Katalog for Høstens kvalitetsauksjon 2023

225
225
Bendik RIIS
(1911-1988)
Landskap
"Landskap" Signert, datert og utydelig påtegnet nede til venstre: Bendik Riis. august. 1949 sør... Olje på plate, 18,5x25,5 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 9.500 kr
226
226
Irma Salo JÆGER
(1928-)
Nær øst
"Nær øst" Signert og datert nede til høyre: Irma Salo Jæger -63. Titulert og signert verso på blindrammen: "Nær øst" Irma Salo Jæger. Olje på lerret, 65x54 cm.
Vurdering: 20.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 32.000 kr
227
227
Jens JOHANNESSEN
(1934-)
Figur
"Figur" Monogramsignert nede til høyre: J.J. Signert verso på lerret: Jens Johannessen. Olje og skjæreteknikk på lerret, 22,5x29 cm.
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
228
228
Inger SITTER
(1929-2015)
Blå former
"Blå former" Signert nede til høyre: Inger Sitter. Litografi, 9/165, 71x56 cm. 1973-74. Litteratur: Inger Sitter Grafikk oevrekatalog, #68.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
229
229
Frans WIDERBERG
(1934-2017)
Den sorte apen
"Den sorte apen" Signert nede til venstre: FW. Litografi, 40/40, 80x60 cm. Fra 1986.
Vurdering: 7.000 kr - 9.000 kr
Tilslag : 20.000 kr
230
230
Per KLEIVA
(1933-2017)
A sleeping Beauty
"A sleeping Beauty" Signert og datert nede til høyre: Per Kleiva - 85. Serigrafi, 27/200, 63x43 cm. Uinnrammet.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
231
231
John Andreas SAVIO
(1902-1938)
Valp og reinokse
"Valp og reinokse" Signert nede til høyre: John Savio. Titulert nede på midten: "Hvalp og reinokse". Tresnitt, 78/100, 19,5x26 cm. Litteratur: Berntsen/Parmann, #62.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 19.500 kr
232
232
John Andreas SAVIO
(1902-1938)
Opp til viddene
"Opp til viddene" Signert nede til høyre: John Savio. Titulert på samisk og norsk nede på midten: Bajas væridi (Opp til viddan). Tresnitt, 32/100, 21x32,5 cm. Litteratur: Berntsen/Parmann, #47.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 15.500 kr
233
233
John Andreas SAVIO
(1902-1938)
Forsommer
"Forsommer" Signert nede til høyre: John Savio. Titulert nede på midten. Tresnitt, 80/100, 26,5x20,5 cm. Litteratur: Berntsen/Parmann, #93.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
234
234
John Andreas SAVIO
(1902-1938)
Lasso
"Lasso" Signert nede til høyre: John Savio. Titulert på samisk og norsk nede på midten: Suopan (Lasso). Tresnitt, 70/100, 19,5x25,5 cm. Litteratur: Berntsen/Parmann, #69.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 20.000 kr
235
235
John Andreas SAVIO
(1902-1938)
Ulv og rein
"Ulv og rein" Signert nede til høyre: John Savio. Titulert på norsk og samisk nede på midten: Ulv og rein (Gumpek ja buotsuk). Tresnitt, 84/100, 21x31 cm. Litteratur: Berntsen/Parmann, #81.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 15.500 kr
236
236
Kaare Espolin JOHNSON
(1907-1994)
Øyne
"Øyne" Signert og datert nede til høyre: Espolin Johnson -87. Serigrafi, 114/250, 43x63 cm. Fra 1987. "Dette mystiske bildet med de tre hodene og bare fire øyne har flere forklaringer. En av dem er at jenta i midten er blind, og låner øyne av de to andre. Kunstneren var svært glad i bildet og idéen." Litteratur: Espolin Johnson, Gisle. Kaare Espolin Johnson Grafikk, John Grieg Forlag AS, 1997, s. 64.
Vurdering: 5.000 kr - 7.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
237
237
Kristian Marcelius FØRLAND
(1891-1978)
Pike ved kjøkkenvindu
"Pike ved kjøkkenvindu" Signert nede til høyre: M. Förland, Olje på lerret, 74x63 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 16.500 kr
238
238
Bjarne LUND
(1896-1931)
Dame med hatt
"Dame med hatt" Signert oppe til høyre: Bjarne Lund. Olje på lerret, 87x70 cm.
Tilslag : 6.500 kr
239
239
Yngve ANDERSON
(1892-1981)
Mann med sigarett
"Mann med sigarett/portrett av Ivar F. Andresen" Noe utydelig signert nede til venstre: Yngve A. Signert verso: Yngve Anderson. Olje på lerret, 100x75 cm. Ivar F. Andresen (1896-1940) var en norsk operasanger med en betydelig internasjonal karriere. Han var ansett som en av sin tids beste bassangere og utmerket seg spesielt som tolker av Richard Wagner- og Wolfgang Amadeus Mozart. Hans profesjonelle karriere varte fra 1921 til 1938. I Norge er han i ettertid kanskje mest kjent for at hans initialer ble brukt som navn på Nidars (opprinnelig Asolas) halspastiller IFA. Kilde: SNL
Tilslag : 54.000 kr
240
240
Erik Harry JOHANNESSEN
(1902-1980)
Oslofjorden, Åsgårdstrand
"Oslofjorden, Åsgårdstrand" Signert nede til venstre: EHJ. Titulert, signert og datert verso på lerret: "Oslofjorden" Erik Harry Johannessen. 1955. Olje på lerret, 80x104 cm. Dette maleriet gir oss et innblikk i kunstnerens daglige liv i Åsgårdstrand, hvor Johannessen tilbrakte mye av sin tid med familien på 1950-tallet. I denne perioden utgjorde landskapsmotiver fra Vestfold en betydelig del av hans kunstproduksjon. Disse verkene preges av enkelhet og kraftig bruk av farger, som var typisk for eldre dekorativt maleri som Johannessen var inspirert av på denne tiden. Litteratur: Store Norske Leksikon, Erik Harry Johannessen. Store Norske Leksikon, Pablo Picasso. Tate UK: Pablo Picasso, Bust of a Woman, 1944. Erik Harry Johannessen: kaos, drøm, idyll.
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 54.000 kr
241
241
Jakob WEIDEMANN
(1923-2001)
Inntrykk fra naturen
"Inntrykk fra naturen" Signert og datert nede til høyre: Weidemann. 80. Signert, datert og titulert verso: 23. "Inntrykk fra naturen" "Markblomst" (overstrøket) Weidemann 80. Olje på lerret, 70x70 cm.
Vurdering: 60.000 kr - 80.000 kr
Tilslag : 74.000 kr
242
242
Guy CHARON
(1927-2021)
Sydlandsk landskap
"Sydlandsk landskap" Signert nede til venstre: Charon. Lapp verso: Galerie Stiébel 30, Rue de Seine, Paris 6e-Danton 46-70. Olje på lerret, 46x55 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
243
243
Zdzislaw SALABURSKI
(1922-2006)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert og datert nede til høyre: Z. Salaburski 1961. Signert og datert verso på lerret: Salaburski 1961 Warszawa. Olje på lerret, 92x66 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
244
244
Victor VASARELY
(1908-1997)
Kaaba
"Kaaba" Signert nede til høyre: Vasarely. Serigrafi på vellum, 162/295, 94,5x64 cm. Blad 2 fra portfolioen "Kunst-Oslo", publisert av Éditions Falaize/Paris 1985/86.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
245
245
Harald FENN
(1963-)
Interiør Transparant rød oxyd. Sent.
"Interiør Transparant rød oxyd. Sent" Signert og datert verso: H.F 2005. Akryl på lerret, 181x199 cm.
Vurdering: 40.000 kr - 50.000 kr
Tilslag : 30.000 kr
246
246
Odd TANDBERG
(1924-2017)
Komposisjon
"Komposisjon" 1987-97. Signert og datert nede til høyre: Tandberg -97. Signert og datert verso: Odd Tandberg -97 og 7-1-87-97. Blandingsteknikk på lerret, 100x100 cm.
Vurdering: 50.000 kr
247
247
Odd TANDBERG
(1924-2017)
Installasjon
Vegghengt installasjon i sort og klart plexiglass, 1983. 120x200x25 cm.
Tilslag : 56.000 kr
248
248
Christopher RÅDLUND
(1970-2022)
Vann
"Vann" Signert nede til venstre: CR. Signert og datert verso på lerret: Christopher Rådlund 2000-1. Olje på lerret, 79x97 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
249
249
Christopher RÅDLUND
(1970-2022)
Liggende kvinne (2005)
"Liggende kvinne" Signert og datert verso på lerret: Christopher Rådlund 2005. Olje på lerret, 50x80 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
250
250
Trine FOLMOE
(1964-)
Melkepiken
"Melkepiken" Signert nede til venstre: T. Folmoe. Olje på lerret, 95x80 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
251
251
Sverre BJERTNÆS
(1976-)
Blue interior
"Blue interior" Signert verso: S Bjertnes. Olje på lerret, 190x155 cm. Malt i Enschede, Nederland 2003. Utstilt: Trondheim kunstmuseum "Incognito", 2004. Avbildet s.18 og 39 i katalog til vandreutstillingen "Implosion", avholdt ved: Galleri K 22. september - 22. oktober 2006, Haugar Vestfold Kunstmuseum 16. juni - 26. august 2007. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Vurdering: 120.000 kr
Tilslag : 90.000 kr
252
252
Sverre BJERTNÆS
(1976-)
Signe
"Signe" Signert nede til høyre: S. Bjertnes. Olje på lerret, 91x77 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Tilslag : 20.000 kr
253
253
Ida LORENTZEN
(1951-)
The House of Protection
"The House of Protection" Signert og datert nede til høyre: IL 95. Titulert verso på lerret. Olje på lerret, 160x130 cm. Utstilt: Kunstnerforbundet, september-oktober 1994, #8. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv. Ida Lorentzen var inspirert av amerikansk kunst fra 1960-tallet, spesielt nyrealismen. Hun utforsket ulike temaer i sine verk og fant til slutt sin lidenskap i å skildre følsomme interiørscener, som senere ble hennes signaturstil. Dette arbeidet utmerker seg ved nøye plasserte, "naturtro" møbler. Maleriet har en stille og intim skjønnhet som fanger betrakterens oppmerksomhet. Litteratur: Store Norske Leksikon: Ida Lorentzen. Gunnar Danbolt: Rom i rom. Historien om syv bilder, Gyldendal Norsk forlag.
Vurdering: 80.000 kr
Tilslag : 165.000 kr
254
254
Kåre TVETER
(1922-2012)
Mot solnedgang
"Mot solnedgang" Signert nede til høyre: Kåre Tveter. Titulert verso på blindrammen: "Mot solnedgang ("gang" overstrøket, og påtegnet over: "fall"). Olje på lerret, 65x80 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 35.000 kr
255
255
Kåre TVETER
(1922-2012)
August
"August" Signert nede til høyre: Kåre Tveter. Titulert og datert verso på blindrammen: "August" 1987. Olje på lerret, 65x80 cm. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 37.000 kr
256
256
Nico WIDERBERG
(1960-)
Kvinnetorso
"Kvinnetorso" Signert: Nico W. Bronse, 4/10. H: 35 cm.
Vurdering: 25.000 kr
Tilslag : 36.000 kr
257
257
Nico WIDERBERG
(1960-)
Søylefigur I /Column I
"Søylefigur I" / "Column I" Signert: Nico W. Signert, titulert og datert under sokkel: Nicolaus Widerberg Søylefigur I 2001 nr 2/7. Bronse, 2/7. H: 80 cm.
Vurdering: 70.000 kr
259
259
Kjell NUPEN
(1955-2014)
Komposisjon med krukke
"Komposisjon med krukke" Signert nede til høyre: K Nupen. Olje/blandingsteknikk på papir, 76x56 cm.
Vurdering: 70.000 kr
Tilslag : 40.000 kr
260
260
Håkon GULLVÅG
(1959-)
Bursdagskaken
"Bursdagskaken" Signert nede til høyre: Gullvåg. Olje på plate, 50x40 cm.
Vurdering: 25.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 23.000 kr
261
261
Håkon GULLVÅG
(1959-)
Skudd / Henrettelse
"Skudd / Henrettelse" Triptyk, del B signert nede til høyre: Håkon Gullvåg. Litografi, alle nummerert 17/25 og henholdsvis påtegnet A, B og C. Hvert blad: 76x59 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
262
262
Ørnulf OPDAHL
(1944-)
Townscape / Harbor
"Townscape / Harbor" Titulert, signert og datert verso: "Townscape / Harbour" Ørnulf Opdahl 2021. Olje på lerret, 40x70 cm. Proveniens: Purdy Hicks Gallery.
Vurdering: 70.000 kr - 90.000 kr
Tilslag : 56.000 kr
263
263
Kirsten KOKKIN
(1951-)
Ung malerinne
"Ung malerinne" Ettersignert og datert med tusj verso, av kunstneren: K. Kokkin 1978 (står 1987, 87 er overstrøket og endret til 78). Bronse. H: 36 cm. inkludert sokkel 42 cm. Kirsten Kokkin forteller selv at portrettet er av en av hennes studievenninner fra tiden da de gikk på Kungliga Konsthögskolan, "Mejan" i Stockholm 1978-79.
Tilslag : 16.500 kr
264
264
Nils AAS
(1933-2004)
Reodor Felgen
"Reodor Felgen" Signert, datert og stemplet med støperistempel: Nils Aas 2010. Bronse med sokkel i tre. H: 33 cm, inkludert sokkel 46,5 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
265
265
Kjell AUKRUST
(1920-2003)
Utsikt over Roma mot Peterskirken
"Utsikt over Roma mot Peterskirken" Påtegnet og signert nede til høyre: Sant Pieter Roma Aukrust. Akvarell på papir, lysmål 22,5x31 cm. Fra ca. 1980-tallet.
Tilslag : 10.500 kr
266
266
Christian KROHG
(1852-1925)
Dame med hatt i måneskinn
"Dame med hatt i måneskinn" Signert nede til høyre: Krohg. Olje på lerret, 110x75 cm.
Vurdering: 80.000 kr
Tilslag : 80.000 kr
267
267
Christian KROHG
(1852-1925)
Smilende dame
"Smilende dame" Signert nede til høyre: C. Krohg. Olje på plate, 53x35 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 13.000 kr
268
268
Frits THAULOW
(1847-1906)
Interiør fra Grini gård
"Interiør fra Grini gård" Signert og datert nede til høyre: FT 24-3 87. Olje på plate, 24x32 cm. Utstilt: Kunstnernes hus, Oslo 1933, #31. Henie Onstad kunstsenter, februar-april 1978. Blaafarveværket 1979 "Frits Thaulow i 1880-årene", # 47, avbildet speilvendt i katalog. Blaafarveværket 11. mai - 22. september 2013 "Munch og malervennene på Modum", #15. Proveniens: Frits Thaulow, deretter i arv. Etter bruddet med Ingeborg Gad, Frits Thaulows første kone, giftet han seg på ny med Alexandra Lasson den 15. september 1886. De bosatte seg på Grini gård i Bærum frem til 1888. Bildet viser interiøret slik det så ut i 1887, med Alexandra i gyngestolen. Thaulow har malt relativt få interiørbilder. En større variant med hans to døtre fra første ekteskap, Nina og Else, i gyngestolen "Interiør fra Grini gård 1887", 62x90 cm. ble solgt hos Grev Wedels Plass Auksjoner, Oslo for 1.000.000 kr. i 2007. Denne mindre varianten av samme motiv har fulgt Thaulow-familien.
Tilslag : 40.000 kr
269
269
Tilskrevet Gustav Christian GJØS
(1810-1889)
Prospekt over det sydøstre parti av Halden torv
"Prospekt over det sydøstre parti av Halden torv" ca. 1850. Usignert. Olje på plate, 27,5x42 cm. Til venstre i bildet sees Hamiltongården og til høyre tollstasjonen. I havnen sees flere mindre båter og en liten seilskute ligger til kai ved sjøbodene. En akvarell med tilnærmet samme motiv finnes i samlingen til Haldens historiske samlinger (inventar nr. HM.01511).
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
270
270
Johan Jørgen BROCH
(1846-1868)
Fra Gyssestad mot Skaugum
"Fra Gyssestad mot Skaugum" Usignert. Stedsbestemt og datert nede til venstre: Gyssestad 1864. Olje på plate, 31x46 cm. Utstilt: Bærum Kunstforening 2010.
Vurdering: 8.000 kr
271
271
Johan Ludwig LOSTING
(1810-1876)
Ved kysten
"Ved kysten" Usignert. Olje på lerret, 25,5x28,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
272
272
Frits THAULOW
(1847-1906)
Atlanterhavsdamperen / La Transatlantique
"Atlanterhavsdamperen" / "La Transatlantique" Signert nede til høyre: Frits Thaulow. Fargeradering, No 98, 47,5x58,5 cm. Proveniens: Frits Thaulow, deretter i arv. Båten "La Touraine" befinner seg i storm på Atlanterhavet under kunstnerens tilbakereise fra Amerika i 1898. Maleriet var utstilt i Stockholm 1898 og er gjengitt i "The Studio" i november 1899. Litteratur: Poulsson, Vidar. "Frits Thaulow (1847-1906) Raderinger" B.A. Mathisen forlag As, Oslo 1990, s. 24.
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 13.500 kr
273
273
Frits THAULOW
(1847-1906)
Vaskekoner i Quimperlié / Laveuses de Quimperlé
"Vaskekoner i Quimperlé" / "Laveuses de Quimperlé" Signert og påtegnet med dedikasjon nede til høyre: a nos amis Elise Frits Thaulow. Påtegnet nede til venstre: Epreuve d'essai rehausse du pastel (prøvetrykk forsterket med pastell). Fargeradering med håndkolorering, 48x59,5 cm. Proveniens: Frits Thaulow, deretter i arv. "Vaskekoner" ble trykket i 200 eksemplarer og utstilt i Paris i november 1904. I forgrunnen står og kneler en rekke kvinner og vasker tøy. En stor bro går over elven i bakgrunnen. Motivet stammer fra oppholdet i Quimperlé i Bretagne i 1901, og det finnes en rekke oljekilder fra dette stedet. Et av dem ble utstilt på Salongen i Paris i 1902. Litteratur: Poulsson, Vidar. "Frits Thaulow (1847-1906) Raderinger" B.A. Mathisen forlag As, Oslo 1990, s. 48.
Tilslag : 10.000 kr
274
274
Frits THAULOW
(1847-1906)
Midnattsmesse / Marias måned / Mois de Marie
"Midnattsmesse" / "Marias måned" / "Mois de Marie" Signert nede til høyre: Frits Thaulow. Fargeradering, håndkolorert, 45x57,5 cm. Proveniens: Frits Thaulow, deretter i arv. En variant av motivet finnes i et bilde datert 1893, og det bør derfor stamme fra oppholdet i Montreuil-sur-Mer. Han utarbeidet dette i et nytt bilde for Salongen i Paris i 1901, og det er nærmest dette, som raderingen bygger på. Litteratur: Poulsson, Vidar. "Frits Thaulow (1847-1906) Raderinger" B.A. Mathisen forlag As, Oslo 1990, s. 28.
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
275
275
Frits THAULOW
(1847-1906)
"Midnattsmesse" / "Marias måned" / "Mois de Marie" Signert nede til høyre: Frits Thaulow. Radering, 45x57,5 cm. Proveniens: Frits Thaulow, deretter i arv.
Tilslag : 4.000 kr
276
276
Fredrik KOLSTØ
(1860-1945)
Aftenstemning
"Aftenstemning" Signert nede til venstre: Fredrik Kolstö. Olje på lerret, 84x62,5 cm.
Vurdering: 30.000 kr - 40.000 kr
Tilslag : 27.000 kr
277
277
Olaf ISAACHSEN
(1835-1893)
Landskap med hus
"Landskap med hus" Monogramsignert nede til høyre: OWI. Olje på lerret, 59x93 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 13.500 kr
278
278
Frithjof SMITH-HALD
(1909-1989)
Skute i vinterhavn
"Skute i vinterhavn" Signert og datert nede til høyre: Frithj. Smith-Hald. 76. Olje på lerret, 55x81 cm.
Tilslag : 15.000 kr
279
279
Erik BODOM
(1829-1879)
Kveldsstemning
"Kveldsstemning" Signert og datert nede til venstre: E Bodom 1875. Olje på lerret, 68x96 cm.
Vurdering: 10.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
280
280
Frederik COLLETT
(1839-1914)
Fra Mesna, vinter
"Fra Mesna, vinter" Signert og datert nede til venstre: FC 06 Olje på lerret, 46x55 cm.
Vurdering: 30.000 kr
281
281
Ole JUUL
(1852-1927)
Fiskevær, Nordnorsk landskap
"Fiskevær, Nordnorsk landskap" Signert nede til høyre: O. Juul. Olje på lerett, 41x64 cm.
Vurdering: 5.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
282
282
Skule WAKSVIK
(1927-2018)
Isbjørn
"Isbjørn" Signert: Skule W. Bronse. H: 24 cm. L: 36 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 33.000 kr
283
283
Nikolai ASTRUP
(1880-1928)
Fiskeren
"Fiskeren" Signert i platen nede til høyre: NA Tresnitt trykket i svart på tynt papir, 39x25 cm. Uinnrammet. Litteratur: Loge/Gjessing/Greve, #29.
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
284
284
Harald SOHLBERG
(1869-1935)
Stillheten II
"Stillheten II" Signert og datert nede til høyre "Sohlberg 1931". Radering, 13,5x20,5 cm. Proveniens: Harald og Lilli Sohlberg, deretter i arv. Litteratur: Stenseng, #335.
Tilslag : 16.000 kr
285
285
Harald SOHLBERG
(1869-1935)
Midnatt
"Midnatt" Signert nede til venstre: Sohlberg. Radering, 45,5x64 cm. Fra 1914. Radering etter "Vinteraften (The Old Captain's House)" fra 1909. "Vinteraften" ble malt som gevinst til et lotteri for å samle inn penger til Kunstnernes Hus. Den følgene høsten startet han å lage flere studier av de samme byggene og det samme landskapet, men som var svøpt i et nattemørke på en tung høstnatt. Det motivet ble kalt "Midnatt". Litteratur: Storm Bjerke, Øivind, "Harald Sohlberg - Ensomhetens Maler" Gyldendal Norsk Forlag, s. 168-173, avbildet s. 170.
Vurdering: 20.000 kr - 25.000 kr
Tilslag : 31.000 kr
286
286
Harald SOHLBERG
(1869-1935)
Mann med stokk
"Mann med stokk" Usignert. Radering, lysmål 49,3x29,8 cm. Fra 1914. Nasjonalmuseet har et eksemplar i sin samling, inventar nr. NG.K&H.A.19502, tittel "Krøplingen". Proveniens: Harald og Lilli Sohlberg, deretter i arv.
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
287
287
Arne DURBAN
(1912-1993)
Stående mannsakt
"Stående mannsakt" Signert: Durban. Bronse: H: 53 cm.
Vurdering: 18.000 kr
Tilslag : 35.000 kr
288
288
Anna Eva BERGMAN
(1909-1987)
G 26-1958 Lite brunt gravsted
"G 26-1958 Lite brunt gravsted" Signert nede til høyre: AE Bergman. Etsning, 48/50, 19,9x29,7 cm. Litteratur: Anna-Eva Bergman Grafikk L'oevre gravé, Nasjonalmuseet, #35.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
289
289
Odd NERDRUM
(1944-)
Lesende kvinne
"Lesende kvinne" Signert nede til venstre: Nerdrum. Olje på plate, 33x41 cm.
Vurdering: 40.000 kr - 60.000 kr
Tilslag : 46.000 kr
290
290
Odd NERDRUM
(1944-)
Frontal kvinneakt
"Frontal kvinneakt" Signert og datert i midtparti til høyre: Nerdrum 1982. Kulltegning på papir, 99x68 cm. PProveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv.
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 30.000 kr
291
291
Odd NERDRUM
(1944-)
Portrait of a girl
"Portrait of a girl" (1985-1995) Signert vertikalt oppe på midten til høyre: Nerdrum. Olje på lerret, 133x119 cm. Utstilt: Astrup Fearnley Museet, 25.9.1998-3.1.1999 "Odd Nerdrum. Two decades. Paintings 1978-1998", # 10. Nordnorsk Kunstmuseum, 29.01.2015 – 31.05.2015 "Individ". Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv. Dette verket er et eksempel på perioden fra 1982 da man begynner å se endringer i Odd Nerdrums kunstutøvelse. Han brøt med sin tradisjonelle "Old Master" inspirasjon og fant sitt eget formspråk. Han isolerte subjektene, skapte dem stivere i posisjonen, formørket bakgrunnen, og intensiverte lyset i maleriene for å gi steds- og tidløshet. Den første versjonen av "Portrait of a girl" var titulert "Anine" - det er en klar likhet mellom de to versjonene; den stumpede hånden, kroppsformen, bekledningen, hodebåndet og feltflasken. Nerdrum hadde "Anine" som elev, og han portretterte henne gjennom mange år. De utviklet et intimt og nært forhold fra 1984. I denne versjonen inkluderte han og gav sine egne ansiktstrekk til modellen fordi han gjenkjente seg selv i henne. Dette er et godt eksempel på hvordan Nerdrums kunstverk ser ut til å avsløre hans egne tanker og følelser, som i dette tilfellet var melankoli, noe Nerdrum selv sa ga han en følelse av trygghet. Litteratur: Petterson, Jan Åke, "Odd Nerdrum Storyteller and Self-Revealer" Aschehoug, 1998. s. 48-127, avbildet s. 53-54.
Vurdering: 900.000 kr
Tilslag : 500.000 kr
292
292
Odd NERDRUM
(1944-)
Kysset
"Kysset" Signert nede til høyre: Nerdrum. Litografi, "gul prøve", 20 eks. 53x67 cm.
Tilslag : 8.500 kr
293
293
Odd NERDRUM
(1944-)
Solen vender tilbake
"Solen vender tilbake" Signert nede til venstre: Nerdrum. Litografi, Blå variant, 60 eks., 56,5x79,5 cm.
Tilslag : 15.000 kr
294
294
Arne EKELAND
(1908-1994)
Figurer i landskap
"Figurer i landskap" Signert og datert nede til venstre: A Ekeland 42. Olje på plate, 65x54 cm.
Vurdering: 80.000 kr
Tilslag : 100.000 kr
295
295
Kåre MARTINSEN
(1912-1986)
Arbeidere
"Arbeidere" Signert verso på rammen: Kaare Martinsen. Olje på plate, 90x117 cm. Dette maleriet representerer karakteristiske trekk ved Kåre Martinsens tidlige karriere, som var preget av en unik fargepalett og tydelige kubistiske elementer. "Arbeidere" gir oss et innblikk i en verden av kontraster, både hva gjelder komposisjon og fargevalg. Martinsen utforsker dynamikken mellom dype, tunge nyanser og livlige, lyse toner. Denne kontrasten mellom lys og mørke gir verket en følelse av bevegelse og en anelse dybde. Figurene i verket er plassert på en måte som skaper spenning i komposisjonen, og som fanger betrakterens oppmerksomhet i det lekne og frie teaterstykket arbeidet fremstår som. Litteratur: Store Norske Leksikon: ‘Kåre Martinsen’, 22.09.23. Gjessing, Steinar, Audun Eckhoff (red.). «Fokus 1950 - Norsk billedkunst i etterkrigstiden». Oslo: Spartacus forlag og Museet for samtidskunst, 1998. Svendsen, Kjell. «Kåre Martinsen». Bind 2 av Norsk Kunstnerleksikon, redigert av Nasjonalgalleriet. Oslo: Universitetsforlaget, 1983. s. 886-887.
Tilslag : 35.000 kr
296
296
Kai FJELL
(1907-1989)
Riggen
"Riggen" Signert nede til venstre og til høyre: Kai Fjell. Titulert og datert verso: "Riggen" -63. Pastell på papir, lysmål 61,5x48 cm.
Tilslag : 6.500 kr
297
297
Oskar RABINE
(1928-2018)
Samovar / Camobap
"Camobap" Signed (in Cyrillic) and dated lower left: Rabine 66. Oil on canvas, 80x100 cm. "Samovar / Camobap" Signert (på kyrillisk) og datert nede til venstre: Rabine 66. Olje på lerret, 80x100 cm. Rabin fokuserte ofte på hverdagslige scener og gjenstander. Han eksperimenterte med kraftige penselstrøk og livlige farger, og fikk gjennom kunsten utforsket følelsesmessige temaer som brøt med den etablerte tradisjonen for kunst i Russland. Rabins produksjon hadde elementer av kubisme og ekspresjonisme men etterhvert fulgte hans stil, på egenartet måte, en urolig rytme som både fastholdt og oppløste former - ofte med preg av en dyp og strålende fargebruk. Selv om de kraftige, svarte konturene av og til kan gi en følelse av tyngde, blir dette balansert av det rytmiske samspillet mellom ulike former og flater i bildene. Disse elementene resulterer i et malerisk uttrykk for ensomhet og isolasjon. Samtidig har de et preg av intimitet og varme - en motseting og lekenhet som er vanskelig å finne i andre ekspresjonistiske verker. Litteratur: Kunst gjennom 75 år: HH 1915-1990, Holst Halvorsen.
Vurdering: 120.000 kr - 150.000 kr
Tilslag : 360.000 kr
298
298
Richard WARSINSKI
(1937-1996)
Abstrahert hode
"Abstrahert hode" Signert verso: R. Warsinski. Olje på plate, 118x98 cm. Warsinskis kunst er kjent for sin rike fargebruk og intrikate detaljer. I sine verk fra 1970- og 80-tallet utforsket han psykologiske og religiøse temaer gjennom blant annet forvrengte figurer og avkappede lemmer, og en del andre surrealistiske elementer. Warsinski var inspirert av europeisk surrealisme og 'School of London'-bevegelsen, med andre kjente britiske kunstnere som Lucian Freud, Frank Auerbach og Francis Bacon. I sine arbeider dykket han inn i menneskets bevissthet og motsetninger, og utforsket med dette grensene mellom drøm og virkelighet. Litteratur: Ryszard Warsinski - confabulari, bildets vesen og den grusomme skjønnhet, Hilde Mørch, s. 292. Francis Bacon, Invisible rooms, Ina Conzen, s. 171. Ryzard Warsinski: grafikk og tegning, s. 3. Frank Auerbach: Revised and Expanded Edition, William Feaver, s. 25.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
299
299
Richard WARSINSKI
(1937-1996)
Figur
"Figur" Signert nede til høyre: Warsinski. Olje på lerret, 60x75 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
300
300
Knut ROSE
(1936-2002)
Papirfly
"Papirfly" Signert nede til høyre: Knut Rose. Dobbelt signert og datert verso på lerret: Knut Rose 1986 og Knut Rose -86. Olje på lerret, 133x160 cm. "Papirfly" er en del av billedgruppen til Rose kalt "Kjærlighet til Stoffet". Det var en serie av bilder som vektla de maleriske kvalitetene og materialbruken istedenfor tematikk som i de tidligere verkene. Forutsetningene for alle Roses malerier ligger i den maleriske prosessen. Utviklingen av den generelle ny-ekspresjonistiske tendensen i tiden tillot han nå å kunne konsentrere seg mer om materialene uten å måtte rettferdiggjøre maleriene fra et mer politisk ståsted som man så mye av på syttitallet. For Rose ble det tydeligvis det å male et mål i seg selv. Litteratur: Malm Brundtland, Cecilie, «Knut Rose - på flukt i strid mot forsoning» Labyrinth Press, 1997, s. 118-122, avbildet s. 118.
Vurdering: 100.000 kr - 120.000 kr
Tilslag : 140.000 kr