Katalog for HØSTAUKSJONEN 2020

Per KLEIVA
(1933-2017)
"Struktur"
Seri. 100 eks. "Struktur", sign. (Uinnrammet.) (63x63cm)
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Gunnar S. GUNDERSEN
(1921-1983)
"Komposisjon"
Seri. 103/360, "Komposisjon", sign. -69. (50x50cm)
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
Victor VASARELY
(1908-1997)
"Komposisjon"
Lito. 147/267 "Komposisjon", sign. (60x59cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Inger SITTER
(1929-2015)
"Rød komposisjon"
Lito. "Rød komposisjon", sign. 67/75. (73x60cm)
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Kai FJELL
(1907-1989)
"Vår"
Lito. KT "Vår", sign. (50x67cm)
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
Kai FJELL
(1907-1989)
Menneske
Seri. 8/60, variant 3/8 "Menneske", sign. (50x65cm)
Vurdering: 12.000 kr
Victor LIND
(1940-)
"Sosialismen fører til friheten"
Silketrykk 1/36 "Sosialismen fører til friheten", sign. -73. (59x68,5cm)
Vurdering: 12.000 kr
Victor LIND
(1940-)
"Kjøtt"
Silketrykk 33/35 "Kjøtt", sign. -72. (94x49cm)
Tilslag : 12.500 kr
Per KLEIVA
(1933-2017)
"Warning Mathilde"
Seri. 9/90 "Warning Mathilde", sign. -84. (63x44cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Odd TANDBERG
(1924-2017)
"Komposisjon"
Seri. 83/200 "Komposisjon", sign. 1975. (58x41,5cm)
Tilslag : 4.000 kr
Per KLEIVA
(1933-2017)
"Helsing til Ho Chi Minh"
"Helsing til Ho Chi Minh" Signert og datert nede til høyre: Per Kleiva -69. Titulert nede på midten. Serigrafi, Prøvetrykk, 36x50 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 19.000 kr
Gunnar S. GUNDERSEN
(1921-1983)
Aniara
"Aniara" Signert nede til høyre: Gunnar S. Serigrafi, 20/150, 57x48 cm.
Vurdering: 7.000 kr - 9.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
Gunnar S. GUNDERSEN
(1921-1983)
"Komposisjon"
Seri. 63/125 "Komposisjon", sign. (59x42cm)
Tilslag : 9.000 kr
Kai FJELL
(1907-1989)
"Speilbilde"
Seri. 93/100 "Speilbilde", sign. (71x83cm)
Tilslag : 28.000 kr
Salvador DALI
(1904-1989)
"La Mer tirée par Yahva"
Ets. over lito. på lammeskinn, 202/250 "La Mer tirée par Yahva", sign. 1974. (65x50cm) Fra serien "Moise et le monotheisme", Michler & Löpsinger, 732a, ill. s. 234.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 28.000 kr
Arne KAVLI
(1878-1970)
"Lille Rolf"
Opl. "Lille Rolf", sign. (65x34cm)
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Harald SOHLBERG
(1869-1935)
"Måneskinn"
Rad. "Måneskinn", sign. i platen. (21x26cm)
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Eugène GALIEN-LALOUE
(1854-1941)
"L`Hôtel de Ville, Paris"
Gouache "L`Hôtel de Ville, Paris", sign. (19x31cm)
Vurdering: 20.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 38.500 kr
Carl LORCK
(1829-1882)
"Leselekse"
Opl. "Leseleksen", -74. (63x54cm)
Vurdering: 30.000 kr - 40.000 kr
Tilslag : 50.000 kr
Pablo PICASSO
(1881-1973)
aquatint 26/50 "Scène d'Intérieur: L'Atelier" , sign. 13.11.63. (31x41cm)
Tilslag : 18.500 kr
Johannes Martin GRIMELUND
(1842-1917)
"Havneparti"
Opl. "Havneparti", sign. J. Martin 1883. (47x34cm)
Tilslag : 6.500 kr
Even ULVING
(1863-1952)
"Fjordlandskap med ku"
Opl. "Fjordlandskap med ku", sign. (25x36cm)
Vurdering: 7.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Ørnulf SALICATH
(1888-1962)
"Fransk landskap med sittende figur"
Opl. "Fransk landskap med sittende figur", sign. (53x40cm)
Tilslag : 18.000 kr
Christian SKREDSVIG
(1854-1924)
"Budeie med kyr ved vannet"
Opl. "Budeie med kyr ved vannet", sign. (52x63cm)
Vurdering: 60.000 kr
Tilslag : 40.000 kr
Christian KROHG
(1852-1925)
"Måkeplukkeren"
Opp. "Måkeplukkeren", sign. 1879 (30x21cm). Litteratur: Oscar Thue/Knut Berg, Christian Krohg 1997, "Av Måkeplukkeren finnes to studier som muligens var tenkt som forarbeider til en større komposisjon. Studien er nær beslektet med Garnbinderen både når det gjelder motiv og fargeholdning. Det er igjen Niels Gaihede som sitter modell. Koloritten er dempet, konsentrert av valører av blågrått og brunt. Men overflatebehandlingen er noe bredere og friere, det gjelder især den minste, mest skissepregede studien." En variant av dette maleriet henger i Det Norske Selskab, #24.
Vurdering: 50.000 kr
Tilslag : 36.000 kr
Even ULVING
(1863-1952)
"Vinter, Nord-Norge"
Opl. "Vinter, Nord-Norge", sign. (40x60cm)
Tilslag : 21.000 kr
Ludvig KARSTEN
(1876-1926)
"Dame som sitter på en stol"
Opl. "Dame som sitter på en stol", sign. 1912. (71x89cm) Thora Bull, født Bakkerud, var i noen hektiske år før 1. verdenskrig gift med dikteren Olaf Bull. Paret var nære venner med Ludvig Karsten. Portrettet skal være malt i København. Thora forlot snart Bull til fordel for den danske skipsrederen Erik Strøyberg. Litteratur: Nils Messel, Karsten 1995, ill. s. 93. Utstillet: Blomqvist 1919 #35, Liljevalchs, Stockholm 1922 #23, Kunstnerforbundet/Kunstforeningen 1922, Blomqvist 1922, Kunstnernes hus 1937 #135. Proveniens: Henrik Lund, P. M. Røwde, Christian Langaard.
Vurdering: 200.000 kr - 300.000 kr
Tilslag : 200.000 kr
Even ULVING
(1863-1952)
"Nordlandsbåt"
Opl. "Nordlandsbåt", sign. (42x62cm)
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 18.000 kr
Ludvig SKRAMSTAD
(1855-1912)
"Vinterlandskap med gårdstun"
Opp. "Vinterlandskap med gårdstun", sign. (33x43cm)
Tilslag : 8.000 kr
Nils Nielsen BERGSLIEN
(1853-1928)
Frierbud fra Harald Hårfagre til Gyda
Opl. "Frierbud fra Harald Hårfagre til Gyda", sign. (56x44cm)
Søren ONSAGER
(1878-1946)
Kold våraften
Opl. "Kold våraften", sign. verso. (65,5x77cm)
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Peder DEBERITZ
(1880-1945)
"Fra Skåtøy"
Opl. "Fra Skåtøy", sign. -30. (59x84cm)
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
Karl Edvard DIRIKS
(1855-1930)
"Fransk landskap"
Opl. "Fransk landskap", sign. (44x54cm)
Tilslag : 7.000 kr
Victor SPARRE
(1919-2008)
"Vinterlandskap II"
Opl. "Vinterlandskap II", sign. (59x73cm)
Vurdering: 15.000 kr
Victor SPARRE
(1919-2008)
"Vinterlandskap I"
Opl. Vinterlandskap I", sign. (64x80cm)
Vurdering: 12.000 kr
Jahn EKENÆS
(1847-1920)
"Strandparti med bålplass"
Opl. "Strandparti med bålplass", sign. -94. (31x47cm)
Tilslag : 3.000 kr
Rudolf THYGESEN
(1880-1953)
"Skjærgårdslandskap"
Opl. "Skjærgårdslandskap", sign. (61x47cm)
Vurdering: 5.000 kr - 7.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Morten MÜLLER
(1828-1911)
"Stille aften"
Opl. "Stille aften", sign. 1851. (40x58cm)
Vurdering: 25.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 32.000 kr
Frits THAULOW
(1847-1906)
"Aftenstemning"
Opl. "Aftenstemning, studie, Normandie 14. juli", sign. (45x54cm)
Vurdering: 80.000 kr
Tilslag : 80.000 kr
Karl Edvard DIRIKS
(1855-1930)
"Vintersol Drøbak"
Opl. "Vintersol Drøbak", sign. (80x98cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 23.000 kr
Arne KAVLI
(1878-1970)
"Bak låven"
Opl. "Bak låven", sign. 1932. (70x80cm)
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 16.500 kr
Xan KROHN
(1882-1959)
"Skarver"
Opl. "Skarver", sign. (54x120cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Xan KROHN
(1882-1959)
"Blomsterstilleben"
Opl. "Blomsterstilleben", sign. (46x50cm)
Vurdering: 6.000 kr
Erik Harry JOHANNESSEN
(1902-1980)
"Komposisjon"
Opl. "Komposisjon", sign. 1963. (60x55cm)
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Rolf NESCH
(1893-1975)
"Stilleben"
Opl. "Stilleben", sign. -28. (53x42cm)
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 40.000 kr
Alexander SCHULTZ
(1901-1981)
"Landskap med hus"
Opl. "Landskap med hus", sign. (51x61cm)
Tilslag : 13.500 kr
Kai FJELL
(1907-1989)
Mor og barn
Opl. "Mor og barn", sign. (50x60cm)
Vurdering: 120.000 kr - 150.000 kr
Anders ASKEVOLD
(1834-1900)
"Landskap med kuer"
Opl. "Landskap med kuer", sign. -94. (60x90cm)
Vurdering: 40.000 kr - 60.000 kr
Tilslag : 46.000 kr
Gustav Adolf MORDT
(1826-1856)
"Fjordlandskap"
Opp. "Fjordlandskap", sign. (33x51cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Roar WOLD
(1926-2001)
"Komposisjon"
Opp. "Komposisjon", sign. (73x80cm)
Tilslag : 16.500 kr
Anne Katrine DOLVEN
(1953-)
"Vintersol til en pilot"
Opl. "Vintersol til en pilot", sign. verso 1991. (101x100cm)
Tilslag : 36.000 kr
Bjørn RANSVE
(1944-)
"Indianerhøvding"
Opp. "Indianerhøvding", sign. -77. (100x70cm)
Vurdering: 80.000 kr - 100.000 kr
Tilslag : 145.000 kr
Kjartan SLETTEMARK
(1932-2008)
"Figurkomposisjon"
Opl. "Figurkomposisjon", sign. (70x50cm)
Tilslag : 6.000 kr
Richard WARSINSKI
(1937-1996)
"Abstrakt"
Opl. "Abstrakt", sign. (134x126) Utstillet: Kunstnerforbudet, utenom katalog, april 1970.
Vurdering: 50.000 kr - 70.000 kr
Tilslag : 45.000 kr
Nicolay AAMODT
(1978-)
"Impervious"
Opp. "Impervious", sign. -08. (121x240cm)
Tilslag : 14.000 kr
Håkon GULLVÅG
(1959-)
"Komposisjon"
Opl. "Komposisjon", sign. (200x125cm)
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 40.000 kr
Harald FENN
(1963-)
"Inngrep 7, 2007"
Opl. "Inngrep 7, 2007", sign. (180x220cm) Utstillet: Harald Fenn, Trondheim Kunstmuseum 2008-2009. Litteratur: Harald Fenn utstillingskatalog, Trondheim Kunstmuseum 2008 ill. s. 36.
Vurdering: 30.000 kr - 50.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
Ari BEHN
(1972-2019)
"Stormen"
Seri. unika, håndkolorert "Stormen", sign. (62x93cm)
Vurdering: 50.000 kr
Antoni TAPIES
(1923-)
"Fregoli"
Lito. 55/100 "Fregoli", sign. (42x33cm)
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
Jakob WEIDEMANN
(1923-2001)
"Komposisjon"
Opp. "Komposisjon", sign. -64. Proveniens: Kjell Bækkelund. (91x115cm)
Vurdering: 60.000 kr
Tilslag : 78.000 kr
Thore HERAMB
(1916-2014)
Uten tittel
Opl. "Uten tittel", sign. 1987. (83x120cm)
Vurdering: 40.000 kr
Per Palle STORM
(1910-1994)
"Elefant"
Skulptur i bronse "Elefant", sign. (H:35cm)
Tilslag : 32.000 kr
Per Palle STORM
(1910-1994)
"Stående med armene over hodet"
Skulptur i bronse "Stående med armene over hodet", sign. (H:63cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 39.000 kr
Ørnulf BAST
(1907-1974)
"Sittende kvinne"
Skulptur i bronse "Sittende kvinne", sign. (H:26cm)
Tilslag : 7.000 kr
Skule WAKSVIK
(1927-2018)
"Liggende bjørn"
Skulptur i bronse "Liggende bjørn", sign. (14x24cm)
Vurdering: 12.000 kr
Anne Marie GRIMDALEN
(1899-1961)
"Sittende bjørn"
Skulptur i bronse "Sittende bjørn", sign. 1933. (H:11cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 15.500 kr
Lisa LARSON
(1931-)
"Myran"
Skulptur i bronse "Myran", sign. (H:11cm)
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 22.000 kr
Sigri WELHAVEN
(1894-1991)
"Wergeland til hest"
Skulptur i bronse "Wergeland til hest", sign. (H:38cm)
Tilslag : 13.500 kr
Sigri WELHAVEN
(1894-1991)
"Kvinne med hund"
Skulptur i bronse "Kvinne med hund", sign. (H:54cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
Børge JØRGENSEN
(1926-1998)
"Uten tittel"
Skulptur i børstet og polert stål "Uten tittel", sign. -83. (H:40cm)
Tilslag : 9.500 kr
Ervin LÖFFLER
(1922-2012)
"Uten tittel"
Skulptur i bronse "Uten tittel", usign. (11x20cm)
Vurdering: 3.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
Fernandez ARMAN
(1928-2005)
"Colts"
Skulptur i bronse "Guns controlled"/"Colts", sign. ca. 1970. Produsert i 8 eksemplarer. (60x33x25cm)
Thor SANDBORG
(1942-)
"Uten tittel"
Skulptur i stål/sink "Uten tittel", sign. (H:73cm)
Tilslag : 7.000 kr
Christian KROHG
(1852-1925)
"På lo baug"
Opl. "På lo baug", sign. (38x55cm)
Vurdering: 60.000 kr - 80.000 kr
Tilslag : 94.000 kr
Vincent STOLTENBERG LERCHE
(1837-1892)
"Krointeriør"
Opl. "Krointeriør", sign. -81. (63x93cm)
Vurdering: 60.000 kr
Franz Wilhelm SCHIERTZ
(1813-1887)
"Polarrev ved Rekvedbukten, Svalbard"
Opl. "Polarrev ved Rekvedbukten, Svalbard", sign. 1878. (55x83cm)
Tilslag : 39.000 kr
"Det nye barnet"
Opl. "Det nye barnet", utydl. sign. (30x33cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Georg Anton RASMUSSEN
(1842-1914)
"Garnet settes"
Opl. "Garnet settes", sign. (31x45cm)
Tilslag : 16.500 kr
Morten MÜLLER
(1828-1911)
"Fjordparti med dampbåt"
Opl. "Fjordparti med dampbåt", sign. (42x64cm)
Tilslag : 18.000 kr
Ludvig KARSTEN
(1876-1926)
"Misse i sengen"
"Misse i sengen" Signert og datert nede til høyre: Karsten -14. Olje på lerret, 99x108 cm. Modellen er Karstens hustru, Michaela (Misse) Haslund. Litteratur: Nils Messel, Karsten 1995, ill. s. 135. Utstillet: Norges Jubilæumsutstilling på Frogner 1914, Blomqvist 1915, Liljevalchs, Stockholm 1922 #41, Kunstnerforbundet/Kunstforeningen 1922 #79, Blomqvist 1929 #36, Kunsternes Hus 1937 #137, Kunstnernes hus juni 1950 #36, Oslo Kunstforening 1956 #24a, Nasjonalgalleriet 1976 #35, Kunstnerforbundet 1984 #49. Proveniens: Halfdan Nobel Roede, P. M. Røwde, Ragna Røwde, Christian Langaard.
Vurdering: 2.000.000 kr
Tilslag : 6.200.000 kr
Ludvig KARSTEN
(1876-1926)
"Dobbeltportrett"
Opl. "Dobbeltportrett", sign. 1918. (59x72cm) Olaf og Jeanette Storm f. Salvesen, var et norsk journalistektepar som under 1. verdenkrig bodde i København og som i likhet med Karsten var glad i et lille glass. "Stormfylla" er Pola Gauguin noe uærbødige omtale av de to. Litteratur: Nils Messel, Karsten 1995, ill. s. 140. Utstillet: Kunstnerforbundet 1917, Blomqvist 1919 #33, Liljevalchs, Stockholm1922 #92, Kunstnerforbundet/Kunstforeningen 1922 #52, Kunsternes Hus 1937 #138, Oslo Kunstforening 1956 #36, Nasjonalgalleriet 1976 #43. Proveniens: Henrik Lund, P M Røwde, Ragna Røwde, Christian Langaard.
Vurdering: 600.000 kr
Christian KROHG
(1852-1925)
"Forfatteren Sven Elvestad"
Opl. "Forfatteren Sven Elvestad" (Stein Riverton), sign. 1924. (85x69cm) Sven Elvestad (1884-1934) var en norsk journalist og forfatter som skrev i alt 98 romaner. Litteratur: Oscar Thue, Christian Krohg, Portretter 1971 ill. #115, Oscar Thue/Knut Berg, Christian Krohg 1997 #380, ill. s. 290. "På Høstutstillingen 1924 presenterte han det mesterlige portrettet av Sven Elvestad..." Proveniens: P. M. Røwde, Christian Langaard.
Vurdering: 300.000 kr
Tilslag : 300.000 kr
Hans HEYERDAHL
(1857-1913)
"Fra Åsgårdstrand"
Opl. "Fra Åsgårdstrand", sign. (60x70cm)
Vurdering: 120.000 kr
Tilslag : 115.000 kr
Edvard MUNCH
(1863-1944)
"Omega and the deer, 1908/09"
Lito. "Omega and the deer, 1908/09", usign. Woll 350. (24x37cm)
Tilslag : 21.000 kr
Edvard MUNCH
(1863-1944)
"Sjalusi II"
Lito. "Sjalusi II", sign. Woll 69. (46,5x57cm)
Vurdering: 300.000 kr - 400.000 kr
Tilslag : 250.000 kr
Marc CHAGALL
(1887-1985)
"Then the Boy displayed to the Dervish his Bosom, from Four Tale
Lito. plate 1, 44/90 "Then the Boy displayed to the Dervish his Bosom, from Four Tales from The Arabian Nights, 1948", sign. (37,5x28,5cm) (Ark:41x31cm) Printed by Albert Carman, City Island. Mourlot 35.
Vurdering: 60.000 kr - 70.000 kr
Tilslag : 66.000 kr
Per KLEIVA
(1933-2017)
"Ein vakker morgon"
Seri. prøvetrykk "Ein vakker morgon", sign. -71. (60x60cm)
Tilslag : 16.500 kr
Victor VASARELY
(1908-1997)
"Komposisjon"
Lito. 84/200 "Komposisjon", sign. (53x53cm)
Tilslag : 3.000 kr
Richard WARSINSKI
(1937-1996)
"Figurkomposisjon"
Gouache "Figurkomposisjon", sign. (66x52cm)
Vurdering: 20.000 kr
Richard WARSINSKI
(1937-1996)
"Fabeldyr"
Blt. "Fabeldyr", sign. (68x48cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 18.000 kr
Reidar AULIE
(1904-1977)
"Landsbyscene"
Opl. "Landsbyscene", sign. (73x92cm)
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 15.500 kr
Unni LUND
(1914-2007)
Fra mitt atelier II
Opl. "Fra mitt atelier II", sign. (65x80cm)
Vurdering: 20.000 kr
Bjarne LUND
(1896-1931)
Hvilende pike
"Hvilende pike" Signert og datert nede til høyre: Bj Lund 17. Olje på lerret, 79,5x93 cm.
Julius HOLCK
(1845-1911)
"Tyskebryggen, Bergen"
Opl. "Tyskebryggen, Bergen", sign. -87. (74x46cm)
Vurdering: 25.000 kr
Tilslag : 18.000 kr
Frederik COLLETT
(1839-1914)
"Vinterlandskap"
Opl. "Vinterlandskap", sign. 04. (48x74cm)
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 35.000 kr
Nils HANSTEEN
(1855-1912)
"Marine"
Opl. "Marine", sign. (82x134cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 13.000 kr
Wilhelm PETERS
(1851-1935)
"Sommerdag i Kragerø"
Opl. "Sommerdag i Kragerø", sign. 1910. (57x43cm)
Tilslag : 23.000 kr
Nikolai ASTRUP
(1880-1928)
"Sandalstrand"
Tresn. "Sandalstrand", sign. i platen. (26x54cm) Litteratur: Nikolai Astrup tresnitt, Loge/Gjessing/Greve #35.
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 26.000 kr
Nikolai ASTRUP
(1880-1928)
Liten kornstaur
Tresn. håndkolorert "Liten kornstaur", sign. i platen. Litt.: Nikolai Astrup tresnitt, Loge/Gjessing/Greve #2. (17x19cm)
Vurdering: 40.000 kr
Nikolai ASTRUP
(1880-1928)
Stor kornstaur
Tresn. håndkolorert "Stor kornstaur", sign. i platen. Litt.: Nikolai Astrup tresnitt, Loge/Gjessing/Greve #41. (30,5x37cm)
Vurdering: 350.000 kr