Katalog for Høstens kvalitetsauksjon 2022

Kaminur i brennforgylt bronse, empire, Frankrike tidlig 1800-tallet. H:40 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Reise necessaire
"Reise necessaire" i ibenholt med innlegg i messing, innvendig trukket i mørkeblå fløyel. 22x39x28,5 cm. Tilhørende den verdensberømte svenske operasangerinnen Christina Nilsson (1843-1921). Trolig gave fra Prins Edward VII (1841-1910), senere konge av England og Irland. Merket med monogram bestående av en harpe og navn: "Christine N". Merket: "J Bramah 124 Piccadilly" og "F. West Manufacturer to her Majesty Prince Albert and Royal Family No 1 St James's Street". Innholder: dokumentmappe trukket i blått lær, skohorn i ben, stort håndspeil i ben, lite håndspeil i ben, 9 glassbeholdere med forgylt sølvlokk, 3 rektangulære glassbokser med forgylt sølvlokk, diverse redskaper hvorav noen med håndtak i perlemor, blant annet 2 sakser, kompass m.m.
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 27.000 kr
Kaminur med tilhørende pidestall, Boulle-arbeide med forgylte bronsedetaljer, Frankrike 1800-tallet. H:150+103 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 19.000 kr
Speil i skåret og forgylt tre, Barokk. 125x82 cm. Proveniens: Losby Gods.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
Tebord
Tebord med rikt skåret dekor, rokokko, 1700-tallet. 73,5x86x74 cm.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
Urbino pilgrimsflaske
Pilgrimsflaske i majolica med tinnglasur, Urbino, med håndtak i form av dobble slanger. H:41 cm.
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Puderstol
Puderstol med skåret skjell i sarg, rokokko. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder Stang (1874-1950), deretter i arv.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 100.000 kr
Ikon, "Kristus på tronen", Russland, antagelig 1800-tallet. 73x57 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 15.500 kr
Ørelappstol
Ørelappstol på fotramme med skåret dekor, barokk, 1700-tallet.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Peder NØTTESTAD
(1693-1763)
Gulvur Peder Nøttestad
Gulvur, kasse i mahogni med detaljer i messing, urverk i messing med spilleverk, skive merket Peder Nøttestad - Christiania. H:247 cm.
Vurdering: 30.000 kr - 40.000 kr
Tilslag : 68.000 kr
Kommode i valnøtt med parketteri, originale beslag, Syd-Tyskland ca. 1760. 84,5x132x61 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Bostkast
Bostkast med skåret akantusdekor, Gudbrandsdalen 1800-tallet. H:76 cm
Tilslag : 26.000 kr
Kubbestol
Kubbestol med original rosemaling, eierinitialer OTS og datering 1753, Gol i Hallingdal. H:80 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
Stol Vest-Telemark
Stol, skåret gjennombrutt dekor, rester av original maling. Vest-Telemark 1700-tallet.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
Henge hjørneskap
Henge-/hjørneskap med skåret og malt dekor, eierinitialer og datering 1677. H:84 cm. D:46,5 cm.
Tilslag : 15.500 kr
Gulvur med original maling, eierinitialer og datert 1847, tekst på døren: "Jeg röres ei av liv jeg gaar og ei blir træt...dagelig... jeg tæler nat og dag ...mens sol opgaar jeg visker andre det jeg ikke selv forstaar", Valdres. H:206 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Vengebolle
Vengebolle med original malt dekor, Hallingdal, eierinitialer og datering 1872. H:11,5 cm. L:42 cm. Ø:28 cm.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Skrin
Skrin med original malt dekor, eierinitialer og datering 1814 i rokokkokartusj. 13x14x16,5 cm.
Tilslag : 12.500 kr
Drikkekanne i bjerk med skåret akantusdekor, Ole Moene skole. H:23 cm.
Tilslag : 11.000 kr
Øltrøys
Øltrøys med original malt dekor med rytter i bunnen, innvendig drikkevers, 1700-tallet. L:60,5 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 17.000 kr
Snusdåse
Snusdåse i bjerk med skåret dekor. Påført teksten: "Nisser fra Dovrefjeld reiser til udstillingen i Kristiania 1883 med træskjærerarbeide". L:9,5 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Stettfat
Stettfat med original maling, svistemplet: OPSF, 1800-tallet. H: 15 cm. Ø: 24,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Kjenge
Kjenge med original malt dekor, datert 1860, Vestlandet. H:15 cm. L:32 cm.
Tilslag : 16.500 kr
Drikkekanne i bjerk, skåret dekor med løver, 1800-tallet. H:24 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 16.000 kr
Hankestaup
Hankestaup med karveskurd, original maling, Vestlandet 1800-tallet. H:20 cm. Ø:17,5 cm.
Tilslag : 2.000 kr
Tablet
Tablet med skåret gjennombrutt dekor, Orkdal 1800-tallet. 100x68x24 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
Platestake
Platestake i messing 1600-/1700-tallet. H:22 cm.
Tilslag : 7.500 kr
Kirkeskip
"Kirkeskip", "Havets Dronning", 1800-tallet. L:139 cm. H. inkludert stativ: 97 cm.
Tilslag : 13.500 kr
Kåpestake i messing, barokk. H:19 cm.
Vurdering: 5.000 kr - 7.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Kiste med original rosemaling, eiernavn: Hans Gulbrandsen Videvoldnes, datering 1820. 54X111X52 cm.
Tilslag : 2.400 kr
Kirkelysekrone
Kirkelysekrone i messing, 16 lysarmer for stearinlys, barokk. H:66 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 18.000 kr
Prismelysekrone, tidlig 1900-tallet. H:110 cm.
Tilslag : 4.000 kr
Seng
Seng med original malt dekor, eierinitialer og datering 1799, Gudbrandsdalen. 177x74 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
Dragkiste
Dragkiste med original maling, likeknekket front, 1700-tallet. 88,5x98,5x60 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
Hengekannestol
Hengekannestol med original malt dekor, påført teksten: Malet og Bekostet 31te i Aaret 1843, Ola Ødda, Hallingdal. 117x111x37 cm.
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 28.000 kr
Stol
Stol, antagelig Setesdalen 1700-tallet.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Spillebord
Spillebord i eik, 3-kantet form, rokokko, 1700-tallet. 74x107,5x52,5(x2) cm.
Tilslag : 2.000 kr
Langbenk
Langbenk med malt og skåret dekor,1800-tallet. 45,5x160x26 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Speil med rester av forgylling, 1700-tallet. 41x24 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Hengeskap med original skåret og malt dekor, eierinitialer og datering 1848, Jon Bjørnson Sletta (1812-1869), Telemark. 110x75,5x23 cm.
Vurdering: 40.000 kr - 60.000 kr
Tilslag : 35.000 kr
Ovnsplate
Ovnsplate "Det nedbøjede Amerika", antagelig av Johan Jørgen Schram, Hassel Jernværk 1713. 64,5x57,5 cm.
Tilslag : 6.500 kr
Ølbolle med original malt dekor, utvendig drikkevers og datering 1845. H:10 cm. Ø:22 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Kjenge
Kjenge med original maling, Vestlandet 1800-tallet. L:48,5 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Ølbolle med original rosemaling, utvendig drikkevers og datering 1840, Telemark. Ø:40 cm.
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Skjenkekanne
Skjenkekanne i bjerk, skåret dekor med jaktmotiv. Påført teksten: "HER ER EN", 1700-tallet. H:26 cm.
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
Firlingtine
Firlingtine, karveskurd med original maling, 1800-tallet. L:25,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Dør
Dør med original malt dekor "Bibelsk motiv og tekst", Valdres 1700-/1800-tallet. 163x99 cm. Proveniens: Liastølen ved Reinli Stavkirke.
Vurdering: 35.000 kr - 40.000 kr
Tilslag : 30.000 kr
Dør
Dør med original malt dekor "Bibelsk motiv og tekst", Valdres 1700-/1800-tallet. 162x99 cm. Proveniens: Liastølen ved Reinli Stavkirke.
Tilslag : 30.000 kr
Kubbestol
Kubbestol med original rosemaling, Telemark 1800-tallet. H:85,5 cm.
Tilslag : 6.000 kr
Per Anderson Århus
(1758-1831)
Hjørne-/hengeskap
Hjørne-/hengeskap med original malt dekor. H:101 cm. D:47 cm.
Vurdering: 120.000 kr - 140.000 kr
Tilslag : 110.000 kr
Stoler
Et par høyryggede stoler med skåret skjell i rygg og sarg, sen-barokk.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Lysestake
Lysestake i messing, gotisk. H:15 cm.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Snippskål/brennevinsbolle
Snippskål/brennevinsbolle med original malt dekor, innvendig drikkevers: "Drik ud til bund fylle hund", og datering 1779. 3,5x12,5 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Brennevinskopp
Brennevinskopp med rester av original maling. Eierinitialer og datert 1728. H:5 cm. L:8 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 16.000 kr
Slirekniv
Slirekniv med skjefte i hvalrosstann og slire i geitehorn, beslag i sølv. L:25 cm.
Tilslag : 12.000 kr
Kniv
Kniv med skåret akantusdekor. L:20 cm.
Vurdering: 1.200 kr - 1.500 kr
Tilslag : 3.400 kr
Åkle
Åkle, 1800-tallet. 153x112 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 5.500 kr
Ambar
Ambar med eiernavn og datering: "Sigri Andersdatter Glomsrud Malet den 24de Marts 1871", Henrik Bomholt, Hallingdal. H:34 cm. Ø:31 cm.
Tilslag : 7.500 kr
Grøtambar
Grøtambar med svidekor. H: 32 cm. Ø: 27 cm.
Kittil O. HAUKJEM
(1774-1859)
Hengeskap med original rosemaling, eierinitialer og datering 1826. 90,5x71,5x23 cm. Proveniens: "Skogen nordre", på folkemunne "Nordskogen", Veggli kommune i Numedal.
Vurdering: 80.000 kr
Tilslag : 88.000 kr
Framskap med orginal malt dekor, datert 1777, Telemark. H:175x138x54 cm.
Vurdering: 60.000 kr
Tilslag : 52.000 kr
Vinkanne
Vinkanne i keramikk, antagelig Delft ca. 1730. H:30 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Franz SCHIER
(1852-1922)
Porselensmalerier
Et par malerier på porselen. "Under lindetrærne" og "Abraham avviser Hagar". "Unter den Linden/Under lindetrærne" Påtegnet, titulert, signert og datert verso: Nach W.v. Kaulbach. "Unter den Linden." Franz Shier. München 1918. Lapp verso på rammen: Galerie Commeter, Hamburg nr 2885. 32,5x26,5 cm. "Abraham verstösst Hagar/Abraham avviser Hagar" Signert, påtegnet og titulert verso: Franz Shier. München. Nach Adriaenn van der Werff. "Abraham verstösst Hagar". 31,5x25,5 cm. Uinnrammet.
Tilslag : 30.000 kr
Kåpestake i messing, 1700-tallet. H:15,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Speil i mahogni med forgylte detaljer, Louis XVI. 180x66 cm.
Tilslag : 7.500 kr
Bordplate "Slagscene"
Bordplate med original malt dekor, "Slagscene", 1700-tallet. 114x85 cm.
Tilslag : 8.500 kr
Ølhøne
Ølhøne, 1800-tallet. L:20,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Bord med original maling, skuff i sargen, Hallingdal 1800-tallet. 73,5x109x72 cm.
Tilslag : 3.200 kr
Kannestol
Kannestol med originalt malt dekor, 1800-tallet. 203x120x44 cm.
Tilslag : 24.000 kr
Lommeglass
Lommeglass i svakt grålig glass med hvite spiraler, Gjøvik 1810-1820. H:20 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
Karaffel i klart glass med bringebær og zirater, Gjøvik 1830-1840. H:21,5 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Karaffel i svakt grålig glass, Nøstetangen eller Hurdal 1760-1800. H:13,5 cm.
Tilslag : 5.500 kr
Karaffel Gjøvik
Karaffel i blått glass med benhvit spiral, Gjøvik 1810-1830. Original propp. H:27 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 18.500 kr
Karaffel i klart glass med bringebær og zirater, Gjøvik 1830-1840. H:20 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
Vinglass Nøstetangen
Vinglass i klart klart glass "Chrystal Desert", Nøstetangen 1760-1775. H:16 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Klukkflaske Gjøvik
Klukkflaske i klart glass med bringebær og zirater, Gjøvik 1825-1840. H:24 cm.
Tilslag : 4.400 kr
Vinglass Nøstetangen
Vinglass i klart glass "Slanger med Butte Klokker Chrystal", Nøstetangen 1750-1760. H:17 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Vinglass Nøstetangen
Vinglass i klart glass "Slanger med Butte Klokker Chrystal", Nøstetangen 1750-1760. H:14,5 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Vinglass Nøstetangen
Vinglass i svakt grålig glass "Chrystal Desert", Nøstetangen 1760-1775. H:14 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Vinglass Nøstetangen
Vinglass i klart glass med luftbobler "Chrystal Desert", Nøstetangen 1760-1775. H:14.5 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Karaffel Hurdal eller Nøstetangen
Karaffel i svakt grålig glass, Hurdal eller Nøstetangen 1780-1800. H:20,5 cm.
Tilslag : 5.500 kr
Lommeglass
Lommeglass i grålig glass, Hurdal eller Gjøvik 1810-1820. H:17,3 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Åttekantet karaffel
Åttekantet karaffel med bringebær og zirater. H:19,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Karaffel Gjøvik
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Vinglass Nøstetangen
Vinglass i klart glass "Chrystal Desert", Nøstetangen 1760-1775. H:13,5 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Vinglass Nøstetangen
Vinglass i svakt gråligt glass "Chrystal Desert", Nøstetangen 1760-1775. H:12,5 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Vinglass Gjøvik eller Hurdal
Vinglass i grålig glass med støpt fot, Gjøvik eller Hurdal 1790-1815. H:11,3 cm.
Tilslag : 8.000 kr
Karaffel i grønt glass, tidlig 1800-tallet. H:19 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Karaffel i grønnlig glass, tidlig 1800-tallet. H:16 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Glasspokal
Glasspokal med lokk, antagelig Tyskland 1700-tallet. H:27,5 cm.
Saltkar Gjøvik
Saltkar i melkehvitt glass, Gjøvik. H:5,5 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
Punsjkopp Gjøvik
Punsjkopp i melkehvitt glass, Gjøvik. H:6,2 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
Flaske
Flaske i grønnlig glass, antagelig Aas 1750-1760. H:17 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Karaffel i svakt grålig glass, Nøstetangen eller Hurdal 1760-1800. H:14,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Åttekantet karaffel
Åttekantet karaffel med bringebær og zirater. H:25,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Karaffel Gjøvik
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
Vinglass Nøstetangen
Vinglass i svakt mangan farget glass "Danziger Kelchen", Nøstetangen 1760-1770. H:16,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Potpurrikrukke Gjøvik
Potpurrikrukke i blått glass, Gjøvik 1820-30. H:33 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Karaffel i svakt grålig glass, Hurdal eller Nøstetangen 1790-1800. H:19 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Lokkhylle
Lokkhylle med original maling, eiernavn: Sevat Syversen , 1862, Hallingdal. H:98 cm/B:96 cm/D:29 cm
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 18.500 kr