Katalog for Juleauksjonen 2023

401
401
Albert HERTEL
(1843-1912)
Utsikt fra Villa Borghese-parken (Monte Pincio) mot Peterskirken
"Utsikt fra Villa Borghese-parken (Monte Pincio) mot Peterskirken" Signert og datert nede til venstre: Alb. Hertel. 1868. Olje på lerret, 35x67,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 13.000 kr
402
402
Ivar KAMKE
(1881-1936)
Marked, Roma
"Marked, Roma" Signert og datert nede til venstre: Kamke 1924. Olje på plate, 38x32 cm.
Vurdering: 5.000 kr - 7.000 kr
403
403
Dirk van LOKHORST
(1818-1893)
Okse og ku i landskap
"Okse og ku i landskap" Signert nede på midten: DV. Lokhorst. Olje på mahogniplate, 40x50 cm.
Tilslag : 4.200 kr
404
404
Anton PICK
(1840-1905)
Landskap med hus
"Landskap med hus" Signert nede til høyre: A. Pick. Olje på lerret, 62x104 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
405
405
Carl Johan SJØSTRAND
(1789-1857)
Madonna og barn
etter "Madonna og barn" Usignert. Påtegnet verso på lerret: Original Composition af Carl Johan Sjöstrand. Olje på lerret, 91x69 cm.
Vurdering: 2.000 kr
406
406
Philips WOUWERMAN
(1619-1668)
Slagscene
"Slagscene" Usignert. Olje på lerret, 74x100 cm.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
407
407
Ole JUUL
(1852-1927)
Lillemolla aften
"Lillemolla aften" Signert nede til høyre: O Juul. Olje på plate, 19x28 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
408
408
Karl LØKKE
(1870-1943)
Fjellparti
"Fjellparti" Signert nede til venstre: Karl Løkke. Olje på lerret, 41x110,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
409
409
Xan KROHN
(1882-1959)
Nordlandsjekter, Namsos
"Nordlandsjekter, Namsos" Signert nede til høyre: Xan Krohn. Olje på lerret, 38x58 cm. Uinnrammet.
Tilslag : 31.000 kr
410
410
John Andreas SAVIO
(1902-1938)
Børvastindene fra turisthytten, Bodø
"Børvasstindene I / Børvasstindene fra turisthytten, Bodø" Signert nede til høyre: John Savio. Titulert nede på midten: Börvastindene fra turisthytten, Bodö. Tresnitt, 33/100, 22x30,5 cm. Litteratur: Berntsen/Parmann, #101.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
411
411
John Andreas SAVIO
(1902-1938)
Øen Lillemolla I / Øen Lillemolla i bakgrunnen, Svolvær
"Øen Lillemolla I / Øen Lillemolla i bakgrunnen, Svolvær" Signert nede til høyre: John Savio. Titulert nede på midten: Øien Lillemolla i bakgrunden, Svolvær. Tresnitt, 69/100, 24x31,5 cm. Litteratur: Berntsen/Parmann, #104.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
412
412
Henrik BACKER
(1865-1948)
Det Christiania som forsvinder
14 stk. bymotiver "Det Christiania som forsvinder" Alle signert: Henrik Backer, og datert mellom 1915-1933. Akvarell på papir, lysmål: 35x27 cm. / 33x48 cm. (1 stk). For mer utfyllende informasjon angående stedsangivelser av bildene ta kontakt med Christiania auksjoner. Gulnet, trolig delvis surt papir.
Vurdering: 20.000 kr
413
413
Richard WARSINSKI
(1937-1996)
Figurkomposisjon
"Figurkomposisjon" Signert nede til høyre: Warsinski. Olje på lerret, 99x74 cm.
Vurdering: 25.000 kr
414
414
Dag Erik LEVERSBY
(1952-)
Komposisjon M.C
"Komposisjon M.C" Signert og datert verso: Dag Erik Leversby "M.C" 1996. Olje på bomuldslerret, 46x54 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
415
415
Tone INDREBØ
(1954-)
Uten tittel
"Uten tittel" Signert nede til høyre: Tone Indrebø. Olje på lerret, 67x88 cm. Proveniens: Bjørn Ringstrøms samling. Tone Indrebø er den eneste av etterkrigsgenerasjonens malere som er representert i min samling. Hun har så mye av det samme som Olav Strømme i akkurat dette bildet at det måtte innlemmes da jeg fikk se det. Men hun blir vanligvis sammenlignet med andre kunstnere, i anmeldelsen av hennes siste utstilling (2010) med Harald Sohlberg og Lars Hertervig. Tone Indrebø har utdannelse som kunsthistoriker, og hun gikk på SHKS under Ørnulf Randheimsæter og Victor Sparre da jeg hadde drevet antikvariat på det nærmeste hjørnet i ca. 10 år. Senere fikk hun korreksjon av Finn Christensen. Bildene hennes har i dag stort sett en annen koloritt enn dette fra en gang på 1990-tallet, lysere og mer preget av at hun bor nær marka og henter inspirasjon derfra. Men den mørke molltonen slår fortsatt igjennom i noen av bildene fra de siste årene også. Motivene som går igjen er en blanding av eksteriør og interiør, natur og by, for det meste uten figurer. Tone Indrebø hadde sin første separatutstilling i 1982 og har stilt ut jevnt og trutt etterpå, selv om hun ikke har noen stor produksjon (iflg. henne selv ca. 10 bilder i året). Praktisk talt alt hun lager blir utsolgt på utstillingens første dag. Litteratur: Katalog over antikvarbokhandler Bjørn Ringstrøms samling av maleri, skulptur, grafikk og antikviteter slik den så ut da eieren fylte 85 år den 30. juni 2013.
Tilslag : 11.500 kr
416
416
Nico WIDERBERG
(1960-)
Drømmer
"Drømmer" Signert, titulert og datert på sokkelen: Nico Widerberg Drømmer 87. Bronse. H: 46 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
417
417
Sverre SCHYBERG OLSEN
(1971-)
Elementer
"Elementer" Signert og datert nede til venstre: Sverre Schyberg Olsen 2000. Signert, datert og titulert verso på lerret: Sverre Schyberg Olsen 2000 "elementer". Akryl på lerret, 81x65 cm.
Vurdering: 7.000 kr - 9.000 kr
418
418
Sverre BJERTNÆS
(1976-)
Pike med blomst
"Pike med blomst" Usignert. Olje på lerret, 26x33 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
419
419
Helene KNOOP
(1979-)
Iris
"Iris" Signert nede til høyre: Knoop. Signert og titulert verso på lerret: Helene Knoop "Iris". Olje på lerret, 48x45 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Tilslag : 7.000 kr
420
420
Kåre TVETER
(1922-2012)
Vinterkveld
"Vinterkveld" Signert nede til høyre: Kåre Tveter. Titulert verso på blindrammen. Olje på lerret, 50x60 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
421
421
Kåre TVETER
(1922-2012)
Mot vinterkveld
"Mot vinterkveld" Signert nede til høyre: Kåre Tveter. Titulert, datert og signert verso på blindrammen: "Mot vinterkveld" 1982 Kåre Tveter. Olje på lerret, 50x60 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
422
422
Kjell NUPEN
(1955-2014)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert nede ti høyre: K. Nupen. Litografi, 22/55, 57x42 cm.
423
423
Olivier DEBRÉ
(1920-1999)
Blå komposisjon
"Blå komposisjon" Signert verso på lerret: OD. Olje på lerret, 73x100 cm.
Vurdering: 150.000 kr - 200.000 kr
Tilslag : 150.000 kr
424
424
Johannes Martin GRIMELUND
(1842-1917)
Havneparti
"Havneparti" Signert og datert nede til venstre: Grimelund 1893. Olje på lerret, 46x65 cm.
Tilslag : 4.000 kr
425
425
Lauritz HAALAND
(1855-1938)
Marine
"Marine" Signert og datert nede til høyre: Lauritz Haaland 95. Olje på lerret, 19,5x30 cm.
Tilslag : 14.500 kr
426
426
Henrik Wilhelm BENNETTER
(1874-1923)
Havneparti
"Havneparti" Signert nede til venstre: H. Bennetter. Datert nede til høyre: 14/2 1901. Olje på lerret, 45x70,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 4.600 kr
427
427
Hans DAHL
(1849-1937)
Hjemover i Oselver, fra Askøy mot Bergen
"Hjemover i Oselver, fra Askøy mot Bergen" Signert og datert nede til høyre: Hans Dahl 5 Sept. 89. Olje på lerret, 50,5x67 cm. Attestert den 6/8-1952 av Helga Anna Wiese (f. 1913), kunstnerens datterdatter. Hans Dahl var en av de få (om ikke den eneste?) som skildret strilekulturen i malerkunsten, og fra 1870- og 80-årene finnes det utallige skisser, studier og malerier fra strilelandet, eller omlandet rundt Bergen. Hans Dahl var fascinert av de gamle bondekulturer, og dro på leiting etter kulturer som allerede den gang var gamle og til dels utdøende. Dahls foreldre bodde i Sandviken i Bergen, så Askøy var bare en kort tur over fjorden unna, og fra søndre del av Askøy (som dette motivet er fra) tegnet og malte han svært mange motiv. Takk til Frode Skag Storheim for opplysninger om bildet.
Vurdering: 15.000 kr - 18.000 kr
Tilslag : 13.500 kr
428
428
Fredrik KOLSTØ
(1860-1945)
Gammel fisker
"Gammel fisker" Signert nede til høyre: F.K. Olje på lerret, 45x40 cm. Malt i 1880 årene i Bergen.
Tilslag : 6.000 kr
429
429
Hans HEYERDAHL
(1857-1913)
Leiv Eiriksson oppdager Amerika
"Leiv Eiriksson oppdager Amerika" Signert nede til venstre: Heyerdahl. Olje på lerret oppklebet på plate, 57,5x71 cm. I forkant av Verdensutstillingen i Chicago 1893, ble det sendt ut en invitasjon til norske kunstnere om å male et ”Leif Eriksson" bilde. Heyerdahl deltok med dette motivet malt i 1892. Konkurransen ble vunnet av Christian Krohg med hans nylig hett debatterte monumentale verk som henger i Nasjonalmuseet i Oslo. Kilde: hansheyerdahl.net
Vurdering: 160.000 kr - 180.000 kr
Tilslag : 120.000 kr
430
430
Hans HEYERDAHL
(1857-1913)
Pike i rød kjole
"Pike i rød kjole" Signert nede til høyre: Heyerdahl. Olje på lerret, 60x45,5 cm.
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 13.500 kr
431
431
Barn ved Lombardbroen i Hamburg
"Barn ved Lombardbroen i Hamburg" Signert nede til høyre: Th Holmboe. Olje på lerret, 59x84 cm.
432
432
Måker ved kysten
"Måker ved kysten" Signert nede til høyre: Th Holmboe. Olje på lerret, 51,5x78 cm.
Tilslag : 6.500 kr
433
433
Olaf GULBRANDSEN
(1873-1958)
Portrett av Arne Kavli
"Portrett av Arne Kavli" Påtegnet med dedikasjon oppe til høyre: Til Arne Kavli fra Olaf Gulbransson. 27 mai 1902. Akvarell på papir, 23,8x14 cm. Utstilt: "Sommeren med Edvard Munch og Arne Kavli", Blaafarveværket 1999, #121, avbildet s. 76 i utstillingskatalog. Proveniens: Arne Kavli, deretter i arv.
Tilslag : 4.400 kr
434
434
Arne KAVLI
(1878-1970)
Etter en rangel
"Etter en rangel" Signert nede til høyre: A. Kavli. Radering, 14x12 cm. Påtegnet verso: Wilhelm Schlytter og Gunnar Heiberg hjem fra rangel i Paris. Tegnet av Arne Kavli. Antagelig tegnet i aaret 1910, Paris. Schlytter - Gunnar Heiberg. Utstilt: "Sommeren med Edvard Munch og Arne Kavli", Blaafarveværket 1999, #97. Proveniens: Arne Kavli, deretter i arv.
Tilslag : 11.500 kr
435
435
Arne KAVLI
(1878-1970)
Ryggvendt akt
"Ryggvendt akt" Signert nede til venstre: A.K. Olje på plate, 29x40 cm. Proveniens: Arne Kavli, deretter i arv. Utstilt: Kunstnernes hus, Oslo 1948, #31, tittel "Profil".
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
436
436
Arne KAVLI
(1878-1970)
Portrett av Sophie Bjønnes
"Portrett av Sophie Bjønnes, 1912" Signert og datert nede til høyre: Arne Kavli -12. Olje på lerret, 104,5x71 cm. Sophie Bjønnes var Kavlis svigerinne, søster til hans hustru Hildur Mønniche. Utstilt: Kunstnernes hus, Oslo 1948, #26, tittel "Kvinneportrett". "Sommeren med Edvard Munch og Arne Kavli", Blaafarveværket 1999, #72, avbildet side 110 i utstillingskatalog. Proveniens: Arne Kavli, deretter i arv.
Tilslag : 29.000 kr
437
437
Gustav VIGELAND
(1869-1943)
To mennesker
"To mennesker" Signert på plinten: Gustav Vigeland. Bronse. H: 22,5 cm. Juniorstøp. Proveniens: Industriman og kunstsamler Arild Wahlstrøm (1909-1994), deretter i arv.
Vurdering: 60.000 kr - 80.000 kr
Tilslag : 120.000 kr
438
438
Bjarne LUND
(1896-1931)
Landskap med båtnaust og pram
"Landskap med båtnaust og pram" Signert og datert nede til venstre: Bjarne Lund. 1918 Olje på lerret, 94x111 cm.
Tilslag : 6.000 kr
439
439
Rolf JUELL GLEDITCH
(1892-1984)
Italiensk landsby
"Italiensk landsby" Signert og datert nede til høyre: R. Juell Gleditch 1920, Firenze Tavarnuzze. Olje på plate, 46 x 46 cm.
Tilslag : 6.500 kr
440
440
Tor Hermod REFSUM
(1894-1981)
Antikk mannsakt
"Antikk mannsakt" Signert og datert nede til venstre: T. Refsum 28. Olje på lerret, 81x65 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
441
441
Hjalmar Kristian HAALKE
(1894-1964)
Vårlandskap langs Glomma, Odalen
"Vårlandskap langs Glomma, Odalen" Signert og datert nede til venstre: Haalke. 1933. Titulert verso på blindrammen: Vaarlandskap, langs Gloma Odalen. Olje på lerret, 46x37 cm. Utstilt: Kunstnernes hus, Oslo 1934? #214.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
442
442
Johannes RIAN
(1891-1981)
Kortspill
"Kortspill" Signert oppe til venstre, risset inn: J. Rian. Olje på plate, 41x32,5 cm.
Vurdering: 30.000 kr - 40.000 kr
443
443
Johannes LIDSHEIM
(1899-1977)
Stilleben på stol
"Stilleben på stol" Signert og datert nede til venstre: J Lidsheim -43. Olje på lerret, 50x40,5 cm.
444
444
Bendik RIIS
(1911-1988)
Høstskog
"Skogtjern" Signert nede til venstre og noe utydelig påtegnet: Bendik Riis Skogtjærn. Olje på plate, 30x39 cm.
Tilslag : 8.000 kr
445
445
Arne EKELAND
(1908-1994)
I naturen
"I naturen" Monogramsignert og datert nede til høyre: AE 39. Olje på plate, 38x55 cm. Proveniens: Holst Halvorsen kunsthandel.
Vurdering: 40.000 kr - 60.000 kr
Tilslag : 340.000 kr
446
446
Arne EKELAND
(1908-1994)
Komposisjon
"Komposisjon" Usignert. Blyant på papir, 27x36 cm. Trolig utkast til "Utenfor fabrikken, 1972"?
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
447
447
Arne EKELAND
(1908-1994)
Tårer
"Tårer" Monogramsignert nede til venstre: AE. Påtegnet nede på midten: Arne Ekeland -tårer-. Blyant på papir, 25x32,5 cm.
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 14.500 kr
448
448
Arne EKELAND
(1908-1994)
Den første perlekomposisjon
"Den første perlekomposisjon" Monogramsignert og datert nede på midten: AE 75. Signert verso: Arne Ekeland. Blyanttegning på papir, 18x25,5 cm. Litteratur: Storm Bjerke, Øivind. Arne Ekeland Broen til Melkeveien. Henie Onstad Kunstsenter, Labyrinth Press, Oslo 2008, avbildet s. 137.
Tilslag : 13.000 kr
449
449
Arne EKELAND
(1908-1994)
Evighetsblomster
"Evighetsblomster" Signert nede til venstre: Arne Ekeland. Blyant på papir, 48x36 cm.
Vurdering: 10.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 13.000 kr
450
450
Arne EKELAND
(1908-1994)
Hendenes vogn eksploderer
"Hendenes vogn eksploderer" Monogramsignert nede til venstre: AE 81. Blyant på papir, 42x30 cm. Litteratur: Storm Bjerke, Øivind. Arne Ekeland Broen til Melkeveien. Henie Onstad Kunstsenter, Labyrinth Press, Oslo 2008, avbildet s. 139.
Tilslag : 16.500 kr
451
451
Arne EKELAND
(1908-1994)
Uten tittel
"Uten tittel" Monogramsignert nede til høyre: AE. Blyanttegning på papir. Lysmål: 35x45 cm. Litteratur: Storm Bjerke, Øivind. Arne Ekeland Broen til Melkeveien. Henie Onstad Kunstsenter, Labyrinth Press, Oslo 2008, avbildet s. 134.
Tilslag : 11.500 kr
452
452
Jakob WEIDEMANN
(1923-2001)
Dans
"Dans" Signert nede til høyre: Weidemann. Olje på lerret, 60,5x70,5 cm.
Vurdering: 80.000 kr
453
453
Kirsten KOKKIN
(1951-)
Sittende kvinne
"Sittende kvinne" Signert: KK. Bronse. H: 23 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Tilslag : 7.500 kr
454
454
Jakob WEIDEMANN
(1923-2001)
Blå komposisjon
"Blå komposisjon" Signert og datert nede til høyre: Weidemann 68. Verso signert: 11/5-68. Olje på lerret, 54x69 cm.
Vurdering: 70.000 kr - 90.000 kr
Tilslag : 64.000 kr
455
455
Per HURUM
(1910-1989)
Stående folunge
"Stående folunge" Usignert. Bronse. H: 15 cm. Fra 1937. Nasjonalmuseet har et eks. i sin samling, inv. nr. NG.S.01284. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Tilslag : 8.500 kr
456
456
Frans WIDERBERG
(1934-2017)
Figurer i rymd
"Figurer i rymd" Signert nede til høyre: FW. Olje på lerret, 43,5x48 cm.
Vurdering: 50.000 kr
457
457
Per UNG
(1933-2013)
Omfavnelse
"Omfavnelse" Signert: Per Ung. Bronse. H: 31 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Vurdering: 20.000 kr - 25.000 kr
Tilslag : 64.000 kr
458
458
Frans WIDERBERG
(1934-2017)
Kroppene (Lysregn)
"Kroppene (Lysregn)" Signert og datert nede til venstre: Frans W 78. Signert, datert og titulert verso på blindrammen: Frans W 1979 (sic.). Kroppene (Lysregn). Samt påtegnet med tittel på tysk: "Die paar". Olje på lerret, 142x117 cm. Utstilt: Kunstnerforbundet, "Norske sommerlandskap i 100 år" 20. juni-16. august 1980, #70. Northumbria University Gallery, Newcastle 1993 og Kings Place Gallery, London 1994, avbildet s. 60 i katalog, tittel "Couple". Proveniens: Privat samling, ervervet direkte fra kunstneren. Litteratur: Møller, Arvid. Frans Widerberg 100 bilder. J.M. Stenersens Forlag AS, Oslo 1982, avbildet kat.nr. 75, tittel "Parene". The Art of Re-Enchantment. Frans Widerberg. Utstillingskatalog, Northumbria University Gallery, Newcastle og Kings Place Gallery, London 1994, avbildet s. 60, tittel "Couple".
Vurdering: 300.000 kr
Tilslag : 250.000 kr
459
459
Gunnar TORVUND
(1948-2019)
Etter loopen
"Etter loopen" Skulptur i bjerk og silkepapir montert på plint i pleksiglass. H: 54 cm inkludert plint. Fra 2008.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
460
460
Per FRONTH
(1963-)
Portrait of young mother
"Portrait of young mother" Signert, datert og titulert verso på lerret: P Fronth -98. Olje på lerret, 38,5x26 cm. Fra utstillingen “Xingu Chronicles” (New York, 1998), som omhandlet regnskogfolkets kamp for egne rettigheter i Amazonas.
461
461
Kenneth BLOM
(1967-)
Uten tittel
"Uten tittel" Signert, datert og titulert verso på lerret: Kenneth Blom 2001 Uten tittel. Olje på lerret, 160x170 cm.
Vurdering: 80.000 kr - 100.000 kr
Tilslag : 70.000 kr
464
464
ITALO FLEMISH SCHOOL 15th/16th Century
Plowing the Field / Åkeren pløyes
"Plowing the Field" Unsigned. Oil on board, 63x78 cm. / "Åkeren pløyes" Usignert. Olje på treplate, 63x78 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 27.000 kr
465
465
Marie HAUGE
(1864-1931)
Kopi av van Dyck's selvportrett
"Kopi av van Dyck's selvportrett" Signert, påtegnet og datert verso: Copi af. Marie Hauge, Firenze 1911. Olje på lerret, 76,5x61 cm.
Tilslag : 2.000 kr
466
466
Adriaen VAN OSTADE
(1610-1685)
Kunstneren i sitt atelier / The Painter in his Studio
kopi etter, "Kunstneren i sitt atelier" Usignert. Stemplet verso: Kopi nach No 1397 zu Dresden 1922 - 384. Olje på plate, 37x34cm cm. Originalen er malt i 1663 og finnes i samlingen til Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Gemäldegalerie Alte Meister inventar nr. 1397. Krakelert, men fremstår som nylig restaurert og refernissert. Noen avskallinger på rammen.
467
467
Allegorisk scene
"Allegorisk scene" Usignert. Olje på lerret, 116,5x154 cm.
Tilslag : 5.000 kr
468
468
Morten MÛLLER
(1828-1911)
Ved fjorden, Holmestrand
"Ved fjorden, Holmestrand" Signert nede til venstre: Morten Müller. Olje på lerret, 29,5x41 cm.
Tilslag : 6.500 kr
469
469
Julius HOLCK
(1845-1911)
Landskap med fisker, Evebøfossen
"Landskap med fisker, Evebøfossen" Signert og datert nede til venstre: Julius Holck 84. Påtegnet verso på blindrammen: Eveböefossen motiv fra Sandane Nordfjord. Julius Holck 1884. Olje på lerret, 31x44 cm.
Tilslag : 12.000 kr
470
470
Fredrik BORGEN
(1852-1907)
Kyststi på Nesodden
"Kyststi på Nesodden" Signert nede til høyre: Fr. Borgen. Olje på lerret, 58x75 cm.
471
471
Fredrik BORGEN
(1852-1907)
Gårdslandskap
"Gårdslandskap" Signert nede til høyre: Fr. Borgen. Olje på lerret, 61x97 cm.
472
472
Henrik Fredrik STABEL
(1914-2001)
På conditori
"På conditori" Signert og datert nede til høyre: Stabell -77. Tekst under motivet: "Man kan si hva man vil om Napoleon - men bake kaker det kunne han." Darvin Erlandsen President. Litografi, 36,5x21 cm.
Tilslag : 8.000 kr
473
473
Kjell AUKRUST
(1920-2003)
Vinterlandskap med gårdsbruk
"Vinterlandskap med gårdsbruk" Signert nede til høyre: Aukrust. Serigrafi, 35/280, 15,5x27 cm. Uinnrammet, montert i bakpapp og passepartout.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
474
474
Kjell AUKRUST
(1920-2003)
Fjellgård i vinterlandskap
"Fjellgård i vinterlandskap" Signert nede til høyre: Aukrust. Litografi, 43/260, 22x29 cm. Uinnrammet, montert i bakpapp og passepartout.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
475
475
Kjell AUKRUST
(1920-2003)
Vinterlandskap
"Vinterlandskap" Signert nede til høyre: Aukrust. Serigrafi, 39/345, 23,5x23,5 cm. Uinnrammet, montert i bakpapp og passepartout.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
476
476
Kjell AUKRUST
(1920-2003)
Sparkstøtting på isen
"Sparkstøtting på isen" Signert nede til høyre: Aukrust. Serigrafi, 41/250, 24,5x28,5 cm. Uinnrammet, montert i bakpapp og passepartout.
Tilslag : 6.000 kr
477
477
Nils AAS
(1933-2004)
Reodor Felgen
"Reodor Felgen" Usignert. Skulptur i tre. H: 45 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
478
478
Norway - make it YOUR WAY
"Norway - make it YOUR WAY" Photo by Nebo and Wilse. Trykket av Grøndahl & Søn, 1952. Publisert av Landslaget for reiselivet i Norge - Norges Statsbaner. Plakat i offsettrykk, lysmål 98x61 cm.
Tilslag : 6.500 kr
479
479
Eidem
NORWAY SO EASY
"NORWAY SO EASY" Publisert av Landslaget for reiselivet i Norge - Norges Statsbaner i 1950. Plakat i offsettrykk, lysmål 97x61 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
480
480
Foto av Sonja Henie
"Sonja Henie" Fra OL i Garmisch-Partenkirchen i Tyskland, hvor de 4. olympiske vinterleker ble arrangert fra 6. til 16. februar i 1936. Med dedikasjon: "To Jan! Best wishes Sonja Henie". Det samme året signerte hun kontrakt med 20th Century Fox, første film var "One in a million" / "Isens dronning". Fotografi i sepia, lysmål 22,7x18,2 cm.
Vurdering: 2.500 kr - 3.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
481
481
Hovedprogram tild De VI. olympiske vinterleker, Oslo 1952
"De VI. olympiske vinterleker, Oslo 1952" Det offisielle hovedprogram med veiledning. Gyldendal norsk forlag. 29,2x21,2 cm.
Vurdering: 1.800 kr - 2.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
482
482
Diplom
Deltaker diplom fra de V Olympiske vinterleker i St. Moritz 1948. St. Moritz var Hjalmar Andersens første OL, det var først fire år senere han skulle bli en av våre største norske idrettshelter noensinne.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
483
483
Diplom
Diplom tildelt for første plass på 10 000 meter under de VI Olympiske leker under OL i Oslo 1952. Hjalmar Andersen vant på tiden 16.45,8. Under OL i Oslo 1952 vant "Hjallis" både 10000 meter, 5000 meter og 1500 meter. Proveniens: Hjalmar Andersen. 22.10.1997. - Solgt fra Hjalmar Andersen til Berndt Wagner, kjent OL memorabilia samler. Ref. medfølgende signert overleveringsbrev og fargefotografi fra Hjalmar Andersen. 2019 - Privat samling, Oslo.
Vurdering: 35.000 kr - 40.000 kr
Tilslag : 34.000 kr
487
487
Et par lysestaker i 830s. H: 8,5 cm.
Vurdering: 800 kr - 1.200 kr
Tilslag : 700 kr
488
488
Døllebajonetter
2 stk. "Døllebajonetter" i jern. L:52/53,5 cm.
Vurdering: 800 kr
Tilslag : 700 kr