Katalog for Dekorativ auksjon februar 2023

Jernstake
Jernstake med to lyspiper, dekorert med løv samt kronet med fugl. 1800-/1900-tallet. H: 47 cm.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Bordur
Bordur "Atmos", Jaeger-LeCoultre. 23,5x19x14 cm.
Tilslag : 5.500 kr
KONTINENTAL SKOLE 1700-tallet
The Descent from the Cross / The transfiguration
2 stk. kolorerte kobberstikk. "The Descent from the Cross / Nedtagelsen fra korset" efter Daniele da Volterra (Volterra c.1509 - Roma 1566) og "The transfiguration / Kristi transfigurasjon" efter Rafael (Urbino 1843- Roma 1520). 76x52 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Speil, forgylt, Sverige tidlig 1800-tallet. 197x75 cm.
Tilslag : 3.600 kr
Urverk
Urverk i messing, skive merket G. Somerson Minories, London. 25,5x18 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 3.400 kr
Sjakkbrikker
Sjakkbrikker skåret i elfenben. 10x51x25,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Armstol med skåret dekor i form av skjell og rocailler, trukket med gyllenlær, 1700-tallet.
Vurdering: 2.000 kr
Hjørneskap
Hjørneskap med skåret dekor, eierinitialer, 1700-tallet. H: 168,5 cm. D: 52 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Kommode i lys bjerk med intarsia, empire, Østlandet ca. 1820-30. 85x84x44 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Kirkelysekrone
Kirkelysekrone i messing, med 6 lysarmer, barokk-stil. H: 45 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
Henge-/hjørneskap
Henge-/hjørneskap, 1800-tallet. H: 91 cm. D: 52 cm.
Tilslag : 2.000 kr
Fredric WESTIN SKOLE
(1782-1862)
Portrett av Karl XV i uniform
"Portrett av Karl XV i uniform (1826-1872)" Utydelig signert nede til høyre. Olje på lerret, 46x35 cm.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 33.000 kr
Forgylt speil, pseudorokokko, 1800-tallet. H: 135,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Ikon, "Guds mor" Gresk, 1700-tallet. 27x20,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Et par ørelappstoler
Et par ørelappstoler med skåret dekor på ben og sarg.
Tilslag : 14.000 kr
Peissett
"Peissett" i messing, tre deler. H: 70 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.100 kr
Salongbord
Salongbord/klaffebord i mahogni, 1800-tallet. 74x97x58 cm. + 2x29 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
8 stoler
8 stoler, hvorav et par armstoler, mahogni, 1800-tallet.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
Et par sidebord
Et par sidebord i mahogni, England 1900-tallet. 65x62x48 cm.
Tilslag : 4.200 kr
Trøys/øse
Trøys/øse, skåret dekor med eierinitialer og rester av original rødmaling, 1800-tallet. L: 49 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 2.600 kr
Spinnestol
Spinnestol, 1800-tallet. H: 60 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
Slirekniv
Slirekniv med sølvbeslag. L: 20 cm.
Tilslag : 3.000 kr
Slirekniv
Slirekniv, med skåret akantusdekor. L: 22 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
Vifte
Foldevifte med spiler av utskåret og foliebelagt elfenben, skjerm av håndmalt silkestoff med fastsydde metallpaljetter og metallnagler. Medfølgende etui. L: 27 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.000 kr
Netsuke
Netsuke i ben. H: 3,5 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Netsuke
Netsuke i ben. H: 4 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.000 kr
Netsuke
Netsuke i ben "To gjøglere" Signert Tomomasa. H: 4,5 cm.
Tilslag : 2.000 kr
Fat på lav stett
Fat på lav stett i blå hvit porselen, Kina, tidlig 1900-tallet. Ø: 39,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Matskål med lokk
Matskål med lokk i blå hvit porselen, Kina, Guangxu (1875-1908). Ø: 26 cm.
Tilslag : 3.000 kr
Lunsjboks
Lunsjboks i blå hvit porselen, 4 etasjer, Kina, første halvdel av 1900-tallet. H: 26 cm. Ø: 17,5 cm.
Skål
"Skål" i terrakotta med glasur i olivengrønn og orange, Kina, 1900-tallet. Kopi etter skål fra Tang dynastiet (618-907). H: 5 cm. Ø: 9 cm. Proveniens: Privat samling.
Vurdering: 1.500 kr - 2.000 kr
Dragevase i bronse, Kina. H: 44 cm.
Vurdering: 2.500 kr - 3.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
Tiger
"Tiger" i steingods av Cizhoutype med dekor i hvit og brun glasur, Kina, trolig tidlig Ming dynastiet (1368-1644). H: 13 cm. L: 10,5 cm. Proveniens: Bukowskis, Sverige. Privat samling.
Vurdering: 6.000 kr
Mus
"Mus" i terrakotta, sancai glasert i olivengrønn og orange, Kina, Tang dynastiet (618-907 f.Kr.). H: 5 cm. L: 9 cm. Proveniens: Privat samling.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Fo-hunder
Et par "Fo-hunder" i grønn jade, Kina, 1900-tallets første halvdel. H: 18 cm. L: 20 og 21 cm. Vekt: 9,5 kg. Medfølgende stativer i rosentre.
Tilslag : 2.000 kr
Vase i mørk glasur, Ming-stemplet, Kina 1900-tallet. H: 21 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.600 kr
Pidestall
Pidestall med gjennombrutt sekskantet balusterform, polykrom dekor med fugler og blomster. Kina, tidlig 1900-tallet. H: 77 cm.
Vurdering: 5.000 kr - 6.000 kr
Et par lysestaker i tinn, rokokko. H: 16,5 cm.
Tilslag : 2.400 kr
Piketitter
"Piketitter" med speil i rikt skåret dekor, eierinitialer og datering 1855. To kjeruber holder speilet og fungerer som lysholdere. 60x46x23 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
Vekkerur
Vekkerur "Mickey mouse Ingersoll" 1930-tallet. H: 10 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 3.200 kr
UKJENT KUNSTNER
Madonna med barnet og drueklase
"Madonna med barnet og drueklase" Usignert. Hinterglass, 34x28 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.500 kr
Hengeskap med sekundært malt dekor, 1700-tallet. 107x78x30 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tutekanne
Tutekanne, 1812. H: 42 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.400 kr
Grøtambar
Grøtambar med svidekor, eierinitialer og datering 1814, original maling. H: 33 cm. Ø: 16 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Lanterne
Lanterne. H: 27,5 cm. Ø: 24,5 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 900 kr
Overskap
Overskap, sekundært malt dekor, eier initialer og datering 1767. 117x94x34 cm
Tilslag : 3.000 kr
Kiste med rosemaling
Kiste med original rosemaling, eierinitialer og datering 1856. 59x109x53 cm.
Høvre
Høvre med bogtrær. Skåret og malt dekor, 1700-tallet.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 2.600 kr
Mangletre
Mangletre. L: 62 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.900 kr
Hengeskap med original rosemaling datert 1856. 107x86x29 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
Bord med skuff i sargen. 70x110x79 cm.
Tilslag : 2.000 kr
Hylle
Hylle med løvsagarbeide, 1800-tallet. 77,5x77,5x15,5 cm.
Vurdering: 1.200 kr - 1.500 kr
Spinnestol
Spinnestol 1700-tallet. H: 52 cm.
Tilslag : 1.100 kr
Kiste med original malt dekor, eierinitialer og datering 1793. 57x97x45 cm.
Tilslag : 1.500 kr
Grøtambar
Grøtambar med svidekor. H: 32 cm. Ø: 27 cm.
Tilslag : 1.800 kr
Slede / Pulk
Slede / pulk, 1800-tallet. L: 143 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Melkekrakk
Melkekrakk med rester av original maling 1800-tallet. H: 36,5 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 900 kr
Bjelleklave
Bjelleklave i jern med punslet og gravert dekor. 1700-/1800-tallet.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 800 kr
Hjørne- hengeskap
Hjørne- hengeskap med original malt dekor, 1700-tallet. 101x33x33 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tebord
Tebord, sekundær maling og dekor, 1700-tallet. 77x91x70 cm.
Tilslag : 3.200 kr
Butt
Butt, trehvit med skåret akantusdekor, 1800-tallet. H: 23 cm. Ø: 25 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.300 kr
KONTINENTAL SKOLE 1800-tallet
Skuteportrett
"Skuteportrett" Utydelig signert nede til venstre: Tibaue. Akvarell og gouache på papir, 45,5x70,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
MARINEMALER
Skuteportrett
"Skuteportrett" Signert nede til venstre: Tibaue? Fecit. Akvarell og gouache på papir, 45,5x70,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.500 kr
MARINEMALER
Fredrik Steen
"Fredrik Steen" Usignert. Akvarell og gouache på papir, 44x61 cm.
Tilslag : 1.800 kr
MARINEMALER
Delta
"Delta" Signert og datert nede til høyre: Johansen London 1806. Akvarell og gouache på papir, 48x74 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Armstol, første del av 1800-tallet.
Tilslag : 1.900 kr
Langbord, trehvit plate med rødmalt understell, 1700-/1800-tallet. 72x190,5x94 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Mangletre
Mangletre med skåret dekor, eierinitialer og datering 1784. Håndtak i form av en havfrue.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Stabburslås
Stabburslås i jern, 1800-tallet, medfølgende nøkkel. H: 19,5 cm. L: 32 cm:
Vurdering: 2.000 kr
Hengeskap med original maling, Gudbrandsdalen 1800-tallet. 106x65x23 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Fat i tinn
Fat i tinn, 1700-tallet. Ø: 37,5 cm.
Tilslag : 1.000 kr
Armstol, Louis XVI, Norge.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.600 kr
Smykkeskrin
Smykkeskrin i Lapis lazuli med mikromaleri, antagelig Italia sent 1700-tallet. L: 12 cm.
Tilslag : 3.800 kr
Veggtelefon
Veggtelefon, "Aktieselskabet Elektrisk Bureau Kristiania", Øyans patent, modell 1893 (rød magnet). H: 48 cm.
Lauritz HJORTH
(1834-1912)
Bordlampe
Bordlampe i sort terrakotta, jugend. H: 50 cm. (fot).
Tilslag : 3.000 kr
Barnekomfyr
Barne-vedkomfyr i støpejern. 16x18x14 cm. H: inkludert pipe 32,5 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.200 kr
Hengeskap, eierinitialer og datering 1829. 72,5x66,5x24 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.500 kr
Øse
Øse i bjerk med skåret dekor, tidlig 1800-tallet. L: 14 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.600 kr
Spinnestol
Spinnestol, trehvit, 1700-tallet. H: 76 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Arkitektonisk detalj - Loftsgardsløva
Loftsgardsløva / arkitektonisk detalj som illuderer skåret tre. Støpemasse. H: 72 cm. Kopi efter port-løve fra Loftsgarden, Vå, Rauland i Telemark. Loftgardsløvene regnes som noe av det beste av profan kunst som finnes bevart fra middelalderen. Loftsgardsloftet er tidfestet til ca. 1170 e. Kr.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 2.200 kr
Platestake
Platestake i messing, 1700-tallet. H: 15 cm.
Tilslag : 3.000 kr
Pjolterglass
8 pjolterglass med slepet dekor. H: 24 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Skranglebeger
Skranglebeger i klart glass, antagelig Tyskland 1600-/1700-tallet. H: 15,5 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 2.600 kr
Servise, Royal Copenhagen "Stråmønster"
Servise i porselen fra Royal Copenhagen / Kongelig Dansk "Musselmalt" / "Stråmønster" bestående av ca. 75 deler med bl.a. kaffekanne (H:26,5 cm), stettefat (H:15/Ø:21 cm), serveringsfat (Ø:33,5 cm), ovalt serveringsfat (L:26,5 cm), serveringsskål (Ø:25 cm), sausenebb (L:24 cm), 14 tallerkener (Ø:25 cm), 9 tallerkener (Ø:20 cm), 4 dype tallerkener (Ø:19,5 cm.) 3 eggeglass, 2 assietter (Ø:17 cm), 10 assietter (Ø:14,5 cm), 9 assietter (Ø:14,5 cm), 3 tekopper + 7 underskåler, 8 kaffekopper + 9 underfat, samt 7 mindre kaffekopper + 1 underfat.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 19.000 kr
Vase med malt dekor. Thorolf Holmboe for Porsgrunds Porselænsfabrik AS. Signert: ThH. H: 30 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Brystglass og 4 gnistener
Brystglass og 4 gnistener, Norge 1700-/1800-tallet. Ø: 8,7 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.200 kr
Ostindiske stekefat
2 stk. Ostindiske stekefat, Kina, Qianlong (1711-1799). 55x37 cm.
Tilslag : 3.200 kr
Vinglass
Vinglass i klart glass med gravert dekor, "Perl Kelchen", 1700-tallet. H: 18, 2 cm. Skade/reparert fot.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Vinglass
Vinglass i grålig glass, antagelig Nøstetangen. H: 14 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.500 kr
Vinglass
Vinglass i klart glass med støpt fot, Gjøvik eller Hurdal 1790-1815. H: 10 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.000 kr
Vinglass
Vinglass i grålig glass med støpt fot, Gjøvik eller Hurdal 1790-1815. H: 10 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Vinglass
Vinglass med benhvit spiral i stetten, 1700-tallet. H: 13 cm.
Vurdering: 800 kr - 1.200 kr
Tilslag : 850 kr
Vinglass
Vinglass med benhvit spiral i stetten, 1700-tallet. H: 14 cm.
Vurdering: 800 kr - 1.200 kr
Tilslag : 900 kr
Vinglass
Vinglass i svakt grålig glass "Perl Kelchen", Nøstetangen 1760-1770. H: 14,2 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.500 kr
Vinglass
Vinglass i svakt grålig glass "Danziger Kelchen", Nøstetangen 1760-1770. H: 16,5 cm.
Tilslag : 2.000 kr
Vinglass
Vinglass i klart glass med støpt fot, Gjøvik eller Hurdal 1790-1815. H: 11 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.200 kr
Vinglass
Vinglass i svakt grålig glass "Danziger Kelchen", Nøstetangen 1760-1770. H: 15,5 cm.
Tilslag : 2.600 kr
Karaffel gravert med kronet monogram "C7". H: 16,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Karaffel i klart glass med bringebær og zirater, antagelig Hurdal. H: 20 cm.
Tilslag : 3.000 kr
Kantineflaske
Kantineflaske med gravert dekor, 1800-tallet. H: 22,5 cm.
Vurdering: 1.200 kr