Katalog for VÅRAUKSJONEN 2021

Ølbolle med orig. rosemaling, utvendig og innvendig drikkevers, dat. 1852, Kjetil Soheim, Tinn. (Ø:25,5cm)
Vurdering: 5.000 kr
Et par lysestaker i messingblikk med drevet dekor, barokk stil. (H:29cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.800 kr
Speil, skåret og forgylt med felter i hinterglassteknikk, barokk, Nord Tyskland. Proveniens: Familien Anker, Bogstad Gård. (74x40cm)
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 48.000 kr
Alterstaker
Et par alterstaker i tinn, barokk type. (H:87cm)
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Tebord
Tebord med skåret dekor, rokokko, 1700-tallet. (72x85,5x57,5cm)
Tilslag : 10.000 kr
Lysestake
Platestake i messing, sent 1600-tallet. (H:19,5cm)
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Øse
Øse med orig. malt dekor, Ola Hågeseth, Kvisla sent 1800-tallet. (L:31cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Rosemalt syskrin
Syskrin med orig. malt dekor og dat. 1802, "Kongsberg-maleren". (24x29x26cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Mellaup
Mellaup med orig. rosemaling, 1800-tallet. (44x32,5x22cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Øltrøys
Øltrøys med orig. malt dekor, Valdres 1800-tallet. (L:44cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Dåpsfat
Dåpsfat drevet messing, ant. 1600-tallet. (Ø:47,5cm)
Tilslag : 9.000 kr
Armstol med skåret skjell i rygg og sarg, rokokko.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Kandelaber
Kandelaber i brennforgylt bronse, 13 lyspiper, 1800-tallet. (H:78cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 41.000 kr
Tinnfat
Fat i tinn, eierinitialer og dat. 1671, stmpl. (Ø:41cm)
Vurdering: 3.500 kr
Tilslag : 6.200 kr
Kommode i valnøtt med forgylte detaljer, bombéform og plate i rød marmor, 1700-tallet. (79x72x50cm)
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 42.000 kr
Englefigurer
Et par englefigurer, malt med delvis forgylling, barokk. (H:75cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
Kiste med orig. rosemaling, eierinitialer og 1835. (62x117x64cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Kjenge
Kjenge med orig. malt dekor, 1800-tallet. (L:26cm)
Vurdering: 12.000 kr
Cocktailshaker
Cocktailshaker i 830s, David-Andersen. (H:28cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Sigarettboks
Sigarettboks i 925s med rød speilemalje på guillochert bunn, David-Andersen. (H:9cm/Ø:7,5cm)
Vurdering: 4.500 kr - 5.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Bonbonniere, grønn
Bonbonniere i 925s med grønn speilemalje på guillochert bunn, J. Tostrup. ca. 1928-29. (H:6,7cm/Ø:9cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 30.000 kr
Bonbonniere, rød
Bonbonniere i 925s med rød speilemalje på guillochert bunn, Norge. (H:9,5cm/Ø:11cm)
Vurdering: 9.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 16.000 kr
Smykkeskrin
Smykkeskrin i 925s med blå speilemalje på guillochert bunn, David-Andersen. (H:6,7cm/Ø:9cm)
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 36.000 kr
Vase i sølv med rød speilemalje, David-Andersen. (H:15cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 16.500 kr
Grete PRYTZ KITTELSEN
(1917-2010)
Fat i sølv
Fat i sølv med speilemalje, sign. Grete PRYTZ KORSMO. (Ø:29cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
Bjørn Sigurd ØSTERN
(1935-)
3-armet lysestake i 925s, David-Andersen, 1970-1971. (H:22cm)
Tilslag : 9.000 kr
Skål
Skål i 900s, hamret med drevet dekor, Bremer Werkstatter for Kunstwerblicher silberarbeiten. (L:32,5cm)
Vurdering: 5.000 kr
Bordur
Bordur i sterling sølv med speilemalje, fullstemplet London 1922 (H:6,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Skrivebordsett
Skrivebordsett i 925s med emalje montert med ibenholt, J. Tostrup 1926. (L:27,2cm)
Tilslag : 6.500 kr
Pokal
Pokal med lokk i sølv, fullstemplet Russland. (H:51cm/4.800g)
Vurdering: 25.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 190.000 kr
Drikkekanne i sølv med drevet dekor og innlagte mynter i lokket og på korpus, "Fredrik Thaler III 1667". (H:19cm/1.250g)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
Tedåse
Tedåse i sølv, mester trolig Henrich Holtemann Steen, guardein Jens Kahrs 1744-1765, fullstemplet Bergen 1756. (H:9,8cm/75g)
Tilslag : 19.000 kr
Kaffeservise
Kaffeservise i forgylt sølv med grubeemalje bestående av kanne, sukkerkopp og fløtemugge, ant. Johan Lund, David-Andersen ca. 1890. (H:18/6,7/7cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 34.000 kr
Marius HAMMER
(1847-1927)
Saltkar
3 stk. saltkar (Ø:3/3,5cm), hvorav et par i forgylt sølv med grubeemalje, tilhørende skjeer.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Marius HAMMER
(1847-1927)
Lot i forgylt sølv med grubeemalje
Lot bestående av 2 stk. serviettringer, et par brennevinsbeger (H:4,5cm) samt pilleeske (Ø:4cm), forgylt 925s med grubeemaje, Marius Hammer, David-Andersen.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Suppeterrin
Suppeterrin i 800s med støpt og drevet dekor, tilhørende underfat. (H:34/L:45cm5730g)
Vurdering: 20.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 44.000 kr
Drikkekanne i sølv, Jørgen Pedersen, Bergen ca. 1680. (H:22,5cm/1.100g)
Vurdering: 110.000 kr - 130.000 kr
Tilslag : 100.000 kr
Vikingskip
Vikingskip i sølv med vindusemalje, Gustav Gaudernak design, David-Andersen. (L:18,5cm)
Vurdering: 25.000 kr
Tilslag : 30.000 kr
Fire esker
Fire esker i klart glass med skjærslepet dekor, lokk i forgylt sølv med vindusemalje. (Ø:5,5cm/H:4cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
Kommode i valnøtt, barokk, Tyskland 1700-tallet. (85x104x67cm)
Vurdering: 7.000 kr - 9.000 kr
Tilslag : 13.500 kr
Miniatyrkommode
Miniatyrkommode, barokk, Tyskland. (35x48x33cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Stoler
Et par stoler med skåret skjell i rygg og sarg, rokokko.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Kannestol
Kannestol med skåret dekor, kronlist med tekst: Naar Gud er med os saa er ingen ....", Telemark 1700-tallet. (188x130x32cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 17.000 kr
Høyryggede stoler
Et par høyryggede stoler med skåret skjell i rygg og sarg.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Armstoler
Et par armstoler, gustavianske.
Vurdering: 3.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
Snusflaske
Snusflaske i bjerkerot med beslag i sølv, mesterstemplet TH. (Ø:8,5cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Platestake
Platestake i messing, 16/1700-tallet. (H:18cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
Stol
Stol med rester av orig. rosemaling på ryggbrett, Gudbrandsdalen 1700-tallet.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Ovn
Ovn, Bolvig jernverk verk, dat. 1711. Tilhørende krakk.(118,5x42x87,5cm) Avbildet i Norsk Jernskulptur bind 1 s. 209 #104
Vurdering: 35.000 kr
Tilslag : 47.000 kr
Collier
Collier i gult gull med akvamariner. Proveniens: Solgt hos Martin du Daffoy, 2. Place du Palais-Royal Paris 1983, privat eie Oslo.
Vurdering: 40.000 kr - 60.000 kr
Tilslag : 82.000 kr
Kamé
Kamé med gullfatning. (8x6cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Klokke og chatelaine
Klokke og chatelaine i gult gull. (45g)
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Cocktailring
Cocktailring i 18k hvitt gull med rubin på 1,47ct (Burma) og diamanter på totalt 1,6ct, stemplet Vienna, Austria. (Str.56/5,5g)
Vurdering: 30.000 kr - 35.000 kr
Tilslag : 35.000 kr
Brosje
Brosje i gult og hvitt gull montert med diamanter. (ca.4x2cm/9,6g)
Tilslag : 30.000 kr
Ring med diamanter
Ring i platina med diamanter og sentersten på 0,85ct. (Str.52/6,3g)
Vurdering: 20.000 kr
Ring med briljant
Ring i 14k hvitt gull med briljant på ca. 1,0ct. (Str:55/56/3,9g)
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 29.000 kr
Ring med akvamarin
Ring i 14k hvitt gull med akvamarin og diamanter. (Str:57/58/4,4g)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Ørepynt
Et par ørepynt, Art Deco, i 18k hvitt gull og platina fattet med 2 baguettslepne spineller og 28 diamanter. Skrulås. (H:2,5cm/10g)
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Armlenke
Armlenke i 18k gult gull med diamant sentersten på 0,4ct, samt 48 brillianter og roseslepne diamanter på totalt 1,54ct. Stemplet CGH. Takst 2016: Kr. 65.000. (L:19cm/11,3g)
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
Ørepynt med opaler
Et par ørepynt i 18k hvitt gull fattet med 2 triangelslepne opaler samt 16 brillinatslepne diamanter. For hull i ørene. (H:3,2cm/6,9g)
Tilslag : 8.000 kr
Ring med smaragd og diamanter
Ring i 18k hvitt gull fattet med carréslepet smaragd på ca. 1,5ct og 18 brilliantslepne diamanter, juvelerstemplet "BD". (Str.51/52/5,83g)
Tilslag : 8.500 kr
Cocktailring
Cocktailring i 14k hvitt gull med diamanter. (Str. 52/4,94g)
Tilslag : 6.000 kr
Ring med diamanter
Ring i 14k hvitt gull med diamanter og sentersten ca. 0,25ct. (Str.54/4,1g)
Vurdering: 7.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Kors
Kors i 18k hvitt gull med innlagte stener (peridot, akvamarin, topaz ametyst og safir) med kjede i 925s. (L:50cm/7,5g)
Tilslag : 3.600 kr
Stettefat
Stettefat med orig. maling, 1800-tallet. (H:15,5cm/Ø:24cm)
Tilslag : 2.400 kr
Kåpestake i messing, barokk. (H:21cm)
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Kåpestake i messing, barokk. (H:17cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Ikon, "Døperen Johannes med Jomfru Maria og Jesusbarnet", Grekenland 1700-tallet, usign. (36x30cm)
Tilslag : 14.000 kr
Skatoll
Skatoll i eik , England ca. 1680-1700. (103x91x50cm)
Vurdering: 5.000 kr - 7.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Speil, skåret og forgylt, 1700-tallet. (160x58cm)
Tilslag : 10.000 kr
Syskrin
Syskrin i eik med innvending metallbeslag, barokk, Tyskland/Holland 1700-tallet. (20x32x22cm)
Tilslag : 6.000 kr
Miniatyrkommode
Miniatyrkommode i mahogni med innlegg, Louis XVI, Danmark 1700/1800-tallet. (47x40x24cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.600 kr
Høvre
Høvre i malt jern, 1700-tallet. (21x25cm)
Vurdering: 3.000 kr
Langbord med rester av orig. maling, 1700-tallet. (84x328x71cm)
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 15.500 kr
Ambar
Ambar med orig. malt dekor, dat. 1828, Valdres. (H:30cm/Ø:30cm)
Tilslag : 6.000 kr
Framskap med orig. malt dekor, Kongsbergmaleren el. hennes skole, 1700-tallet. (232x130x50cm)
Vurdering: 35.000 kr
Tilslag : 40.000 kr
Figur
Figur skåret i elfenben, "Guanyin". (H:25cm)
Vurdering: 1.500 kr - 2.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Figur
Figur skåret i elfenben, sign. (H:14cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.700 kr
Figur, Kina
Figur skåret i ben,"Kwan Yin ridende på tempelhund", Kina 1900-tallet. (H:61cm)
Tilslag : 13.000 kr
Vase, Kina
Vase i porselen, Kina 1911-1949. (H:41cm)
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 5.600 kr
Vase, Kina
Vase i porselen, Guangxu 1875-1908, Kina. (H:27cm inkl. trestativ)
Tilslag : 3.000 kr
Krukke, Kina
Krukke i porselen, Kina, Daoguang 1820-1850. (H:23cm)
Tilslag : 10.500 kr
Pilgrimsflasker
Et par pilgrimsflasker i porselen, Kina 1800-tallet. (H:22cm)
Tilslag : 10.500 kr
Urne, Kina
Bojan urne i porselen, Kina ca. 1650. (H:25cm)
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 20.000 kr
Vase, Kina
Vase i porselen, Daoguang 1820-1850, Kina. (H:21cm)
Tilslag : 3.000 kr
Vase, Kina
Vase i porselen, Kangxi med stempel 1662-1722, Kina. (H:39,5cm)
Tilslag : 11.500 kr
Vase, Kina
Vase i porselen, Kangxi 1662-1722, Kina. El-montert som lampe. (H:62cm inkl. skjerm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Ingefærkrukke
Ingefærkrukke i porselen, Famille Verte, Kina. (H:23,5cm/Ø:23cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Gobelin
Gobelin, Delft 1600-tallet. (278x358cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 36.000 kr
Teppe
Teppe, Abusson-stil. (450x325cm)
Tilslag : 16.500 kr
Billedvev
Billedvev "Arnljot Gelline", sign. Tonning/Lunde. (133x170cm)
Et par lysestaker i sterling sølv, fullstemplet Sheffield 1822. (H:30,5cm)
Tilslag : 12.500 kr
Drikkekanne i 830s med drevet dekor, Frisenberg, Lillehammer. (H:23cm/1.100g)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 17.000 kr
Marius HAMMER
(1847-1927)
Kopp, emaljert
Kopp med underskål, forgylt sølv med vindusemalje og gul speilemalje på guillochert bunn. (H:6cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 15.500 kr
Kjenge
Kjenge i forgylt sølv med vindusemalje og rød speilemalje på guillochert bunn. (L:9,3cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Skje og gaffel
Skje og gaffel, forgylt sølv med vindusemalje, Tostrup. (Skade.) (Skje L:11,5cm/Gaffel L:12,5cm)
Vurdering: 800 kr - 1.200 kr
Tilslag : 950 kr
Emaljert vase
Vase i forgylt sølv med speilemalje og vindusemalje, David-Anderesen. (H:10,5cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 50.000 kr
Dåse
Dåse i sølv, mesterstemplet 1766. L:6,5 cm. 72 g.
Vurdering: 6.000 kr
Kovsh
Kovsh i forgylt sølv med grubeemalje, Moskva 20 artel. 1908-1917. Etterstemplet. (L:12cm)
Tilslag : 16.500 kr