Katalog for Høstens dekorative auksjon 2023

501
501
Kaare Espolin JOHNSON
(1907-1994)
Drøm/Den hvite hesten
"Drøm"/"Den hvite hesten" Signert nede til høyre: Espolin Johnson. Titulert nede til venstre: "Drøm." Påtegnet nede til venstre: original litografi. Litografi, 9/299, 31x43 cm. Fra 1975. Opplag 299. "Sagnet forteller at hvis du greier å se på huldra gjennom manen til en hest, vil huldra miste halen sin." Litteratur: Espolin Johnson, Gisle. Kaare Espolin Johnson Grafikk, John Grieg Forlag AS, 1997, s. 42.
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
502
502
Kaare Espolin JOHNSON
(1907-1994)
Hjeller (Fiskevær nordpå)
"Hjeller" (Fiskevær nordpå) Signert nede til høyre: Espolin Johnson. Titulert nede til venstre. Serigrafi, 15/75, 32x19 cm. Fra 1970. Opplag 75. Illustrasjon til eventyret "Fimbulvinteren" av Sigbjørn Hølmebakk. "Husene sto ganske tett her nede ved bryggene. Enkelte steder var det små gløtt mellom husene og sjøbuene nedover mot moloen." Litteratur: Espolin Johnson, Gisle. Kaare Espolin Johnson Grafikk, John Grieg Forlag AS, 1997, s. 72.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
503
503
Sven ERIXSON
(1899-1970)
Sommerdag
"Sommerdag" Signert og datert nede til høyre: Sven Erixon 48. Litografi, 332/360, 41x53 cm.
Vurdering: 1.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
504
504
Anders KJÆR
(1940-)
Ny morgen
"Ny morgen" Signert og datert nede til høyre: Anders Kjær 71. Titulert nede på midten. Serigrafi, 40/57, 52x85 cm. Uinnrammet, montert i bakpapp og passe partout.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
505
505
Kaare Espolin JOHNSON
(1907-1994)
Fembøringenes saga
"Fembøringenes saga" Signert nede til høyre: Espolin Johnson. Serigrafi, 55/75, 33x43 cm. Fra 1972. Opplag 75. Illustrasjon til boken "Den siste viking" av Johan Bojer. "Flere og flere nordlansbåter ble det, segl, segl overalt nordover leia, en jekt løftet de grå, firkanta råseglene høgre enn de andre." Litteratur: Espolin Johnson, Gisle. Kaare Espolin Johnson Grafikk, John Grieg Forlag AS, 1997, s. 84.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
506
506
Håkon GULLVÅG
(1959-)
Komposisjon med hund
"Komposisjon med hund" Signert nede til høyre: Håkon Gullvåg. Litografi, P.T. 73x58 cm. Fra mappeverket "Pan", utgitt i forbindelse med 100 årsjubileet for Knut Hamsuns Pan. Opplag 150. Fra 1994.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
507
507
Håkon GULLVÅG
(1959-)
Komposisjon med måne
"Komposisjon med måne" Signert nede til høyre: Håkon Gullvåg. Litografi, P.T. 73x58 cm. Fra mappeverket "Pan", utgitt i forbindelse med 100 årsjubileet for Knut Hamsuns Pan. Opplag 150. Fra 1994.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
508
508
Håkon GULLVÅG
(1959-)
Komposisjon med hus
"Komposisjon med hus" Signert nede til høyre: Håkon Gullvåg. Litografi, P.T. 73x58 cm. Fra mappeverket "Pan", utgitt i forbindelse med 100 årsjubileet for Knut Hamsuns Pan. Opplag 150. Fra 1994.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
509
509
Håkon GULLVÅG
(1959-)
Komposisjon med hus
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
510
510
Håkon GULLVÅG
(1959-)
Komposisjon med hund
Vurdering: 4.000 kr
511
511
Håkon GULLVÅG
(1959-)
Komposisjon med mann
"Komposisjon med mann" Signert nede til høyre: Håkon Gullvåg. Litografi, P.T. 73x58 cm. Fra mappeverket "Pan", utgitt i forbindelse med 100 årsjubileet for Knut Hamsuns Pan. Opplag 150. Fra 1994.
Vurdering: 4.000 kr
512
512
Gerdi JACOBS
(1909-2001)
Bylandskap med mennesker
"Bylandskap med mennesker" Signert og datert nede til høyre, på midten: Gerdi Jacobs 71. Blandingstekknikk, 37x63 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
513
513
Gerdi JACOBS
(1909-2001)
2 stk. Bylandskap med mennesker
2 stk. "Bylandskap med mennesker" En signert nede til venstre: Gerdi Jacobs. En signert og datert nede til høyre: Gerdi Jacobs 85. Blandingstekknikk, lysmål: 15,5x29,5 / 17x34,5 cm
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 800 kr
514
514
Jørleif UTHAUG
(1911-1990)
Kvinner
"Kvinner" Signert og datert nede til høyre: Jørleif Uthaug 22/4 1957. Blyanttegning på papir, 29x39 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 900 kr
515
515
Georges ROUAULT
(1871-1958)
Satan III
"Satan III" fra serien "Les Fleurs du Mal", Signert og datert i platen nede til høyre: 1926 G Roualt. Etsning, 238/425, 35x25,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.000 kr
516
516
NORSK SKOLE
Landskap med jernbane og kirke
"Landskap med jernbane og kirke" Usignert. Olje på lerret, 40x52 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
517
517
Jon BØE PAULSEN
(1958-)
Ut mot havet
"Ut mot havet" Signert og datert nede til høyre: Jon Bøe Paulsen 86. Litografi, 59/170, 31x49 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.200 kr
518
518
Jon BØE PAULSEN
(1958-)
Straks før...
"Straks før..." Signert og datert nede til høyre: Jon Bøe Paulsen 86. Litografi, 68/170, 31x49 cm.
Vurdering: 1.200 kr
519
519
Kai FJELL
(1907-1989)
Kvinne
"Kvinne" Signert og datert nede til høyre: Kai Fjell -48. Blyanttegning, 40x30 cm.
Vurdering: 3.000 kr
520
520
Thorstein RITTUN
(1929-2018)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert nede til høyre: Th. Rittun. Serigrafi, 27/265, 49x51 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 800 kr
521
521
Thorstein RITTUN
(1929-2018)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert nede til høyre: Th. Rittun. Serigrafi, 75/150, 40x52 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 800 kr
522
522
Else HAGEN
(1914-2010)
To
"To" Signert nede til høyre: Else Hagen. Serigrafi, II/XXIV, 48,5x35 cm. Ca. 1975.
Vurdering: 2.500 kr
Tilslag : 1.500 kr
523
523
Ludvig EIKAAS
(1920-2010)
Hester i vind
"Hester i vind" Signert nede til høyre: Eikaas. Fargelitografi, 206/250, 53x64 cm. Uinnrammet.
Tilslag : 1.800 kr
524
524
Marc CHAGALL
(1887-1985)
L'ours et les deux Compagnones / The Bear and the Two Co
"L'ours et les deux Compagnones / The Bear and the Two Companions" pl. 63 fra "Les Fables de la Fontaine". Signert med blyant nede til høyre: Marc Chagall. Signert i platen nede til høyre: Chagall. Etsning, 63, 30x24 cm. Marc Chagall fikk i oppdrag av Ambroise Vollard å illustrere "La Fontaine's Fables" i 1926. Chagall startet med oppgaven i 1927, men opplaget ble først publisert i 1952 av Tériade Éditeur i Paris.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
525
525
Reidar FRITZVOLD
(1920-1997)
Fra Jæren
"Fra Jæren" Signert og datert nede til høyre: R. Fritzvold: 62. Titulert, signert og datert verso: Fra Jæren. R. Fritzvold. -62. Olje på lerret, 73,5x87 cm.
Tilslag : 2.200 kr
526
526
Willibald STORN
(1936-)
Jeg. Nesten alene
"Jeg. Nesten alene" Signert og datert nede til høyre: Willi Storn 92. Titulert nede på midten. Litografi, 36/250, 70x53 cm. Uinnrammet.
Vurdering: 1.200 kr - 1.500 kr
Tilslag : 1.000 kr
527
527
Jakob WEIDEMANN
(1923-2001)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert og datert nede til høyre: Weidemann 89. Litografi med håndkolorering, 92/125, 31,5x39 cm. Påført dedikasjon fra Jan Vincents Johannessen (1941-) verso.
528
528
Gabrielle KIELLAND
(1945-)
September sang
"September sang" Signert nede til høyre: Gabrielle Kielland. Litografi, 48/150, 54x72 cm.
Tilslag : 800 kr
529
529
Saleh AL JUMAIE
(1939-)
Unfinished Song
"Unfinished Song" Signert og datert nede til høyre: Saleh AL JUMAIE 1976. Radering, Epreuve d'artiste - Tire par l'artiste XVI, 29x29 cm.
Vurdering: 1.500 kr - 2.000 kr
530
530
KONTINENTAL SKOLE (1700-tallet)
Santa Lucia
"Santa Lucia" Usignert. Trolig Spania 1700-tallet. Olje på lerret, 40x34,5 cm.
Tilslag : 1.500 kr
531
531
Alexander SCHULTZ
(1901-1981)
Ved epletreet
"Ved epletreet" Signert og datert nede til høyre: A. Schultz -73. Olje på lerret, 89x127 cm.
Vurdering: 12.000 kr
532
532
Else HAGEN
(1914-2010)
Masker
"Masker" Signert nede til høyre: Else Hagen. Litografi, Epreuve d'artiste, 39x52,5 cm. Proveniens: Tidligere Hotell Norge.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.500 kr
533
533
Nils HANSTEEN
(1855-1912)
Utsikt fra Holmenkollen
"Utsikt fra Holmenkollen" Signert nede til venstre: Nils Hansteen. Olje på lerret, 44,5x39 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
534
534
Sigurd WINGE
(1909-1970)
Danserinnen (Dance Macabre)
"Danserinnen (Dance Macabre)" Signert og datert nede til høyre: Sigurd Winge -47. Radering, Tiré par l'artiste, 41x29 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
535
535
Else HAGEN
(1914-2010)
To
"To" Signert nede til høyre: Else Hagen. Fargelitografi, XII/XXV, 49x35,5 cm.
Tilslag : 3.000 kr
536
536
Per Palle STORM
(1910-1994)
Liggende løve
"Liggende løve" Monogramsignert nede til høyre: PS. Monogramsignert og datert i platen oppe til høyre: PS 1954. Koldnål, 32, 12,5x26 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.900 kr
537
537
Per Palle STORM
(1910-1994)
Studie
"Studie" Signert og dobbelt datert nede til venstre: Storm 1928 1928. Rødkrittegning på papir, 23,5x31 cm. Verso: "Studie" Rødkrittegning på papir, lysmål 20x28 cm. Antagelig tegnet på begge sider av samme ark. Rammet inn med glass på begge sider.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.200 kr
538
538
Erling ENGER
(1899-1990)
Skog
"Skog" Signert og datert nede til høyre: EE -61. Olje på plate, 38x46 cm.
Vurdering: 3.000 kr
539
539
Erling ENGER
(1899-1990)
Skogsparti
"Skogsparti" Signert og datert nede til høyre: EE -59. Olje på lerret, 33x41,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
540
540
Harald KIHLE
(1905-1997)
Hestehandel / Fjordingen og dølahesten
"Hestehandel / Fjordingen og dølahesten" Signert og datert nede til høyre: Harald Kihle 1958. Litografi, 79/80, 32x42 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.800 kr
541
541
Franco COSTA
(1934-2015)
America's Cup '87 Perth
"America's Cup '87 Perth" Dobbelt signert og datert nede til høyre: Franco Costa 86 Franco Costa. Påtegnet nede på midten: Roll away to leeward. Serigrafi, 80x60 cm.
Vurdering: 1.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
542
542
Eyolf NAGELL ERICHSEN
(1908-1979)
Barn på strand
"Barn på strand" Signert nede til høyre: Eyolf Nagell Erichsen. Olje på lerret, 36x44 cm. Mål inkludert ramme: 50x58 cm. Noe overflate smuss, mindre bulker og merker etter blindramme.
Vurdering: 2.000 kr
543
543
Nils HANSTEEN
(1855-1912)
Kystlandskap.med dampbåt og folkeliv
"Kystlandskap med dampbåt og folkeliv" Signert og datert nede til høyre: Nils Hansteen 1891. Olje på plate, 26x35 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
544
544
Nils HANSTEEN
(1855-1912)
Kystlandskap med seilskute og folkeliv
"Kystlandskap med seilskute og folkeliv" Signert og datert nede til venstre: Nils Hansteen 1883. Olje på lerret, 30x45 cm. Utstilt: 28/9-22/10 1961 i Kunstforeningen i Oslo, på den rekonstruerte Kunstnernes Høstutstilling 1882-83.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
545
545
Reinholt BOLL
(1825-1897)
Kystlandskap med dampbåt og seilbåt i opprørt sjø
"Kystlandskap med dampbåt og seilbåt i opprørt sjø" Signert nede til høyre: R Boll. Olje på plate, 25x39 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
546
546
Reinholt BOLL
(1825-1897)
Kystlandskap med seilskuter, vinter
"Kystlandskap med seilskuter, vinter" Signert nede til høyre: Reinholt Boll. Olje på lerret, 37x55 cm. Utstillet: 28/9-22/10 1961 i Kunstforeningen i Oslo, på den rekonstruerte Kunstnernes Høstutstilling 1882-83.
Vurdering: 6.000 kr
547
547
Carl Wilhelm BARTH
(1847-1919)
Garnet trekkes
"Garnet trekkes" Signert og datert nede til venstre: W Barth 84. Olje på lerret, 23x32 cm. Utstilt: 28/9-22/10 1961 i Kunstforeningen i Oslo, på den rekonstruerte Kunstnernes Høstutstilling 1882-83.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 9.500 kr
548
548
Philip BARLAG
(1840-1913)
Fjordlandskap med småbruk
"Fjordlandskap med småbruk" Signert og datert nede til venstre: Barlag 72. Olje på lerret, 38x49,5 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
549
549
Julius HOLCK
(1845-1911)
Fjellvann
"Fjellvann" Titulert, signert og datert verso: "Fjeldvand" Julius Holck Bergen 1878. Olje på lerret, 56,5x45 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
550
550
Ludvig SKRAMSTAD
(1855-1912)
Fjordlandskap
"Fjordlandskap" Signert nede til venstre: Ludvig Skramstad. Olje på lerret, 24x35 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 2.800 kr
551
551
Reidar FRITZVOLD
(1920-1997)
Dovre - Nørstugarden med Sjoberget
"Dovre - Nørstugarden med Sjoberget" Signert og datert nede til høyre: R. Fritzvold. 42. Titulert, signert og datert verso: "Dovre. Nørstugarden med Sjoberget. R. Fritzvold. 1942." Olje på plate, 35x453 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.900 kr
552
552
Rolf NESCH
(1893-1975)
Dyr
"Dyr" Signert og datert nede til høyre: Rolf Nesch 1940. Akvarell, lysmål 13,5x29 cm.
Vurdering: 2.500 kr
553
553
Ragnar KRAUGERUD
(1909-1987)
Landskap med hus
"Landskap med hus" Signert nede til høyre: RK. Signert verso: Kraugerud. Olje på plate, 46x55 cm.
Vurdering: 4.000 kr
554
554
Joronn SITJE
(1897-1982)
Kvinneportrett
"Kvinneportrett" Signert og datert nede til venstre: Joronn Sitje -61. Olje på plate, 41x34,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
555
555
Andreas DISEN
(1845-1923)
Fjellandskap
"Fjellandskap" Signert og datert nede til høyre: ADisen. 08. Olje på lerret, 44,5x66 cm.
Vurdering: 3.000 kr
556
556
NORSK SKOLE
Fosselandskap med kvernhus
"Fosselandskap med kvernhus" Utydelig signert nede til høyre. Olje på lerret, 45x60 cm.
Vurdering: 2.000 kr
557
557
George Kulbeck SOLBERG
(1893-1958)
Bymotiv fra Oslo
"Bymotiv fra Oslo" Signert og datert nede til venstre: GK 21. Olje på lerret, 54x68 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
558
558
Kaare Espolin JOHNSON
(1907-1994)
I havsnød
"I havsnød" Signert nede til høyre: Espolin Johnson. Titulert nede til venstre. Serigrafi, 24,5x15 cm. Fra 1970. Opplag 75. Illustrasjon til eventyret "Jomfru Rosenving på Santavasjasø" av Regine Normann. "Men best det var, røk det opp til storm og sjø, så båten holdt på å gå rundt med ham. Han skjønte at nå var hans siste stund kommet, og foldet hendene om boka og bad fadervåret." Litteratur: Espolin Johnson, Gisle. Kaare Espolin Johnson Grafikk, John Grieg Forlag AS, 1997, s. 49.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.800 kr
559
559
Kaare Espolin JOHNSON
(1907-1994)
Nordlandsjekter
"Nordlandsjekter" Signert nede til høyre: Espolin Johnson. Titulert nede på midten. Serigrafi, 62/75, 24,5x15 cm. Fra 1970. Illustrasjon til eventyret "Makt mot makt" av Regine Normann. "Hver eneste vinter reiste han Johan Aronsa til Lofoten og saltet klippfisk i galeasen sin." Litteratur: Espolin Johnson, Gisle. Kaare Espolin Johnson Grafikk, John Grieg Forlag AS, 1997, s. 55.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.900 kr
560
560
Kaare Espolin JOHNSON
(1907-1994)
Alene (fra Finnmark)
"Alene" (fra Finnmark) Signert nede til høyre: Espolin Johnson. Titulert nede på midten. Serigrafi, 66/75, 26x16 cm. Fra 1967. Illustrasjon til eventyret "Prinsessen som gikk til jordens hjerte" av Regine Normann. "Ute var det mørkt og isende kaldt, og der sto den arme prinsessen kledd i knipling og flor med tynne små selskapssko på føttene." Litteratur: Espolin Johnson, Gisle. Kaare Espolin Johnson Grafikk, John Grieg Forlag AS, 1997, s. 48.
Vurdering: 2.000 kr
561
561
Guttene i masten
"Guttene i masten" Signert nede til høyre: Espolin Johnson. Titulert nede til venstre: "Guttedrömmer". Serigrafi 53/75, 25x16 cm. Fra 1974. Opplag 75. Illustrasjon til boken "Den Siste Viking" av Johan Bojer. "Men to gutter var alt ombord i lofotbåten. Det var han Lars og han Oluf." Litteratur: Espolin Johnson, Gisle. Kaare Espolin Johnson Grafikk, John Grieg Forlag AS, 1997, s. 79.
Tilslag : 2.600 kr
562
562
RUSSISK SKOLE
Mann og kone i interiør
"Mann og kone i interiør" Noe utydelig signert og datert nede til høyre: M...kin 1884. Olje på lerret, 64x50 cm.
Tilslag : 13.000 kr
563
563
Anne HARTMANN
(1929-2003)
Tenkepause
"Tenkepause" Signert nede til høyre: Anne Hartmann. Titulert verso. Olje på lerret, oppklebet på plate, 49x37 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
564
564
Alfred LAKOS
(1870-1961)
Stilleben
"Stilleben" Signert nede til høyre: Lakos Alfred. Olje på lerret, 70x99 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
565
565
KONTINENTAL SKOLE 1700-tallet
Mannsportrett
"Mannsportrett" Usignert. Olje på lerret, 46x38,5 cm.
Tilslag : 4.200 kr
566
566
Herbert ANDERSSON
(1890-1977)
Haugen i Torpo Hallingdal
"Haugen i Torpo Hallingdal" Signert og datert nede til høyre: Herbert Andersson -40. Noe utydelig påtegnet verso: Haugen i Torpo Hall.dal Olje på lerret, 45x60 cm.
Vurdering: 2.000 kr
567
567
Theodor LAURENG
(1879-1929)
Landskap med hus
"Landskap med hus" Signert og datert nede til høyre: Laureng 1916. Olje på lerret, 78x94 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
568
568
Karl Edvard DIRIKS
(1855-1930)
Seilskuter ved fjorden
"Seilskuter ved fjorden" Signert nede til høyre: Diriks. Olje på lerret, 42x52
Tilslag : 3.600 kr
569
569
Ragnar KRAUGERUD
(1909-1987)
Landskap
"Landskap" Signert nede til høyre: RK. Olje på lerret, 46x55 cm.
Vurdering: 6.000 kr
570
570
Van Rijn REMBRANDT
(1606-1669)
Portrett av kunstneren Jan Asselijn (Krabbetje), 1647
"Portrett av kunstneren Jan Asselijn (Krabbetje), 1647" Usignert. Etsning, 19x17 cm. Litteratur: Bartsch 277.
Vurdering: 1.500 kr
571
571
James COIGNARD
(1925-2008)
Mémoire
"Mémoire" Mappe inneholdende 6 stk. carborundum trykk, samt 1 stk. relieff i bronse. Alle trykk signert nede til høyre: J. Coignard. Alle trykk nummerert nede til venstre: 36/99. Mål: 58x46 cm. Relieff: Signert og nummerert: J. Cognard. 36/99. Mål: 10x14x2 cm.
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
572
572
Hulda GRØNNEBERG
(1844-1924)
Hvite liljer
"Hvite liljer" Signert nede til høyre: Hulda Grönneberg. Olje på lerret oppklebet på plate, 41x59,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.400 kr
573
573
Carl Wilhelm BARTH
(1847-1919)
Fra Brårvikkilen ved Tvedestrands fyr
"Fra Brårvikkilen ved Tvedestrands fyr" Signert nede til venstre: C W Barth. Olje på lerret, 48,5x65 cm. Lapp verso på rammen: "Den norske uke 7e juni - 14e juni 1914. Støt norsk industri. Bruk norske varer."
Vurdering: 7.000 kr - 9.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
574
574
John Andreas SAVIO
(1902-1938)
Kvinneportrett
"Kvinneportrett" Signert nede til høyre: Savio Akvarell på papir, 15,5x15 cm.
Vurdering: 3.000 kr
575
575
Arne KAVLI
(1878-1970)
Ung kvinne i profil
"Ung kvinne i profil" Signert og datert nede til venstre: A. Kavli -11. Olje på lerret, 65x48,5 cm. Utstilt: Kunstnernes hus, Oslo 1948, #35.
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 13.000 kr
576
576
Xan KROHN
(1882-1959)
Matterhorn
"Matterhorn" Signert nede til venstre: Xan Krohn. Påtegnet verso på blindrammen: Matterhorn Sveits. Olje på lerret, 74,5x45 cm. Fra ca. 1910.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
577
577
UKJENT KUNSTNER
Prospekt af Aar Løkke Ladegårdsøen, sett fra Bygdøy
"Prospekt af Aar Løkke Ladegårdsøen, sett fra Bygdøy" Blom pinx. Olje på plate, 32x43 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
578
578
NORSK SKOLE 1800-tallet
Landskap med folkeliv
"Landskap med folkeliv" Påtegnet verso: Carperet af Wolff i Julen 1851-52. Akvarell, lysmål 23x32 cm.
Vurdering: 4.000 kr
579
579
John Piper
(1903-1992)
Three Somerset Towers
"Three Somerset Towers" Signert med blyant nede til høyre: John Piper. Serigrafi, 10/70, 65x90 cm. Fra 1973.
Vurdering: 5.000 kr
580
580
Otto SINDING
(1842-1909)
Skogsbekk
"Skogsbekk" Signert nede til venstre: Otto Sinding. Titulert verso: Skovbæk. Olje på lerret, 38x50 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
581
581
Reidar FRITZVOLD
(1920-1997)
Vår, Slottsparken
"Vår, Slottsparken" Signert og datert nede til høyre: R. Fritzvold. -48. Signert, datert og titulert verso. Olje på plate, 54x65 cm.
Tilslag : 4.000 kr
582
582
Alv RINGEREIDE
(1907-1968)
Fotballkamp
"Fotballkamp" Signert og datert nede til høyre: Ringereide 1936. Signert og titulert verso på blindrammen: Ringereide "Fotboll". Olje på lerret, 88x77 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
583
583
Christian SKREDSVIG
(1854-1924)
Skisse til Ballade
"Skisse til Ballade" Monogramsignert nede til høyre. CS. Blyanttegning på papir, lysmål 24x23,3 cm. Etter suksessen med "Ferme à Venoix" var det "Ballade", det andre motivet fra Normandie, som sto for tur. Studiene hadde han gjort året i forveien da han ved et lykketreff kom over en gammel ridderborg i nærheten av Caen. Begeistret skrev han til Werenskiold: "Ser Du nu er jeg atter i mit Ess, - kom her igaar Kveld - tegnet opp et Studie, som jeg tenker å gjøre stort - Ser Du jeg har længe tænkt paa et Emne fra en Kjæmpevise (dansk), nu har jeg fundet Omgivelserna til det - en 800 Aar gammel Borg, med rare Sager (...). Maison des Gens d'Armes er den middelalderborg som ble bakgrunn for "Ballade", folkevisen Skredsvig hadde ønsket å illustrere i årevis. Ruinene står fremdeles, nå innenfor Caens bygrense. Borgen er også avbildet i en akvarell fra 1883 "Landskap med borg og gjeterjente" En kombinasjon av "Ballade" og "Oktobermorgen ved Grez". Litteratur: Reed Thomsen, Ingrid. Chr. Skredsvig. Grøndahl og Dreyer Forlag AS, 1995, s. 56-58, 61.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
584
584
Ole JUUL
(1852-1927)
Kystlandskap
"Kystlandskap" Usignert. Fragmenter av lapp pålimt verso: "Dette male... ... alt av avdø... ... le Juul." Olje på lerret, 40x68 cm.
Vurdering: 3.000 kr
585
585
Carl NIELSEN
(1848-1904)
Fjordparti
"Fjordparti" Signert og datert nede til venstre: Carl Nielsen 1882. Olje på lerret, 53x84 cm.
Vurdering: 6.000 kr
586
586
Carl BRUNSKOW
(1866-1938)
Christian Krohg i atelieret
"Christian Krohg i atelieret" Signert nede til høyre: C. Brunskow. Olje på lerret, 59x44 cm.
Tilslag : 9.500 kr
587
587
Kjell TORRISET
(1950-)
Mann med boremaskin
"Mann med boremaskin" Dobbelt signert, datert og titulert verso: "Mann med boremaskin" Kjell Torriset 1980. K. Torriset. Blandingsteknikk på papir, 129x75 cm.
Tilslag : 15.000 kr
588
588
Halfdan GRAN
(1869-1930)
Landskap med jeger
"Landskap med jeger" Signert nede til høyre: Halfdan Gran. Olje på lerret, 33x41 cm.
Vurdering: 1.500 kr
589
589
Georg Anton RASMUSSEN
(1842-1914)
Garnet trekkes
"Garnet trekkes" Signert og datert nede til venstre: A Rasmussen Df. 82. Olje på lerret, 35x60 cm.
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
590
590
Omar ANDRÈN
(1922-)
Månedserie
12 stk. "Månedserie: januar til desember" Signert og datert nede til høyre: Omar Andrén -84. Tusj og akvarell, 13,7x19,2 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
591
591
Louis ICART
(1888-1950)
Ballerina
"Ballerina" Signert nede til høyre: Louis Icart. Radering med håndkolorering, 18x14,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
592
592
Louis ICART
(1888-1950)
Apache dans
"Apache dans" Signert nede til høyre: Louis Icart. Radering med håndkolorering, 18x14,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
593
593
Efter Nicolas LANCRET
(1690-1743)
L'Innocence / Uskyld
"L'Innocence / Uskyld" Usignert. Olje på lerret, 89x89 cm. Originalen er i samlingen til Louvre, datering: malt før 1743. (INV 5611 ; B 1296).
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
594
594
Oscar WERGELAND
(1844-1910)
Kvinne i uthus
"Kvinne i uthus" Signert og datert nede til høyre: Osc Wergeland. 92. Olje på plate, 41,5x33,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
595
595
KONTINENTAL SKOLE 1800-tallet
Pike med fjærboa
"Pike med fjærboa" Usignert. Olje på lerret, 65,5x39 cm.
Tilslag : 2.400 kr
596
596
Frans WIDERBERG
(1934-2017)
Landskap med parasoll
"Landskap med parasoll" Signert og datert nede til høyre: Frans W 1965. Signert verso, på bakplaten: Frans Widerberg. Akvarell, lysmål 31x43,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
597
597
Vebjørn SAND
(1964-)
Pike med bue
"Pike med bue" Signert nede til høyre: Vebjørn Sand. Titulert nede på midten. Litografi, Prøvetrykk, 56x45 cm. Uinnrammet.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
598
598
Vebjørn SAND
(1964-)
Kvinne snur seg
"Kvinne snur seg" Signert nede til høyre: Vebjørn Sand. Titulert nede på midten. Litografi, EA, 40,5x30 cm. Uinnrammet.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
599
599
Frida RUSTI
(1861-1963)
Toten Prestegård
"Toten Prestegård" Signert nede til venstre: Frida Rusti. Titulert verso: Toten Prestegaard. Olje på lerret, 36x51,5 cm.
Tilslag : 5.500 kr
600
600
Öster Riisöer. Seet fra landsiden
"Öster Riisöer. Seet fra landsiden" Prospekt over Risør. Signert og datert i stenen: P. F. Wergmann del. 1835. Håndkolorert litografi på papir, 29,5x45,5 cm. Trykket hos Kruse.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 16.500 kr
601
601
Jonas HAAS
(1720-1775)
Portretter av biskoper
16 stk. "Portretter av biskoper" Kobberstikk, 21,5x14,5 cm.
Tilslag : 2.600 kr
602
602
Henrik SØRENSEN
(1882-1962)
Skogparti
"Skogparti" Påtegnet, monogramsignert og datert nede til venstre: Til ... fra HS 42. Olje på plate, 46x55 cm.
Tilslag : 9.000 kr
603
603
Gutt med beger
Skulptur i bronse "Gutt med beger" Signert: J Kostiak. Bronse. H: 30 cm.
604
604
Nils AAS
(1933-2004)
Reodor Felgen
"Reodor Felgen" Usignert. Skulptur i tre. H: 45 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
605
605
Skulptur i bronse
"Ansiktsmaske" Usignert. Bronse, 25x20x9 cm.
Vurdering: 2.000 kr
606
606
Carl Ludvig JACOBSEN
(1835-1923)
Tordenskiold
efter Bissen, "Tordenskiold" Bronse. H: 32 cm.
Tilslag : 4.800 kr
607
607
«If a man Answers"
«If a man Answers”. Plakat for den amerikanske filmen fra 1962 med Sandra Dee og Bobby Darin. Ca 100x70 cm.
Vurdering: 3.000 kr
608
608
Diamantes para la Eternidad
"Diamantes para la Eternidad". Spansk plakat for James Bond-filmen «Diamaonds are Forever» med Sean Connery som agent 007. 100x70 cm.
Vurdering: 3.000 kr
609
609
5 år som vi så dem
"5 år som vi så dem" Plakat for dokumentarfilm fra 1947 om Norges og nordmenns innsats utenfor Norge under 2. verdenskrig. Litografert. 91x64 cm.
Vurdering: 3.500 kr - 4.000 kr
610
610
Rock Around the World
"Rock Around the World” Amerikansk plakat for den engelske filmen "The Tommy Steele Story" fra 1957, om og med rock’n’roll-stjernen Tommy Steele. Ca 100x70 cm.
Vurdering: 3.000 kr
611
611
I`ll take Sweden
"I`ll take Sweden" Plakat for den amerikanske filmen fra 1965 med Bob Hope, Tuesday Weld og Frankie Avalon. Filmen ga amerikanerne opplevelsen av en noe annerledes kjønnsmoral, og ble god turistreklame for Sverige. Ca 100x70 cm.
Vurdering: 3.000 kr