Katalog for VÅRAUKSJONEN 2020

Vase "Måker", Porsgrunds Porselænsfabrik, sign. Proveniens: Arthur David-Andersen (1875-1970), deretter i arv. Blått ankerstempel. (H:60cm)
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 22.000 kr
2 stk. terriner i porselen med lokk (H:21/29cm) samt 3 stk. serveringsfat (L:41cm/Ø:35/41cm), "Famille Rose", Chieng-Lung (1736-1796).
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Speil med skåret dekor, forgylt, 1700-tallet. (105x57cm)
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Englefigur, malt med delvis forgylling, barokk. (H:75cm)
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Englefigurer
Et par englefigurer, malt med delvis forgylling, barokk. (H:75cm)
Vurdering: 6.000 kr
Kommode med malt dekor, Amtmannen-type. (83x102x40cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 19.000 kr
Kommode i valnøtt, ca. 1780, trolig Lombardia, Louis XVI. (82x64x116cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Et par lysskjold i drevet messing, 1800-tallet. (H:100cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
Et par serveringsskåler i porselen, "Flora Danica", Royal Copenhagen. (Lite nagg på den ene skålen.) (L:23cm)
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Terrin/punsjbolle i porselen, "Flora Danica", Royal Copenhagen. (H:22cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 27.000 kr
4 stk. tallerkener i porselen, "Flora Danica", Royal Copenhagen. (Ø:25cm)
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
4 stk. tallerkener i porselen "Flora Danica", Royal Copenhagen. (Ø:25cm)
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
Speil med forgylling, rokokko, 1700-tallet. (55x33,5cm)
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Kjenge med orig. malt dekor, utvendig drikkevers og dat. 1787. (L:32cm)
Tilslag : 12.000 kr
Kittil O. HAUKJEM
(1774-1859)
Kiste med orig. rosemaling, eierinitialer og dat. 1805. (66x120x63cm)
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Kubbestol med skåret og malt dekor, eiernavn: Knud Ellefsen Lien, dat. 1838, Hol i Hallingdal, 1700-tallet. (H:78cm)
Tilslag : 9.000 kr
Tablet med skåret akantusdekor, Orkdal, 1800-tallet. (124x75x20cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Hengeskap med skåret og malt dekor, Gudbrandsdalen, 1700-tallet. (50x38x17cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Tablet med orig. malt dekor, dat. 1782, Numedal. (74x51x19cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Tutkanne med orig. malt dekor, eiernavn: Ole Knudsen d.y., dat. 1859. Hallingdal. (H:39cm)
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 22.500 kr
Stol med skåret gjennombrutt derfor, 1700-tallet.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Et par høyryggede stoler i eik, barokk.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Vinglass "Nøgen jomfru", 1760-1780. (H:15,5cm)
Tilslag : 1.600 kr
Stettefat i blått glass med benhvit rand, ant. Gjøvik. (H:7cm/Ø:21,5cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Terrin i mørkeblått glass, Gjøvik 1810-1820. (Ø:25,5cm)
Tilslag : 4.400 kr
Kåpestake i messing, barokk. (H:17,5cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Kåpestake i messing, barokk. (H:15,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Lysekrone med 6 lysarmer for stearinlys, forgylt messing med orig. prismer, empire, Stockholm. (H:103cm)
Vurdering: 25.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 38.000 kr
Lot med russisk sølv i grubeemalje bestående av skje i 84s (17cm), vodkakrus i 916s (H:5cm) og sigarettetui i 84s.
Vurdering: 3.500 kr
Tilslag : 11.000 kr
Et par lysestaker i sølv, Tyskland, sent 1700-tallet. (H:26,3cm)
Tilslag : 6.000 kr
Skål i 830s formet som drage, Henrik Møller, Trondhjem. (H:6/L:13cm/160g)
Tilslag : 17.500 kr
Jardiniere i 830s med forsølvet innsats. (H:21x48x39cm/1.700g)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 14.500 kr
Vinkanne i sølv, Sveits, 1800-tallet. (H:30cm/1.090g)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Harry SØRBY
(1905-1988)
Fat i sølv og emalje. (Ø:22cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Kandiskål i sølv, Johannes Kelberlade, mester i Trondhjem 1768-1803. (L:14,2cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Beger i sølv, årsstempel 1816, Andreas Næs Beeder, mester i Bergen 1799-1847. Sjelden dat., 1816, det samme år som sølvskatten innføres. (H:14cm/250g)
Tilslag : 6.000 kr
Sukkerdrysse i sølv, fullstemplet Bergen 1794, Louis XVI. (H:22cm)
Tilslag : 10.500 kr
Karaffeloppsats i sølv, fullstemplet 1855, Christian Børs, mester i Bergen 1814. (H:36cm)
Tilslag : 3.200 kr
Pokal i 800s med drevet og støpt dekor, innvendig forgylling, historisme, sent 1800-tallet. (H:38,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
Fløtemugge og to mokkakopper
Lot i sølv og emalje bestående av fløtemugge (Ø: 5,5 cm) samt 2 mokkakopper (H: 4,5 cm) med tilhørende underskåler, David-Andersen. Emaljeskader.
Vurdering: 8.000 kr
Skrin i 13 1/4 sølv med drevet dekor, Herman Colbjørnsen Øyset, mester i Christiania 1833-1852, dat. 1847. (L:15cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Skråskje i forgylt sølv, gravert dekor, trolig Michael Andersen Hjorth, mester i Stavanger 1638-1652. Gamr ref. Gammelt sølv i Stavanger amt. 82(Q48). (L:15,5cm/29g)
Tilslag : 4.000 kr
Tumling i sølv med delvis forgylling, Andreas Lunde, Bergen 1798. (H:3cm/Ø:5cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Grøtskje i sølv, Knud Smith, mester i Skien 1758-1782.(L:40cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Kaffekanne i sølv (H:30cm), mester Bernt Christopher Kelberlade, København 1768 (Trondhjem fra 1771-1798), samt tilhørende senere produsert kandiskål og melkemugge i 830s. (2.100g)
Vurdering: 20.000 kr - 25.000 kr
Tilslag : 37.000 kr
To saltkar i sølv, mesterstemplet, 1740-60. (H:5,5cm/4,5cm/110g)
Vurdering: 5.000 kr
Beger
Beger i sølv med drevet dekor, Morten Finchenhagen, mester i Oslo 1684-1731. (H:7,9cm)
Vurdering: 4.000 kr
Sukkerskål i sølv, mester: William Abdy II, London 1799. (L:16cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Oppsats i sølv, Kjøbenhavn 1874, Wedel-Jarlsbergs våpenskiold samt inskr. (Ø:30cm/H:42cm/1.750g)
Tilslag : 12.000 kr
Bolle i 830s med emaljerte hanker, Tostrup. (H:8,5cm)
Tilslag : 4.200 kr
Kandisskål i sølv på 3 ben, Bergen 1786, Michel Hansen Blytt, mester i Bergen 1742-1794. (L:14,5cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Drueskje i sølv, muligens Rasmus Jochimsen Haverman, mester i Christiania 1661-1697. (L:16,8cm/56g)
Tilslag : 4.800 kr
Beger med gravert dekor og eierinitialer, ca. 1720, J. J. Engelsdorf, mester i Bergen 1704-1737. (H:7,5cm/64g)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Mugge i sølv med håndtak i ibenholt, guardein: Christian Fr. Heise 1904-1932, København 1916. (H:20cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
Stettebolle i 830s, Thune, Art Deco. (H:14cm/Ø:23cm/800g)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Snusflaske i bjerkerot med montering i messing, inngravert eiernavn: Michael Knud Sen, dat. 1830. (Ø:11cm)
Tilslag : 9.000 kr
Hjerteformet snusflaske i bjerkerot med montering i sølv. (H:8,5cm)
Tilslag : 7.500 kr
Nepeformet snusflaske i bjerkerot med motering i sølv, Michael Blytt 1828 Bergen, inngravert eiernavn: Biørensen Inbioe. (H:8,5cm)
Tilslag : 11.500 kr
8 høyryggede stoler med skåret skjell i rygg og sarg, rokokko.
Tilslag : 30.000 kr
Kaminur (H:50cm) med et par tilhørende kandelabre (H:68cm) i brennforgylt og patinert bronse, mrk. Deniere, Paris, Napoleon III, midten av 1800-tallet.
Vurdering: 40.000 kr - 60.000 kr
Tilslag : 42.000 kr
Sekretær, bronsebeslag og plate i marmor, Louis XVI, Frankrike 1700-tallet. (117x67x38,5cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Figur skåret i elfenben, "Happy Buddha", sign. (H:9cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
Skap i rosentre med skåret dekor, detaljer i elfenben og perlemor, ca. 1900. Proveniens: Einar Bjørnson (sønn av Bjørnstjerne Bjørnson og venn av General Johan Wilhelm Normann Munthe). (142x85x37cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 18.500 kr
Et par miniatyrstoler og en kiste i glassert keramikk, Ming, 1600-tallet. (H:14/23cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.800 kr
5 stk. tallerkener i porselen, Samson, Frankrike. (Ø:22cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Fat i blå/hvit porselen, Kang Xi. (Ø:27cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Et par figurer i glassert keramikk, ant. Kina 1600/1700-tallet. (H:38cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Et par fat i porselen, "Famille verte", Chieng Lung (1736-1796), Kina. (Ø:37,5)
Vurdering: 2.500 kr
Tilslag : 2.000 kr
Vase i porselen, "Thousand flowers", Kina 1900-tallet. (H:33cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 3.200 kr
Bolle i porselen med montering i bronse, "Powder blue", Kina. (H:22cm)
Vurdering: 1.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Servise bestående av kaffekanne (H:26cm), mindre kaffekanne (H:16cm), 3+3 kopper, 9 underskåler samt bolle, Ludwiksburg 1790-1810.
Vurdering: 4.000 kr
Figur i glassert keramikk, Ming, Kina 1600-tallet. (H:43cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Ring i platina med diamanter, 1950-tallet, (Ø:16mm)
Vurdering: 22.000 kr
Tilslag : 19.500 kr
Ørepynt i 14k hvitt gull med totalt 1,00ct brilliantslepne diamanter.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
Ring
Ring i platina med diamanter, tot. 1,34ct, VS2 F. (Str.48/6,4g)
Vurdering: 40.000 kr
Speil i skåret forgylt tre med felter i "hinterglas-teknikk", barokk, Tyskland tidl. 1700-tallet. (70x38cm)
Tilslag : 11.500 kr
Speil i skåret forgylt tre med felter i "hinterglas-teknikk", barokk, Tyskland tidl. 1700-tallet. (113x58cm)
Tilslag : 17.000 kr
Kiste med orig. malt dekor, eierinitialer og dat. 1809, Ål i Hallingdal. (84x135x68cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.700 kr
Henge-framskap med orig. malt dekor, eiernavn: Kari Iversdatter, dat. 1870, Ål i Hallingdal. (135x104x29cm)
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 31.000 kr
Tablet med orig. skåret og malt dekor, Orkdal 1800-tallet. (100,5x62x17cm)
Tilslag : 12.500 kr
Hengeskap med orig. malt dekor, eierinitialer og dat. 1796, Trøndelag. (118x78x29cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Vanntønne i kobber, 1800-tallet. (H:73cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Ammestol, Setersdal 1700-tallet. (H:110cm)
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 30.000 kr
Ørelappstol med skåret dekor, trukket i skinn, 1700-tallet.
Tilslag : 5.500 kr
Stor oval brosje i 18k hvitt gull fattet med 3 store brillianter og 35 brillianslipte diamanter i varierende størrelse, Paris ca. 1930, mesterstemplet. (L:4,8cm/15g)
Tilslag : 9.000 kr
Collier i 3 rader med 227 kulturperler på 6-6,5mm og lås i 18k hvitt gull fattet med en brilliant og 16 fasettslipte smaragder. (L:47cm)
Vurdering: 7.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Kjede med sløyfeformet anheng med nål i 14k gull med en stor og 54 mindre diamanter, dråpeformet anheng med 16 brilliantslipte diamanter i gradert størrelse og perle i senter, innfatning i platina, totalt 71 diamanter, 1920-tallet. (L:39cm/H:3cm/9g)
Vurdering: 8.000 kr - 9.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Anheng i 14k gult gull med safirer Klave i 925s David-Andersen ca. 11g (H:5,3cm) samt ring med safirer og diamanter (justerbar) og ørepynt for hull i ørene med safirer og diamanter (H:2,8cm). (70g)
Tilslag : 24.000 kr
Ring
Ring i 18K hvitt gull med diamant sentersten på 0,82ct. farge J/SII. (Str. 55/5g)
Vurdering: 30.000 kr
Art Deco kjede og anheng i 14k hvitt gull med 2 større brillianter og 9 mindre diamanter, ca. 1920. (L:39cm/H:2,5cm/5g)
Vurdering: 5.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Ring i 18k hvitt gull med diamant på 0,7ct. (Ø:16,5cm/3,7g)
Tilslag : 7.500 kr
Et par ørepynt i 18k gult gull, amphoraformet, med 12 brilliantslipte og 6 fasettslipte diamanter, totalt 36 stk. Paris 1970-tallet, stemplet. For hull i ørene. (H:2,9cm/12g)
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 16.500 kr
Ring i 18k hvitt gull fattet med 8 brilliantslipte diamanter og en brilliantslipt smaragd, mesterstemplet av juveler Cederstrøm 1975, med karatangivelse. (Ø:17,25mm/5g)
Tilslag : 5.000 kr
Et par ørepynt i 14k gult gull med 16 brilliantslipte diamanter og to kulturperler på 8,5mm, stemplet 585. For hull i ørene. (H:3cm)
Tilslag : 7.000 kr
Ring
Ring i 18K hvitt gull med diamant på 1,34ct. I/I1. (Str. 54,5/6g)
Vurdering: 35.000 kr
Colliere i hvitt gull og platina med ca. 2,65ct diamanter. (L:36cm/B:4,5cm)
Vurdering: 25.000 kr
Tilslag : 26.000 kr
Tvillingring i 14k hvitt gull med to brillianter à 1,2ct. Takst 2019: Kr. 190.000. (Ø:17,5mm/6,6g)
Vurdering: 60.000 kr
Tilslag : 90.000 kr
Globus, Anders Åkerman 1759, Stockholm. (H:40cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 41.000 kr
Globus, "PHILLIPS`30-inch" på stativ i mahogni, George Phillips & Son Ltd. Globe Maker. (H:115cm)
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 25.000 kr