Katalog for Høstens kvalitetsauksjon 2023

Speillampett
Speillampett, forgylt, rokokko, 1700-tallet. 77x24 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Barselkanne
Barselkanne i tinn, B. Grøningen, Bergen 1787. H: 19 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Karyatide - innredningsdetalj fra Grand Hotel
Karyatide skåret i eik, innredningsdetalj fra Grand Hotel, 92x55x16 cm. Karyatiden var en del av innredningen i gamle Grand Café, før det ble oppusset i funksjonalismens ånd. Nyåpningen fant sted 3. februar 1932, til blandede reaksjoner. "De yppige bevingede karayatider og bakkantene i eketre - vekk som svisker" - fred være med dem!", kommenterte maleren Bernhard Folkestad (1879-1933). Mentz Schulerud omtaler det hele i sin bok om Grands historie utgitt i 1974. "Det beste en historiker kan si om det nye interiør fra den gang - som nu også forlengst er borte - er at det var et ektefødt barn av sin tid, men kan heller ikke tilbakeholde den mening at det var en tragedie å rasere det gamle istedenfor å fornye det. I dag - med vår sans for Jugend og anno dazumal ville den Gamle Grand Café vært en uvurderlig gullgrube av mange karat. Men intet er tilbake, bortsett fra noen få karyatider som ble funnet henlagt i en kjeller på Frogner." Litteratur: Schulerud, Mentz, "På Grand i hundre år, 1874-1974" Gyldendal Norsk Forlag, Oslo 1974, s. 229-230, avbildet s. 231.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 27.000 kr
Kaminur i brennforgylt bronse, Louis Philippe-stil, 1800-tallet. H: 54 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Ovn
Ovn "Herkules ved alteret", Fossum 1766. 102x75x38 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
Pudderstol
Pudderstol med skåret skjell i sarg, rokokko, 1700-tallet. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, deretter i arv.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 20.000 kr
Tebord
Tebord med brett i fajanse, 1920-talls understell med 1700-talls plate. Signert verso på brett: Schleswig. Lücke 1755-58 eller Ramsburg 1753-1801, Tyskland. 77x59x72 cm.
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 23.000 kr
2 stoler
2 stoler i eik med gyldenlær, 1600-/1700-tallet.
Vurdering: 4.000 kr
Fortunato GORI
(1886-1925)
Sovende kvinne
"Sovende kvinne" figur i ben/elfenben og bronse. Signert: Gori. 16,5x6,5 cm. Objektet kan ikke eksporteres ut av Norge.
Vurdering: 8.000 kr
Armstol, Louis-seize.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Pengekiste
Pengekiste, rikt jernbeslått, 1700-tallet. 24x38x30 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Tebord
Tebord i eik med intarsia, 1700-tallet. 76x58x90 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Kåpestake i messing, barokk, 1600-/1700-tallet. H: 16 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Kåpestake i messing, barokk, 1600-/1700-tallet. H: 13,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Kollektbøsse
Kollektbøsse med original maling, 1700-tallet. H: 15 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Ikon "Den hellige Ioasaf av Belgorod" Russland 1900-tallet. Tempera på treplate, 45x37 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Firefelts dåpsikon "Guds mor" Russland 1800-tallet. Tempera på treplate, 35,5x31 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Ikon "Guds mor av den brennende tornebusk" Russland 1800-tallet. Tempera på treplate, 35,5x30 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Ikon "Sofia og døtrene" Russland 1800-tallet. Tempera på treplate, 31x26,5 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
"Flerfelts ikon" Russland 1800-tallet. Tempera på treplate, 31x26 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Ikon "Treenigheten" Russland 1800-tallet. Tempera på treplate, 29x24,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
Prismelysekrone med forgylte detaljer, 18 lysarmer for stearinlys, sent 1800-tallet. H: 106 cm.
Tilslag : 9.500 kr
Kaminur i mahogni, Charles Smith, London 1700-tallet. H: 58 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Kåpestake i messing, barokk, 1600-/1700-tallet. H: 16,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Bysantinsk enkolpion
Bysantinsk enkolpion, kobber, 10-1200 e. Kr. H: 9,7 cm. En enkolpion er en medaljong som biskoper i den ortodokse kirke bærer på brystet, med bilde enten av Kristus eller Jomfru Maria, her med førstnevnte.
Vurdering: 2.500 kr
Tilslag : 3.000 kr
6 stk. Junger,
6 stk. Junger, messing og jern med gravert dekor, 1700-/1800-tallet. L: 16-19 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Speil i valnøtt med forgylte detaljer, 1700-tallet. H: 129 cm.
Tilslag : 6.000 kr
Ovnskrakk
Ovnskrakk med skåret dekor, rokokko, 1700-tallet. 34,5x65x33 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Speil med skåret og forgylt dekor, gustaviansk, sent 1700-tallet. 99x38 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Et par speil
Et par speil i mahogni med forgylte detaljer, England 1700-tallet. H: 124 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, deretter i arv.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
Senneh Kelim
Senneh Kelim, Iran (Kurdistan), tidlig 1900-tallet. Ull, 187x134 cm.
Vurdering: 7.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Nadjafabad
Nadjafabad, Persisk, ca. 1970. Ull og bomull, 422x264 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
Soumak Azerbaijan
Soumak Azerbaijan, ca. 1940. Ull og bomull, 269x103 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Basile Charles LE ROY
(1765-1839)
Konsollur / Brackett Clock
Konsollur, Boulle-arbeide, «Le Roy et fils», Frankrike 1700-tallet. 124x45 cm. Proveniens: Kammerherre og kommandør i den danske marine, Hans Gustav Lilienskjold (1727-1796), som fikk oppført herregården Lilliendal i Danmark i 1765. Det franske selskapet "Le Roy et fils" var hoffleverandør til blant andre Louis XVI og Dronning Victoria av Storbritannia. I en inventarliste over Louis XVIs klokker fra 1788 er det registrert ni konsollur, av Charles Le Roy, i kongens private gemakker i Versailles. Selskapet ble en suksses og overlevde urolighetene under den franske revolusjonen. Litteratur: Richard Redding Antiques, Charles Le Roy. Dansk Center for Herregårdsforskning, Lilliendal.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
Et par konsollskap
Et par konsollskap i mahogni med intarsia, 1800-tallet. 92x63x39 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, deretter i arv.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 13.500 kr
Hjørneskap
Hjørneskap med korintiske søyler i front. 228x92x65 cm. Proveniens: Seilskutekaptein Trygve Welhaven.
Speil i skåret og forgylt tre, barokk, ca. 1680. H: 103 cm.
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 14.500 kr
Speil i skåret og forgylt tre, rokokko ca. 1760. H: 68 cm.
Tilslag : 6.000 kr
Kommode i mahogni, forgylte bronsedetaljer og svart stenplate, ca. 1800. 94x129,5x56 cm.
Tilslag : 6.000 kr
Konsollspeil med bord
Konsollspeil med bord, forgylt, med svart marmorplate. Konsoll, 84x84,5x40 cm. Speil, H: 167 cm. Total H: 246 cm.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Søylebord / vippebord
Søylebord / vippebord med rester av original maling, 1700-tallet. 75x97x62 cm. Proveniens: Innkjøpt av den danske familien Hansen-Ruth etter branden på Frederiksborg slott i Hillerød i 1859.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Lysestake
Lysestake i messing, gotisk. H: 26,5 cm.*
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 19.000 kr
Et par høyryggede stoler
Et par høyryggede stoler med skåret skjell i rygg og sarg. Proveniens: Vidkun Quislings barndomshjem.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Ølhøne
Ølhøne med skåret dekor og rester av original maling, tidlig 1800-tallet. H: 14 cm. L: 21,5 cm.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
Snusdåse
Diskosformet snusdåse i rotbjerk med detaljer i ben, eierinitialer og datering 1805. H: 14 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
Øltrøys
Øltrøys med original malt dekor, innvendig drikkevers og datering 1769. Ø: 25 cm.
Tilslag : 4.800 kr
Platestake
Platestake i messing, 1600-tallet. H: 16,5 cm.
Tilslag : 6.500 kr
Hjørnehengeskap
Hjørnehengeskap med original maling, Vestlandet 1700-tallet. 108x78x46 cm.
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 17.000 kr
Kiste, med original rosemaling, eieirinitialer og datering 1843, Telemark. Glittenberg eller hans skole. 67x109,5x58 cm.
Vurdering: 5.000 kr - 7.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Langbord, trehvitt, 1800-tallet. 78x267x86,5 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Ferdaskrin
Ferdaskrin "Västgöta skrin", skåret dekor med original maling, "ANO 1800", Västergötland, Sverige. 14,5x41x34 cm.
Tilslag : 2.800 kr
Mangletre
Mangletre med original skåret og malt dekor, kronet speilmonogram "F5" og "Anno 1755". L: 79 cm.
Tilslag : 3.400 kr
Vengebolle
Vengebolle med original rosemaling, eierinitialer og datering 1818, Agder. L: 24 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Ølbolle med original rosemaling samt innvendig drikkevers og datering 1854, Agder. Ø: 30 cm.
Vurdering: 7.000 kr
Drikkebeger
Drikkebeger i rotbjerk, 1700-tallet. H: 7,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Miniatyrkiste / skrin
Miniatyrkiste / skrin med original rosemaling, eierinitialer og datering 1851, Agder. 10x16,5x8 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Hengeskap med original rosemaling, datert 1829. Trolig Knut Melastøl. 80,5x61x28,5 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Eske skåret i bjerk
Eske skåret i bjerk, formet som høne, 1800-tallet. H: 9 cm. L: 18 cm. *
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Slirekniv
Slirekniv med beslag i sølv, slire merket TN, blad merket O. Mostad (Hermannsen Mostad). L: 22 cm.
Tilslag : 4.400 kr
Slirekniv
Slirekniv med i beslag i 925s, Harald H. Gerner. L: 21 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 2.200 kr
Hjørneskap
Hjørneskap med skåret og malt dekor, eierinitialer og datering 1844. 157x75,5 cm.
Prismelysekrone med 8 lysarmer for stearinlys, empire. H: 90 cm.
Vurdering: 20.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 20.000 kr
Gulvur i mahogni, verk med månefase, Wt Haven. H: 250 cm.
Tilslag : 2.800 kr
Underdel av kannestol
Underdel av kannestol med rester av original malt dekor, eierinitialer og datering 1787. 91x123x37 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 20.000 kr
Klokkehus for lommeur
Miniatyr-klokkehus for lommeur i form av en gulvklokke, original maling, 1800-tallet. H: 22,5 cm.
Tilslag : 2.000 kr
Hjørneskap med sprang
Hjørneskap med sprang, original malt dekor, 1700-/1800-tallet. 111x54x39 cm.
Tilslag : 3.000 kr
Mangletre
Mangletre med skåret og malt akantusdekor, Gudbrandsdalen 1800-tallet. L: 79,5 cm.
Tilslag : 7.000 kr
Kommode i valnøtt med likeknekket front, 1700-tallet. 89x122x125 cm. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder Stang (1874-1950), Øvre Skillebekk, deretter i arv.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 24.000 kr
Framskap med forgylte detaljer, sent 1700-tallet. 255x174x61 cm. Proveniens: Regjeringsadvokat Johannes Bergh.
Tilslag : 7.000 kr
Balusterbord
Balusterbord i eik med intarsia, fasanutrekk, Holland 1600-tallet. 176x78x108,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Skatoll
Skatoll i mahogni, England 1700-tallet. 107x49x90 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Kanapé
Kanapé med skåret skjell i rygg og sarg, senbarokk, 1700-tallet. 97x56x177 cm.
Tilslag : 4.000 kr
Et par høyryggede stoler
Et par høyryggede stoler med skåret skjell i rygg og sarg, senbarokk.
Tilslag : 6.000 kr
Turkoman / Turkmen
Turkoman / Turkmen, tidlig 1900-tallet. Ull, 173x134 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Tabriz
Tabriz billedteppe ca. 1940. Ull og bomull, 168x131 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Hotamisch Kelim
Hotamisch Kelim, vevet i to deler, Tyrkia 1940. Ull, 455x183 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
Eddikkanne
Eddikkanne i klart glass, Nøstetangen eller Hurdal 1760-70. H: 19,5 cm. Medfølgende original propp.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
Karaffel i klart glass med bringebær og zirater, Gjøvik 1830-1840. H: 22,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
Flaske
Flaske i mørkbrunt glass, antagelig Aas 1750-60, muligens senere fra Schimmelmann eller Hurdal. H: 18 cm.
Vurdering: 1.200 kr - 1.500 kr
Tilslag : 2.200 kr
Vinglass
Vinglass med slepet dekor og tekst, 1700-tallet. H: 18 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Vinglass
Brennevinsglass i grålig glass med dreiet klokke, Nøstetangen 1753-1777. H: 14,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Saltkar
Saltkar i melkehvitt opaliserende glass med blå fot- og munningsrand. H: 5 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Butelje
Butelje i grønt glass. H: 33 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Butelje
Butelje i grønt glass. H: 15,5 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 2.800 kr
Karaffel i klart glass med påført eiernavn, Hurdal eller Gjøvik 1790-1830. H: 19,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
Karaffel i svakt grålig glass, Hurdal eller Gjøvik, 1790-1830. H: 14 cm.
Tilslag : 4.600 kr
Gustav GURSCHNER
(1873-1971)
Kurv i bronse
Kurv i bronse "Fugl Fønix" Signert: Gurschner. H: 15 cm. L: 17 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Vase i oransje-rødt glass med innslag av metalltråder. Signert og datert: BM 72. H: 16,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Vase i lys rosa glass. Signert og datert: BM 71. H: 22 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.400 kr
"Skarver" vase med malt dekor, Porsgrunds Porselænsfabrik AS, merket: 1912/735/20h. Jugend. H: 37 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Simon GATE JONSSON
(1883-1945)
Skål med underfat
Skål med underfat, etset glass. Signert: S. Gate, Orrefors glassverk. H: 12,5 cm. L: 22 cm.
Tilslag : 12.000 kr
CATHRINEHOLM
Coctailshaker
Coctailshaker i speilemalje og stål. Merket: Cathrineholm Norway. H: 26 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.700 kr
CATELLANI AND SMITH
Pendellampe
Pendellampe "Fil de Fer", med dimmer. Håndlaget av aluminiumstråd. Ø: 90 cm.
Tilslag : 4.000 kr
Heris
Heris, Iran, ca 1940. Ull og bomull, 314x260 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Tyrkisk bønnekelim
Tyrkisk bønnekelim, 1940. Ull, 150x137 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Tyrkisk bønnekelim
"Jajim" bønnekelim fra Konya-området i Tyrkia, 1930-40-tallet. Ull, 198x150 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Klukkflaske
Klukkflaske i klart glass med bringebær og zirater, Gjøvik 1825-1840. H: 20,5 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Vinglass
Vinglass i svakt grålig glass "Perlkelchen Spitzwand", Nøstetangen 1750-1770. H: 17,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Vinglass
Vinglass i svakt grålig glass. H: 13,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Drikkekrus
Drikkekrus i grålig glass. Slepet dekor med kronet speilmonogram, trolig Nøstetangen eller Hurdal ca. 1780. H: 17 cm.
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 27.000 kr