Katalog for Vårens kvalitetsauksjon 2023

Stettfat
Stettfat med original maling, 1800-tallet. H: 15,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Kåpestake, barokk
Kåpestake i messing, barokk. H: 24,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
2 speillampetter
2 speillampetter, forgylte, 1700-tallet. H: 58 / 61 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 22.000 kr
Stol
Stol med skåret dekor, rester av original maling.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Gulvur med originalt malt dekor, skive signert SH No 97, 1800-tallet. H: 210 cm.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
Fiolin
Fiolin, innvendig etikett "Joseph Kloz" ca. 1780. Medfølgende koffert. L: 59 cm.
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Skrin
Skrin med skåret og malt dekor, 1700-tallet. 18x39x34 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Gerhard MUNTHE
(1849-1929)
Sigurd Jorsalfares inntog i Miklagard
Billedvev "Sigurd Jorsalfares inntog i Miklagard". 127x134 cm.
Tilslag : 31.000 kr
Et par appliquer
Et par appliquer i brennforgylt bronse med prismer, sen-gustavianske Stockholmsarbeider, Fredric Ludvig Rungs Art. H: 58 cm. Inkludert prismer: 62 cm.
Vurdering: 10.000 kr
Kaminur med kjedetrekk, månefase og dato, William Rust Lincoln, sent 1700-tallet. H: 54 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 15.500 kr
6 høyryggede stoler
6 høyryggede stoler i eik med rotting i sete, rikt utskårne, England 1660-årene. Proveniens: Nitteberg østre, i Skedsmo. Avbildet i Red. Yngve Woxholth. "100 nye gamle storgårder", Hjemmenes forlag, Oslo 1969, side 180-181.
Tilslag : 17.000 kr
Stol
Stol med original maling, 1800-tallet.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 5.200 kr
Hest i tospann
Leketøy "Hest i tospann med vogn", tidlig 1900-tallet. 28x70x30 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Hengeskap med skåret gjennombrutt dekor, original maling, 1800-tallet. 105x61x28 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Framskap med malt og skåret akantusdekor, Gudbrandsdalen. 224x150x43,5 cm.
Vurdering: 20.000 kr - 30.000 kr
Kaminur i patinert og forgylt bronse med rød marmor, Neoklassisk stil med skulpturer i bronse efter marmorskulpturer av Michelangelo. Merket: Michel-Ange. Trolig Paris arbeide, Ferdinand Berthoud. 45x71x19 cm. Kvinnen og mannen symboliserer natten og dagen. De liggende figurene er del av et gravmonument over adelsmannen Giuliano de Medici i Medici-kapellet i Firenze, Italia, utført av Michelangelo 1526-1531. Skikkelsene er et bilde på sjelens seier over døden.
Vurdering: 80.000 kr
Et par stoler, rokokko
Et par høyryggede stoler med skåret skjell i rygg og sarg, sete trukket med gyllenlær, rokokko, 1700-tallet. Proveniens: Henrik Wergeland.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 39.000 kr
Langbord, Frankrike
Langbord med fasanuttrekk, Frankrike 1800-tallet. 79x83,5x197 + 2x66 cm.
Tilslag : 18.000 kr
Drikkekanne/løvekrus i bjerk, 1800-tallet. H: 19,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
Støpejernsovn, Bærum 1768
Rokokko støpejernsovn, sideplate med motiv efter maleri av François Boucher (1703-1770) "Merkur lærer Amor å lese", antagelig av Henrik Bech, Bærum 1768. 132x65x32 cm, inkludert krakk.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Gulvur med spilleverk
Gulvur i mahogni med spilleverk med 8 bjeller samt månefase, 1700-tallet. H: 216 cm.
Tilslag : 3.600 kr
Skatoll med overskap
Skatoll med overskap, mahogni med glass i dører, England første del av 1800-tallet. 214x110x58 cm.
Tilslag : 4.800 kr
Helgenfigur
Helgenfigur skåret i tre, "St. Patrick", polykromt malt med rester av forgylling, 1700-tallet. H: 118 cm.
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Kaminur i mahogni, W. M. Bulloch, Bradford, sent 1700-tallet. 44,5x27 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Prismelysekrone, tidlig 1900-tallet. H: 107 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.200 kr
Ølbolle med original malt dekor, utvendig drikkevers og datering 1834. Ø: 35,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Skikart
Skikart over Nordmarken (sommerruter), 4. opplag, Olaf Norlis Forlag Kristiania, ca. 1910. 71x63,5 cm. "For de mange, som drager paa vandringer i disse vakre trakter, vil kartet være en nyttig ledsager." Aftenposten.
Vurdering: 2.500 kr
Tilslag : 3.000 kr
Kåpestake i messing, 1600-/1700-tallet. H: 21 cm.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Oljelampe
Oljelampe i messing, 1600-tallet, barokk. H: 43 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
Løvefigur
Løve skåret i tre med original maling. H: 19 cm. L: 20 cm.
Tilslag : 7.000 kr
Kabinettskap med kineserier
Kabinettskap, sort med kineserier, 1700-tallet. 172x107x50 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 27.000 kr
Ølhøne
Ølhøne i tre, med skåret dekor og rester av original maling, 1800-tallet. L: 37 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 22.000 kr
Øreskål
Trønderkeramikk, øreskål datert 1846. H: 8 cm. Ø: 17,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
Banketre
Banketre med skåret dekor, eierinitialer og datering 1792, Telemark. L: 38,5 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Gotisk lysestake
Gotisk lysestake i messing/bronse. H: 25 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Tebord
Tebord med skåret og forgylt dekor i form av akantus på ben og sarg, marmorert bordplate, rokokko. 74,5x84x63 cm.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 28.000 kr
Mangletre
Mangletre, skåret og original malt dekor med norsk løve. L: 74 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tebord
Tebord med malt dekor, rokokko. 75x70x41 cm.
Tilslag : 18.500 kr
Tine
Tine, skåret dekor med brudefølge. 1800-tallet. H: 12 cm. L: 28,5 cm.
Tilslag : 4.800 kr
Kaminur i ibenholt med forgylte detaljer, Samuel Marchant, London ca. 1700. H: 40 cm. Mangler.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
Bord i eik med intarsia, 1700-tallet. 68x112x75 cm.
Tilslag : 2.600 kr
Et par stoler, 1700-tallet
Et par høyryggede stoler skåret med skjell i rygg og sarg, 1700-tallet.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
Tallboy
Tallboy i valnøtt George I, England tidlig 1700-tallet. 175x110x55 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Peter TERESZCZUK
(1875-1963)
Kvinne med slør
"Kvinne med slør" Signert: P Te... Bronse og elfenben. H: 14 cm.
Tilslag : 6.000 kr
Speil i mahogni, Louis XVI. 160,5x62,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
Klaffebord
Klaffebord med ovale klaffer, trehvitt, 1700-tallet. 76x120x55 cm + 2x67,5 cm.
Tilslag : 3.000 kr
Figur i tre
Figur skåret i tre, 1800-tallet. H: 21 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Praktkniv
Kniv med skåret akantusdekor, skjefte med hode av Olav Tryggvason og løve, montert med beslag i sølv, sent 1800-tallet. L: 32 cm.
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 58.000 kr
Johannes JØRGENSEN ODDE
(1837-1899)
Kniv med skåret dekor
Slirekniv med skåret akantusdekor. L: 25 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
Kniv
Kniv med skåret skjefte i tre i form av akantusdekor og hundehode. Merket med eiernavn: T. Blehr. L: 21,5 cm. Medfølgende treboks merket treskjærer Sigver Od.
Tilslag : 10.500 kr
Kniv i dragestil
Slirekniv, bjerk montert med detaljer i nysølv, gravert dekor i dragestil. L: 24 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Peisblåser
Peisblåser med skåret akantusdekor, Gudbrandsdalen, 1800-tallet. L: 63 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Forgylt speil med skåret gjennombrutt dekor i form av akantus, barokk. 52x30,5 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Festdagsikon
Festdagsikon, Russland 1800-tallet. 45x36 cm.
Tilslag : 4.000 kr
Vippebord
Vippebord, malt bordplate med pastoral scene, rokokko. 77,5x116x70 cm. Vippet, H: 140,5 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Et par speil
Et par speil, forgylte, 1700-tallet. H: 74 cm.
Tilslag : 14.500 kr
Ølbolle med original malt dekor, Aamotsdal i Telemark 1825. Ø: 27,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Vegglykt
Vegglykt i jern, 1800-tallet. H: 95 cm. D: 65 cm.
Tilslag : 7.500 kr
Stettefat
Stettefat, trehvit, 1700-tallet. H: 20 cm, Ø: 31 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.700 kr
Hjørne- /hengeskap
Hjørne-/hengeskap med original dekor, eierinitialer og datering 1832, Vestlandet. 104x45 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 22.000 kr
Speil i valnøtt med forgylte detaljer, 1700-tallet. H: 79 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 17.500 kr
Drikkekanne i bjerk med skårne løver, eieierinitialer og datering 1757. H: 20,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Forgylt speil med skåret dekor i form av skjell og rocailler, rokokko. 75,5x35 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Skatoll med overskap
Skatoll med overskap, original malt dekor. Gudbrandsdalen, 1700-/1800-tallet. 230x110x55 cm.
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 22.000 kr
Ferdaskrin
Ferdaskrin med skåret og original malt dekor, Gudbrandsdalen 1700-tallet. 23x49x49 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Snippskål/brennevinsbolle
Snippskål/brennevinsbolle med original malt dekor, innvendig drikkevers: "Drik ud til bund fylle hund", og datering 1779. 3,5x12,5 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
Bordoppsats
Bordoppsats i tinn, Johann Franz Voigt, Carlsbaad, 1700-tallet. L: 28 cm.
Tilslag : 1.500 kr
Drikkekanne med skåret dekor, Gudbrandsdalen. H: 19,5 cm. Litteratur: Gjærder, Per. Norske drikkekar av tre. Universitetsforlaget, 2. utgave 1982, s. 421.
Vurdering: 12.000 kr
Tobakksboks
Tobakksboks i bjerk med skåret akantusdekor. H: 21,5 cm.
Tilslag : 4.200 kr
Hurricane lamps
Et par "Hurricane lamps" i glass med figurer i etset glass, trolig "Baccarat" første halvdel av 1900-tallet. H: 63 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Hjørnehylle/skap
Hjørneskap, portalformet overdel med hyller. England slutten 1700-tallet. 235x88 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Stående munk
Stående munk i bronse, med Mingstempel, trolig Japan, 1900-tallet. H: 39 cm.
Tilslag : 10.000 kr
Jade-septer
Septer i grønn jade, sent 1800-tallet. L: 28 cm. Proveniens: Dr. K. Shibates samling, San Francisco. Kent Boréns samling, Sverige. Fra ca. 2008 - Privat samling Sverige.
Tilslag : 10.000 kr
Skål
Skål i porselen, famille rose, Kina Guangxu periode (1875-1908). Ø: 18,8 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Silkemalerier
2 stk. silkemalerier "Kriger" og "Geisha". Japan, Meiji periode (1868-1912). 72x32 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Utgår
Buddha i steingods, Kina slutten av 1800-tallet. H: 50 cm.
Tilslag : 4.000 kr
Røkelseskar / tripod
Røkelseskar / tripod med to hanker, i krakelert porselen med lysegrønn celadonglasur, Kina 1900-tallet. H: 12 cm.
Tilslag : 2.400 kr
Bolle i cloisonné-teknikk, Japan 1900-tallet. H: 12,2 cm. Ø: 22,8 cm.
Fat
Fat i blå og hvit porselen, Kina, Ming - Wanli periode (1573-1620). Tidlig 1600-tallet. Ø: 39 cm. Sprekk, reparert med gull (Kintsugi teknikk). En veldig vanlig teknikk utbredt i de Asiatiske landene, historisk fra Japan, men også adaptert i Kina og Korea.
Tilslag : 10.000 kr
Vase med krakelert celadon-glasur i rødt, dekorert med Qilin, Kina sent 1800-tallet. H: 37,5 cm.
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Kokong-urne
Kokong-urne i keramikk med rødt fargepigment, Kina, Vestre Han-Dynastiet (206 f.Kr.–8 e. Kr.), mulig Han-Dynastiet ca. år 0. H: 26 cm.
Tilslag : 5.500 kr
Bronsespeil
Bronsespeil med malakitt, dekorert med fisker, Kina, Tang dynastiet (618-907 f.Kr.). Ø: 11 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Ingefærkrukke med lokk
Ingefærkrukke med lokk i blå og hvit porselen Ming stil, Kina 1900-tallet. H: 20 cm.
Tilslag : 5.000 kr
Krukke
Krukke i leirgods, trolig neolitikum, ca. 1000 f.Kr. H: 15 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Krukke med lokk
Ingefærkrukke med lokk i blå og hvit porselen, Ming stil, Kina 1900-tallet. H: 22 cm. Uoriginal lokk.
Tilslag : 7.000 kr
Pagodefigur / Wackelpagode
"Pagodefigur / Wackelpagode" i porselen, efter modell av Johann Joachim Kaendler. Sittende med korslagte ben, nikkende hode samt bevegelige hender og tunge. H: 15 cm
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 13.000 kr
Skredder på geitebukk
Figur i porselen "Skredder på geitebukk", Meissen. H: 24,5 cm.
Tilslag : 7.500 kr
Meissen servise ca. 115 deler
Meissen servise ca. 115 deler, med håndmalte blomsterbuketter blant sommerfugler, insekter og spredte kvister i polykrom dekor på hvit bunn, forgylte kanter. Middagsservise bestående av: 1 terrin med lokk 30x18,5 cm, 1 serveringsskål 25x25 cm, 2 serveringsskåler 18x18 cm, 1 avlangt serveringsfat 60x29 cm, 2 avlange serveringsfat 41x30 cm, 1 serveringsfat 20,5x20,5 cm, 1 sausenebb 25x19 cm, 1 serveringsøse L:21,5cm, 1 kabaretfat 33x30 cm, 12 flate tallerkener Ø:24,5 cm, 12 dype tallerkener Ø:23 cm, 12 asjetter Ø:20 cm, 12 asjetter Ø:18 cm, 6 små dype tallerkener Ø:17,5 cm. Kaffe- og teservise bestående av: Tekanne H:14,5 cm, sukkerskål med lokk H:11 cm, fløtemugge H:12 cm, serveringsskål med gjennombrutt dekor Ø:23 cm), 10 tekopper med 11 underfat og 12 kaffekopper med underskåler, 12 asjetter 15,5-16 cm, samt 4 lysestaker H:10 cm.
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 42.000 kr
Egghøne "Flerfarget Perlehøne"
Egghøne "Perlehøne", flerfarget, Egersunds Fayancefabrik. Design: Jacob Bjorheim / Dekor: Andreas Schneider, 1912. H: 25 cm.
Tilslag : 15.500 kr
Egghøne "Perlehøne"
Egghøne "Perlehøne" Egersunds Fayancefabrik. Design: Jacob Bjorheim / Dekor: Andreas Schneider, 1912. H: 25 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Hjørneskap med sprang
Hjørneskap med sprang, malt og skåret dekor, Telemark 1700-tallet. H: 163 cm. D: 52 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Et par kopper UTGÅR Ny lot 122116
Et par kopper i blått glass med hvit munningsrand, Gjøvik. H: 8 cm.
Et par punsjkopper
Et par punsjkopper i blått glass med hvit munningsrand, Gjøvik. H: 6,5 cm.
Tilslag : 4.600 kr
Karaffel i svakt grålig glass med bringebær og zirater, Gjøvik 1830-1840. H: 20,5 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
Klukkflaske
Klukkflaske i klart glass med bringebær og zirater, Gjøvik 1825-1840. H: 20,5 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Saltkar
Saltkar i blått glass med hvit munningsrand, Sverige 1800-tallet. H: 6,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Potpurrikrukke
Potpurrikrukke i blått glass med hvit munningsrand og knopp, Gjøvik 1820-30. H: 32,3 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
Karaffel i brun-grønt glass, antagelig Aas 1750-60. H: 16,5 cm.
Vurdering: 1.500 kr - 2.000 kr
Tilslag : 1.500 kr
Karaffel i klart glass, Hurdal eller Gjøvik 1790-1830. H: 18,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Karaffel i svakt grålig glass, Hurdal eller Gjøvik 1790-1820. H: 18,5 cm.