Katalog for Juleauksjonen 2023

324
324
Carl MOE
(1879-1959)
Tre dompapper i snelandskap
"Tre dompapper i snelandskap" Signert nede til venstre: Carl Moe. Olje på lerret, 56x40 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 23.000 kr
325
325
Arne KAVLI
(1878-1970)
Vintermotiv
"Vintermotiv" Signert nede til venstre: A. Kavli. Olje på lerret, 82x52,5 cm.
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
326
326
Kai FJELL
(1907-1989)
Skiløperen
"Skiløperen" Signert nede til høyre: Kai Fjell. Tresnitt, 19/50, 18x11 cm. Fra 1972-74.
Vurdering: 2.600 kr
327
327
Kai FJELL
(1907-1989)
Rytteren
"Rytteren" Signert nede til høyre: Kai Fjell. Tresnitt, 34/100, 17,5x10,5 cm. Fra 1972-74.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
328
328
Bendik RIIS
(1911-1988)
Aftensol
"Aftensol" Signert nede på midten: Bendik Riis. Datert nede til høyre: Dec. 1952. Titulert nede til venstre. Olje på plate, 31x30 cm.
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
329
329
Tore JUELL
(1942-)
Vinter
"Vinter" Signert nede til venstre: T. Juell. Titulert verso på platen. Olje på plate, 44x51 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.500 kr
330
330
Else HAGEN
(1914-2010)
Kvinne foran speil
"Kvinne foran speil" Signert nede til høyre: EH. Olje på plate, 50x39 cm. Malt i 1950-årene. Proveniens: Maleren Håkon Stenstadvold (1912-1977).
Tilslag : 8.500 kr
331
331
Knut RUMOHR
(1916-2002)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert og datert nede til høyre: Knut Rumohr -60. Tresnitt, 9/25, 57,5x42,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
332
332
Per KLEIVA
(1933-2017)
Fjord
"Fjord" Signert og datert nede til høyre: Per Kleiva -05. Serigrafi, e.a. 50x50 cm.
Tilslag : 5.000 kr
333
333
Odd NERDRUM
(1944-)
Omfavnelse
"Omfavnelse" Signert nede på midten: Nerdrum. Litografi, 75/200, 58x79 cm.
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
334
334
Ida LORENTZEN
(1951-)
Interiør
"Interiør" Signert og datert nede til høyre: IML -79. Olje på plate, 35x44 cm.
Vurdering: 40.000 kr - 60.000 kr
Tilslag : 30.000 kr
335
335
Axel Hjalmar ENDER
(1853-1920)
Portrett av Karen Ender
"Portrett av Karen Ender" Usignert. Attestert verso: Barneportrett av Karen Ender malt av Axel Ender. 1895 Ragnhild Ender. Pastell på lerret, 53x32 cm.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
336
336
Nils Gustav WENTZEL
(1859-1927)
Hus og stabbur i vinterlandskap
"Hus og stabbur i vinterlandskap" Signert nede til høyre: G. Wentzel. Olje på lerret, 46x55 cm.
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 16.000 kr
337
337
Halfdan GRAN
(1869-1930)
Heiop
"Heiop" Signert nede til venstre: Halfdan Gran. Olje på lerret, 44x65 cm.
Vurdering: 5.000 kr
338
338
Amaldus Clarin NIELSEN
(1838-1932)
Hav og sol
"Hav og sol" Signert nede til venstre: Amaldus Nielsen. Datert nede til høyre: 1897. Olje på plate, 19x30,5 cm.
Tilslag : 16.000 kr
339
339
Ørnulf OPDAHL
(1944-)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert nede til høyre: Opdahl. Blandingsteknikk, lysmål: 18x23 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
340
340
Ørnulf OPDAHL
(1944-)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert og datert nede til høyre: Opdahl -70. Blandingsteknikk på papir, lysmål: 31,5x39 cm.
Tilslag : 3.600 kr
341
341
Ørnulf OPDAHL
(1944-)
Komposisjon
"Komposisjon" Dobbeltsignert nede til høyre: Opdahl Opdahl. Blandingsteknikk på papir, lysmål: 31,5x23 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
342
342
Harriet BACKER
(1845-1932)
Ung pike med skjørt
"Ung pike med skjørt" Signert verso: H. Backer. Kulltegning på papir, 85,5x50 cm. Proveniens: Gave fra kunstneren ca. 1920 til Sigurd Winsnes, deretter i arv.
Tilslag : 44.000 kr
343
343
Halfdan EGEDIUS
(1877-1899)
Landskap med hus
"Landskap med hus" Monogramsignert nede til høyre: HE. 21x13,5cm.
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 56.000 kr
344
344
Lars PRINTZ
(1889-1968)
Selvportrett 19 år gammel
"Selvportrett 19 år gammel" Signert, datert og påtegnet nede til venstre: Lars Printz Selvportrett 1909. Dobbelt signert, datert og påtegnet verso på lerret: Lars Printz. Selvportræt 1909- Printz 19aar gl. Olje på lerret, 44x32 cm.
Tilslag : 1.800 kr
345
345
Per UNG
(1933-2013)
Mor og barn
"Mor og barn" Signert: Per Ung. Bronse. H: 68,5 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Vurdering: 30.000 kr - 40.000 kr
Tilslag : 66.000 kr
346
346
Per Palle STORM
(1910-1994)
Sittende kvinne
"Sittende kvinne" Signert: PPS. Bronse. H: 35 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 16.000 kr
347
347
Harald SOHLBERG
(1869-1935)
Måneskinn
"Måneskinn" Signert med blyant nede til høyre: Sohlberg. Radering, 20,5x28 cm.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
348
348
Nikolai ASTRUP
(1880-1928)
Befringstøylene
"Befringstøylene" Signert nede til høyre: N Astrup. Tresnitt med håndkolorering, 43x70 cm. Litteratur: Loge, Gjessing og Greve, # 50. Proveniens: Solgt Mohn Auksjonsforretning, Bergen 2007, tilslag 120.000+omk
Vurdering: 70.000 kr - 90.000 kr
Tilslag : 70.000 kr
349
349
Ludvig KARSTEN
(1876-1926)
Akt
"Akt" Signert nede til høyre: L. Karsten sculp. Nummerert oppe til venstre: 6. Tresnitt trykket på meget tynt papir, 31x19 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
350
350
Ludvig KARSTEN
(1876-1926)
Kvinne
"Kvinne" Signert og dater oppe til høyre: Karsten -19. Olje på lerret, 30x30 cm. Uinnrammet.
Vurdering: 50.000 kr - 70.000 kr
Tilslag : 35.000 kr
351
351
Frits THAULOW
(1847-1906)
Måkene (Les mouettes)
"Måkene (Les mouettes)" Signert nede til høyre: Frits Thaulow. Fargeradering, No. 88, 57x46,5 cm. Proveniens: Frits Thaulow, deretter i arv. I bakgrunnen ser man katedralen i Dordrecht, til høyre en kai med pæler og i forgrunnen en måkeflokk. Oppholdet i Dordrecht fant sted høsten 1905, da denne raderingen må høre til hans siste. Frits Thaulow (1847-1906), Raderinger, s. 40.
Vurdering: 5.000 kr - 7.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
352
352
Frits THAULOW
(1847-1906)
Elv / Rivière
"Elv / Rivière" Signert nede til høyre: Frits Thaulow. Fargeradering, No 98. 47,5x60 cm.
Tilslag : 9.000 kr
353
353
Jahn EKENÆS
(1847-1920)
Sydlandsk bylandskap
"Sydlandsk bylandskap" Signert og datert nede til venstre: Jahn Ekenæs. 79. Olje på lerret, 34,5x26 cm.
Tilslag : 3.600 kr
354
354
Wilhelm PETERS
(1851-1935)
Vandrende i Chioggia
"Vandrende i Chioggia" Signert, stedsbestemt og datert nede til høyre: Wlm. Peters Chioggia 1914. Lapp verso på rammen (avkuttet): "Den norske uke 7e juni - 14e juni 1914"... Fortsettelsen skal være: "Støt norsk industri. Bruk norske varer."Olje på lerret, 62x42 cm. Chioggia er en kystby sør for Venezia i Italia.
Tilslag : 7.000 kr
355
355
Anton BERGH
(1828-1907)
Sagbruk ved fossestryk
"Sagbruk ved fossestryk" Påtegnet verso på blindrammen: Ulefoss i Sel. Signert og datert nede til venstre: Anton Bergh 1872. Olje på lerret, 54x47,5 cm.
Vurdering: 20.000 kr - 25.000 kr
Tilslag : 18.000 kr
356
356
Else HAGEN
(1914-2010)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert nede til høyre: Else Hagen. Serigrafi, 101/200, 46,5x25 cm.
Vurdering: 1.500 kr - 2.000 kr
357
357
Else HAGEN
(1914-2010)
Mutasjon
"Mutasjon" Signert nede til høyre: Else Hagen. Datert nede til venstre: -74. Etsning, 1/20 Tire par l'artiste, 23,5x37 cm.
Tilslag : 1.900 kr
358
358
NORSK SKOLE
Komposisjon med båt
"Komposisjon med båt" Relieff i bronse. 25,5x37x8,5 cm.
Tilslag : 1.600 kr
359
359
Kjell Erik KILLI OLSEN
(1952-)
Marionett
"Marionett" Signert og datert nede til høyre: KEKO 96. Tusj på papir, 42x35 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
360
360
Francisco TOLEDO
(1940-2019)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert og datert nede til høyre: Toledo 61. Akvarell, lysmål: 22x26 cm.
Tilslag : 5.000 kr
361
361
Victor VASARELY
(1908-1997)
Komposisjon
5 stk. serigrafier rammet inn sammen "Komposisjon" Alle signert nede til høyre: Vasarely, samt nummerert nede til venstre: 97/150. Trykkmål: 12,5x8 cm.
Tilslag : 3.800 kr
362
362
Joan MIRO
(1893-1983)
Miró-Artigas
Utstillingsplakat til "Miró-Artigas", 1963. Signert ned til høyre: Miro. Litografi, 128/200, lysmål 82,5x55,5 cm. Litteratur: Maeght 338.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
363
363
Paolo STACCIOLI
(1943-)
Svømmer
"Svømmer" Signert og datert bak på basen: Staccioli 2003. Skulptur i keramikk. H: 52 cm.
364
364
Robert MEYER
(1945-)
Kranium
"Kranium" Usignert. Cyanotypi på Hahnemühle papir fra serien "Portretter - om uttrykkets anatomi", 54x42,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
365
365
Robert MEYER
(1945-)
Kranium
"Kranium" Usignert. Cyanotypi på Hahnemühle papir fra serien "Portretter - om uttrykkets anatomi", 55x42 cm.
Vurdering: 3.000 kr
366
366
Håvard VIKHAGEN
(1952-)
Storm
"Storm" Signert nede til høyre: H.V. Olje på plate, 121x152 cm.
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 37.000 kr
367
367
Sverre BJERTNÆS
(1976-)
Uten tittel
"Uten tittel" Signert nede til høyre: S Bjertnes. Serigrafi med akryl og tusj på papir, 180x100 cm. Fra 2019.
Vurdering: 30.000 kr
368
368
Michael CASFORD
(1940-2005)
Soldat og løver
"Soldat og løver" Signert nede til høyre: Michael Casford. Olje på lerret, 110x130 cm.
369
369
Knut ROSE
(1936-2002)
Odas hatt
"Odas hatt" Signert nede til høyre: Knut Rose. Signert, datert og titulert verso på lerret: Knut Rose -85 Oda's hatt. Olje på lerret, 114x146 cm.
Vurdering: 80.000 kr - 100.000 kr
Tilslag : 170.000 kr
370
370
UKJENT KUNSTNER
Portrett av en herreman
"Portrett av en herreman" Usignert. Olje på metallplate, 25,5x21 cm.
Vurdering: 1.200 kr
371
371
Johan Jørgen BROCH
(1846-1868)
Sandvikselva
"Sandvikselva" Usignert. Olje på plate, 30x40 cm. Proveniens: Dødsboauksjon etter kunstnerens familie, Krøderen. Privat eie. Utstilt: Bærum Kunstforening 2010.
Tilslag : 2.600 kr
372
372
Carl LORCK
(1829-1882)
Pike i Trønderbunad
"Pike i Trønderbunad" Signert og utydelig datert til høyre, oppe på midten: Lorck 59. Olje på lerret oppklebet på plate, 25x19 cm.
Tilslag : 4.800 kr
373
373
Kristen HOLBØ
(1869-1953)
Bondestue
"Bondestue" Signert og datert nede til venstre: K Holbö. 45. Olje på lerret, 45x53 cm.
Vurdering: 5.000 kr - 6.000 kr
374
374
Henrik Asor HANSEN
(1862-1929)
Fra Setesdalen
"Fra Setesdalen" Signert og datert nede til venstre: Asor Hansen 1912. Olje på lerret, 64x59 cm.
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
375
375
Erik Harry JOHANNESSEN
(1902-1980)
Mann og kvinne
"Mann og kvinne" Signert nede til venstre: EHJ. Titulert, signert og datert verso: "Mann og kvinne". Erik Harry Johannessen. 1964. Olje på lerret, 60x60 cm.
Tilslag : 7.000 kr
376
376
Kai FJELL
(1907-1989)
Den blå krukke
"Den blå krukke" Signert nede til høyre: Kai Fjell. Serigrafi, No 29/100, 57x46 cm. Fra 1968.
Vurdering: 60.000 kr - 80.000 kr
Tilslag : 75.000 kr
377
377
Kai FJELL
(1907-1989)
Søstrene
"Søstrene" Signert nede til høyre: Kai Fjell. Serigrafi, 21/100, 39x55 cm. Fra 1968.
Vurdering: 25.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 22.000 kr
378
378
Kai FJELL
(1907-1989)
Utflyttere
"Utflyttere" Signert nede til høyre: Kai Fjell. Pastell, 47x61 cm. Utstilt: Kunstnernes hus, Oslo 1990, #128.
Vurdering: 7.000 kr - 8.000 kr
379
379
Kai FJELL
(1907-1989)
Sittende akt
"Sittende akt" Signert nede til høyre: Kai Fjell. Pastell, 47,5x61,5 cm.
Vurdering: 30.000 kr - 50.000 kr
Tilslag : 18.000 kr
380
380
Erik Harry JOHANNESSEN
(1902-1980)
Vandringsmannen
"Vandringsmannen" Signert nede til venstre: EHJ. Titulert, signert, datert og påtegnet verso på lerret: "Vandringsmanden." Erik Harry Johannessen. 1947. Olje på lerret, 100x100 cm. Utstilt: Petit palais, Paris 12/11 til 31/12 1954.
Vurdering: 20.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
381
381
Marit BOCKELIE
(1933-)
Arbeid på fiskeværet
"Arbeid på fiskeværet" Signert nede til høyre: Marit Bockelie. Olje på lerret, 75,5x100 cm.
Tilslag : 3.500 kr
382
382
Erling ENGER
(1899-1990)
Vinterlandskap, Enebakk
"Vinterlandskap, Enebakk" Signert og datert nede til høyre: Erling Enger -69. Olje på lerret, 81x100 cm.
Tilslag : 6.000 kr
383
383
Tore JUELL
(1942-)
Vårløsning
"Vårløsning" Signert nede til venstre: T. Juell. Titulert verso på rammen: Vårlösning. Olje på lerret, 82x100 cm.
Tilslag : 5.500 kr
384
384
Alexander SCHULTZ
(1901-1981)
Vinterlandskap med tømmerkoje
"Vinterlandskap med tømmerkoje" Signert og datert nede til høyre: A. Schultz 78. Olje på plate, 46x55 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
385
385
Alexander SCHULTZ
(1901-1981)
Fjellandskap med hus
"Fjellandskap med hus" Signert og datert nede til høyre: A. Schultz -72. Olje på lerret, 50x60,5 cm.
Tilslag : 5.000 kr
386
386
Alexander SCHULTZ
(1901-1981)
Hvitmalt hus i landskap
"Hvitmalt hus i landskap" Signert nede til høyre: A. Schultz. Olje på lerret, 50x61 cm.
Tilslag : 3.000 kr
387
387
Kai FJELL
(1907-1989)
Mor og barn
"Mor og barn" Signert nede til venstre: Kai Fjell. Olje på lerret, 40x47 cm.
Tilslag : 70.000 kr
388
388
Kai FJELL
(1907-1989)
Bruden pyntes
"Bruden pyntes" Signert og datert nede til høyre: Kai Fjell -35. Olje på lerret, 124x135,5 cm. Utstilt: Henie Onstad kunstsenter juni-august 1977. Kunstnernes hus, Oslo 1990, #29.
Vurdering: 300.000 kr
Tilslag : 160.000 kr
389
389
Harald KIHLE
(1905-1997)
Utkast til kyllingen
"Utkast til kyllingen" Signert nede til venstre: HK. Titulert og datert verso: "Utkast til kyllingen -38". Olje på lerret. 43,5x42 cm.
Tilslag : 4.000 kr
390
390
Harald KIHLE
(1905-1997)
Vinterlandskap med grantrær
"Vinterlandskap med grantrær" Signert og datert nede til venstre: H Kihle 52. Olje på plate, 37,5x46 cm.
Tilslag : 4.000 kr
391
391
Harald KIHLE
(1905-1997)
Mann med hest, vårvinter Hakadal
"Mann med hest, vårvinter Hakadal". Signert nede til høyre: HK. Tituler og datert verso på platen: Vår-vinter Hakadal 1953. Olje på plate, 27,5x35 cm.
Tilslag : 11.500 kr
392
392
Harald KIHLE
(1905-1997)
Tømmerkjøring, Råsjøen Hakadal
"Tømmerkjøring, Råsjøen Hakadal" Signert og datert nede til høyre: H Kihle 1949. Signert, titulert og datert verso: Harald Kihle Fra Hakadal (Råsjöen) 1949. Olje på plate, 33x41 cm.
Vurdering: 7.000 kr - 9.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
393
393
Halfdan GRAN
(1869-1930)
Tiurleik
"Tiurleik" Signert nede til høyre: Halfdan Gran. Pastell på papir, 45x60 cm.
Tilslag : 2.800 kr
394
394
Halfdan GRAN
(1869-1930)
Gjess i flukt
"Gjess i flukt" Signert nede til høyre: Gran. Pastell på papir, 45x60 cm.
395
395
Karl Edvard DIRIKS
(1855-1930)
Fra Drøbak
"Fra Drøbak" Signert nede til høyre: Diriks. Olje på mahogniplate. 59x55,5 cm.
Tilslag : 8.000 kr
396
396
Nikolai ULFSTEN
(1854-1885)
Skogsparti
"Skogsparti" Signert nede til høyre: N. Ulfsten. Datert nede til venstre: 1875. Olje på lerret, 33x48 cm.
Tilslag : 5.000 kr
397
397
Philip BARLAG
(1840-1913)
Tur i skogen
"Tur i skogen" Signert og datert nede til venstre: Barlag 77. Olje på lerret, 102x81 cm.
Tilslag : 8.500 kr
398
398
Eugène Benjamin SELMY
(1874-1945)
Konversasjon
"Konversasjon" Signert og datert nede til venstre: C. Selmy. 12. Olje på lerret, 81x65 cm.
Tilslag : 4.200 kr
399
399
Pike som plukker bær
"Pike som plukker bær" Utydelig signert nede til venstre. Olje på plate, 34x22 cm.
Tilslag : 8.500 kr
400
400
Adolf Gustav DAUMILLER
(1876-1962)
Kvinne med pil og bue
"Kvinne med pil og bue" Signert: A. Daumiller. Bronse. H: 33 cm.