2.400 kr
Hankestaup
Hankestaup med svidekor, Vestlandet 1800-tallet. L: 29 cm.
Tilslag : 2.800 kr
Langbord, trehvitt, 1800-tallet. 78x267x86,5 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Bord med cabriole ben med rester av original maling, 1700-tallet. 75x164x80 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
Hjørneskap
Hjørneskap med original maling og eierinitialer, 1800-tallet. 181x45 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Hengeskap med original malt dekor, Peder Aadnes stil, 1700-tallet. 108x74x26 cm.
Framskap med original malt dekor, Peder Aadnes stil, 1700-tallet. 240x141x62 cm.
Vurdering: 20.000 kr - 30.000 kr
Kiste med original malt dekor. Eiernavn: Magnhild Anders datter Tvedt og datering 1860. Vestlandet. 47,5x110x52 cm.
Tilslag : 5.000 kr
Dobbeltbeger
Dobbeltbeger med original maling, eierinitialer og datering 95. H: 22 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Laugsbolle
Laugsbolle, innvendig vers. Ø: 45 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Ølbolle med original malt dekor, vers og datering 1746. Tallev Maalar. Ø: 37 cm.
Vurdering: 15.000 kr - 18.000 kr
Tilslag : 28.000 kr
Trøys
Trøys med original malt dekor, Hallingdal. L: 35,5 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 18.500 kr
Ølgås
Ølgås med original malt dekor, 1800-tallet. L: 18,5 cm.
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Øland
Øland med original malt dekor. L: 25 cm.
Peder NØTTESTAD
(1693-1763)
Gulvur, messingskive og kasse i eik med skåret dekor i dragestil. H: 230 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Vitrineskap
Vitrineskap i eik, Nord-Tyskland 1700-tallet. 208x136x43 cm.
Tilslag : 13.000 kr
Speil i mahogni med forgylte detaljer, empire. 160x60cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Høyrygget armstol med skåret dekor, trukket med gyldenlær, barokk.
Tilslag : 10.000 kr
Stol
Høyrygget stol med skåret dekor, trukket med gyldenlær, barokk.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Sidebord
Sidebord i mahogni, England 1700-tallet. 79x110x56,5 cm.
Tilslag : 2.200 kr
Stjerneglobe
Stjerneglobe, H. Hughes & Sons Ltd. 27,5x26,5x26,5 cm.
Tilslag : 2.000 kr
Norsk splittflagg med tunge
Norsk splittflagg med tunge, med Kong Haakon VII kronede monogram. Oslo flaggfabrikk. 72x127 cm. Norsk Forening for Lystseilads vedtok i 1903 å forandre navnet til Kongelig norsk Seilforening – KNS. Ved kongelig resolusjon av 27. januar 1906 fikk foreningen lov til å bruke kongens navnesiffer i orlogsflagget – nå uten unionsmerket, som forsvant fra orlogsflagget 7. juni 1905. Kongen brukte hovedsakelig et monogram med romertallet VII, men foreningen brukte varianten med 7-tall. Den eneste forandringen i hans levetid var at kongekronen over riksvåpen og kongemongram i 1937 mistet «løveungen» som steg opp bak kronens kors. KNS var sent ute med å følge opp, men i årboken for 1956 var kongekronen over monogrammet uten løveunge. Siden dette flagget har krone uten løve, så kan man anta at det ikke er eldre enn fra 1950-årene. Størrelsen forteller at det har vært ført av en stor seilbåt – en yacht.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 23.000 kr
Langkikkert
Langkikkert i førsølvet messing trukket med lær, J. Kosbi, Hamburg. Inngravert teksten: "Geschenk seiner Königs Georg V von Hannover für den Schiffscapitain Johannes Eversen zu Stavanger in Anerkennung derim Juni und Juli 1864 hannoverschen Seleuten vom verunglükten hannoververschenSchiffe "Agate" gervärthen menschenfreudlichen Hülfe. Tilhørende originalt etui i mahogni. L: 97 cm. (50 cm).
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Natthus
Natthus i messing på sokkel i mahogni, "Kompass-Instrumenter, Bergen Nautik". H: 146 cm
Tilslag : 4.000 kr
Gallionsfigur
Gallionsfigur i skåret og malt tre, 1800-tallet. H: 150 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 24.000 kr
Tyrkisk kornsekk
Tyrkisk kornsekk, Soumak-vevd, 1930-40-tallet. Ull, 108x93 cm.
Vurdering: 1.000 kr
Tilslag : 1.400 kr
Saryk
Saryk, Turkmener fra Afghanistan, tidlig 1900-tallet. Ull, 126x105 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Yastik
Yastik. Tidlig 1900-tallet. Ull i naturfarger, 96x67 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Hatschlu
Hatschlu, Afghanistan, 1970-tallet. Ull, 230x173 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Champagnekjøler
Champagnekjøler i porselen, "Flora Danica", Royal Copenhagen. H: 18 cm. Ø: 18 cm.
Tilslag : 7.500 kr
Kurv
Oval gjennombrutt kurv i porselen "Flora Danica", Royal Copenhagen. L: 24 cm.
Tilslag : 6.500 kr
Tallerkner
Et par tallerkener "Flora danica", Royal Copenhagen. Ø: 20 cm.
Tilslag : 2.600 kr
Tallerkner
3 stk. tallerkener "Flora danica", Royal Copenhagen. Ø: 25,5/23 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Tallerkner
4 stk. tallerkener "Flora danica", Royal Copenhagen. Ø: 25,5 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Fat
Ovalt fat i porselen "Flora Danica", Royal Copenhagen. L: 26,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Tallerkner
5 stk. tallerkener "Flora danica", Royal Copenhagen. Ø: 25,5 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Praktvase
Praktvase, merket. Egersund 88. Egersunds Fayancefabrik. H: 54 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Praktvase
Praktvase, merket Egersund, Egersunds Fayancefabrik. H: 55 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
"Skarver" vase med malt dekor, Porsgrunds Porselænsfabrik AS, merket: 1912/735/20h. Jugend. Signert: ThH. H: 37 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Emile GALLÉ
(1846-1904)
Vase "Fuchsia" / "Fuksia" i rød-rosa overfangsglass med dekor i form av blomster, Art nouveau ca. 1900. Signert på korpus: Gallé. H: 24,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Edward HALD
(1883-1980)
Skål med underfat
"Skål med underfat" klart glass med gravert dekor i form av kvinnefigurer i landskap. Signert og datert: "Orrefors Hald 90. TJ. 25.". Sverige 1925. Skål H: 12,2 cm. Fat Ø: 18 cm. Svensk glass, med Orrefors glasbruk som det ledende glassverket, fikk sitt store internasjonale gjennombrudd på verdensutstillingen i Paris i 1925.
Wilhelm KÅGE
(1889-1960)
Vaser
To vaser "Argenta" glasert steingods i grønt, med sølvdekor i form av blomster og blader, Gustavsberg 1943. Modell 1132 II. H: 17 cm. / Modell 1029 II. H: 15,5 cm.
Tilslag : 2.200 kr
Erik PLØEN
Fat
Fat i glasert steingods. Signert og påtegnet: Pløen Son. 34,5x33,5 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.900 kr
Erik PLØEN
Vase i keramikk. Signert og datert på undersiden: Pløen Son 2002. H: 29 cm.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Ingvil HAVREVOLD
(1942-1996)
Vase i glasert steingods. Signert under: Havrevold. H: 26 cm. Ingvil Havrevold utfordret den tradisjonelle keramikken ved å lage arbeider der det kunstneriske uttrykket var viktigere enn funksjonen. Denne vasen er inspirert av naturens formspråk og ligner en knopp som er ved å springe ut. Kilde: SNL.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Finn HALD
(1929-2010)
Veggdekorasjon
Veggdekorasjon i glasert keramikk. Signert og datert verso: F. Hald 1991. H: 44 cm. B: 38 cm. D: 14 cm.
Tilslag : 1.700 kr
Vase i klart og hvitt glass med innlegg av metallnetting. Signert og datert: Benny Motzfeldt 71 Plus. H: 32,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Vase i orange glass med innlegg av metallnetting. Signert og datert: BM 87. H: 26 cm.
Tilslag : 4.200 kr
Vase i rosa og grålig glass med sjatteringer i grønt og gult, innlegg av metallnetting. Signert og datert: BM -73. H: 15 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
Vase i grålig glass med grønn emalje. Signert: BM. "Ravelinere", fra PLUS. H: 10 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.200 kr
Skål
Skål i klart glass med brun emalje. Signert og datert: BM 79. H: 10,5 cm. Ø: 18,5 cm.
Vurdering: 1.500 kr - 2.000 kr
Tilslag : 1.800 kr
Johan Wilhelm JOHANSSON
(1887-1977)
"Vase" i klart glass med sorte striper og hvit kjerne, Hadeland, modell K-3003. Signert og datert: Hadeland 55 JWJ. H: 12,5 cm.
Tilslag : 2.600 kr
Willy JOHANSSON
(1921-1993)
Spiralvasen
"Spiralvasen" champagnefarget overfangsglass med svart spiral og hvit kjerne, Hadeland, modell K-2009. Signert og datert: Hadeland 55 WJ. H: 13,6 cm. Design 1950-51, i produksjon til 1958. Willy Johansson var kunstnerisk leder på Hadeland Glassverk fra 1947-1988. Han stod i fremste rekke da Hadeland introduserte sitt nye flaggskip innen glassdesign på femtitallets begynnelse - K-glasset eller kunst-glasset. Sammen med Herman Bongard, Johan Wilhelm Johansson (Willys far), Arne Jon Jutrem og senere Severin Brørby, fornyet han Hadelands prydglass i tråd med den gryende nordiske linje og trend som har blitt kalt Scandinavian design. Litteratur: Simeon Andersen, Rolf og Olsen, Astrid. "Moderne antikviteter II - Norsk glass, kunstnere og signaturer 1900-1970". Oslo: Lunde forlag 2002.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
Willy JOHANSSON
(1921-1993)
Spiralvasen
"Spiralvasen" champagnefarget overfangsglass med svart spiral og hvit kjerne, Hadeland, modell K-2009. Usignert. H: 14 cm. Design 1950-51.
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Willy JOHANSSON
(1921-1993)
"Vase" champagnefarget overfangsglass med lilla kjerne, rillet overflate, Hadeland, modell K-2062. Signert og datert: Hadeland 57 WJ. H: 12,3 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Willy JOHANSSON
(1921-1993)
Vase i klart og grålig glass med blå kjerne, Hadeland, modell K-2004. Dobbeltsignert og datert: WJ WJ 55 Hadeland. H: 15 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Willy JOHANSSON
(1921-1993)
Pingvinvase
"Pingvinvase" stålgrått og klart glass, Hadeland, modell K-2066. Signert og datert: Hadeland 57 WJ. H: 23 cm. Design 1957.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
Willy JOHANSSON
(1921-1993)
Vase i grå-grønt glass, Hadeland, modell K-2043. Signert og datert: Hadeland 56 WJ. H: 31,5 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.200 kr
Arne JACOBSEN
(1902-1971)
Stol
"Egget" stol trukket i rød ull, fot i aluminium med vippe funksjon, 1980-tallet. Høyde: 106 cm. Bredde: 79 cm. Dybde: 80 cm. Setehøyde: 37 cm. Design 1958 for SAS hotellet i København.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 22.000 kr
Poul HENNINGSEN
(1894-1967)
Lampe
"Ph5" pendellampe i aluminium, lysegrønn og rød. Hvit ledning i stoff. Design 1958. Ø: 50 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Hereke
Hereke. Signert. 100% silke, 123x63 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Teppe
Arun, provinsiell Kashan. Ull på bomullsrenning, 305x196 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Teppe
Lori (antatt), Iran 1940. Ull på ull, 251x127 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Teppe
Herat, neoklassisk. Ull på bomullsrenning, 410x300 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
Teppe
Kunduz, Afghanistan, Beshirmønster, 1970-tallet. Ull, 271x190 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Jacob ARØE
(1803-1870)
Sydprøven i Grønland
"Sydprøven i Grønland" Signert ned til høyre: J. Aröe. Akvarell på papir, 13,5x18 cm.
Tilslag : 5.000 kr
Christian August LORENTZEN & G. HAAS
(1746-1828)
Vue de la Ville de Friderichshald
"Vue de la Ville de Friderichshald, 1790" Kobberstikk med håndkolorering, 29x39,5 cm.
Tilslag : 6.500 kr
(1746-1828)
Vue de Stubbe-Lian, Christiania
Prospekt over Christiania "Vue de Stubbe-Lian, Christiania". Kobberstikk med håndkolorering, 29x39 cm.
Tilslag : 4.600 kr
Johannes van Keulen
(1654-1715)
Kart
Kart "Finmarken, 1685" Kobberstikk, lysmål 52x59 cm.
Drikkekanne i porselen med slagscener i relieff, jekk i forgylt bronse, Tyskland. H: 23 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Flaske
Flaske i porselen med håndmalt dekor i form av rose og sommerfugl, Anton Michelsen montering i sterling sølv, Royal Copenhagen, No 219/348. Art nouveau tidlig 1900-tallet. H: 20 cm.
Eddik- / oljekanne
Eddik- / oljekanne (del av Plat-de-ménage) i porselen med Zweibelmuster dekor i underglasur blått, og pip i form av maske og dragehode. Merket under med et septer og W, Königliche Porzellan-Manufaktur, Berlin sent 1700-tallet. Modell etter Meissen. H: 19 cm. Proveniens: Familien Ringstad, Drammens Jernstøberi & Mek. Værksted.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Vinglass
4 stk. Vinglass i klart glass med benhvit spiral i stetten, 1700-tallet. H: 16,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Vinglass
Vinglass slepet med våpenskjold og datering 1686. H: 16 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 2.400 kr
Vinglass
Vinglass i grålig glass "Formet knapp", Nøstetangen. H: 15,5 cm.
Tilslag : 2.200 kr
Vinglass
Vinglass i klart glass, slepet dekor med tekst og datert 1812. H: 17 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
Øl- / Rødvinsglass
9 stk. Øl- / Rødvinsglass med slepet dekor i form av blomster, Kosta Boda 1970-tallet. H: 18,5 cm.
Tilslag : 3.000 kr
Meissen servise
Meissen servise ca. 53 deler, med håndmalte blomsterbuketter med kongelig blå- og forgylte kanter. Servise bestående av: 13 middagstallerkener (Ø: 25 cm), 12 dessertskåler (Ø: 18 cm), 9 kaffekopper (Ø: 9,5 cm), 8 underskåler (Ø: 16 cm), 8 dype skåler (Ø: 23 cm), 1 serveringsfat (L: 55 cm), 1 serveringsskål (20x20 cm), og 1 serveringsbolle (23,5x22 cm). Noe nag.
Vurdering: 5.000 kr - 7.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Fajansefat, Rörstrand
Fat i fajanse med blå blomsterdekor, Stockholm "Rörstrand", 1753. L: 41,5 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Tilslag : 1.600 kr
Sjokoladekanne
Sjokoladekanne "Blå blomst" glasert porselen med håndmalt underglasurdekor, dreiet sidehank av tre, Royal Copenhagen / Kongelig Dansk 1775-1820. H: 18,5 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 4.000 kr
Kurver
Et par kurver i fajanse, gjennombrutt flettverk, antagelig Ehrenreich perioden (1758-1766). H: 7,5 cm. L: 18,5 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Fat i fajanse
Fat i fajanse. Trolig Tyskland 1700-/1800-tallet. Ø: 34 cm.
Tilslag : 3.800 kr
Kaffeservise
Kaffeservise i porselen "Stråmønster" / "Musselmalt" halvblonde, fra Royal Copenhagen / Kongelig Dansk, bestående av kanne (1 liter), sukkerkopp, fløtemugge, 12 asjetter (Ø: 19,5 cm), 12 kaffekopper med underskåler, samt lite fat (L: 22,5 cm).
Vurdering: 12.000 kr
Tallerkner
10 stk. Delft tallerkener i porselen med kronet speilmonogram, Holland 1700-tallet. Ø: 22 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Vurdering: 6.000 kr - 7.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Fajansefat
2 stk. fajansefat. 1 fat "Nordstjärnan" produsert av "Rörstrand" i Stockholm, dekorert med Nordstjernen. Nordstjernen ble anvendt som et symbol for den svenske kongen siden slutten av 1600-tallet, og ble produsert av Rörstrands porslinsfabrik på midten av 1700-tallet. Fatet bærer signatur og datering på baksiden: 1767. Det andre fatet bærer også dekor karakteristisk for 1700-tallet i blå og hvit med blomster. L: 44,5/43,5 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Tilslag : 2.200 kr
Lysstøpeform
Lysstøpeform i brunt glass. L: 28 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 2.200 kr
Pokal
Lokkpokal i klart glass, med gravert dekor med rocailler og påført vers: "Den skaberen har givet oplyst forstand, Han elsker og drikker saa lenge han kan og det er en brugbar mand", 1700-tallet. H: 31 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 13.500 kr
Karafler
Et par karafler med et tilhørende glass, gravert dekor med frimurersymboler, datering 1791. H: 28/18cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Stettefat
Stettefat i blått glass med hvit kant, Gjøvik 1810-1830. H: 5,7 cm. Ø: 18,7 cm.
Tilslag : 2.400 kr
Potpurrikrukke
Potpurrikrukke i blått glass med hvit munningsrand. Gjøvik 1820-30. H: 30 cm.
Tilslag : 6.000 kr
Mamluk periode
(1250-1517)
Persisk / islamsk bolle
Persisk / islamsk bolle i keramikk, underglasurdekor i svart og blått, geometrisk mønster. Trolig Egypt eller Syria, Mamluk periode, ca. 1400-tallet. H: 14,5 cm. Ø: 28,5 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Vurdering: 10.000 kr
Vinmugge
Vinmugge "Basketball Oinochoe" i terrakotta med geometrisk malt dekor, kløverformet tut, trolig Kypriotisk 750-600 BC. H: 17 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Song-dynastiet
(960-1279)
Bolle. Porselen. Ø:16,5 cm.
Tilslag : 3.000 kr
Song-dynastiet
(960-1279)
Skål
Liten skål i keramikk med lys glasur. Ø: 11 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 2.000 kr
Kangxi
(1661-1722)
Fat
2 stk. fat. Ø: 23 og 31,5 cm.
Tilslag : 9.000 kr
Kangxi
(1661-1722)
Bolle i porselen, "Famille verte". 10x20 cm.
Tilslag : 4.400 kr
Qianlong
(1735-1796)
Tallerkener
1 par tallerkener, Famille rose. Ø: 23,5 cm.
Tilslag : 2.800 kr
Qianlong
(1735-1796)
Serveringsfat
serveringsfat i blått og hvitt porselen. 44x36 cm.
Qianlong
(1735-1796)
Skål
Firkantskål. 13x26x26 cm.
Guangxu-periode
(1875-1908)
Krukke med lokk
krukke med lokk i blått og hvitt porselen. H: 12 cm
Tilslag : 1.200 kr
Barberfat
Barberfat med utsparing for hals, Imari porselen, Japan 1800-tallet? Ø: 28,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Meiji-periode
(1868-1912)
Prakturne
"Satsuma" prakturne i steingods, ca. 1900. H: 78 cm.
Vurdering: 5.000 kr - 6.000 kr
Meiji-periode
(1868-1912)
Skjermbrett
skjermbrett, malt og signert. 61x122,5 cm.
Tilslag : 4.800 kr
Fat
Fat i blått og hvitt porselen, 1700-tallet. 42x33 cm. *
Vurdering: 4.000 kr
Famille rose vase i porselen, Kina, 1800-tallet. H: 62 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Tilslag : 6.000 kr
177
177
Fat
Fat i porselen, Kangxi-stil, Kina sent 1800-tallet. Ø: 40,5 cm.
178
178
Vase i porselen merket Ming, sent 1800-tallet. H: 17 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 5.000 kr
179
179
Buddha hoder
2 stk. buddha hoder i ben/elfenben, Kina ca. 1900-tallet. H: 11 cm. Objektene kan ikke eksporteres ut av Norge.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
180
180
"Scottish dirk"
"Scottish dirk" grep i ibenholt og beslag i sølv? 1700-tallet. L: 44 cm.
Tilslag : 6.000 kr
182
182
Kårde
Kårde 1682 (85) nedkortet for marinen. Klingen smedmerket med 3 stempler: Vira bruk samt probermerke ca. 1675. Medfølgende balg.
183
183
Muskedunder
Muskedunder ca. 1770, med perkusjonslås og messingbeslag, ombygd perkusjon i ca. 1850. Trompet-formet pipe med uvanlig oval profil foran "Duck foot". Ovalt ELG-Liege stempel på pipen. L: 83 cm. Litteratur «Skytevåpen benyttet av Forsvaret før 1859», s. 148-149.
Vurdering: 10.000 kr
184
184
Termometer
Termometer "Tidemanns Tobak", emalje på jern. H: 65 cm.
Tilslag : 10.500 kr
185
185
Beger
Beger i sølv, delvis forgylt, med løv, Andreas Lude (enke) fullstemplet Bergen 1798. H: 18 cm. Vekt: 342 g.
Tilslag : 25.000 kr
186
186
Et par lysestaker i sterlingsølv formet som korintiske søyler, fullstemplet London. H: 24 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
187
187
Terrin
Terrin i 830s med drevet dekor. L: 32 cm. Vekt: 1470 g.
Tilslag : 8.500 kr
188
188
Sausepanne
Sausepanne i sterling sølv med håndtak i teak, Cohr, Danmark. L: 26 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
189
189
Humidor
Humidor i 830s. H: 13 cm. Ø: 11,5 cm. Vekt: 326 g.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.700 kr
190
190
Skrin
Skrin i 830s med drevet dekor med motiver fra Kongesagaen og Bergen by. M. Aase. 12,5x29,5x19,5 cm. 3210 g.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 42.000 kr
191
191
Kalk
Kalk i sølv med drevet dekor, Russland ca. 1760, mesterstemplet. H: 17,5 cm. Vekt: 170 g.
Tilslag : 4.000 kr
192
192
Brudekrone
Brudekrone i forgyllet sølv, stemplet MB, trolig Magnus Bessel mester i Bergen ca. 1717-1744. H: 14,5 cm. Ø: 18 cm. Brudekroner har gjennom historien vært gjenstand for betydelig variasjon i både utforming og brukspraksis på tvers av ulike regioner. Det antas at middelalderens Maria-krone og kongekronen var direkte inspirasjon. På slutten av 1500-tallet begynte norske gullsmeder i Bergen å lage brudekroner på bestilling, dette økte i popularitet gjennom 1600- og 1700-tallet. Denne brudekronen bærer tydelige eierinitialer og datering fra 1788. Den spiller en særlig viktig rolle i å belyse den Vestlandske kulturarven. Mange brudekroner deler felles trekk som forgylt sølv, akantusdekor, løvblad og detaljerte ornamenter. Denne brudekronen er mindre begrenset av geografiske betingelser, og blir dermed ikke bare et individuelt eksempel på sølvsmedkunst, men snarere et nøkkelelement i en større historie om norsk kunsthåndverkstradisjon.
Vurdering: 120.000 kr - 150.000 kr
Tilslag : 240.000 kr
193
193
Skål
Sukkerskål i sølv med gravert dekor og datering 1822. H: 8,5 cm. Vekt: 100 g.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
194
194
Vinmugge
Vinmugge i sølv, med drevet dekor, stemplet. H: 33 cm. Vekt: 707 g.
Tilslag : 4.800 kr
195
195
Tekanne
Tekanne i sterling sølv med underskål, John Lambe, fullstemplet London 1827. H: 14,5 cm. L: 28,5 cm. Underskål, 18x13,5 cm. Vekt: 132 g.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
196
196
Luktevannshus
Luktevannshus i sølv, hjerteformet med krone, eierinitialer og datering 1793. Mesterstemplet ND. H: 8 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
197
197
Luktevannshus
Luktevannshus med eierinitialer TB, og datering 9 may 1878. Sølvsmed S. Mordan, London. H: 6,5 cm. Proveniens: Christian Thams (1867-1948). Monogrammet tilhører Marentius Thams (1836-1907), far til Christian Thams.
Vurdering: 3.000 kr
198
198
Tekanne
Tekanne med brett i sterlingsølv, fullstemplet London 1823. H: 15 cm. Vekt: 768 g.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
199
199
Sukkerdrysse
Sukkerdrysse i sølv, Louis-seize-stil, K.C Hermann mester i København 1893-1937, årstemplet 1893. H: 22 cm. Vekt: 321 g.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.900 kr
200
200
Punsjøse
Punsjøse i sølv med skaft i tre, Peter Petersen mester i Christiania 1775-1808. L: 36 cm.
Tilslag : 4.000 kr
201
201
Stasbelte
Stasbelte i sølv, støpte plater med figurdekor, nøkkelring og panserkjede, Jost Albertzsen mester i Bergen 1600-1610. L: 90 cm. Vekt: 288 g.
Vurdering: 80.000 kr
Tilslag : 60.000 kr
202
202
Bunad
Håndsydd Romeriksbunad i rødt, produsert av Heimen Husflid. (Liv: 84 cm / Bryst: 96 cm). Medfølger skjorte, lue og løslomme. Totallengde: 146 cm. Stakklengde: 105 cm. Låsen på lommen er skadet.
Tilslag : 7.000 kr