Katalog for Vårens kvalitetsauksjon 2024

Fortunato GORI
(1886-1925)
Sovende kvinne
"Sovende kvinne" figur i ben/elfenben og bronse. Signert: Gori. 16,5x6,5 cm. Objektet kan ikke eksporteres ut av Norge.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
Et par speil
Et par speil, rikt skåret dekor med malt motiv av Johann Heinrich Stobwasser i topptykke. Nyklassisme, Nord-Tyskland senere halvdelen av 1700-tallet. 160x64 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 48.000 kr
Prismekrone
Prismekrone med 8 stk. lysarmer for stearinlys, empire, Sverige. H: 78 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Reisekoffert
Reisekoffert i tre trukket i brunt skinn, dekorert med nagler og beslag i messing, samt kongelige symboler i form av kroner og liljer. Innvendig etikett: "Ann Gladman, Trunkmaker, At the Three and Blue B, in Leadenhall Street, London". 48x107x53 cm. Medfølgende miniatyrportretter malt på ben/elfenben, 6 stk. innrammet sammen. Proveniens: Dronning Caroline Mathilde av Danmark (1751-1775). Regimentskvartermester ved det danske Hoff Hans Mossin Winsnes (1739-1813), Stavanger, og deretter i arv. Caroline Mathilde ble født 1751 i Leicester House i London som yngste søster av Englands kong Georg III. Hun ankom København i 1766, 15 år gammel, for å bli viet til sin fetter, Danmarks kong Christian VII (1749-1808), som var blitt konge ved farens død tidligere samme år. Fra begynnelsen av ekteskapet viste Christian VII tegn på psykisk sykdom (antatt schizofreni), og var uinteressert i å ha noen kvinnelig partner. På oppfordring gjorde han sin ekteskapelige plikt og tronarvingen Frederik ble født 1768. Kongens livlege, Johann Friedrich Struensee (1737-1772), utviklet et nært forhold til både kongen og dronningen. Etter hvert som kongens psykiske tilstand forverret seg, fikk Struensee økt innflytelse over ham, og overtok indirekte makten i riket. 1770 ble Struensee dronningens elsker, og skandalen ble offentlig da prinsesse Louise Augusta (1771–1843), som utvilsomt var Struensees barn, ble født. Som følge av dette ble ekteskapet med kongen oppløst i 1772. Struensee ble dømt til døden for majestetsforbrytelse og henrettet. Caroline Mathilde ble forvist til Tyskland. Begge barnene ble igjen ved hoffet i Danmark, hun så dem aldri igjen, og døde få år senere i 1775. Kilde: SNL.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 68.000 kr
Ikon "De tre hierarker fra Kazan" Russland 1800-tallet. Tempera og forgylling på treplate, 21x17 cm.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Mirakel-ikon, "Guds mor alle bedrøvedes glede" / "Joy of All Who Sorrow", Russland. Tempera og forgylling på treplate, 22x17 cm.
Tilslag : 1.600 kr
Ikon "St. Georg dragedreperen" Tempera på treplate, 37x27,5 cm. Trolig 1700-tallet.
Tilslag : 8.500 kr
Ikon "Den hellige Serafim av Sarov" Russland, trolig tidlig 1900-tallet. Tempera på treplate, med forgylling, 35x30 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Ikon, "The protecting vail" / "Pokrov" Russland 1800-tallet. Tempera på treplate, 35x29 cm.
Tilslag : 3.000 kr
Kniv
Kniv, messing og bjerk, rikt gravert med eierinitialer, 1700/1800-tallet. L: 21 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Skatoll
Skatoll med knekket front, trehvitt, 1700-tallet. 116x108x62 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 3.300 kr
Kommode i bjerk med intarsia, sent 1700-tallet. 80x98x51,5 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Tilslag : 27.000 kr
Konsollbord
Konsollbord i valnøtt, 1760-1770. 79x86x49,5 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 3.500 kr
Veggaplikker
6 stk. veggaplikker i messing med prismer, tidlig 1900-tallet. H: 47 cm.
Tilslag : 10.500 kr
Prismelysekrone, tidlig 1900-tallet. H: 93 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Sidebord
Sidebord med klaffer, mahogni, England 1800-tallet. 70x49,5x34 + 2x20 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Kanape
Kanape med skåret skjell i rygg og sarg, 1700-tallet. 118,5x115x56 cm.
Tilslag : 2.000 kr
Lysekrone
Lysekrone i forgylt bronse, Frankrike 1800-talllet. H: 98 cm.
Tilslag : 8.000 kr
Ovn, Bærums verk 1802
Ovn, Bærums verk 1802, antagelig Jacob Morath. 188x59x31 cm. Litteratur: Norsk Jernskulptur bind II s. 84.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
Ovn
Ovn i støpejern, Oudals verk 1700-tallet. 198x34x93 cm. (Sprukket sideplate).
Tilslag : 9.000 kr
Kirkelysekrone
Kirkelysekrone i messing, 12 lysarmer for stearinlys, barokk-stil. H: 100 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Kommodei mahogni og valnøtt, knekket front, 1700-tallet.
Tilslag : 8.000 kr
Kåpestake i messing, barokk. H: 19 cm.
Tilslag : 2.200 kr
Ovnskrakk
Ovnskrakk med skåret dekor, rokokko, 1700-tallet. 34,5x65x33 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Et par skulpturer i bronse
Et par skulpturer i bronse "Soldater", usignert. H: 37 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Dåpsfat
Dåpsfat i drevet messing "Druene fra det lovede land", risset in med eiernavn Marten Brandt, 1700-tallet. Ø: 43,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.700 kr
Morter
Morter støpt bronse med teksten: "Soli deo gloria/bare til guds ære". Medfølgende støter i jern. H: 10,5 cm. Ø: 11 cm. Støter L: 17,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Framskap med original malt dekor, 1700-tallet. 190x110x38 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 17.500 kr
Stoler
Et par høyryggede stoler, 1700-tallet.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Et par tepper
Et par tepper fra landsbyen Perepedil, Kaukasus, tidlig 1900-tallet. Ull, 118x80 cm.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Soumak
Soumak, Azerbadjan, ca. 1960. Ull på bomullsrenning, 266x113 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Gendje
Gendje, Kaukasus, 1930-tallet. Ull, 284x130 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Tyrkisk kelim
Tyrkisk kelim, ca. 1940. Ull på bomullsrenning, 121x94 cm.
Vurdering: 1.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
Et par kandelabre
Et par kandelabre i messing, barokk-type, med kompletteringer. H: 40 cm.
Tilslag : 3.200 kr
Et par høyryggede stoler
Vurdering: 4.000 kr
Konsollbord
Konsollbord, forgylt, med Labradorstein, sent 1700-tallet. 78x75x51 cm.
Tilslag : 13.500 kr
Kaminur i brennforgylt bronse, Frankrike 1800-tallet. H: 31,5 cm.
Tilslag : 3.600 kr
Speil i mahogni med forgylte detaljer, Louis-seize.
Tilslag : 3.600 kr
Servise
Servise i porselen "Saxisk blomst" Royal Copenhagen, bestående av 19 suppetallerkener (24,5 cm), 3 suppetallerkener (22 cm), 32 middagstallerkener (25 cm), 17 asjetter (20,5 cm), 12 asjetter (12,5 cm), 8 buljongkopper med lokk og underskål, 6 skåler, sauseterrin, potetbolle med lokk, tedåse, potetfat, 2 ovale boller, sausebolle, 8 assorterte serveringsfat og bladformet skål. Totalt 107 enheter.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 16.500 kr
Stettfat
Stettefat, Stockholm "Rörstrand", 1743. H: 12,5 cm. Ø: 19 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder (IB) Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, og deretter i arv.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Hengeskap med skåret dekor og original maling, anno 1789. Telemark. 61x60x25 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 27.000 kr
Åkle
Åkle, Valdres 1800-tallet. 148x124 cm.
Tilslag : 2.000 kr
Ølgås
Ølgås med original maling. L: 20 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
Gulvur med original malt dekor, Michel Nielssen. Hedemark 1700-tallet. H: 220 cm.
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 17.000 kr
Kjenge
Kjenge med original malt dekor, datert 1831. L: 22,5 cm.
Tilslag : 22.000 kr
Stettebolle
Stettebolle med original maling, eierinitialer og datering 1826. H: 25 cm. Ø: 35 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Hengeskap med original rødmaling, 1800-tallet. 74x59x25,5 cm.
Tilslag : 1.800 kr
Ølbolle med original malt dekor, Agder 1800-tallet. Ø: 44,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Drikkekanne i bjerk med skåret dekor, 1700-tallet. H: 16 cm. Ø: 16 cm.
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 30.000 kr
Hengeskap, med original malt dekor og eierinitialer. 70x55x27 cm.
Tilslag : 7.000 kr
Trøys
Trøys med skåret og malt dekor, delvis sekundært skåret. L: 52 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Hengeskap med original maling, eierinitialer og datering 1830. 85x70x29,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Skatoll
Skatoll med overskap, mahogni, Georg III, England. 210x103,5x89 cm.
Tilslag : 3.000 kr
Lysekrone med 12 lysarmer for stearinlys, forgylt bronse med prismer elektrisk montert, Frankrike sent 1800-tallet. H: 115 cm. (Mangler).
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 14.500 kr
Hengeskap med original rosemaling, eierinitialer og datering 1840, Telemark. 82x59x22 cm.
Tilslag : 31.000 kr
Hjørneskap
Hjørneskap med sprang, original malt dekor, 1800-tallet. 110x70x43 cm.
Bondebord
Bondebord med original rødmaling, 1800-tallet. 60x157,5x87 cm.
Tilslag : 3.800 kr
Ølbolle med original malt dekor, utvendig drikkevers og datering 1871. Ø: 18 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
Skrin
Skrin med skåret dekor, datert 1791, Setesdalen. 23x33,5x25 cm.
Tilslag : 3.800 kr
Kiste med original rosemaling og datering 1845, Telemark. 74x110x55 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Skistav
Skistav med skåret dekor, datert 1844. L: 166 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Klaffebord
Klaffebord med ovale klaffer og dreide ben, 1700-/1800-tallet. 75x110x57,5 + 2x65 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Kiste med original malt dekor, eierinitialer og datering 1805. 45,5x66,5x43,5 cm.
Tilslag : 3.800 kr
Gulvur med original maling, skive i messing merket: Anders Kalleber Moe.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Krutthorn
Krutthorn med skåret dekor, beslag i messing med gravert dekor, eierinitialer, 1700-tallet. L:16,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Krutthorn
Krutthorn med skåret dekor, dekorert med horisontale slynger med ansikter, Telemark eller Agder 1700-tallet. L: 16 cm.
Drikkekanne i bjerk med skåret dekor og original maling, "Søkande hund med fugl i tre", 1700-tallet. H: 20,5 cm.
Vurdering: 7.000 kr - 8.000 kr
Krutthorn
Krutthorn, skåret av Angrim Salvesøn, dekor med rytterfigur og syndefallsscene, sent 1600-tallet. L: 15 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 26.000 kr
Otto SVEEN
Inferno
"Inferno" Signert og datert: Otto Sveen 1934. Bjerkerot. H: 46 cm.
Tilslag : 9.500 kr
Kiste med original malt dekor, eierinitialer og datering 1860. 55x90x54 cm.
Stettefat
Stettefat md original malt dekor, Vestlandet sent 1800-tallet. H: 14,5 cm. Ø: 18,5 cm.
Vurdering: 1.200 kr - 1.500 kr
Tilslag : 2.400 kr
Hankestaup
Hankestaup med svidekor, Vestlandet 1800-tallet. L: 29 cm.
Tilslag : 2.800 kr
Langbord, trehvitt, 1800-tallet. 78x267x86,5 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Bord med cabriole ben med rester av original maling, 1700-tallet. 75x164x80 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
Hjørneskap
Hjørneskap med original maling og eierinitialer, 1800-tallet. 181x45 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Hengeskap med original malt dekor, Peder Aadnes stil, 1700-tallet. 108x74x26 cm.
Framskap med original malt dekor, Peder Aadnes stil, 1700-tallet. 240x141x62 cm.
Vurdering: 20.000 kr - 30.000 kr
Kiste med original malt dekor. Eiernavn: Magnhild Anders datter Tvedt og datering 1860. Vestlandet. 47,5x110x52 cm.
Tilslag : 5.000 kr
Dobbeltbeger
Dobbeltbeger med original maling, eierinitialer og datering 95. H: 22 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Laugsbolle
Laugsbolle, innvendig vers. Ø: 45 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Ølbolle med original malt dekor, vers og datering 1746. Tallev Maalar. Ø: 37 cm.
Vurdering: 15.000 kr - 18.000 kr
Tilslag : 28.000 kr
Trøys
Trøys med original malt dekor, Hallingdal. L: 35,5 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 18.500 kr
Ølgås
Ølgås med original malt dekor, 1800-tallet. L: 18,5 cm.
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Øland
Øland med original malt dekor. L: 25 cm.
Peder NØTTESTAD
(1693-1763)
Gulvur, messingskive og kasse i eik med skåret dekor i dragestil. H: 230 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Vitrineskap
Vitrineskap i eik, Nord-Tyskland 1700-tallet. 208x136x43 cm.
Tilslag : 13.000 kr
Speil i mahogni med forgylte detaljer, empire. 160x60cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Høyrygget armstol med skåret dekor, trukket med gyldenlær, barokk.
Tilslag : 10.000 kr
Stol
Høyrygget stol med skåret dekor, trukket med gyldenlær, barokk.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Sidebord
Sidebord i mahogni, England 1700-tallet. 79x110x56,5 cm.
Tilslag : 2.200 kr
Stjerneglobe
Stjerneglobe, H. Hughes & Sons Ltd. 27,5x26,5x26,5 cm.
Tilslag : 2.000 kr
Norsk splittflagg med tunge
Norsk splittflagg med tunge, med Kong Haakon VII kronede monogram. Oslo flaggfabrikk. 72x127 cm. Norsk Forening for Lystseilads vedtok i 1903 å forandre navnet til Kongelig norsk Seilforening – KNS. Ved kongelig resolusjon av 27. januar 1906 fikk foreningen lov til å bruke kongens navnesiffer i orlogsflagget – nå uten unionsmerket, som forsvant fra orlogsflagget 7. juni 1905. Kongen brukte hovedsakelig et monogram med romertallet VII, men foreningen brukte varianten med 7-tall. Den eneste forandringen i hans levetid var at kongekronen over riksvåpen og kongemongram i 1937 mistet «løveungen» som steg opp bak kronens kors. KNS var sent ute med å følge opp, men i årboken for 1956 var kongekronen over monogrammet uten løveunge. Siden dette flagget har krone uten løve, så kan man anta at det ikke er eldre enn fra 1950-årene. Størrelsen forteller at det har vært ført av en stor seilbåt – en yacht.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 23.000 kr
Langkikkert
Langkikkert i førsølvet messing trukket med lær, J. Kosbi, Hamburg. Inngravert teksten: "Geschenk seiner Königs Georg V von Hannover für den Schiffscapitain Johannes Eversen zu Stavanger in Anerkennung derim Juni und Juli 1864 hannoverschen Seleuten vom verunglükten hannoververschenSchiffe "Agate" gervärthen menschenfreudlichen Hülfe. Tilhørende originalt etui i mahogni. L: 97 cm. (50 cm).
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Natthus
Natthus i messing på sokkel i mahogni, "Kompass-Instrumenter, Bergen Nautik". H: 146 cm
Tilslag : 4.000 kr
Gallionsfigur
Gallionsfigur i skåret og malt tre, 1800-tallet. H: 150 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 24.000 kr
Tyrkisk kornsekk
Tyrkisk kornsekk, Soumak-vevd, 1930-40-tallet. Ull, 108x93 cm.
Vurdering: 1.000 kr
Tilslag : 1.400 kr
Saryk
Saryk, Turkmener fra Afghanistan, tidlig 1900-tallet. Ull, 126x105 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Yastik
Yastik. Tidlig 1900-tallet. Ull i naturfarger, 96x67 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Hatschlu
Hatschlu, Afghanistan, 1970-tallet. Ull, 230x173 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.800 kr