Katalog for Høstauksjon 2014

3-armet lysestake i forgylt bronse, 1800-tallet. (H:33cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Figur i porselen, Kina. (H:40cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 6.000 kr
Prismelysekrone med forgylte detaljer, tidl. 1900-tallet. (H:88cm)
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Et par lysskjold i drevet messingplate, 3 lysarmer, tidl. 1900-tallet. (H:64cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Speil i mahogni med forgylte detaljer, England 1700-tallet. (130x59cm) Proveniens: Holst Halvorsen.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
Armstol, rokokko, ant. 1800-tallet.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Vannstamp i kobber, 1800-tallet. (H:71cm)
Vurdering: 2.000 kr
Skulptur i marmor "Apollo and Daphne " med tilhørende sokkel i mahogni. (H:132cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Vinkanne i grønt glass med forsølvet montering i tinn, Württembergische Metallwarenfabrik, Jugend, Tyskland ca. 1900. (H:37cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Et par høyryggede stoler i eik med gyldenlær, regence.
Vurdering: 4.000 kr
Ølbolle med orig. malt dekor, 1800-tallet. (Ø:15cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Konrad GALAAEN
(1923-2004)
Gulvvase i poselen dekorert med blader i relieff, Porsgrund Porselensfabrik, 1960. (H:60cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Kjenge, trehvit, Vestlandet 17/1800-tallet. (H:21/L:23cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.600 kr
Vase i blått glass med innlagt netting, monogr. -85. (H:14,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 5.200 kr
Tantalus med innlagt perlemor, Frankrike 1800-tallet. (27x34x26cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Temaskin i sortlakkert jernblikk, empire. (H:50cm)
Tilslag : 2.000 kr
Hengeskap med orig. dekor, eierinitialer og dat. 1800. (96x71x37cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Vitrineskap i mahogni, empire. (157x101x46cm)
Vurdering: 5.000 kr
Barskap i palisander med utfellbar topplate i sort melamin. Design Torbjørn Afdal, Bruksbo Tegnekontor. (89x77x41cm) (mangler)
Tilslag : 6.000 kr
Byste skåret i tre, polykromt malt med delvis forgylling. (H:69cm)
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
"Cassone" i eik, rikt skåret dekor, rennesanse-type. (57x80x50cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Skap med orig. maling og eierinitialer, 1700-tallet. (195x97x42cm)
Miniatyr-prismelysekrone med forgylte detaljer, tidl. 1900-tallet. (H:35cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Gulvur mrk. Jos Grey, Durham, kasse med kinserier. (H:244cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Et par "Bergere" Louis XVI-stil.
Vurdering: 5.000 kr
Prismelysekrone med 4 lysarmer, empire-stil med eldre prismer. (H:51cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Vase i kunstglass, monogr. BM -68. (H:18,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Vinglass monogr. ADK, Perkelchen, Tyskland. (H:16cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
Et par vinglass med speilmonogram C7, "Perlkelchen", Tyskland. (H:15cm) Proveniens: Holst Halvorsen
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Skatoll med overskap, mahogni med intarsia, England sent 1800-tallet. (245x122x47cm)
Vurdering: 12.000 kr
Vase i overfangsglass, Gallé-type, 1900-tallet. (H:44cm) Proveniens: Holst Halvorsen
Vurdering: 3.500 kr - 4.000 kr
Tilslag : 14.500 kr
Vitrine/ overskap på understell, mahogni, empire. (196x113x44cm)
Vurdering: 3.000 kr
Drikkekrus/løvekrus i bjerk, 1800-tallet. (H:22cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Dypt fat i tinn, L.I. Quest 1674, Bergen. (Ø:33cm)
Tilslag : 1.900 kr
Slirekniv i ben med skåret gjennombrutt akantusdekor, beslag i 13 1/4 sølv, mesterstempl. NT.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 23.000 kr
Esari Afghan, antikk. (166x120cm)
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Malayer, semiantikk. (202x139cm)
Tilslag : 3.600 kr
Servise i porselen "Stråmønstret", Porsgrund Porselensfabrik 114 deler bestående av kanne, sukkerskål, sennepskål, mugge, 4 ovale fat, fiskefat, 2 ass. fat, 8 dype tallerkener (24cm), 12 dype (22cm), 13 dype (14,5cm), 17 flate tallerkener (25cm), 11 flate (22cm), 12 flate (17cm),7 flate (17cm), 6 flate (15cm), 11 tekopper med underskål, 6 ass. terriner samt 2 eggeglass.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
Skjermbrett, bordmodell i rosentre med felt i malt porselen, Kina sent 1800-tallet. (46x44cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 20.000 kr
Skjenkekanne i tinn, stemplet B. Stenman, Bergen 1741. (H:24,5cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 18.500 kr
Fat i tinn, B. Grøning, Bergen 1787. (Ø:34cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.500 kr
Fat i tinn, B. Grøning, Bergen 1787. (L:49cm)
Tilslag : 2.800 kr
Kommode, Ortmann-type. (79x72x51cm) Proveniens: Holst Halvorsen.
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 28.000 kr
Et par kubbestoler med orig. malt dekor, første del av 1800-tallet. (H:80cm)
Vurdering: 18.000 kr - 22.000 kr
Tilslag : 36.000 kr
Trøys/øse, eierinitialer og rester av orig. rødmaling. (L:49cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Et par 3-armede lysestaker, forgylt bronse, 1800-tallet. (H:40,5cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
Reiseikon i støpt bronse med emalje, ant. 1800-tallet. (16,5x40cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Amber med rikt skåret akantusdekor, Ole Moene eller hans skole. (H:19,5cm)
Tilslag : 6.500 kr
Flaske/butelje i grønt glass, Aas Glassbruk. (H:22cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Kommode, Louis-seize, nøttetre og løvtre, 3 skuffer, antagelig møbelsnekker Andreas Ibsen, Christiania 1777 etter 1799. (77x78x48cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 18.000 kr
Bord i nøtt og oliventre, Italia 1800-tallet. (83x119x74cm)
Tilslag : 1.500 kr
Ikon med rizza, "Guds mor" IVAN GRIGORIEV, Moskva , periode: 1748-85. (28,3x23cm)
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 16.500 kr
Andreas SCHNEIDER
(1861-1931)
Vase i keramikk med renneglasur, sign. 1927. (H:25cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.300 kr
Kaminur i brennforgylt bronse, empire. (H:37cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Kaffekvern, 1800-tallet. (36x23x23cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 850 kr
Isfahan, antikk. (226x141cm)
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Afghan, semiantikk. (234x173cm)
Tilslag : 2.400 kr
Bord finert i nøtt med intarsia, skuff i sarg, Syd-Tyskland, 1700-tallet. (81x74x53cm)
Tilslag : 4.000 kr
UTGÅR
Speil med orig. maling og delvis forgylling, gustaviansk. (115x55cm)
Tilslag : 10.500 kr
2 relieffer i skåret tre med bibelske scener, polykromt malt med delvis forgylling, ant. Italia 1700-tallet. (Hver 50x90cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
Amber med orig. malt dekor og tekst: "Denne Bord Dÿlle er Astri Mekkelsdatter, Strand tilhørende, Aaret 1852". (H:33cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Armstol med skåret skjell i rygg og sarg, sen-barokk.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Kiste med orig. maling, eierinitialer og dat. 1675. (72x111x66cm) SENDT SMG 19/1-2016.
Vurdering: 3.000 kr
Bord, trehvit plate med orig. rød maling på understell, 1800-tallet. (63x94x66cm)
Russisk ikon "Guds mor", 1800-tallet. (17,5x14,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Russisk ikon "Guds mor", 1800-tallet. (31x27cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Klaffebord med rester av orig. malt dekor, 1800-tallet. (75x80x62+2x38cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Bomme, 17/1800-tallet. (24x57x42cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Kaminur i marmor med forgylte detaljer, Pierre M. Merra (1773-89). (H:45,5)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Tebord i eik, England 1700-tallet. (71x75x48cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
Speil med orig. forgylling, rokokko, midt 1700-tallet. (100x46cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 9.500 kr
Erik PLØEN
Vase i keramikk, sign. (H:24cm)
Vurdering: 3.000 kr
Erik PLØEN
Vase i keramikk, sign. (H:35cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
Brennevinsskrin med skåret akantus dekor, inneholdende 4 karafler. (20x20x20cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
Veramin teppe. (200x140cm)
Koliai. (273x172cm)
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Kannestol med orig. maling og dekor i felt, 1700-tallet. (185x101x37cm)
Tilslag : 16.000 kr
Prismelysekrone, tidl. 1900-tallet. (H:70cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Kommode i mahogni med plate i hvit marmor, Frankrike 1700-tallet. (84x116x50cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
Ølbolle med orig. dekor, utvendig drikkevers "Jeg er en saadan vert Jo mere laget skricker jo mere er kiert Men naar i vil ad døren gaa vil Jeg pongen passe paa", dat. 1785, fra Rendalen. (Ø:21,5cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Trøys med orig. malt dekor, Vest Telemark, sent 1700-tallet. (L:37cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
Prismelysekrone, senbarokk-stil. (H:90cm) Proveniens: Holst Halvorsen.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
Amber med orig. dekor og datering 1851. (H:24/Ø:29cm)
Vurdering: 3.000 kr
Gulvur med orig. malt dekor, tekst, eiernavn og dat. 1866. (H:199cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Søylebord "Fyrstikkbord". (H:63/Ø:80cm)
Vurdering: 2.000 kr
Et par lysskjold i messing. (H:75cm)
Tilslag : 6.000 kr
Hengeskap med skåret akantusdekor, innvendig skuffeinnredning, Gudbrandsdalen, 1700-tallet. (97x85x33cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 23.000 kr
Kammerstake i messing med lysslukker og lyssaks, England 1800-tallet. (H:13cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Langbord, trehvitt, 1700-tallet. (75x290x84cm)
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 24.000 kr
Emile GALLÉ
(1846-1904)
Smykkeskrin i overfangsglass, sign. (L:10,2cm) Proveniens: Holst Halvorsen
Skrin formet som løve, 1800-tallet. (L:28cm)
Vurdering: 7.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
Snuseske i bjerk med skåret dekor og dat. 1809. (L:9,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Kjenge med orig. dekor, eierinitialer og dat. 1847. (H:20/L:35cm)
Tilslag : 10.000 kr
Amber med rikt skåret dekor, eierinitialer og dat. 1812 på undersiden. (H:27,5cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Sarouk, old. (272x196cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Keshan, semiantikk. (200x135cm)
Tilslag : 7.000 kr
Amber med orig. rødmaling og malt dekor, eierinitialer og dat. 1834. (H:31cm)
Tilslag : 3.600 kr
Dragkiste med kineserier på rød bunn, 1700-tallet. (97x100x57cm) Proveniens: Holst Halvorsen.
Vurdering: 15.000 kr
Samuel HALVORSEN FANDEN
(eller hans krets) Drikkekanne i bjerk med innlegg i ibenholdt, rikt skåret med figurscener. Proveniens: Tofte Gård, Dovre. (H:22,5cm)
Vurdering: 300.000 kr