Katalog for Høstens kvalitetsauksjon 2023

253
253
Ida LORENTZEN
(1951-)
The House of Protection
"The House of Protection" Signert og datert nede til høyre: IL 95. Titulert verso på lerret. Olje på lerret, 160x130 cm. Utstilt: Kunstnerforbundet, september-oktober 1994, #8. Proveniens: Jan Frode Bjørkheims samling, deretter i arv. Ida Lorentzen var inspirert av amerikansk kunst fra 1960-tallet, spesielt nyrealismen. Hun utforsket ulike temaer i sine verk og fant til slutt sin lidenskap i å skildre følsomme interiørscener, som senere ble hennes signaturstil. Dette arbeidet utmerker seg ved nøye plasserte, "naturtro" møbler. Maleriet har en stille og intim skjønnhet som fanger betrakterens oppmerksomhet. Litteratur: Store Norske Leksikon: Ida Lorentzen. Gunnar Danbolt: Rom i rom. Historien om syv bilder, Gyldendal Norsk forlag.
Vurdering: 80.000 kr
Tilslag : 165.000 kr