Katalog for Høstens kvalitetsauksjon 2023

301
301
Dag Thoresen
(1953-)
Madam Joy
"Madam Joy" Signert nede til venstre: Dag Thr. Titulert, signert og datert verso på blindrammen: "Madam Joy" Dag Thoresen 1999. Olje og akryl på lerret, 170x170 cm.
Vurdering: 20.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
302
302
Friedenreich HUNDERTWASSER
(1928-2000)
Green Power / Pouvoir Vert / Midori no chikara
"Green Power (original tittel) / Pouvoir Vert / Midori no chikara" Signert nede til høyre: Hundertwasser Regentag. Silketrykk i 21 farger med metallinnslag i 2 farger, 233/249, 76x54 cm. Publisert av Gruener Janura AG Glarus og Ugo Meneghini, Venezia, 1972. Trykket av Studio Quattro, Venezia, Campalto 1972. Litteratur: Koschatzky, #57.
Tilslag : 18.000 kr
303
303
Hariton PUSHWAGNER
(1940-2018)
Lasergun love
"Lasergun love" Signert nede til høyre: Pushwagner. DGA, 212/250, 77x53 cm. Proveniens: Galleri Grafikk, Fredrikstad, 2010.
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 23.000 kr
304
304
Karl DØRNBERGER
(1864-1940)
Skjøgen
"Skjøgen" Signert og datert nede til høyre: C Dørnberger 1918. Olje på lerret, 100x80,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
305
305
J. G. DELINCOURT
Haremscene
"Haremscene" Signert nede til venstre: J.G. Delincourt. Olje på lerret, 82x129 cm.
Vurdering: 70.000 kr
Tilslag : 38.000 kr
306
306
KONTINENTAL SKOLE (1800-tallet)
To kvinner i landskap
"To kvinner i landskap" Bærer sekundær signatur: Courbet. Olje på lerret, 48,5x71 cm.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
307
307
Eugène PETIT
(1839-1886)
Pointer og Setter i stand
"Pointer og Setter i stand" Signert nede til høyre: E. Petit. Olje på lerret, 65x90 cm.
Vurdering: 15.000 kr
308
308
Delphin ENJOLRAS
(1857-1945)
Kvinne med hatt
"Kvinne med hatt" Signert nede til venstre: D Enjolras. Pastell, 90x63 cm.
Vurdering: 30.000 kr - 40.000 kr
Tilslag : 30.000 kr
309
309
Edgar DEGAS
(1834-1917)
La Danseuse
Efter "La Danseuse" Sekundær signatur med blyant nede til høyre: Degas. Signert i platen oppe til høyre: Degas. Farveetsning. Ark: 31,2x24,9 cm. Trykkflate: 26,1x20,6 cm.
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
310
310
Jules NÖEL
(1815-1881)
I le før stormen
"I le før stormen" Signert nede til venstre: Jules Nöel. Olje på lerret, 48,5x54,5 cm.
Vurdering: 10.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
311
311
Skule WAKSVIK
(1927-2018)
Petter Dass
"Petter Dass" Signert og datert: Skule 19 W 87. Bronse, 41/100. Sokkel med tekst "Petter Dass 1647-1707. Gud er gud om alle land lå øde. Skule 19 W 87. Vær hilset i Nordlands bebyggende menn."
Vurdering: 25.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
312
312
Franz Wilhelm SCHIERTZ
(1813-1887)
Veiskille, kall dag.
"Veiskille, kall dag" Signert, påtegnet og datert nede til høyre: FW Schiertz fec Grönnevigen. 1854. Blyant og gouache på papir, 20,5x28,5 cm.
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
313
313
Hans Fredrik GUDE
(1825-1903)
Skogsparti
"Skogsparti" Monogramsignert nede til høyre: HFG. Akvarell og gouache på papir, 28,5x18,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
314
314
Hans Fredrik GUDE
(1825-1903)
Blomstene plukkes
"Blomstene plukkes" Signert nede til venstre: HF Gude. Stedsbestemt og datert nede til høyre: Dyre ved Moss juni 1892. Akvarell og gouache, 33,5x50 cm.
Vurdering: 50.000 kr
Tilslag : 35.000 kr
315
315
Lauritz HAALAND
(1855-1938)
Sildefiske med niser
"Sildefiske med niser" Signert og datert nede til høyre: Lauritz Haaland 99. Olje på lerret. 38x55 cm.
Vurdering: 40.000 kr - 60.000 kr
Tilslag : 32.000 kr
316
316
Nikolai ULFSTEN
(1854-1885)
Fiskerne
"Fiskerne" Signert og datert nede til høyre: N. Ulfsten 1885. Olje på lerret, 36,5x54,5 cm.
Vurdering: 50.000 kr - 70.000 kr
317
317
Hjalmar JOHNSSEN
(1852-1901)
Galeas i kuling
"Galeas i kuling" Signert og datert nede til venstre: Hjalmar Johnssen 97. Titulert verso på blindrammen. Olje på lerret, 60x90 cm.
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 14.500 kr
318
318
Even ULVING
(1863-1952)
Svenner fyr
"Svenner fyr" Signert nede til høyre: E Ulving. Olje på lerret, 81,5x111 cm.
Vurdering: 15.000 kr - 18.000 kr
Tilslag : 26.000 kr
319
319
Kai FJELL
(1907-1989)
Den blå krukke
"Den blå krukke" Signert nede til høyre: Kai Fjell. Serigrafi, No 90/100, 57x46 cm. Fra 1968.
Tilslag : 110.000 kr
320
320
Kai FJELL
(1907-1989)
Kvinnehode
"Kvinnehode" Signert nede til høyre: Kai Fjell. Pastell, lysmål 31x24,5 cm.
Tilslag : 22.000 kr
321
321
Kai FJELL
(1907-1989)
Mor og barn
"Mor og barn" Signert nede til høyre: Kai Fjell. Akvarell på papir, 31,5x25,5 cm.
Tilslag : 20.000 kr
322
322
Erik Harry JOHANNESSEN
(1902-1980)
Bruden
"Bruden" Signert nede til høyre: EHJ. Titulert, signert og datert verso på lerret: "Bruden" Erik Harry Johannessen. 1977. Olje på lerret, 70x70 cm.
Tilslag : 17.000 kr
323
323
Rudolf THYGESEN
(1880-1953)
Flukten
"Flukten" Signert og datert nede til høyre: R. Th. -40. Olje på plate, 73,5x93,5 cm. Utstilt: Kunstnernes Hus, Oslo 1950, #77, tittel "Flukten". Kunstnerforbundet, Oslo 1985, #26, tittel "Flukten", avbildet s. 20.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 26.000 kr
324
324
Erling ENGER
(1899-1990)
Landskap vårvinter
"Landskap vårvinter" Signert og datert nede til høyre: Erling Enger -57. Olje på lerret, 65x80,5 cm. Utstilt: Kunstnerforbundet 1954, #13. Kunstnernes Hus, Oslo, 15. juni-11. august 1991, #132, tittel "Uten tittel".
Tilslag : 8.000 kr
325
325
Frits THAULOW
(1847-1906)
Fra Nybroen, Kristiania
"Fra Nybroen, Kristiania" Signert nede til høyre: Frits Thaulow. Olje på lerret, 73,5x92 cm. Utstilt: The Fine Art Society, London 10. november-6. desember 1986, "Frits Thaulow", #19, avbildet i utstillingskatalog. Galleri B.A., Oslo 1992, "Frits Thaulow (1847-1906)" avbildet s. 105 i utstillingskatalog. Musée Rodin, Paris 27. juni-25. september 1994, "Frits Thaulow: un norvégien français", #37, tittel: «Vue de Nybroen, Oslo, Env. 1898», avbildet s. 121 i utstillingskatalog. Proveniens: Åmells konsthandel, Stockholm 1980-tallet. Galleri B.A., Oslo, antagelig sent 1980-/tidlig 1990-tallet. Privat eie Oslo, deretter i arv - fra ca. 1991. Dette maleriet antas å stamme fra Thaulows vinteropphold i Kristiania 1897-98. Han må ha malt fra Nybroen den vinteren, siden et maleri med motiv fra et litt lavere utsiktspunkt ble solgt på en fransk auksjon hos Georges Petit et Cie. i 1900, (Gouasco, 11/6 1900, nr. 138). Maleriet ble solgt etter en viktig fransk kunstsamler, Charles Gouasco. En mindre versjon av bildet som auksjoneres, med et årstall, som trolig kan tydes 1900, og med dedikasjon: “A mon ami Lerolle”, ble frembudt på auksjon hos Sotheby's, London 19/6 1985, nr. 304 A. Thaulows sene vinterbilder er på mange måter bemerkelsesverdige og vitner om en naturalistisk fornyelse. Det er tale om tre opphold i Kristiania, 1897-98, 1900-01 og 1905-06. I 1900-01 malte han også fra Lysakerelven, og i 1905-06 fra Mesna ved Lillehammer. I litteratur om Thaulow er motiver fra disse tre elvene gjerne blandet sammen, eller blandet med franske elver. Det har også vært en tendens til å feildatere sen-vinterbildene som tidligere verk, fordi de generelt sett ble undervurdert. Litteratur: Poulsson, Vidar. Utstillingskatalog fra Galleri B.A. "Frits Thaulow (1847- 1906)". Askim: Sandvig a.s. 1992, s. 103.
Vurdering: 1.000.000 kr
326
326
Alf LUNDEBY
(1870-1961)
Et stille sted i skogen, vinter
"Et stille sted i skogen, vinter" Signert og datert nede til venstre: Alf Lundeby 1903. Monogramsignert nede til høyre: AL. Signert og titulert på lapp verso på blindrammen: Alf Lundeby L. hmr. Et stille sted i skogen. Olje på lerret, 43x63 cm.
Tilslag : 4.600 kr
327
327
Frits THAULOW
(1847-1906)
Røde fabrikker, Pittsburg
"Røde fabrikker, Pittsburgh" Signert nede til høyre: F. T. Olje på lerret, 41x51 cm. Utstilt: Kunstnernes hus, Oslo 1933, #81, med tittel "Røde fabrikker, Pittsburgh", ført opp under år 1898. Proveniens: Frits Thaulow, deretter i arv. Frits Thaulow reiste til Pittsburgh i 1898 og foretok en rundreise i USA den samme høsten. Foranledningen til reisen var en invitasjon fra den skotsk-amerikanske finansmagnaten og filantropen Andrew Carnegie (Carnegie Steel Company) til å være jurymedlem ved den årlige utstilling i Pittsburgh. Under oppholdet malte han «The Smoky City», som i dag tilhører «Sagamore Hill National Historic Site, New York», Theodore Roosevelts privathjem. Roosevelt som var USAs President 1901-09, fikk maleriet i gave fra industrimann, finansmann og kunstvelgjører Henry Clay Frick i 1902. Roosevelt beskrev Thaulow som en "skandinavisk kunstner med blikk for den voldsomme, men pittoreske hverdagen i Pittsburgh." Kilde: NKL. Arts & Culture.
328
328
Frits THAULOW
(1847-1906)
Fransk elvelandskap
"Fransk elvelandskap" Signert nede til venstre: Frits Thaulow. Olje på lerret, 61x73 cm. Motivet er trolig fra Bergues i Nord-Frankrike og malt ca. 1902. Proveniens: The Wiesbaden Art Gallery, 1913. American Art Association, Anderson Galleries, New York 7-9/12 1933, "From the Residence of the Late Mrs. Jacob H. Schiff", avbildet s. 27 i katalog. Parke-Bernet, New York, 1/12 1951, Warfield Sale "David Warfield's Collection", #148, tittel "Canal Scene". Blomqvist kunsthandel 17/3 1952, #13, tittel "Fransk elveparti". Den norske Creditbank. Fra ca. 1999 - Privat eie, Oslo.
Vurdering: 300.000 kr - 400.000 kr
Tilslag : 250.000 kr
329
329
Oscar WERGELAND
(1844-1910)
Familieidyll
"Familieidyll" Signert på midten til venstre: Osc. Wergeland. Olje på lerret, 66x51 cm.
Tilslag : 10.000 kr
330
330
Axel Hjalmar ENDER
(1853-1920)
Amerikabrevet
"Amerikabrevet" Signert oppe til høyre: Axel Ender. Olje på mahogniplate, 18x24 cm.
Tilslag : 46.000 kr
331
331
Axel ENDER
(1853-1920)
Seterjentas søndag
"Seterjentas søndag" Signert nede til venstre: Axel Ender- Olje på lerret, 70x49 cm.
Tilslag : 50.000 kr
332
332
Gustav VIGELAND
(1869-1943)
Fosteret
"Fosteret" Signert på sokkel: G. Vigeland. Datert under: 1922. H: 14,8 cm. Proveniens: Blomqvist kunsthandel 1992. Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Vurdering: 250.000 kr - 300.000 kr
Tilslag : 410.000 kr
333
333
Harald SOHLBERG
(1869-1935)
Eken (studie)
"Eken (studie)" Usignert. Blekk og akvarell på papir, 40x46 cm. Trolig fra 1908. Utstilt: Kunstnernes hus, Oslo 29. august-20. september 1936, #59, tittel "Trestudie 1894?". Oslo kunstforening 24. april - 16. mai 1971, #65, tittel "Eken (studie) 1908". Proveniens: Harald og Lilli Sohlberg, deretter i arv. Tegningen er en studie til maleriet «Eken» fra 1908 i Drammens museum. Den viser hvordan Sohlberg trekker ut et abstrakt mønster ut av en nøyaktig gjengivelse av naturdetaljer. Han var en uhyre stilbevisst kunstner, og oppfattet som nyskapende i en tid som var sterkt opptatt av kunstens formmessige sider. Sohlberg holdt fast ved ønsket om å forene detaljtroskap i gjengivelse av motiver, og en forenkling av former ved hjelp av linjer som flettes sammen i livlige, rytmiske mønstre. Noe som i tegningen forsterkes av at han ikke setter grenene opp mot andre detaljer i naturen, men lar dem stå opp mot en nøytral bakgrunn. Professor emeritus Øivind Storm Bjerke
Tilslag : 40.000 kr
334
334
Harald SOHLBERG
(1869-1935)
Brønnstangen
"Brønnstangen" Usignert. Kullstift på papir, lysmål 36x53 cm. Trolig fra 1911. Stenseng, #154. Utstilt: Kunstnernes Hus, Oslo 29. august-20. september 1936, #102, tittel "Brønnstangen". Oslo kunstforening 24. april - 16. mai 1971, #51, tittel "Brønnstangen". Henie Onstad Kunstsenter 5.09-10.11 1991, "Harald Sohlberg", #120, tittel "Brønnstangen". Proveniens: Harald og Lilli Sohlberg, deretter i arv. Bildet er i katalogen for minneutstillingen i Kunstnernes hus 1936 datert til 1900. Denne dateringen står også i boken til Arne Stenseng fra 1963, kat. nr. 154. Fotografi tatt av Sohlberg under et opphold i Rondane 1911, viser det samme motivet som på tegningen og bør derfor dateres til samme år. Fotografi og tegning ligger så nær hverandre i motivtilskjæring at tegningen antakelig bygger på dette. Motivet er originalt i forhold til Sohlbergs øvrige tegninger, studier og ferdige versjoner av «Vinternatt i fjellene», men er ikke direkte relatert til arbeidet med dette. Kontrasten mellom nøyaktig utformede detaljer og abstrakte former, er et grunnprinsipp i Sohlbergs kunst, som han tidlig oppdaget og repeterte. Tegningen har et røft preg, med en suveren kontroll av kullstiften som tegneredskap. Sohlberg var en av de få i sin generasjon som stilte ut tegninger som selvstendige kunstverker. Christian Krohg beundret i særlig grad hans tegninger og han fremstår som en av de ypperste tegnekunstnere vi har hatt i Norge. Professor emeritus Øivind Storm Bjerke.
335
335
Harald SOHLBERG
(1869-1935)
Kunstnerens hustru, Lilli
"Kunstnerens hustru, Lilli" Usignert. Datert oppe til venstre "7 mars 1915." Blyant og kull på papir, lysmål 30,5x47 cm. Utstilt: Kunstnernes hus, Oslo 29. august-20. september 1936, #175B, tittel "Profil av kunstnerens hustru". Proveniens: Harald og Lilli Sohlberg, deretter i arv. Påskriften på fremsiden virker som en kommentar fra kunstnerens side, der han gir en skarp og kritisk vurdering av bildets utforming. Opptegnelsen kan vitne om at han muligens tenkte å bruke den i et videre arbeid. Han har malt et bilde av stuen, der Lilli sitter på en sofa og syr, men dette maleriet har ingen direkte forbindelse til tegningen. Sohlberg utførte en tegning i kull datert 24.1. 15, og monogramsignert, med en annen utforming av motivet. Denne andre utformingen er Illustrert i Bjerke 1991, s. 205. Professor emeritus Øivind Storm Bjerke
336
336
Harald SOHLBERG
(1869-1935)
Akershus
"Akershus" Usignert. Blyant på papir. Lysmål 27x39 cm. Fra 1934. Stenseng, #350, illustrert s. 168. Utstilt: Kunstnernes hus, Oslo 29. august - 20. september 1936, #220, tittel "Fra Akershus". Oslo kunstforening 24. april - 16. mai 1971 #89, med tittel "Fra Akershus". Proveniens: Harald og Lilli Sohlberg, deretter i arv.
Vurdering: 80.000 kr
337
337
Harald SOHLBERG
(1869-1935)
Akershus
"Akershus" Usignert. Akvarell, lysmål 26,5x38,5 cm. Litteratur: Stenseng, #351, illustrert s. 168. Utstilt: Kunstnernes hus, Oslo 29. august-20. september 1936, #219, tittel "Fra Akershus" Oppført under år 1934. Proveniens: Harald og Lilli Sohlberg, deretter i arv. Sohlberg malte flere bilder med motiver fra Akershus. Det ble, etter at han i 1909 vendte tilbake til Kristiania, hans kanskje viktigste motiv og det som opptok ham sterkest. Det var et motiv som var knyttet til både byen og nasjonens historie, rommet dramatiske fortellinger og ga et enestående utsyn over byen og fjorden. Akvarellen og tegningen (Kat. 336) skiller seg sterkt fra de kjente maleriene der han skildrer utsikten ut over Oslofjorden med åsene i Bærum i det fjerne. Akvarellen er i uvanlig grad gjennomarbeidet og fremstår mer som et avsluttet arbeid, enn en forstudie. Sohlbergs bruk av sterke kontraster og bølgende rytmer, gir en lokkende kraft til hans beste bilder, som skaper en opplevelse av å bli trukket inn i bildet. Professor emeritus Øivind Storm Bjerke.
Vurdering: 700.000 kr - 900.000 kr
338
338
Harald SOHLBERG
(1869-1935)
Fra haven i Helgeroa
"Fra haven i Helgeroa" Usignert. Olje på plate, 32x40 cm. Malt i 1923 i følge notat av Sohlberg. Stenseng, #291. Proveniens: Harald og Lilli Sohlberg, deretter i arv. Sohlberg skriver om bildet i et notat i Nasjonalbiblioteket, håndskriftsamlingen manuskript folder 3922:5: «Graaveir» oljemaleri paa papplate – pappens størrelse 40x32 – malt paa en søndag i Helgeroa sommeren 1923.» «Graaveir» er altså kunstnerens egen tittel. Maleriet er en sjeldenhet i Sohlbergs produksjon ved at det er en rask og spontan skisse der han eksperimenterer med å forenkle sin teknikk. Sohlberg var på dette tidspunktet preget av sykdom og hans produksjon ble utover 1920–tallet svært liten. Som oftest greide han bare å male 1–2 større bilder hvert år, og et par mindre. Motivet er typisk for Sohlberg, med en tydelig innramming av et hovedmotiv ved hjelp av trær og bladverk som fordeler seg balansert på billedflaten. Det røde flagget er typisk ved at han ofte poengterer detaljer som skiller seg ut og skaper et blikkfang, og et kontrakpunkt til den ellers dempende og duse gråværstemningen. Sohlbergs natursyn er sterkt preget av et ønske om å fremheve naturen og skildre mennesket som en beskjeden og tilbaketrukket betrakter. Menneskene er stort sett fraværende i hans bilder, utenom vitnesbyrd om dets aktiviteter. Professor emeritus Øivind Storm Bjerke.
Vurdering: 400.000 kr - 600.000 kr
Tilslag : 400.000 kr
339
339
Wilhelm Robert RASMUSSEN
(1879-1965)
Portrettbyste av Arne Kavli
"Portrettbyste av Arne Kavli" Bronse. H: 21 cm. Støperistempel: Andr. Larsen Kristiania. usignert Utstilt: Blaafarveværket 1999, "Sommeren med Edvard Munch og Arne Kavli", #119. Proveniens: Arne Kavli, deretter i arv.
Vurdering: 15.000 kr
340
340
Arne KAVLI
(1878-1970)
Dame med stor hatt
"Dame med stor hatt" Signert og datert nede til høyre: A. Kavli 1910. Olje på lerret, 53,5x52 cm. Utstilt: Kunstnernes hus, Oslo 1948, #32, tittel "Dame med stor hatt". Kunstnerforbundet, Oslo 1958, #15. Kunstnerforbundet, Oslo 1968, #24, tittel "Dame med hatt, 1910". Kunstnerforbundet, Oslo 1986, 75-års jubileumsutstilling: "De første heroiske år 1910-1920", #11, tittel "Dame med hatt". Blaafarveværket 1999, "Sommeren med Edvard Munch og Arne Kavli", #68, avbildet side 109 i utstillingskatalog. Proveniens: Arne Kavli, deretter i arv. Den portretterte er Hildur Mønniche (1883-1922), Kavlis hustru 1911-16. Kavli var gift 3 ganger, Hildur var hustru nr. 2 i rekken. Kavli ble skilt fra Tulla Larsen, Munchs tidligere venninne, i 1910 - samme år som dette portrettet er malt.
Vurdering: 60.000 kr - 80.000 kr
Tilslag : 225.000 kr
341
341
Arne KAVLI
(1878-1970)
Kvinner på trappen
"Kvinner på trappen" Signert nede til høyre: A Kavli. Olje på lerret, 87,5x96,5 cm. Proveniens: Arne Kavli, deretter i arv. Motivet er fra Kavlis sommersted på Rønnes utenfor Grimstad. Kvinnene på trappen er hans kone Drude (født Isachsen) og hennes søster.
Vurdering: 150.000 kr - 200.000 kr
Tilslag : 165.000 kr
342
342
Reidar FRITZVOLD
(1920-1997)
Bønder
"Bønder" Signert og datert nede til høyre: R. Fritzvold -46. Titulert, signert og datert verso på platen: "Bønder" R. Fritzvold. -46. Olje på plate, 37x45 cm.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
343
343
Rudolf THYGESEN
(1880-1953)
Høstlandskap
"Høstlandskap" Signert og datert nede til høyre: R. Th. 48. Olje på plate, 60,5x73 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
344
344
Bendik RIIS
(1911-1988)
Skogslandskap
"Skogslandskap" Signert og datert nede til venstre: Bendik Riis 1948. Olje på plate, 64x79 cm. Proveniens: Galleri Riis.
Vurdering: 70.000 kr
345
345
Roy BLOHM
(1922-2008)
Potetskrellersken
"Potetskrellersken" Signert og datert nede til venstre: Roy Blohm -56. Signert og titulert verso på blindrammen: Roy Blohm "Potetskrellersken". Olje på lerret, 74x61 cm.
Tilslag : 12.500 kr
346
346
Alexander SCHULTZ
(1901-1981)
Fjordlandskap
"Fjordlandskap" Signert og datert nede til venstre: A. Schultz -71. Olje på lerret, 63,5x81,5 cm.
Tilslag : 8.000 kr
347
347
Alexander SCHULTZ
(1901-1981)
Sydlandsk landskap med hus
"Sydlandsk landskap med hus" Signert nede til høyre: A. Schultz. Olje på lerret, 51x61 cm.
Vurdering: 7.000 kr - 9.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
348
348
Erik Harry JOHANNESSEN
(1902-1980)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert nede til venstre: EHJ. Titulert, signert og datert verso på lerret: "Komposisjon" Erik Harry Johannessen. 1964. Olje på lerret, 60x60 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
349
349
Kai FJELL
(1907-1989)
I atelieret
"I atelieret" Signert og datert nede til høyre: Kai Fjell 69. Blandingsteknikk, 26x32 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 15.500 kr
350
350
Kai FJELL
(1907-1989)
Liggende akt
"Liggende akt" Signert nede til venstre: Kai Fjell. Olje på lerret, 60,5x70 cm.
Vurdering: 90.000 kr - 120.000 kr
Tilslag : 84.000 kr
351
351
Kai FJELL
(1907-1989)
Kvinner i bylandskap
"Kvinner i bylandskap" Signert nede til høyre: Kai Fjell. Pastell, lysmål 48x62 cm.
Tilslag : 10.500 kr
352
352
Frans WIDERBERG
(1934-2017)
Trær i Torvø
"Trær i Torvø" Signert nede til høyre: Frans W. Titulert verso på blindrammen. Olje på lerret, 145x115 cm. Fra 1974. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Vurdering: 200.000 kr
353
353
Gunnar S. GUNDERSEN
(1921-1983)
Studier i rødt, hvitt og blått
"Studier i rødt, hvitt og blått" Signert nede til høyre: Gunnar S 78. Titulert verso. Olje på lerret oppklebet på plate, 45,5x38 cm
Tilslag : 15.500 kr
354
354
Knut RUMOHR
(1916-2002)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert og datert nede til høyre: Knut Rumohr -80. Tempera på lerret, 70x100 cm.
Tilslag : 21.000 kr
355
355
Knut RUMOHR
(1916-2002)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert og datert nede til høyre: Knut Rumohr -82. Olje på lerret, 22x28 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
356
356
Brynjulf Larsen BERGSLIEN
(1830-1898)
Johannes Brun
"Johannes Brun" Signert på sokkel: B. Bergslien. Bronse. H: 50 cm.
Vurdering: 12.000 kr
357
357
Kitty Christine KIELLAND
(1843-1914)
Sommerlandskap i tordenvær
Kopi efter Lars Hertervig (1830-1902) "Sommerlandskap i Tordenvær", 1860-tallet. Usignert. Risset inn verso på rammen: K. Kielland Hertervig. Olje på lerret, 54x70 cm. Utstillt: Stavanger Faste Galleri: "Kitty Kielland utstilling" ? , #5. Vandreutstilling: "Kitty Kielland. Fri luft", #1, tittel "Sommerlandskap i tordenvær", avbildet s. 13 og 113. Stavanger kunstmuseum: 16.06 - 29.10.2017. Lillehammer Kunstmuseum: 18.11.2017 - 29.04.2018. Haugar Vestfold kunstmuseum 26.05 - 16.09 2018. Proveniens: Jens Zetlitz Kielland (1816–1881). Ingar Kielland Skavlan (1885-1944), deretter i arv til hans kone Ella Skavlan (f. 1897-?). Privat samling Vestlandet. Jens Zetlitz Kielland, Kitty Kiellands far, hadde som en av fire velgjørere tatt på seg oppgaven å påkoste utdannelsen til Lars Hertervig i Christiania og Düsseldorf. Landskapene Hertervig malte i perioden 1853-56 ble fordelt mellom velgjørerne, som betaling for utdannelsen og livsoppholdet. Kitty fikk derfor et nært forhold til Hertervigs tidlige malerier. I 1860-årene fikk hun tegne- og maleundervisning av Fanny Zeuthen hjemme i Stavanger, og kopiert blant annet Hertervigs "Sommerlandskap i tordenvær" 1856, som var i familiens eie. Siden 1925 inngår Lars Hertervigs maleri i Nasjonalmuseets samling (inventar nr. NG.M.01339), mål 75,9x102 cm. Litteratur: Gudmundson, Inger M.I. "Kitty Kielland. Fri luft" Utstillingskatalog, Stavanger kunstmuseum, Uten tittel, 2017, s. 11 og 298.
Vurdering: 160.000 kr - 180.000 kr
Tilslag : 160.000 kr
358
358
Johan Fredrik ECKERSBERG
(1822-1870)
Hageselskapet
"Hageselskapet" Signert og datert nede til venstre: J F Eckersberg Juli 1864. Olje på lerret, 38x49 cm.
Vurdering: 16.000 kr - 18.000 kr
Tilslag : 18.500 kr
359
359
UTGÅR
360
360
Christian Delphin WEXELSEN
(1830-1883)
Fra Holmestrand
"Fra Holmestrand" Signert og datert nede til høyre: C Wexelsen 78. Olje på lerret, 52x78 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
361
361
Frants Diderik BØE
(1820-1891)
Blomsterstilleben
"Blomsterstilleben" Signert og datert nede til høyre: F. Böe Bergen 1880. Olje på lerret, 27,5x35 cm.
Tilslag : 11.000 kr
362
362
Olaf ISAACHSEN
(1835-1893)
Frokost
"Frokost" Monogramsignert og datert nede til høyre: OWI 1891. Olje på lerret, 50x56 cm. Angivelig fra det Hollandske hus i Kristiansand som gikk med bybrannen i 1892, og tilhørte sjøkaptein Johan Henrik van Kervel.
Tilslag : 13.500 kr
363
363
Hans Fredrik GUDE
(1825-1903)
Norsk fjord
"Norsk fjord" Usignert. Påtegnet verso: Prof. H. Gude. Olje på mahogniplate, 15,5x23,5 cm.
Tilslag : 8.500 kr
364
364
Morten MÜLLER
(1828-1911)
Fjellvann
"Fjellvann" Signert og datert nede til venstre: Morten Müller 94. Olje på mahogniplate, 17x24 cm.
Tilslag : 3.200 kr
365
365
Marcus GRØNVOLD
(1845-1929)
En god matbit
"En god matbit" Signert og noe utydelig datert nede til høyre: M Grönvold 191... Påtegnet på lapp på blindrammen: "M. Grönvold München. Nymphenburgen Str. 99. "Ein guter Bissen". Olje på lerret, 51x32 cm.
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 27.000 kr
366
366
Reinhardt SØBYE
(1956-)
Par og hest
"Par og hest" Signert nede til høyre: R. Søbye. Fotografikk, 36,5x58 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
367
367
Reinhardt SØBYE
(1956-)
Slagscene
"Slagscene" Signert nede til høyre: R. Søbye. Fotografikk, 30,5x38 cm.
368
368
Frits THAULOW
(1847-1906)
Elv / Rivière
"Elv" / "Rivière" Signert nede til høyre: Frits Thaulow. Påtegnet med dedikasjon nede til venstre: A nos chers amis ... sovenirs aft... Alexandra Thaulow. Fargeradering, 45x57,5 cm. Proveniens: Frits Thaulow, deretter i arv. En bredflytende blå elv strømmer mot betrakteren med en rekke franske landsbyhus til høyre og en liten bro i bakgrunnen. I likhet med de følgende raderinger, er motivet hentet fra et maleri, og det stammer fra Normandie ca. 1897, da han malte en serie elvebilder fra Arques ved Dieppe. Litteratur: Poulsson, Vidar. "Frits Thaulow (1847-1906) Raderinger" B.A. Mathisen forlag As, Oslo 1990, s. 22.
Tilslag : 8.000 kr
369
369
Frits THAULOW
(1847-1906)
Vår / Printemps
"Vår" / "Printemps" Signert nede til høyre: Frits Thaulow. Fargeradering, 56x44 cm. Proveniens: Frits Thaulow, deretter i arv. En elv flyter i forgrunnen foran en rekke bygninger. Til venstre i bakgrunnen går en liten bro. Bildets karakter minner om motivene fra Audenarde og kunne betraktes som en pendant til nr. 15, og derfor også stamme fra 1901. En oljevariant ble utstilt på Rodin-museet i Paris i 1994, (nr. 43 i katalogen). Litteratur: Poulsson, Vidar. "Frits Thaulow (1847-1906) Raderinger" B.A. Mathisen forlag As, Oslo 1990, s. 54.
Tilslag : 13.000 kr
370
370
Frits THAULOW
(1847-1906)
Skiltvakten / La sentinelle
"Skiltvakten" / "La sentinelle" Signert nede til høyre: Frits Thaulow. Fargeradering, 45x57,5 cm. Proveniens: Frits Thaulow, deretter i arv. Foran bymuren går en skiltvakt i det blå måneskinnet. Ifølge en artikkel av Alexandra Thaulow fra 1936 skal motivet stamme fra Montreuil-sur-Mer, der kunstneren oppholdt seg i tiden 1892-94. På Salongen i 1903 ble det stilt ut et bilde med tittelen "La Sentinelle", og det tyder på at motivet like gjerne kan stamme fra oppholdet i Audenarde i Flandern i 1901. Litteratur: Poulsson, Vidar. "Frits Thaulow (1847-1906) Raderinger" B.A. Mathisen forlag As, Oslo 1990, s. 34.
Tilslag : 11.000 kr
371
371
Jamini ROY
(1887-1972)
Komposisjon med elefanter
Attributed to Jamini Roy "Composition with Elephants" Signed lower right: Jamini Roy. Gouache on paper, 35,5x70 cm. Tilskrevet Jamini Roy "Komposisjon med elefanter" Signert nede til høyre: Jamini Roy. Gouache på tykt papir, 35,5x70 cm.
Tilslag : 62.000 kr
372
372
I Ketut TUNGEH
Fra Bali
"Fra Bali" Signert nede til venstre: Kt: Tungeh. Olje på lerret, 30x70,5 cm.
Vurdering: 1.000 kr
373
373
Ga KADIR
Fra Pura Buleleng, Bali
"Fra Pura Buleleng, Bali" Signert nede til høyre: G.A. Kadir. Titulert og signert verso på lerrret: Pura Buleleng, Bali. G.A. Kadir Bogor. Olje på lerret, 50x70 cm.
Vurdering: 1.000 kr
374
374
Ga KADIR
Flamboyant Garut
"Flamboyant Garut" Signert nede til høyre: G.A. Kadir 63. Titulert og signert verso: Flamboyant Garut. G.A. Kadir Bogor. Olje på lerret, 50x70,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.400 kr
375
375
I Wajan TAWENG
(1926-2005)
Fra Batuan, Bali
"Fra Batuan, Bali" Signert og titulert nede til høyre: IWj. Taweng. Baduan (Bali). Olje på lerret, 76x91 cm.
Vurdering: 2.000 kr